Ερώτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51

Thread: Ερώτηση

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483

    Ερώτηση

    Έχετε νιώσει ότι δεν ανήκετε σε αυτό τον κόσμο;
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Είναι δείλια η αυτοκτονία και είναι θάρρος να παλεύεις με πόνο ψυχής ;
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ειναι δειλια ναυτοκτονησεις και θελει κοτσια για να ζησεις , ειναι η γνωμη μου .......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ειναι δειλια ναυτοκτονησεις και θελει κοτσια για να ζησεις , ειναι η γνωμη μου .......
    Δειλια; Αν το εχεις παλεψει και βλεπεις οτι τιποτα δεν σε ικανοποιει. Αν η καθε σου μερα ειναι μαρτυριο. Αν δε χαιρεσαι τιποτα. Αν αυτο συμβαινει επι χρονια. Δε ξερω. Πραγματικα δε ξερω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by oubna1 View Post
    Δειλια; Αν το εχεις παλεψει και βλεπεις οτι τιποτα δεν σε ικανοποιει. Αν η καθε σου μερα ειναι μαρτυριο. Αν δε χαιρεσαι τιποτα. Αν αυτο συμβαινει επι χρονια. Δε ξερω. Πραγματικα δε ξερω.
    Διαβάζοντας συχνά σχόλια σου, δεν είσαι σίγουρα από αυτούς που το έχουν παλέψει (όπως έχεις παραδεχτεί και ο ίδιος), οπότε σίγουρα δε μπορείς να ξέρεις πώς είναι να παλεύεις και να μη σε ικανοποιεί τίποτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ειναι δειλια ναυτοκτονησεις και θελει κοτσια για να ζησεις , ειναι η γνωμη μου .......
    Κι όμως μετά από πολλές σκέψεις αυτοκτονίας που είχα στο παρελθόν και που τώρα έχω, έχω την εντύπωση ότι θέλει κότσια να αυτοκτονήσεις. Δεν μπήγεις το μαχαίρι στις φλέβες χώρις το φόβο ότι θα πονέσεις, η δεν πέφτεις από τον τρίτο χωρίς να χεστεις πάνω σου την ώρα που σκάσεις στο πάτωμα κι ας γίνεται σε κλάσματα δευτερολέπτου .
    Πρακτικά η αυτοκτονία θελει κότσια .
    Αλλά αν αγωνίζεσαι συνέχεια για να επιβιώσεις και βλέπεις ότι όλα γυρω σου ειναι μεταιωρα, σχέσεις, σύντροφο, οικογένεια για όλη σου τη ζωη, δεν ξέρω, αξίζει αυτη η στιγμή για να γλυτώσεις από αυτη τη ζωη;
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν ξερω ftati, δεν εχω μια σιγουρη απαντηση .........υπαρχουν και ανωδυνοι τροποι αυτοκτονιας , δεν ειναι κατ αναγκη κατι δραματικο.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    δεν είναι δειλια ούτε δύναμη, είναι ένα σύμπτωμα της κατάθλιψης λένε πλέον οι ψυχολόγοι.
    πολλές φορές συμβαίνει επειδή οι ανθρώποι δεν ξέρουν πώς να ζουν τη ζωή τους, δες ας πούμε τους επιζήσαντες που πέσαν από γέφυρες για να αυτοκτονήσουν και η ζωή τους άλλαξε ριζικά. θα μπορούσαν να είχαν πεθάνει, θα μπορούσαν όμως να ζουν από πριν την πτώση..!!

  9. #9
    Ναι.. συμφωνώ με user δεν είναι ούτε δειλία ούτε δύναμη.. είναι μια ασθένεια κ κάτι αφύσικο.. δεν θα δεις ποτέ κανένα ζωο να αυτοκτονεί αλλά θα το δεις με νύχια κ δόντια να παλεύει για την επιβίωση του.. κ επίσης δεν πιστεύω ότι φοβάσαι τον πόνο η κάτι τέτοιο.. φοβάσαι μήπως τελικά κάνεις βλακεία κ μετά είναι αργά.. ούτως η άλλως για να γράφεις κ να είσαι εδώ σημαίνει ότι ακόμα έχεις ελπίδες..

  10. #10
    Εγώ κάποτε έλεγα δικαιολογιες τύπου.. θα πονέσει..δεν θα το έκανα αυτό ποτέ στην οικογένεια μου.. κ άμα ζήσω με ελλατωμα μετά?? Τελικά συνηδιτοποιησα ότι όλα ήταν δίκαιολογιες κ ο μόνος λόγος που δεν ήθελα να το κάνω τελικά ήταν γιατί μου αρέσει η ζωή.. γιατί αγαπάω την ζωή.. γιατί ξέρω να ζω πιο πολύ απτους ανθρώπους που υποτίθεται ότι δεν έχουν ψυχολογικά.. από ψεύτικους ανθρώπους.. κ γενικότερα πιστεύω ότι άνθρωποι σαν έμας που είχαν τέτοιες σκέψεις μας αρέσει η ζωή πιο πολύ από όλους.. κ απλά δεν την ζούμε όπως θέλουμε..

  11. #11
    Οπότε ξέχνα το σαν επιλογή..

  12. #12
    Κ ναι έχω νιώσει ότι δεν ανήκω σε αυτόν τον κόσμο.φυσικά δεν ανήκουμε στον απάνθρωπο συνχρονο κόσμο.. έχουμε χάσει κάθε επαφή με την ανθρώπινη μας φύση κ έχουμε γίνει ρομπότ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by Karelaki View Post
    είναι μια ασθένεια κ κάτι αφύσικο.. δεν θα δεις ποτέ κανένα ζωο να αυτοκτονεί αλλά θα το δεις με νύχια κ δόντια να παλεύει για την επιβίωση του..
    Τα ευγενή ζώα που έχουμε στο σπίτι, έχουν ένα τρόπο να προκαλέσουν τον θάνατό τους. Σταματούν να τρώνε.
    Έχω τύχει να παρακολουθήσω 2 περιπτώσεις, ένας σκύλος και μια γάτα, που αποφάσισαν να πεθάνουν με αυτό τον τρόπο.
    Στην περίπτωση του σκυλιού, έκανα μια προσπάθεια να τον Πάω στο γιατρό να τον συνεφέρει, αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να κάνω τον θάνατό του γεμάτο αγωνία που θα έσβηνε μακριά από το σπίτι του και τους αγαπημένους του.

    Ο Θάνατος είναι κι αυτό μέρος της φύσης της ζωής.

    Έχουμε ξεχάσει το ευ θνήσκειν
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  14. #14
    Πρώτη φορά το ακούω αυτό.. δεν πιστεύω ότι επέλεξε να πεθάνει δεν μπορεί ένα ζώο να το σκεφτεί σαν επιλογή.. δεν μπορεί να σκεφτεί δεν μου αρέσει η ζωή μου δεν θα φάω για να πεθάνω.. κάτι είχαν τα ζώα.. ακόμα κ κατάθλιψη να είχαν δεν γίνεται μόνο κάποια ασθένεια.. ο γιατρός τι σου είπε ??

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Ο γιατρός με έβριζε που δεν τον πήγα νωρίτερα!

    Τον είχε με ορό χωρίς πρόοδο στην υγεία του για μερικές ημέρες, μετά μου είπε να πάω να τον πάρω γιατί δεν συνερχόταν και θα πέθαινε.

    Δεν βρήκε από τί πέθαινε.

    Εγώ όμως που ζούσα μαζί του ήξερα ότι η σκύλα μου η Ήρα τον είχε αποπάρει γιατί δεν μπορούσε να την αφήσει έγκυο. Του δινόταν και αυτός δεν μπορούσε να την ικανοποιήσει. Άρχισε να του φωνάζει την ώρα του φαγητού και έτρωγε το φαΐ του. Τον έβαλα χωριστά αυτός όμως δεν έτρωγε ούτε όταν ήταν μόνος του στο δωμάτιο.

    Η Ήρα μου ήταν η αρχηγός της αγέλης και με τη συμπεριφορά της τον καταδίκασε σε πείνα.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •