Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 18
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 18 of 57 FirstFirst ... 8161718192028 ... LastLast
Results 256 to 270 of 847
  1. #256
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Απάτη μιας πρωτόγονης θρησκείας που δεν είναι τίποτα παραπάνω από παραμύθια για νήπια.

  2. #257
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Χριστιανοί που είναι ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών όταν βιάζονται παιδάκια;

    https://twitter.com/ms666__/status/1581840396891529217

  3. #258
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Χριστιανοί που είναι ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών όταν βιάζονται παιδάκια;

    https://twitter.com/ms666__/status/1581840396891529217
    α, δεν το ξερεις;
    τους δινει δοκιμασιες για να τους οδηγησει στον δρομο του θεου...

  4. #259
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Χριστιανοί που είναι ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών όταν βιάζονται παιδάκια;

    https://twitter.com/ms666__/status/1581840396891529217
    Γιατί ποιος σου είπε ότι οι χριστιανοί επικροτούμε τέτοιες πράξεις; Ή ότι θεωρούμε ότι όποιος είναι χριστιανός είναι απαραίτητα και καλός άνθρωπος; Γνωρίζω κι εγώ ανθρώπους της εκκλησίας που ενώ θα έπρεπε ν' αγαπούν όλα τα πλάσματα που δημιούργησε ο Θεός τα αποστρέφονται και μάλιστα τους ενοχλούν μέχρι και τα μωρά που κλαίνε οπότε δεν χαίρουν καμίας εκτίμησης...
    Καλημέρα!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #260
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Γιατί ποιος σου είπε ότι οι χριστιανοί επικροτούμε τέτοιες πράξεις; Ή ότι θεωρούμε ότι όποιος είναι χριστιανός είναι απαραίτητα και καλός άνθρωπος; Γνωρίζω κι εγώ ανθρώπους της εκκλησίας που ενώ θα έπρεπε ν' αγαπούν όλα τα πλάσματα που δημιούργησε ο Θεός τα αποστρέφονται και μάλιστα τους ενοχλούν μέχρι και τα μωρά που κλαίνε οπότε δεν χαίρουν καμίας εκτίμησης...
    Καλημέρα!
    καλα ολα αυτα κυκνε, αλλα ο μορελος λεει κατι αλλο.
    ο ελεημων και φιλευσπλαχνος θεος του χριστιανισμου, γιατι δεν προστατευσε αυτα τα αθωα παιδακια απο την κακοποιηση;

  6. #261
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Γιατί ο Θεός δεν επεμβαίνει στον κόσμο;
    .................................................. ................................
    Γιατί επιτρέπει την αδικία και την κακία;
    Το καταφύγιο τών απίστων, είναι ένα επιχείρημα που διαρκώς ακούμε από αυτούς, σε κάθε μεγάλη καταστροφή όπου πεθαίνουν αθώοι άνθρωποι, κυρίως παιδιά: "Γιατί ο Θεός δεν επεμβαίνει αν υπάρχει; Γιατί αφήνει τόσα παιδιά να πεθαίνουν αβοήθητα καθημερινά;" Και σε αυτό το επιχείρημα, νομίζουν ότι βρήκαν το τέλειο άλλοθι τής άλογης απιστίας τους.
    ......................
    Γιατί ο θεός επιτρέπει κακά πράγματα να συμβαίνουν σε καλούς ανθρώπους;
    Ερώτηση: Γιατί ο θεός επιτρέπει κακά πράγματα να συμβαίνουν σε καλούς ανθρώπους;
    Απάντηση: Γιατί άσχημα πράγματα συμβαίνουν σε καλούς ανθρώπους; Αυτή είναι μια από τις πιο δύσκολες ερωτήσεις στη θεολογία. Ο Θεός είναι αιώνιος, άπειρος, παντογνώστης, πανταχού παρών, παντοδύναμος κτλ. Γιατί θα πρέπει εμείς, τα ανθρώπινα όντα ( μη αιώνια, άπειρα, παντογνώστες, πανταχού παρών ή παντοδύναμα) να απαιτούμε να καταλαβαίνουμε πλήρως όλους τους τρόπους του Θεού. Το βιβλίο του Ιώβ στην Παλαιά Διαθήκη ασχολείται με αυτό το ζήτημα.
    Ο Θεός επέτρεψε στον σατανά να κάνει ότι θέλει στον Ιώβ εκτός απ’ το να τον σκοτώσει. Ποιά ήταν η αντίδραση του Ιώβ; «Και αν με θανατόνη, εγώ θέλω ελπίζει εις αυτόν.» [Ιώβ 13:15] «ο Κύριος έδωκε και ο Κύριος αφήρεσεν• είη το όνομα Κυρίου ευλογημένον.» [Ιώβ 1:21] Ο Ιώβ δεν καταλάβαινε γιατί ο Θεός επέτρεπε να συμβαίνουν τα πράγματα που συνέβαιναν, γνώριζε όμως ότι ο Θεός είναι καλός και έτσι συνέχιζε να Τον εμπιστεύεται.
    Εν τέλει, αυτή θα πρέπει να είναι και η δική μας στάση. Ο Θεός είναι καλός, δίκαιος, γεμάτος αγάπη και έλεος. Συχνά μας συμβαίνουν πράγματα που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε. Παρ’ όλα αυτά αντί να αμφιβάλουμε για την καλοσύνη του Θεού, θα πρέπει να σταθούμε με εμπιστοσύνη στον Θεό. «Έλπιζε επί Κύριον εξ όλης σου της καρδίας, και μη επιστηρίζεσαι εις την σύνεσίν σου• εν πάσαις ταις οδοίς σου αυτόν γνώριζε, και αυτός θέλει διευθύνει τα διαβήματά σου» [Παροιμίες 3:5-6].
    Ίσως μια καλύτερη ερώτηση θα ήταν η εξής: «Γιατί καλά πράγματα συμβαίνουν σε κακούς ανθρώπους;» Ο Θεός είναι Άγιος [Ησαϊας 6:3 , Αποκάλυψη 4:8].
    Οι άνθρωποι είναι αμαρτωλοί [Ρωμαίους 3:23 , 6:23] Θέλεις να μάθεις πως βλέπει ο Θεός την ανθρωπότητα;
    «Το λέει και η Γραφή: Δεν υπάρχει δίκαιος άνθρωπος, ούτε ένας. Δεν υπάρχει κανένας με σύνεση. Δεν υπάρχει κανένας που να αναζητεί τον Θεό, όλοι εξαχρειώθηκαν. Κανένας, μα κανένας δεν κάνει το καλό. Το λαρύγγι τους είναι σαν τάφος ανοιχτός, απ’ την γλώσσα τους βγαίνει μόνο ψέμα, τα χείλη τους κρύβουν φαρμάκι οχιάς. Το στόμα τους είναι γεμάτο από πικρόχολες κατάρες. Τρέχουν γρήγορα τα πόδια τους όταν είναι για φόνο, συντρίμμια και καταστροφές αφήνουν στο διάβα τους. Κι ούτε καν ξέρουν τι θα πει ειρήνη. Ζουν χωρίς φόβο Θεού.»
    Κάθε ένα ανθρώπινο πλάσμα πάνω σ’ αυτόν τον πλανήτη, αξίζει να ριχτεί στην κόλαση αυτή τη στιγμή. Κάθε λεπτό που παραμένουμε ζωντανοί, είναι μόνο εξ’ αιτίας της χάρης του Θεού. Ακόμα και η μεγαλύτερη δυστυχία που μπορεί να μας συμβεί σ’ αυτήν εδώ τη ζωή, είναι έλεος μπροστά σ’ αυτό που μας αξίζει, την αιώνια δηλαδή κόλαση μέσα στην λίμνη της φωτιάς.
    «Ο Θεός όμως, ξεπερνώντας αυτά τα όρια έδειξε την αγάπη του για μας, γιατί ενώ εμείς ζούσαμε ακόμα στην αμαρτία, ο Χριστός έδωσε την ζωή του για μας.» [Ρωμαίους 5:8]. Ο Θεός μας αγάπησε, παρ’ όλη την άθλια, αμαρτωλή, ξεπεσμένη ανθρώπινη φύση μας.
    Μας αγάπησε τόσο πολύ ώστε να πάρει Αυτός την τιμωρία πάνω του, για τις δικές μας αμαρτίες [Ρωμαίους 6:23]. Το μόνο που έχουμε εμείς να κάνουμε είναι να πιστέψουμε στον Ιησού Χριστό [Ιωάννης 3:16, Ρωμαίους 10:9] έτσι ώστε να συγχωρεθούμε και να μας υποσχεθεί μια ουράνια κατοικία στον παράδεισο [Ρωμαίους 8:1]. Τι μας αξίζει=κόλαση. Τι μας δίνεται=αιώνια ζωή στον Ουρανό, αν απλά πιστέψουμε.
    Όπως κάποιοι λένε: Αυτός εδώ ο κόσμος, είναι η μόνη κόλαση που θα γευτεί ο πιστός Χριστιανός, και αυτός εδώ ο κόσμος είναι ο μόνος παράδεισος που θα γευτεί ο άπιστος άνθρωπος. Την επόμενη φορά που θα αναρωτηθούμε «Γιατί ο Θεός επιτρέπει κακά πράγματα να συμβαίνουν σε καλούς ανθρώπους;» , ίσως θα πρέπει καλύτερα να ρωτάμε «Γιατί ο Θεός επιτρέπει καλά πράγματα να συμβαίνουν σε κακούς ανθρώπους;»
    https://www.facebook.com/Filoi.tis.G...7021396680129/

    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  7. #262
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    δηλαδη, κατα την γνωμη σου η απαντηση ειναι "επειδη δεν ξερουμε ολους τους τροπους με τους οποιους λειτουργει ο θεος , ουτε τους λογους που εχει γι αυτο".
    δηλαδη, μια εκδοχη του "πιστευε και μη ερευνα"...

  8. #263
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Απάτη μιας πρωτόγονης θρησκείας που δεν είναι τίποτα παραπάνω από παραμύθια για νήπια.
    αφου νομιζεις οτι η θρησκεια που δημιουργησαν Ελληνες στην συντριπτικη τους πλειοψηφια διανοουμενοι φιλοσοφοι κτλ κτλ ακομα και με πολιτικα κινητρα αναλογα των αναγκων της εποχης
    ειναι πρωτογονη για πες μας για μια που δεν ειναι τοσο πολυ

  9. #264
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δηλαδη, κατα την γνωμη σου η απαντηση ειναι "επειδη δεν ξερουμε ολους τους τροπους με τους οποιους λειτουργει ο θεος , ουτε τους λογους που εχει γι αυτο".
    δηλαδη, μια εκδοχη του "πιστευε και μη ερευνα"...
    Ο Θεός είναι υπέρτατη Αγάπη, αγάπη για τους καλούς και εξ' ίσου αγάπη για τους κακούς. Το κακό υπάρχει γιατί οι κακοί υπάρχουν, αυτό είναι μέρος της ελευθερίας που έχουμε σαν δημιουργήματά του. Ελευθερία να διαλέξουμε μεταξύ του αγαθού και του κακού. Ο άνθρωπος είναι αμαρτωλός και κακός και πράττει το κακό αντί το καλό. Η ανταμοιβή του είναι ανάλογη.

    Δεν ζούμε σε έναν τέλειο κόσμο, ζούμε μέσα στην αμαρτία, όπου ο Θεός μας δίνει την ευκαιρία να πράξουμε το κακό ή το καλό χωρίς να βιάζει την απόφασή μας. Το κακό υπάρχει με την άδεια του Θεού ώστε η επιλογή μας να είναι αποτέλεσμα ελευθερίας
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  10. #265
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ο Θεός είναι υπέρτατη Αγάπη, αγάπη για τους καλούς και εξ' ίσου αγάπη για τους κακούς. Το κακό υπάρχει γιατί οι κακοί υπάρχουν, αυτό είναι μέρος της ελευθερίας που έχουμε σαν δημιουργήματά του. Ελευθερία να διαλέξουμε μεταξύ του αγαθού και του κακού. Ο άνθρωπος είναι αμαρτωλός και κακός και πράττει το κακό αντί το καλό. Η ανταμοιβή του είναι ανάλογη.

    Δεν ζούμε σε έναν τέλειο κόσμο, ζούμε μέσα στην αμαρτία, όπου ο Θεός μας δίνει την ευκαιρία να πράξουμε το κακό ή το καλό χωρίς να βιάζει την απόφασή μας. Το κακό υπάρχει με την άδεια του Θεού ώστε η επιλογή μας να είναι αποτέλεσμα ελευθερίας
    συμφωνοι. ειμαστε ολοι αμαρτωλοι και ειναι επιλογη μας το αν θα κανουμε (επομενως κι αν θα παθουμε) το κακο.

    ενα 4χρονο παιδακι, τι αμαρτιες εχει κανει και τι ειδους "ελευθερη βουληση" εχει για να υφισταται το κακο χωρις καμια προστασια απο τον "ελεημονα και φιλευσπλαχνο";;;;;

  11. #266
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλα ολα αυτα κυκνε, αλλα ο μορελος λεει κατι αλλο.
    ο ελεημων και φιλευσπλαχνος θεος του χριστιανισμου, γιατι δεν προστατευσε αυτα τα αθωα παιδακια απο την κακοποιηση;
    Καλημέρα Remedy!

    Σ' αυτό που με ρωτάς, δυστυχώς παραδέχομαι πως δεν έχω την απάντηση και μακάρι να ήξερα... Ο λόγος που αντιδρώ κάποιες φορές στα γραφόμενα του tomorello, είναι ότι μας βάζει όλους σ' ένα τσουβάλι κι ότι επιτίθεται χωρίς να έχει αναφέρει ποτέ κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα που είναι ο λόγος ύπαρξης του φόρουμ αν δεν απατώμαι κι ότι επιτίθεται σε κάτι που εφόσον υπάρχει ανεξιθρησκεία δεν βλέπω το πρόβλημα του αφού κανείς δεν του επιβάλλει ν' ασπαστεί το χριστιανισμό... Ας πιστεύει όπου θέλει χωρίς όμως να παρενοχλεί και να κοροϊδεύει τα μέλη που πιστεύουν στο χριστιανισμό...

    Τέλος, θέλω να πω ότι κι εγώ δεν συμφωνώ σε όλα... Για παράδειγμα, θεωρώ άδικο ένα μωράκι να θεωρείται ότι φέρει αμαρτία λόγω του προπατορικού αμαρτήματος που φεύγει μόνο με τη βάφτιση... Ένα μωρό για μένα, είναι ένα αθώο πλάσμα... Αυτά προς το παρόν...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #267
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα Remedy!

    Σ' αυτό που με ρωτάς, δυστυχώς παραδέχομαι πως δεν έχω την απάντηση και μακάρι να ήξερα... Ο λόγος που αντιδρώ κάποιες φορές στα γραφόμενα του tomorello, είναι ότι μας βάζει όλους σ' ένα τσουβάλι κι ότι επιτίθεται χωρίς να έχει αναφέρει ποτέ κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα που είναι ο λόγος ύπαρξης του φόρουμ αν δεν απατώμαι κι ότι επιτίθεται σε κάτι που εφόσον υπάρχει ανεξιθρησκεία δεν βλέπω το πρόβλημα του αφού κανείς δεν του επιβάλλει ν' ασπαστεί το χριστιανισμό... Ας πιστεύει όπου θέλει χωρίς όμως να παρενοχλεί και να κοροϊδεύει τα μέλη που πιστεύουν στο χριστιανισμό...

    Τέλος, θέλω να πω ότι κι εγώ δεν συμφωνώ σε όλα... Για παράδειγμα, θεωρώ άδικο ένα μωράκι να θεωρείται ότι φέρει αμαρτία λόγω του προπατορικού αμαρτήματος που φεύγει μόνο με τη βάφτιση... Ένα μωρό για μένα, είναι ένα αθώο πλάσμα... Αυτά προς το παρόν...
    τουλαχιστον συμφωνουμε για τα "αμαρτωλα" μωρακια που δεν δικαιουνται της προστασιας του ΤΟΣΟ φιλευσπλαχνου θεου.. και χαιρομαι.

    οσο για τον μορελο, δεν νομιζω να ζηταει κανεις διαγνωση γιατρου για συμμετοχη στο φορουμ. μπορει οντως να μηνε χει κατι, μπορει ομως και να εχει. ειναι υποχρεωμενος να τα καταθεσει; εφοσον δεν ζητουνται πιστοποιητικα, μαλλον θα πρεπει να εξεταζουμε τα λεγομενα καποιου και οχι την κατασταση τ ης υγειας του.
    ειναι λιγο επικινδυνη ακροβασια το "τι θίγει" τον καθεναν.
    καποιον μπορει να τον θιγει και η αληθεια, αλλα η αληθεια να ειναι αυτο που λεει ο μορελο...
    καποιον αλλον μπορει να τον θιγει η παραδοξολογια και να θεωρει παραδοξολογιες οσα υποστηριζει καποια θρησκεια και οσοι τα επαναλαμβανουν εδω και αλλου (οχι απαραιτητα μονο ο χριστιανισμος).
    νομιζω οτι στο πλαισιο της ελευθερης εκφρασης αποψεων και ιδεων μπορει καποιος να υποστηριζει οτι θεωρει οτι δεν μπορει να ισχυουν οσα πρεσβευουν καποιες (η και ολες) οι θρησκειες, χωρις να τον θεωρουμε παραβατικο....

    εξ αλλου τι πιστη ειναι αυτη, αν κλονιζεται επειδη καποιος σχολιαζει τον παραλογισμο των διδαχων;

  13. #268
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τουλαχιστον συμφωνουμε για τα "αμαρτωλα" μωρακια που δεν δικαιουνται της προστασιας του ΤΟΣΟ φιλευσπλαχνου θεου.. και χαιρομαι.

    οσο για τον μορελο, δεν νομιζω να ζηταει κανεις διαγνωση γιατρου για συμμετοχη στο φορουμ. μπορει οντως να μηνε χει κατι, μπορει ομως και να εχει. ειναι υποχρεωμενος να τα καταθεσει; εφοσον δεν ζητουνται πιστοποιητικα, μαλλον θα πρεπει να εξεταζουμε τα λεγομενα καποιου και οχι την κατασταση τ ης υγειας του.
    ειναι λιγο επικινδυνη ακροβασια το "τι θίγει" τον καθεναν.
    καποιον μπορει να τον θιγει και η αληθεια, αλλα η αληθεια να ειναι αυτο που λεει ο μορελο...
    καποιον αλλον μπορει να τον θιγει η παραδοξολογια και να θεωρει παραδοξολογιες οσα υποστηριζει καποια θρησκεια και οσοι τα επαναλαμβανουν εδω και αλλου (οχι απαραιτητα μονο ο χριστιανισμος).
    νομιζω οτι στο πλαισιο της ελευθερης εκφρασης αποψεων και ιδεων μπορει καποιος να υποστηριζει οτι θεωρει οτι δεν μπορει να ισχυουν οσα πρεσβευουν καποιες (η και ολες) οι θρησκειες, χωρις να τον θεωρουμε παραβατικο....

    εξ αλλου τι πιστη ειναι αυτη, αν κλονιζεται επειδη καποιος σχολιαζει τον παραλογισμο των διδαχων;
    Ναι, αυτό για το ψυχολογικό πρόβλημα το ανέφερα επειδή συνήθως εδώ γράφουν άνθρωποι ζητώντας βοήθεια για τέτοια θέματα...

    Παραβατικός δεν είναι, θεωρώ ότι είναι βαριά λέξη για την περίπτωση του απλώς δεν μου αρέσουν οι χαρακτηρισμοί του σε όσους πιστεύουν, αυτό μόνο... Αν μιλούσε πιο ευγενικά δεν θ' αντιδρούσα έτσι αλλά δεν δέχομαι να μας αποκαλεί ηλίθιους για παράδειγμα...
    Όσο για την πίστη προσωπικά δεν κλονίζεται σε όσα θεωρώ σωστά κι έχεις δίκιο στο ότι μια πίστη που κλονίζεται τόσο εύκολα δεν είναι και τόσο σταθερή, ας το πω έτσι... Πάντως σε μερικά θέματα που την αφορούν ακόμα κι εγώ ψάχνομαι για να είμαι ειλικρινής...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #269
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ενα 4χρονο παιδακι, τι αμαρτιες εχει κανει και τι ειδους "ελευθερη βουληση" εχει για να υφισταται το κακο χωρις καμια προστασια απο τον "ελεημονα και φιλευσπλαχνο";;;;;
    Ο άνθρωπος γεννιέται με ελεύθερη βούληση, δεν την αποκτά στο δρόμο της ζωής του!

    Όσον αφορά το προπατορικό αμάρτημα, οι ανατολίτες το περιγράφουν καλύτερα με τον νόμο του Κάρμα. Ο άνθρωπος γεννιέται με τα αμαρτήματα των προηγούμενων ζωών του. Η ελπίδα του είναι να "κάψει" το Κάρμα του υποφέροντας από την πρώτη στιγμή σε ετούτη τη ζωή
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  15. #270
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ο άνθρωπος γεννιέται με ελεύθερη βούληση, δεν την αποκτά στο δρόμο της ζωής του!

    Όσον αφορά το προπατορικό αμάρτημα, οι ανατολίτες το περιγράφουν καλύτερα με τον νόμο του Κάρμα. Ο άνθρωπος γεννιέται με τα αμαρτήματα των προηγούμενων ζωών του. Η ελπίδα του είναι να "κάψει" το Κάρμα του υποφέροντας από την πρώτη στιγμή σε ετούτη τη ζωή
    Εγώ δεν πιστεύω σ' αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 18 of 57 FirstFirst ... 8161718192028 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •