Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 25
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 25 of 57 FirstFirst ... 15232425262735 ... LastLast
Results 361 to 375 of 847
  1. #361
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,370
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Για μένα έτσι θα αλλάξει το κοινωνικό κατεστημένο αν μιλάμε και μπαίνουμε μπροστά με τσαμπουκά, και όχι να είμαστε ταπεινά απολωλά πρόβατα που έχουν καταπιεί αμάσητο ότι τους σερβίρουν. Έτσι θα διαδοθεί η αντίληψη ότι τα θέματα γνώσης πρέπει να τα προσεγγίζουμε με λογική και όχι με πίστη ή με συναίσθημα. Και η αντίληψη ότι δεν πρέπει να εκφράζουμε τις αθεϊστικές απόψεις μας για να μην θίξουμε την ευαισθησία των πιστών, για μένα είναι λανθασμένη και επιδεινώνει την κατάσταση ακόμη περισσότερο. Δεν είναι απλώς δικαίωμά μας να εκφραζόμαστε ελεύθερα. Είναι καθήκον μας. Το να μην θέλεις να μαντρωθείς πουθενά είναι ελευθερία
    Όπως θέλεις εσύ να εκφράζεσαι ελεύθερα, το ίδιο θέλουμε κι εμείς κι είναι και δικό μας δικαίωμα είτε σ' αρέσει είτε όχι... Το μόνο που κάνεις εσύ είναι να προσπαθείς να καταπιέσεις όσους πιστεύουν, εσύ που κατά τα άλλα μιλάς για ελευθερία... Αυτοαναιρείσαι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #362
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Χριστιανοταλιμπάν εν δράσει

    Θα απομουρλαθείς τελείως με αυτά που βλέπεις..Βάλε λίγη αγάπη στην ζωή σου...Ανοιξε το ευαγγέλιο τυχαία και σε οποιαδήποτε σελίδα πέσεις,διάβασε...Κερδισμένο ς θα βγείς.

    Κατα προτίμηση από το κατά Ματθαίον.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #363
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Όπως θέλεις εσύ να εκφράζεσαι ελεύθερα, το ίδιο θέλουμε κι εμείς κι είναι και δικό μας δικαίωμα είτε σ' αρέσει είτε όχι... Το μόνο που κάνεις εσύ είναι να προσπαθείς να καταπιέσεις όσους πιστεύουν, εσύ που κατά τα άλλα μιλάς για ελευθερία... Αυτοαναιρείσαι...

    Γιατι το βαπτιζεις αυτο καταπιεση Κυκνακι μου και προβληματιζεσαι ?

    Ποιος μπορει να πιστεψει οτι θα υπαρξει ανθρωπος ο οποιος ειναι νοημων ,εχει αντιληψη ,αποψη ,γνωση και αυτο αποδεικνυεται απο την προσωπικη του ζωη και οχι απο τον εικονικο κοσμο που οποιοσδηποτε βρισκει ενα τροπο εκτονωσεις και διαφυγεις ,θα επηρεαστει απο τυχαιες δημοσιευσεις στο ιντερνετ και το κυριοτερο "ανυπογραφες " απο εγκυρες πηγες αλλα πατωντας καθαρα στην μεταποιση τους βαση πεποιθησεων ?

    Αν καποιος μπορει να πιστευει οτι εγω ποσταροντας σε ενα θεμα σχεδον εμμονικα θα μεταπεισω εστω και ενα να ακολουθησει το δικο μου πιστευω ,νομιζοντας οτι μονο εγω ειμαι ο σωστος και ολοι οι αλλοι δεν εχουν ιχνος βουλησεις και κρισεις ποιος νομιζει οτι υποτιμαται ?

    Υπαρχει αλανθαστος ανθρωπος οσα χρονων και να ζει ή υπαρχει οριο που σου λεει ο ανθρωπος μετα 40 ας πουμε , οτι λεει ειναι μονο εκεινο σωστο ...οσο ζουμε μαθαινουμε και να εισαι σιγουρη πως ο ανθρωπος αναθεωρει πεποιθησεις χρονων του οταν τρωει στην κυριολεξια κατι σφαλιαρες απο την ιδια την ζωη και μετα αντιλαμβανεται ποσο ματαια ηταν ολη αυτη του η ενασχοληση ή καλυτερα σπαταλη χρονου .....

    Αλλωστε μην ξεχναμε την απολυτη αναγκη του ανθρωπου να ανηκει καπου ,να πιστευει καπου ,οπως το ονομαζει ο καθενας μας ...οποτε ποιος ειναι ικανος να αναιρεσει αυτη την καλυψη της αναγκης μας εφσοσον ειμαστε πολυ καλα στην δικη μας ζωη ?

    Συμφωνω απολυτα πως ειναι δικαιωμα του καθενος να ανοιγει ενα θεμα και να προβαλει τα πιστευω του αλλα ειναι δικαιωμα και του καθενος να διατυπωνει την αντιθετη αποψη του γιατι προφανως ολο αυτο γινεται ΔΗΜΟΣΙΑ ...εκτιθεσαι δεν γραφεις στο προσωπικο σου ημερολογιο ωστε να μην δεχεται και η αλλη πλευρα τα αντιθετα σχολια και να προβαινει κατευθειαν στον χλευασμο και στην θυματοποιηση καμια φορα γιατι δυστηχως μονο ετσι εχει μαθει να "συζητα "

    Ακομα και σε αυτα τα θεματα θα ηταν ωραια να υπαρχει και διαλογος αλλα και αντιλογος ...προφανως ομως δεν εχει να κανει με το καθε αυτο θεμα αλλα με την ικανοτητα των συμμετεχοντων να μπουν σε αυτο το πλαισιο φυσικα

    μην χαλιεσαι αγαπη μου,οταν δεν υπρχει προσφορο εδαφος ακομα και για τον αντιλογο απλα δεν μπαινεις στη διαδικασια !Διαφυλασσεις την ψυχικη σου υγεια !Το κυριοτερο μελημα μας πλεον
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #364
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Θα απομουρλαθείς τελείως με αυτά που βλέπεις..Βάλε λίγη αγάπη στην ζωή σου...Ανοιξε το ευαγγέλιο τυχαία και σε οποιαδήποτε σελίδα πέσεις,διάβασε...Κερδισμένο ς θα βγείς.

    Κατα προτίμηση από το κατά Ματθαίον.
    Γέροντα ευλογείτε, την ευχούλα σας. Κοίτα ως ένθερμος λάτρης του υπαρκτού δεν με αντιπροσωπεύει η κατά φαντασίαν αγάπη. Προτιμώ την αγάπη στην υλική της υπόσταση. Να μπορώ να τη γεύομαι, να τη μυρίζω, να την αγγίζω, να την τρυγώ, με όλα τα ζουμιά και τη γλύκα της. Ευχαριστώ πάντως για το κατά Ματθαίον.

  5. #365
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Γέροντα ευλογείτε, την ευχούλα σας. Κοίτα ως ένθερμος λάτρης του υπαρκτού δεν με αντιπροσωπεύει η κατά φαντασίαν αγάπη. Προτιμώ την αγάπη στην υλική της υπόσταση. Να μπορώ να τη γεύομαι, να τη μυρίζω, να την αγγίζω, να την τρυγώ, με όλα τα ζουμιά και τη γλύκα της. Ευχαριστώ πάντως για το κατά Ματθαίον.
    Περισσότερη υπαρκτή και χειροπιαστή αγάπη προσφέρει η εκκλησία στους άπορους και στους πεινασμένους σε σχέση με τους αναρχοκομμουνιστες που είναι εγωμανείς παρτάκηδες...Αλήθεια,αυτοί τι προσφέρουν στην κοινωνία?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #366
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,370
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γιατι το βαπτιζεις αυτο καταπιεση Κυκνακι μου και προβληματιζεσαι ?

    Ποιος μπορει να πιστεψει οτι θα υπαρξει ανθρωπος ο οποιος ειναι νοημων ,εχει αντιληψη ,αποψη ,γνωση και αυτο αποδεικνυεται απο την προσωπικη του ζωη και οχι απο τον εικονικο κοσμο που οποιοσδηποτε βρισκει ενα τροπο εκτονωσεις και διαφυγεις ,θα επηρεαστει απο τυχαιες δημοσιευσεις στο ιντερνετ και το κυριοτερο "ανυπογραφες " απο εγκυρες πηγες αλλα πατωντας καθαρα στην μεταποιση τους βαση πεποιθησεων ?

    Αν καποιος μπορει να πιστευει οτι εγω ποσταροντας σε ενα θεμα σχεδον εμμονικα θα μεταπεισω εστω και ενα να ακολουθησει το δικο μου πιστευω ,νομιζοντας οτι μονο εγω ειμαι ο σωστος και ολοι οι αλλοι δεν εχουν ιχνος βουλησεις και κρισεις ποιος νομιζει οτι υποτιμαται ?

    Υπαρχει αλανθαστος ανθρωπος οσα χρονων και να ζει ή υπαρχει οριο που σου λεει ο ανθρωπος μετα 40 ας πουμε , οτι λεει ειναι μονο εκεινο σωστο ...οσο ζουμε μαθαινουμε και να εισαι σιγουρη πως ο ανθρωπος αναθεωρει πεποιθησεις χρονων του οταν τρωει στην κυριολεξια κατι σφαλιαρες απο την ιδια την ζωη και μετα αντιλαμβανεται ποσο ματαια ηταν ολη αυτη του η ενασχοληση ή καλυτερα σπαταλη χρονου .....

    Αλλωστε μην ξεχναμε την απολυτη αναγκη του ανθρωπου να ανηκει καπου ,να πιστευει καπου ,οπως το ονομαζει ο καθενας μας ...οποτε ποιος ειναι ικανος να αναιρεσει αυτη την καλυψη της αναγκης μας εφσοσον ειμαστε πολυ καλα στην δικη μας ζωη ?

    Συμφωνω απολυτα πως ειναι δικαιωμα του καθενος να ανοιγει ενα θεμα και να προβαλει τα πιστευω του αλλα ειναι δικαιωμα και του καθενος να διατυπωνει την αντιθετη αποψη του γιατι προφανως ολο αυτο γινεται ΔΗΜΟΣΙΑ ...εκτιθεσαι δεν γραφεις στο προσωπικο σου ημερολογιο ωστε να μην δεχεται και η αλλη πλευρα τα αντιθετα σχολια και να προβαινει κατευθειαν στον χλευασμο και στην θυματοποιηση καμια φορα γιατι δυστηχως μονο ετσι εχει μαθει να "συζητα "

    Ακομα και σε αυτα τα θεματα θα ηταν ωραια να υπαρχει και διαλογος αλλα και αντιλογος ...προφανως ομως δεν εχει να κανει με το καθε αυτο θεμα αλλα με την ικανοτητα των συμμετεχοντων να μπουν σε αυτο το πλαισιο φυσικα

    μην χαλιεσαι αγαπη μου,οταν δεν υπρχει προσφορο εδαφος ακομα και για τον αντιλογο απλα δεν μπαινεις στη διαδικασια !Διαφυλασσεις την ψυχικη σου υγεια !Το κυριοτερο μελημα μας πλεον
    Μαριλού μου, απλώς νομίζω ότι δεν είναι σωστό να υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά... Όταν κάποιος θέλει να έχει το δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα το ίδιο δικαίωμα έχει και η άλλη πλευρά... Εδώ ο θεματοθέτης προσπαθεί να φιμώσει την άλλη πλευρά... Ε, δεν πάει έτσι... Αυτό είναι όλο... Δεν χαλάστηκα αλλά ένιωσα την ανάγκη να τα γράψω αυτά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #367
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Μαριλού μου, απλώς νομίζω ότι δεν είναι σωστό να υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά... Όταν κάποιος θέλει να έχει το δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα το ίδιο δικαίωμα έχει και η άλλη πλευρά... Εδώ ο θεματοθέτης προσπαθεί να φιμώσει την άλλη πλευρά... Ε, δεν πάει έτσι... Αυτό είναι όλο... Δεν χαλάστηκα αλλά ένιωσα την ανάγκη να τα γράψω αυτά...
    Εχεις απόλυτα δίκιο και εγώ αυτό υποστηρίζω.
    εφόσον το θέμα είναι δημόσιο οπως είναι δικαίωμα του θεματοθετη να λέει ότι θέλει έτσι αντίστοιχα μπορεί να λέει και ένας άλλος τις δικές του απόψεις..

    το θέμα αγάπη μου γλυκιά πλέον δεν είναι αυτό...
    το θέμα είναι αντέχεις να μπαίνεις σε τέτοιου είδους άσκοπες τελείως διαινεξεις;

    αντέχουμε; αξίζει;

    είναι δυνατόν να αλλάξει το δικό σου πιστεύω τη δική σου πεποίθηση και το δικό σου βίωμα ένα τυχαίο θέμα από άγνωστες προσωπικότητες;

    όπως και το αντιστροφο;
    Να αλλάξει ο άλλος την άποψη του επειδή το λες εσύ;

    Όχι φυσικά και εφόσον δεν υπάρχει η στοιχειώδες πρόθεση για ένα αντίλογο χωρίς υποβαθμίσεις και προσβολές ΔΕΝ συμμετέχεις..

    Αυτο ειναι το point και τιποτε παραπάνω.
    Οσα αντέχουμε ,το βα προσπαθεί να ανοίξεις το κεφάλι ενός άλλου να χωρέσει τα δικά σου πιστεύω ματαίως κόπος
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #368

  9. #369
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Περισσότερη υπαρκτή και χειροπιαστή αγάπη προσφέρει η εκκλησία στους άπορους και στους πεινασμένους σε σχέση με τους αναρχοκομμουνιστες που είναι εγωμανείς παρτάκηδες...Αλήθεια,αυτοί τι προσφέρουν στην κοινωνία?
    Ρε φίλε έχεις χαζέψει τελείως; Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να απολογούμαι για τους αναρχοκομουνιστές; τι είμαι ο ομαδάρχης τους; Η η ραχοκοκαλιά του κινήματος; Δε πάτε καλά ρεε..

  10. #370
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Ξέρω και γω ρώτα το θεό σου και πες μα τι απάντησε.

  11. #371
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Περισσότερη υπαρκτή και χειροπιαστή αγάπη προσφέρει η εκκλησία στους άπορους και στους πεινασμένους
    Σιγά τα ωά. Αγαθοεργίες με ξένο πορτοφόλι. Οι βιομηχανίες τροφίμων στέλνουν τα ληγμένα τους, οι εθελοντές τα πληρώνουν τα μαγειρεύουν και οι τραγοπαπάδες απλά παίρνουν την δόξα. Χωρίς μάλιστα να δίνουν φράγκο από την τσέπη τους.

    Πρέπει να είναι κάποιος πολύ κοντόφθαλμος ρε φίλε για να νομίζει ότι τα τραγιά με τις μερσεντές και τα φιμέ τζάμια νοιάζονται για την αλληλεγγύη. Ελεος δλδ. Μαγαζί γωνία είναι με εξαιρετικό μάρκετινγκ για αφελείς. Τα αίσχη που έχουν διαπράξει και η καθολική και η ορθόδοξη εκκλησία δεν τους ξεπλένει καμιά φιλανθρωπία.

  12. #372
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    νομιζω οτι οι πιο πολλοι που αγανακτουν στα σχολια,ειναι στη φαση "ηρθαν τα αγρια,να διωξουν τα ημερα στην ορθοδοξη ελλαδα μας"
    η κουβεντα δεν ειναι θεολογικη.κανεις δε γνωριζει τι παιζει.
    οι κοινωνικες προεκτασεις,εχουν σημασια
    σας μαθανε να κομφορμιζεστε και να νιωθετε καθωςπρεπει.
    απο θυματα μετα γινεστε θυτες και την πληρωνουν αυτοι που δε συμορφωνονται με το καθεστως.
    τρωτε τα ψιχουλα που σας πετανε και αυνανιζεστε με εξοριες και θανατους αντιφρονουντων.

    εσεις τρωτε τον παπα,αλλα η μπαλα μας παιρνει ολους.

  13. #373

  14. #374
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    αηδια φιλε.
    τελευταια εχουνε ξεφυγει τα πραγματα.με καποιους ασχετους που μιλουσα,υμνουσαν παπαδοπουους και τετοια ακραια.
    γινονται παλι ταση τα σιχαματα.

    λεω να παω οικοδομη,να μαθω πως χτιζονται οι πηγαδες

  15. #375
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    αηδια φιλε.
    τελευταια εχουνε ξεφυγει τα πραγματα.με καποιους ασχετους που μιλουσα,υμνουσαν παπαδοπουους και τετοια ακραια.
    γινονται παλι ταση τα σιχαματα.

    λεω να παω οικοδομη,να μαθω πως χτιζονται οι πηγαδες
    Αχαχαχα... καλο, σκυλί που γαβγίζει μη το φοβάσαι

Page 25 of 57 FirstFirst ... 15232425262735 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •