Ερώτηση - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 51 of 51

Thread: Ερώτηση

  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Η κατάθλιψη δε φεύγει. Μαθαίνεις να ζεις με αυτή, να τη διαχειρίζεσαι με τρόπους που θα σου υποδείξει ο ειδικός ψυχικής υγείας. Ναι θα υποτροπιάσει, αλλά θα έχεις μάθει τρόπους να περάσεις μέσα από αυτό σε μια πιο ελεγχόμενη κατάσταση. Και φυσικά παράλληλα με μια φαρμακευτική αγωγή αν κρίνεται απαραίτητο.

    Τα επιφανειακά προβλήματα που ο ίδιος θεωρούσε οτι τον απασχολούν επιλύθηκαν με αποτέλεσμα να διαπιστώσει οτι δεν ήταν αυτά τα πραγματικά του προβλήματα. Μετά από αυτό τι;
    Μετά από αυτό απ ότι καταλαβαίνω περάσανε τα χρόνια και μετάνιωσε μάλλον που δεν πήγε σε έναν ειδικό να βοηθηθεί. Και τώρα θεωρεί ότι είναι αργά. Αλλά ποτε δεν είναι αργά. Ε άμα βρίσκει ανακούφιση εδώ να μιλάει για τα δικά του είναι κι αυτό καλό, άμα δεν έχεις κανέναν άλλον φιλους κλπ πέρα από τον ειδικό .
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by oubna1 View Post
    Με ποιον να τα βαλω; Εγω φταιω αντε και οι γονεις που δεν με προσεξαν στην εφηβεια. Η μανα μου ακομα το κανει αυτο με το φαι. Και σε μενα αλλα και στα ανιψια μου. Ειδικα στο μικρο που ειναι 11 ετων εχω βαρεθει να την κραζω για να μη τον μπουκωνει. Τελος παντων το θεμα ειναι οτι καπως εδω μεσα ανακουφιζομαι οταν τα λεω. Δεν αλλαζει κατι πρακτικα εκτος απο ψυχικη ανακουφιση.
    Οκ εσυ είχες την επιλογή, αυτό επέλεξες. Να το αφήσεις για τον χ ψ λόγο. Δεν νομίζω ότι είναι λόγος μα σε παίρνει από κάτω. Επιλογές είναι η ζωη δυστυχώς η ευτυχώς.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  3. #48
    Εσύ που ξεκίνησες το ποστ δεν μας είπες γιατί σε έχει πάρει τόσο από κάτω..

  4. #49
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    Κι όμως μετά από πολλές σκέψεις αυτοκτονίας που είχα στο παρελθόν και που τώρα έχω, έχω την εντύπωση ότι θέλει κότσια να αυτοκτονήσεις. Δεν μπήγεις το μαχαίρι στις φλέβες χώρις το φόβο ότι θα πονέσεις, η δεν πέφτεις από τον τρίτο χωρίς να χεστεις πάνω σου την ώρα που σκάσεις στο πάτωμα κι ας γίνεται σε κλάσματα δευτερολέπτου .
    Πρακτικά η αυτοκτονία θελει κότσια .
    Αλλά αν αγωνίζεσαι συνέχεια για να επιβιώσεις και βλέπεις ότι όλα γυρω σου ειναι μεταιωρα, σχέσεις, σύντροφο, οικογένεια για όλη σου τη ζωη, δεν ξέρω, αξίζει αυτη η στιγμή για να γλυτώσεις από αυτη τη ζωη;
    Άμα τα βλέπεις όλα μαζί είναι Μετέωρα εννοείτε.. θέλει με την σειρά.. για μένα κανεις δεν το αξίζει αυτο.. άμα αυτοκτονήσεις ηττηθηκες απτην ζωή.. ενώ θα μπορούσες να την ζήσεις καλύτερα..δεν είναι κρίμα..

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Karelaki View Post
    Εσύ που ξεκίνησες το ποστ δεν μας είπες γιατί σε έχει πάρει τόσο από κάτω..
    Άστο δεν θέλω να σε βαρύνω κι εγώ έχω τα δικά μου χοντρά θέματα . Προς το παρόν πρέπει να φύγω από το σύντροφο μου λόγω χωρισμού και να ψάξω σπίτι στην Αθήνα με βλέπω σε μια σκηνή σε πάρκο τόσο που έχουν ανεβεί τα ενοίκια .
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    και η κατάθλιψη δεν ρωτάει κι όλας τί έχεις και τί δεν έχεις, αν είσαι μόνος σου ή αν είσαι μορφωμένος, υπάρχουν διαφόροι λόγοι που υπάρχει η κατάθλιψη, δεν είναι μόνο το τί μας συμβαίνει, είναι και το τί κουβαλάμε, η ζωή συνεχίζεται ξερω γω, όποιος μπορεί την παλεύει και όποιος είναι τυχερός βρίσκει την βοήθεια που δικαιούται.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •