Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 23
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 23 of 57 FirstFirst ... 13212223242533 ... LastLast
Results 331 to 345 of 847
  1. #331
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Μήπως, άραγε, ήρθε η ώρα; Να αποτινάξουμε πάνω από τον άνθρωπο το Μεγάλο Φόβο και να τον λυτρώσουμε μια για πάντα; Ποια θα είναι η λύτρωση; Το συνεχές πάλεμα σ’ αυτή-και μόνο σ’ αυτή- τη ζωή. Πάλεμα για απόλαυση, αξιοπρέπεια, ηδονή, δημιουργία. Κούραση και ξεκούραση. Αγάπη και μίσος. Συναισθήματα. Που νιώθεις με την καρδιά και τον εγκέφαλο. Πάλεμα για να ανέβει το αίμα στο κεφάλι σου όσο πιο πολλές φορές είναι δυνατόν.Πάλεμα για να αποθεωθείς και να αποθεώσεις. Στη Γη, όχι στον κίβδηλο παράδεισο που σου υποσχέθηκαν οι τραπεζίτες της χριστιανικής, μουσουλμανικής ή κάποιας άλλης ‘αγάπης’.

    Φανταστείτε στο πέρασμα των αιώνων πόσους τόνους πνευματικής δύναμης κατανάλωσε ο άνθρωπος στο να πιστεύει. Στο να φοβάται. Στο να γονατίζει. Μπροστά σε ποιον; Του τον βάφτισαν θεό, του απέδωσαν ότι δεν μπορούσαν να εξηγήσουν με τη λογική και άρπαξαν την εξουσία μια για πάντα. Μέσω του τρόμου για το οριστικό τέλος, σε εξουσιάζουν. Είναι μία άλλη, διαφορετική εξουσία από αυτήν που ξέρεις. Εντελώς άυλη, γυμνή, απολύτως αόρατη. Γι’ αυτό και απίστευτα επικίνδυνη.

    Ο κόσμος υποκλίθηκε για χιλιάδες χρόνια. Οι λίγοι και εκλεκτοί οδηγούσαν το ποίμνιο, οι γραφιάδες της επόμενης εποχής τους παρουσίαζαν να ανοίγουν ποταμούς στα δύο και να κρατούν πέτρινες πλάκες με εντολές. Να εκφωνούν λόγους, να σταυρώνονται και- άκουσον-άκουσον- να ανασταίνονται εκ του τάφου τους. Και να διαιωνίζουν την εξουσία των επιτήδειων. Που, προσέξτε, ούτε καν τις εντολές του δήθεν εντολοδόχου τους δεν σέβονται, υποκύπτοντας πολλές φορές στους ‘πειρασμούς’ της σάρκας και του αίματος. Αλλα γι’ αυτούς δεν υπήρχε Ιερά Εξέταση, ούτε θα υπάρξει ποτέ.

    Μπορεί να υπάρξει όμως κάθαρση. Μ’ ένα χαστούκι στο μάγουλο του μουτζαχεντίν που θα πείσει τον επόμενο αφελή να σκορπίσει το θάνατο φωνάζοντας “Αλλάχ Ακμπαρ” σε κάποια πολυσύχναστη πλατεία ή θέατρο. Με τιμωρία, όπως οι ανθρώπινοι νόμοι προβλέπουν, για τον επόμενο ρασοφόρο που θα ξεράσει ρατσισμό και χολή για κάθε τι διαφορετικό που δεν μπορεί να προσαρμοστεί στα δικά του θέλω και στη δική του ιδεολογία. Με το γυμνό κορμί μίας γυναίκας στο Ιράν πάνω στο έκπληκτο μούτρο του Αγιατολάχ Αλί Χεμενέι. Το στήθος της να αγγίζει σχεδόν το στόμα του. Αλήθεια, τι υπέροχο θέαμα…

    Σε έπεισαν, άνθρωπέ μου, ότι το να νιώθεις ελεύθερα αποτελεί βλασφημία. Δεν σε εμπιστεύονται να ορίσεις μόνο σου τα ηθικά όρια του εαυτού σου, ή τέλος πάντων, να τα ορίσεις εμπιστευόμενος ανθρώπους και όχι θεούς της συμφοράς. Το έκαναν οι ίδιοι για σένα και ιδού ο κόσμος που έφτιαξες υπηρετώντας τις εντολές τους. Από το πρωί μέχρι το βράδυ, άνθρωπέ μου, καταπιέζεσαι, αυτοπεριορίζεσαι, πιέζεις τους πόρους του σώματός σου να καθίσουν ήσυχοι, σπρώχνεις τη σεξουαλικότητά σου στην ντροπή. Για να τους ικανοποιήσεις.

  2. #332
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Η ζωή περνά και χάνεται. Γεννήθηκες tabula rasa και θα πεθάνεις ως απόλυτος δούλος. Υπέταξες τη σάρκα και το πνεύμα σου σε όλη τη διάρκεια του βίου σου κάνοντας μία άσκηση προσομοίωσης για μια ζωή που δεν υπάρχει. Και η οποία, αν υπήρχε, ποτέ δεν θα σου ζητούσε διόδια υποταγής, για να σε φιλοξενήσει μέσα της. Σου υπόσχονται το αιώνιο φως αλλά σου ζητούν να ζήσεις στο αιώνιο σκοτάδι. Πνεύματος και αισθήσεων.

    Αρκετά λοιπόν με τα γκόλντεν μπόις που ζουν καταβροχθίζοντας τις ψυχές. Φαλίρισαν. Χρεωκόπησαν. Ξεγυμνώθηκαν. Εσύ πλέον είσαι αλλού. Με καλογυαλισμένη την πανοπλία του μυαλού και της καρδιάς σου και ακονισμένο το ξίφος στο οποίο κουβαλάς τις επιθυμίες σου. Η προσευχή σου είναι ένα τραγούδι που σου θυμίζει τα παιδικά σου χρόνια, την πραγματική σου πατρίδα. Και σταυρός είναι το χρέος σου. Οπως εσύ το έχεις σκεφτεί και ορίσει. Ο θεός πια ένα μνημείο του κακού παρελθόντος. Απελευθέρωση…


    https://www.oneman.gr/opinions/peri-..._9pmO7RFL98c00

  3. #333
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Άνθρωποι που αφήνουν άλλους να οδηγούν τη ζωή τους είναι άνθρωποι δυστυχισμένοι δεν έχουν καμία απολύτως δύναμη δεν έχουν κανένα απολύτως έλεγχο. Καταλήγουν να έχουν μια ζωή που δεν τους αντιπροσωπεύει, γιατί δεν ήταν εξαρχής δική τους επιλογή.

  4. #334
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Γιατί τόσο λυσσαλέο και εμμανές το παραλήρημά σου και η χολή κατά των θρησκειων?
    Ειχες κάποια εμπειρία που σου έχει αφήσει τραύμα?
    Είδαμε και στα άθεα και απολυταρχικά καθεστώτα του Χίτλερ και του Λένιν/Στάλιν όπου δεν υπηρχε θεός,που ήταν η κόλαση επι γής.
    Είδαμε και τον Νιτσε που αποκήρρυξε τον Θεο πως κατάντησε.

    υ.γ Δεν είμαι άνθρωπος της εκκλησίας αλλά ούτε και άθεος,προσπαθώ να κρατάω ότι καλό έχει κάθε θρησκεία να δώσει,είτε είναι χριστιανισμός,είτε βουδισμός,είτε ταοισμός,είτε ινδουισμος.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #335
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Είδαμε και τον Νιτσε που αποκήρρυξε τον Θεο .

    .
    που το διαβασες αυτο;

  6. #336
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    που το διαβασες αυτο;
    Στον Ζαρατούστρα,στην γενεαλογία της ηθικής,στο περα απο το καλό και το κακό,στον Αντίχριστο...Στο συνολο του έργου του ο Νίτσε διακήρυττε ότι ''ο Θεός πέθανε''.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #337
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Στον Ζαρατούστρα,στην γενεαλογία της ηθικής,στο περα απο το καλό και το κακό,στον Αντίχριστο...Στο συνολο του έργου του ο Νίτσε διακήρυττε ότι ''ο Θεός πέθανε''.
    Πως να πεθανει κατι που δεν εχει γεννηθει;

  8. #338
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Στον Ζαρατούστρα,στην γενεαλογία της ηθικής,στο περα απο το καλό και το κακό,στον Αντίχριστο...Στο συνολο του έργου του ο Νίτσε διακήρυττε ότι ''ο Θεός πέθανε''.
    γραφει οτι τον σκοτωσαμε εμεις, ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο το δεν υπαρχει θεος οπως και το οτι ο Θεος πεθανε.

  9. #339
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Επειδή έχω διαβάσει το σύνολο του έργου του Νίτσε,δεν υπήρξε στην ιστορία μεγαλύτερος κήρυκας της αθείας...ασχετα αν βαθιά μέσα του ήταν ενας βλασφημος αναζητητής του Θεού.
    ''Ο Θεός πέθανε'' εννοούσε ότι πέθανε ως κοινωνικη ανάγκη...Οτι οι κοινωνία θα προοδεύσει και δεν θα έχει πια ανάγκη τον Θεό...Οι ναζί καπηλεύτηκαν την ιδεολογία του Νίτσε και είδαμε τα αποτελέσματα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  10. #340
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Γιατί τόσο λυσσαλέο και εμμανές το παραλήρημά σου και η χολή κατά των θρησκειων?
    Φίλε γιατί έτσι γουστάρω έτσι μου αρέσει. Εσύ τραβάς κανένα ζόρι; Δεν μπορώ δηλαδή να χλευάζω μια θρησκεία που αντί να βράζει και να τρώει κάστανα, τα προσκυνά. Ήμαρτον πχια

  11. #341
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Οι ναζί καπηλεύτηκαν την ιδεολογία του Νίτσε και είδαμε τα αποτελέσματα.
    Αυτό από πού προκύπτει;

    Εξ όσων γνωρίζω ο Χίτλερ τα είχε εξαιρετικά καλά με τις εκκλησίες.. Μια χαρά τον επαινούσαν σε όλες τις χώρες ακόμα και στην Ελλάδα με επιστολές των μοναχών του αγίου όρους.


    Ο δε Στάλιν σπούδασε με υποτροφία στη Θεολογική Σχολή της Τιφλίδας όπου και εμπνεύστηκε και επηρεάστηκε για τις επαναστατικές ιδέες του. Οπότε.

  12. #342
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    υ.γ Δεν είμαι άνθρωπος της εκκλησίας αλλά
    Ο κλασικός δεν είμαι αλλά

  13. #343
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Πάρε και ένα βιντεακι να γουστάρεις..


  14. #344
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Αγανάκτησε το πιτσιρίκι.



    Το ισχυρό επαναστατικό πνεύμα της ενεργεί σύμφωνα με το φυσικό της ένστικτο. Δεν έχει υποταχθεί ακόμα στη θεοκρατική τους εξουσία.

  15. #345
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    To μισος,κάθε μίσος είναι παθολογική ψυχολογική κατάσταση.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 23 of 57 FirstFirst ... 13212223242533 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •