Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 57 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 166 to 180 of 847
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Φίλε sumac μη τους δίνεις σημασία ρε συ.. Προσωπικά έχω πάθει απάθεια με την πάρτη τους. Είναι κ κανένα δυο ακόμη εδώ μέσα που την έχουν δει φυλετική καθαρότητα χριστιανό πατριαρχία κτλ χαχα τα ξέρεις τώρα.. Εντάξει, στην αρχή κάνεις χαβαλέ αλλά μετά συνειδητοποιείς ότι είναι πολύ προχωρημένη η ζημιά κ λες τελικά ούτε αυτό δεν αξίζει.
    προφανως εχασες επεισοδια. εγω κανονισα να μην δωσω συνεχεια. αν δεν ειναι κανα 15χρονο εχει θεμα.
    εαν διαβασες τι εγραψε θα επρεπε να μην συμφωνεις μαζι του

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Μήνας μπαίνει, μήνας βγαίνει, ο χριστιανός ίδιος μένει. 1500 χρόνια πίσω.

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Φίλε sumac μη τους δίνεις σημασία ρε συ.. Προσωπικά έχω πάθει απάθεια με την πάρτη τους. Είναι κ κανένα δυο ακόμη εδώ μέσα που την έχουν δει φυλετική καθαρότητα χριστιανό πατριαρχία κτλ χαχα τα ξέρεις τώρα.. Εντάξει, στην αρχή κάνεις χαβαλέ αλλά μετά συνειδητοποιείς ότι είναι πολύ προχωρημένη η ζημιά κ λες τελικά ούτε αυτό δεν αξίζει.
    Εχεις δικιο φιλε μου,και εγω τη μπυριτσα μου πινω απαθης,αλλα οταν βλεπεις να υποστηριζουν τοσο εντονα κατι τοσο ηλιθιο γιατι ετσι..με παραπεμπει στη γαμημμενη ελληνικη κοινωνια του σημερα.θιχτηκε τωρα η φατμε και ξεφουρνιζει τα σογια της,επειδη δεν ημουν politically correct.

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    υπ'οψιν οτι μετα τη δυση του ηλιου ,πας κυκλοφφορων,θα πυροβολειτται ανευ προηδοποιησεως

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752


    επαναφερω το θεμα παντα με την βοηθεια της Θειας Χαρης!!

  6. #171
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ναι αυτο λεω και εγω. Αυτο που ειναι Θεος για καποιους, μπορει να μην ειναι Θεος για καποιους αλλους. Ακομα και ατομα της ιδιας θρησκειας, μεσα στο καβουκι του καθενος εχει διαφορετικη εννοια που φτανουμε στο σημειο να ειναι της ιδιας θρησκειας αλλα να εχουν μια διαφορετικη εντελως αντιληψη για παραδειγμα του χριστιανικου Θεου..[/COLOR]
    Όλες οι θρησκείες μιλάνε για το ίδιο από πλευράς ιδιοτήτων υπέρτατο ον, με διαφορετική όμως θεολογία.
    γιάννης

  7. #172
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Μια θρησκεία που αρχικά επιβλήθηκε, μετά τακίμιασε με την κάθε εξουσία για να εγκαθιδρυθεί ώς επίσημη θρησκεία και μετά μπήκε στο επίσημο εκπαιδευτικό σύστημα για να ξεκινήσει η πλύση εγκεφάλου.
    Ο ορθόδοξος χριστιανισμός είναι τόσο πολύ καλά εδραιωμένος και ταυτισμένος με την συνείδηση της πλειοψηφίας του κόσμου που ότι κ να τους πεις στην κυριολεξία πάει χαμένο. Η τουλάχιστον καταλαβαίνουν αυτά που θέλουν να καταλάβουν.
    Έχουν φάει τέτοια πλύση εγκεφάλου από μικρή ηλικία που πλέον δεν υπάρχει χώρος για κριτική κ ανεξάρτητη σκέψη. Δόξα τω Θεώ το μόνο παρήγορο είναι η μεγάλη αύξηση των άθεων που παρατηρείται. Με τον μεσαίωνα κανείς δεν πήγε μπροστά. Ιστορικά καρατσεκαρισμένο.
    Τους πρώτους αιώνες το κράτος επέβαλε τη θρησκεία. Σήμερα η θρησκεία υπάρχει ως ένα καλά εδραιωμένο - ριζωμένο DNA που προφανώς έχει τις απαρχές του σε εκείνους τους πρώτους αιώνες που δεν έχει ανάγκη την κρατική εξουσία για σκοπούς εδραίωσης. Ένα βαθιά ριζωμένo DNA δεν ξεριζώνεται με κανέναν τρόπο.

    Όντως η διεύρυνση του πεδίου γνώσης που επέφεραν οι επιστήμες έχει αυξήσει τον αριθμό των αθέων.

    Κι όντως, υπάρχει πολλή υποκρισία μέσα στη χριστιανική θρησκεία. Πεθαίνει ο άλλος δίπλα τους και προσεύχονται για το γέροντα 500 χιλιόμετρα μακριά που στραμπούληξε το πόδι του.

    Η άλλη παριστάνει την θεούσα ενώ είναι η "Αλεξάνδρα" του γνωστού τραγουδιού "που μου λεγε δεν ξερει τι πα να πει άντρας".
    γιάννης

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Σωστός ο ioannis2

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Μα δεν είναι τυχαίο όταν ο Μπακούνιν λέει στο ''Θεός και κράτος'' ότι πρέπει ν’ αφυπνίσουμε τις δυο πιο πολύτιμες ιδιότητες, με τις οποίες είμαστε προικισμένοι: τη δύναμη της σκέψης και την επιθυμία της εξέγερσης. Αλλά που, ο κόσμος κοιμάται κ στον ξύπνιο του.

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Μάλλον στράβωσε για κάποιο λόγο ο Θεός της αγάπης


  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Μα δεν είναι τυχαίο όταν ο Μπακούνιν λέει στο ''Θεός και κράτος'' ότι πρέπει ν’ αφυπνίσουμε τις δυο πιο πολύτιμες ιδιότητες, με τις οποίες είμαστε προικισμένοι: τη δύναμη της σκέψης και την επιθυμία της εξέγερσης. Αλλά που, ο κόσμος κοιμάται κ στον ξύπνιο του.
    ασε της ψευτοφιλοσοφισεις. οι θρησκοι Χριστιανοι μια χαρα εξεγερθηκαν και πολεμησαν τον κατακτητη βαρβαρο για να εχουν τα παιδια τους σημερα κρατος και μερικοι παραπλευροι σαν εσενα να γραφουν παπαριες.
    εσυ που παριστανεις τον εξυπνο θα τον πολεμησεις εαν ξαναχρειαστει η θα τρεχεις πισω απο τα βρακια των φεμιναζι και ψευτοαριστερων που θα δηλωνουν ουδετεροτητα για να κρυφτεις;
    και οταν λεω για εσενα δεν το λεω προσωπικα αλλα για ολους τους αναρχοαπλυτους οπαδους του καθε Μπακουνιν

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    xaxaxaxaxa!!!
    ποσο ασχετος εισαι ρε φιλε...
    οι ελληνες εξεγερθηκαν εναντιον των τουρκων, οχι οι θρησκοι χριστιανοι...
    η εκκλησια μια χαρα προσκυνουσε τους πασαδες για να εχει την ησυχια της. ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ καπηλευτηκε την επανασταση, για να βρει θεση στο μελλοντικο κρατος.
    μην ξεχναμε οτι ανελαβε να φυλαξει τις περιουσιες των χριστιανων για να μην πεσουν στα χερια των τουρκων και μετα τις εκανε γαργάρα, οπως συνηθιζει, και τις φυλαξε στην τσεπη της. κι ακομα τους ταιζουμε τους ανεπαγγελτους...

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    xaxaxaxaxa!!!
    ποσο ασχετος εισαι ρε φιλε...
    οι ελληνες εξεγερθηκαν εναντιον των τουρκων, οχι οι θρησκοι χριστιανοι...
    η εκκλησια μια χαρα προσκυνουσε τους πασαδες για να εχει την ησυχια της. ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ καπηλευτηκε την επανασταση, για να βρει θεση στο μελλοντικο κρατος.
    μην ξεχναμε οτι ανελαβε να φυλαξει τις περιουσιες των χριστιανων για να μην πεσουν στα χερια των τουρκων και μετα τις εκανε γαργάρα, οπως συνηθιζει, και τις φυλαξε στην τσεπη της. κι ακομα τους ταιζουμε τους ανεπαγγελτους...
    Πεστα ρε ρεμεντυ!

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    xaxaxaxaxa!!!
    ποσο ασχετος εισαι ρε φιλε...
    οι ελληνες εξεγερθηκαν εναντιον των τουρκων, οχι οι θρησκοι χριστιανοι...
    η εκκλησια μια χαρα προσκυνουσε τους πασαδες για να εχει την ησυχια της. ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ καπηλευτηκε την επανασταση, για να βρει θεση στο μελλοντικο κρατος.
    μην ξεχναμε οτι ανελαβε να φυλαξει τις περιουσιες των χριστιανων για να μην πεσουν στα χερια των τουρκων και μετα τις εκανε γαργάρα, οπως συνηθιζει, και τις φυλαξε στην τσεπη της. κι ακομα τους ταιζουμε τους ανεπαγγελτους...

    στον ελλαδικο χωρο ξεσηκωθηκαν οι ελληνες που ηταν χριστιανοι.
    αν δεν το ξερεις στην τριπολιτσα παρολο που υπηρχαν χιλιαδες ελληνες που ηταν μουσουλμανοι αυτοι δεν ξεσηκωθηκαν.ο ιωαννης που ειναι Κυπριος καταλαβαινει πολυ καλλιτερα τι λεω
    απο εσενα που νομιζεις οτι κατι ξερεις

    οσο για την εκκλησια πρεπει να μας γραψεις εαν μιλας για το κατακτημενο πατριαρχειο κωνσταντινουπολεως που τελικα τον πατριαρχη τον βασανισαν και σκοτωσαν η για τους παπαδες στην ελλαδα.

    και το συμπερασαμα που δεν καταλαβες απο τα γραφομενα μου ειναι οτι ενας θρησκος μια χαρα επαναστατει ενω ενας αναρχοαπλυτος οχι, οταν χρειαστει δεν θα κανει τιποτα. αλλωστε οι περισσοτεροι αυτο εχουν δηλωσει. δικα τους λογια ειναι οχι δικα μου.

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    στον ελλαδικο χωρο ξεσηκωθηκαν οι ελληνες που ηταν χριστιανοι.
    αν δεν το ξερεις στην τριπολιτσα παρολο που υπηρχαν χιλιαδες ελληνες που ηταν μουσουλμανοι αυτοι δεν ξεσηκωθηκαν.ο ιωαννης που ειναι Κυπριος καταλαβαινει πολυ καλλιτερα τι λεω
    απο εσενα που νομιζεις οτι κατι ξερεις

    οσο για την εκκλησια πρεπει να μας γραψεις εαν μιλας για το κατακτημενο πατριαρχειο κωνσταντινουπολεως που τελικα τον πατριαρχη τον βασανισαν και σκοτωσαν η για τους παπαδες στην ελλαδα.

    και το συμπερασαμα που δεν καταλαβες απο τα γραφομενα μου ειναι οτι ενας θρησκος μια χαρα επαναστατει ενω ενας αναρχοαπλυτος οχι, οταν χρειαστει δεν θα κανει τιποτα. αλλωστε οι περισσοτεροι αυτο εχουν δηλωσει. δικα τους λογια ειναι οχι δικα μου.
    ξεσηκωθηκαν οι ελληνες ΚΑΙ ηταν και χριστιανοι. ουτε η εκκλησια επαναστατησε, ουτε το χριστιανικο τους αισθημα ηταν που τους εκανε επαναστατες..
    ολα τα αλλα που λες, ειναι μπουρδολογιες . και τις περιουσιες των ελληνων που ταχα φυλαγαν για την απελευθερωση, ΤΙΣ ΕΦΑΓΑΝ, γι αυτο ολοιε χουν κοιλάρες...

Page 12 of 57 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •