Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 26
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 26 of 43 FirstFirst ... 16242526272836 ... LastLast
Results 376 to 390 of 639
  1. #376
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω ρε φίλε με ποιο μυαλό κάποιοι άνθρωποι σκέφτονται. Κατηγορούνε εμάς πού βάζουμε το μυαλό μας να λειτουργεί πάνω στη λογική και στην πραγματικότητα, ενώ εκείνοι γεμίζουν το μυαλό τους με κάτι χωρίς πραγματική υπόσταση, χωρίς μορφή, χωρίς ουσία.

    Στο όνομα του θεού και της θρησκείας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην ανθρώπινη ιστορία, καταπατώντας κατάφορα όσα διδάγματα είχε πει ο ίδιος ο Χριστός. Αν αυτό δεν είναι υποκρισία τότε τι είναι;

  2. #377
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    η μονη ακρη που βγαζω φιλε μου,ειναι αρχικα οτι θελουν να ειναι κοντα στην εξουσια για να επιβιωσουν.
    ολαα ειναι τελειως αντιφατικα.
    βασιλιαδες,παπαδοπουλους,χ ρυσαγιτες,μπατσους,μητστσο τακηδες,ευρωπες,χριστους και παναγιες τα βαζουν σ ενα μιξερ και ειμαστε νταξει.
    οτι βολεψει την εκαστοτε στιγμη.
    ανοιγουν και την τηλεοραση και δενουν ολα.

  3. #378
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    η μονη ακρη που βγαζω φιλε μου,ειναι αρχικα οτι θελουν να ειναι κοντα στην εξουσια για να επιβιωσουν.
    ολαα ειναι τελειως αντιφατικα.
    βασιλιαδες,παπαδοπουλους,χ ρυσαγιτες,μπατσους,μητστσο τακηδες,ευρωπες,χριστους και παναγιες τα βαζουν σ ενα μιξερ και ειμαστε νταξει.
    οτι βολεψει την εκαστοτε στιγμη.
    ανοιγουν και την τηλεοραση και δενουν ολα.
    Κατάλαβα, ο κλασικός Ελληνάκος δηλαδή, κ@λ@μπινές φιλήσυχος νοικοκύρης

  4. #379
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Ξέρω και γω ρώτα το θεό σου και πες μα τι απάντησε.
    Ρώτησα και μου απάντησε μηδέν από μηδεν,μηδέν......Η κοινωνική σας αξία εξαντλείται στο να κατεβαίνετε σε πορείες και να καταστρέφετε δημόσια και ιδιωτική περιουσία.
    Ξερετε πόσοι ηλικιωμένοι που είναι ανήμποροι και μόνοι στην ζωή βρίσκουν καταφύγιο στα μοναστήρια και στα ιδρυματα της εκκλησίας?
    Πόσοι σιτίζονται καθημερινά απο τα συσσίτια της εκκλησίας?
    Ο άθεος πολιτισμός σας δεν δίνει καμμία σημασία σε αυτούς τους ανθρώπους...Κατά τα άλλα δικαιωματιστές για την πάρτη σας.

    Α,και να δεις την ταινία του Παζολίνι τα Κατα Ματθαίον Πάθη....Αριστούργημα!

    Τέσπα...Ο λόγος που έγραψα εξ αρχής στο νήμα σου ήταν για να σου δείξω ότι αυτο που με μανία κυνηγάς και κοροιδεύεις,δηλαδή η θρησκεία και η ενθεία, είναι σημαντικός κοινωνικός θεσμός που προσφέρει τόσο φυσικά όσο και ψυχολογικά.
    Τυφλές ελπίδες μοιράζει θα μου πεις,αλλα έτσι το βλεπεις εσύ...Το θέμα είναι ότι βοηθάει ανθρώπους που το έχουν ανάγκη
    Last edited by Yoco Choco; 05-02-2023 at 03:21.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #380
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Ρώτησα και μου απάντησε μηδέν από μηδεν,μηδέν......Η κοινωνική σας αξία εξαντλείται στο να κατεβαίνετε σε πορείες και να καταστρέφετε δημόσια και ιδιωτική περιουσία.
    Ξερετε πόσοι ηλικιωμένοι που είναι ανήμποροι και μόνοι στην ζωή βρίσκουν καταφύγιο στα μοναστήρια και στα ιδρυματα της εκκλησίας?
    Πόσοι σιτίζονται καθημερινά απο τα συσσίτια της εκκλησίας?
    Ο άθεος πολιτισμός σας δεν δίνει καμμία σημασία σε αυτούς τους ανθρώπους...Κατά τα άλλα δικαιωματιστές για την πάρτη σας.

    Α,και να δεις την ταινία του Παζολίνι τα Κατα Ματθαίον Πάθη....Αριστούργημα!

    Τέσπα...Ο λόγος που έγραψα εξ αρχής στο νήμα σου ήταν για να σου δείξω ότι αυτο που με μανία κυνηγάς και κοροιδεύεις,δηλαδή η θρησκεία και η ενθεία, είναι σημαντικός κοινωνικός θεσμός που προσφέρει τόσο φυσικά όσο και ψυχολογικά.
    Τυφλές ελπίδες μοιράζει θα μου πεις,αλλα έτσι το βλεπεις εσύ...Το θέμα είναι ότι βοηθάει ανθρώπους που το έχουν ανάγκη
    Για ποιους μιλας μεγαλε? σε ενοχλουν οι πορειες ε?και οι απεργειες φανταζομαι.Ξερω ολοι ειμαστε μπαχαλακηδες,απλητοι,πρεζο νια και ολα τα ωραια.Θελουμε και δικαιωματα..

    ξερουμε και ποσοι ανηλκοι-ες, και οχι μονο, κακοποιουνται με τους χειροτερους τροπους μεσα σ αυτα και δεν τιμωρειται ουσιαστικα κανεις

    Η ταινια ειναι αριστουργημα,αλλα οχι για τους λογους που καταλαβες

    Τωρα αν νομιζεις οτι σε βοηθαει στα προσωπικα σου οκ.Κοινωνικα ομως μην κοροιδευομαστε

  6. #381
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εχεις απόλυτα δίκιο και εγώ αυτό υποστηρίζω.
    εφόσον το θέμα είναι δημόσιο οπως είναι δικαίωμα του θεματοθετη να λέει ότι θέλει έτσι αντίστοιχα μπορεί να λέει και ένας άλλος τις δικές του απόψεις..

    το θέμα αγάπη μου γλυκιά πλέον δεν είναι αυτό...
    το θέμα είναι αντέχεις να μπαίνεις σε τέτοιου είδους άσκοπες τελείως διαινεξεις;

    αντέχουμε; αξίζει;

    είναι δυνατόν να αλλάξει το δικό σου πιστεύω τη δική σου πεποίθηση και το δικό σου βίωμα ένα τυχαίο θέμα από άγνωστες προσωπικότητες;

    όπως και το αντιστροφο;
    Να αλλάξει ο άλλος την άποψη του επειδή το λες εσύ;

    Όχι φυσικά και εφόσον δεν υπάρχει η στοιχειώδες πρόθεση για ένα αντίλογο χωρίς υποβαθμίσεις και προσβολές ΔΕΝ συμμετέχεις..

    Αυτο ειναι το point και τιποτε παραπάνω.
    Οσα αντέχουμε ,το βα προσπαθεί να ανοίξεις το κεφάλι ενός άλλου να χωρέσει τα δικά σου πιστεύω ματαίως κόπος
    Καλημέρα Μαριλού μου!

    Ίσως να έχεις δίκιο και να μην αξίζει τον κόπο αλλά το άτομο προκαλεί συνεχώς... Το ποιος δεν πάει καλά είναι εμφανές... Δεν άνοιξε κανείς θρήσκος θέμα να υμνεί τη θρησκεία αλλά το αντίθετο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #382
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα Μαριλού μου!

    Ίσως να έχεις δίκιο και να μην αξίζει τον κόπο αλλά το άτομο προκαλεί συνεχώς... Το ποιος δεν πάει καλά είναι εμφανές... Δεν άνοιξε κανείς θρήσκος θέμα να υμνεί τη θρησκεία αλλά το αντίθετο...
    καλημέρα!!!

    μου αρέσει πολύ αυτός ο ήρεμος διάλογος μαζί σου αλήθεια!!!


    Ο θρησκος οποιασδήποτε θρησκείας δεν μιλάω μόνο για το χριστιανισμό δεν έχει την ανάγκη αυτή.
    Ολα πηγάζουν από την ανάγκη, το απωθημένο, το τραύμα ή όπως αλλιώς θέλει να το βαπτίσει ο οποιοσδήποτε ώστε να προβεί κάποιος σε τέτοια ενέργεια..

    αλήθεια δεν διακρίνεις μια υπεροψία σε όλο αυτό;
    ποιος έχει τέτοια συναισθήματα;
    μήπως ο αλαζόνας;

    οπότε αυτόματα όλο αυτό δεν σε κάνει να μην θες να αναμειχθεί σε τέτοια;

    Πεσμου ένα σημαντικό λόγο να κάθεσαι και να κάνει ο οποιοσδήποτε έχει πάρει τις απαντήσεις κάτι τέτοιο που είναι πλέον ήρεμος μέσα του ,το κυριότερο...

    κανένας και το ξέρω πλέον και από τις συναναστροφές μου με πολλές ομάδες ανθρ πως....
    μόνο ένας που βραζει μέσα του ,δεν βρίσκει ηρεμία ,που προσπαθεί να πείσει ακόμα τους άλλους ότι δεν ισχύουν κάποια πράγματα γιατί δεν έχει πείσει τον ίδιο του τον ευατο ώστε να του προσφέρει την ηρεμία....
    ποιος αγάπη μου γλυκια την σήμερον ημέρα με τα τόσα καθημερινά θέματα ασχολείται εμμονικα με αυτά;
    όταν έχει δουλεια που πρπει να σκέφτεται εκεί πως θα ανταπεξέλθει, οικογένεια, παιδιά και γενικά γεμάτη ζωή..

    Το τελευταίο θα ειναι να έχει την έννοια να μπαίνει και να γράφει....


    και εδώ νομίζω θα μου επιτρέψει να πω μια φράση σοφή θα έλεγα..
    "Δουκεια δεν έχει ο διάβολος γ@μ@σε τα παιδιά του "


    Σ ένα πράγμα συμφωνώ και μόνο μαζί τους ..
    λαμβάνουν τροφή και βγάζουν τέτοια εμπάθεια μόνο και μόνο γιατι στέκονται στην επιφάνεια, στην εικόνα της σημερινής εκκλησίας και την συγχέουν τόσο άρρωστα και παράδοξα θα έλεγα με τη πραγματική έννοια της θρησκείας..
    στέκονται στο σήμερα και φυσικά στην ντροπή της εκπροσώπησης που ειναι οι παπάδες, οι κοσμοκοι περισσότερο, αυτοί που έχουν θεό ΜΟΝΟ το χρήμα τους και δυστηχως καλύπτονται κάτω από τα αμφια...

    σε αυτό κυκνακι μου δεν μπορείς να κλείσεις τα μάτια..
    έχουν χίλια τα εκατό δίκιο ειδικά οτα βλέπουμε να σκάνε τόσα πράγματα..

    το μόνο πρόβλημα τους ξέρεις ποιο είναι;
    η άρνηση τους να σταματήσουν να συνδέουν την θρησκεία μας με την εικόνα των παπάδων..
    είναι μια άρνηση καθαρή άμυνα γιατί αν σταματησουν να μένουν στο σήμερα και στο φαίνεστε αυτόματα ΔΕΝ θα έχει καμία απόλυτος βάση ο λογος τους ..
    θα καταρρεύσουν πολλά...

    Ειναι στοχευμενη επιλεκτική τακτική φορωντας αυτοι τις παρωπίδες όταν ταυτόχρονα κατηγορούν όλους τους άλλους ότι φοράνε παρωπίδες..

    ξέρεις τι δύσκολο που ειναι σε όλους αυτούς να παραδεχτούν πως ίσως ορισμένα από αυτά δεν αντιστοιχούν πλέον στην πραγματικότητα;
    ξέρεις φαντάζομαι πόσο δύσκολα είναι να αντιλαμβανεσαι να αποδεχτεί κάτι ο οποιοσδήποτε...

    εγώ αυτό που θελω από εσένα είναι να μπαίνεις να διαβάζεις ακόμα και εδώ μέσα αλλά να σκέφτεσαι πάντα ΑΝ αξίζει να ταραζεις την ψυχική σου ηρεμία...αυτή που με κόπο διατηρείς όταν άλλοι δεν δέχονται απλά και μόνο να αντιληφθούν ότι χρειάζονται ψυχιατρική βοήθεια, μπορείς; καλώς!
    δεν μπορείς μην μπαίνεις, όσα αντέχουμε!!!
    Last edited by Marilou; 05-02-2023 at 13:27.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #383
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Marilou View Post



    το μόνο πρόβλημα τους ξέρεις ποιο είναι;
    η άρνηση τους να σταματήσουν να συνδέουν την θρησκεία μας με την εικόνα των παπάδων..
    δεν ειναι το προβλημα τους. η θρησκεια και η εκκλησια, αλλα αυτο που εκπροσωπουν. δηλαδη το κρατος, η παραδοση τα εθιμα η πατριδα η ιστορια κτλ κτλ
    οι αναρχικοι και οι αριστεροι αλλα οι αριστεροι μονο της ελλαδος γιατι οι αριστεροι του υπαρκτου πχ στην εσσδ μια χαρα πατριωτες ηταν, , αυτοι που εμεις με μια λεξη λεμε αναρχοαπλυτοι, μια χαρα θρησκευομενοι ανθρωποι ειναι, απλα πιστευουν στον σταλιν στον μαο στον λενιν και σε αυτα που φανταζονται οτι πρεσβευαν για αυτο βλεπεις τον θεματοθετη να γραφει για σφαγες με αφορμη την θρησκεια μη θυμουμενος οτι τις μεγαλυτερες και με διαφορα απο τον χιτλερ τις εκανε ο σταλιν και ο μαο..

  9. #384
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δεν ειναι το προβλημα τους. η θρησκεια και η εκκλησια, αλλα αυτο που εκπροσωπουν. δηλαδη το κρατος, η παραδοση τα εθιμα η πατριδα η ιστορια κτλ κτλ
    οι αναρχικοι και οι αριστεροι αλλα οι αριστεροι μονο της ελλαδος γιατι οι αριστεροι του υπαρκτου πχ στην εσσδ μια χαρα πατριωτες ηταν, , αυτοι που εμεις με μια λεξη λεμε αναρχοαπλυτοι, μια χαρα θρησκευομενοι ανθρωποι ειναι, απλα πιστευουν στον σταλιν στον μαο στον λενιν και σε αυτα που φανταζονται οτι πρεσβευαν για αυτο βλεπεις τον θεματοθετη να γραφει για σφαγες με αφορμη την θρησκεια μη θυμουμενος οτι τις μεγαλυτερες και με διαφορα απο τον χιτλερ τις εκανε ο σταλιν και ο μαο..
    Να ρωτήσω κάτι άλλο;

    Τι σχέση μπορεί να έχει η θρησκεία με τον κουμουνισμο την αναρχία,έχουμε κάνει ένα τσουβάλι και τα έχουμε ρίξει πλέον όλα μέσα .....
    Τι σημαίνει αυτό;
    όταν συμβαίνει λοιπόν ένα γεγονός κατευθειαν κρίνουμε βάση το τι χρώμα θα έχει αυτός που το κάνει, αν φοράει ράσα ή αν ανήκει σε κάποια κοινωνική τάξη..


    Νίκο φτάσαμε σε σημείο να ασχολούμαστε στη τελευταία υπόθεση με την παιδεραστία αν αυτός που εξέδιδε το παιδί ήταν άνθρωπος της εκκλησία και κλείσαμε στα μάτια ποιοι ήταν αυτοί που πήγαιναν εν γνώση τους με αυτό το παιδί...


    δεν μα ενδιεφεραν δηλαδή ο υπόλοιποι και ποιος ακομα κυκλοφορεί ελεύθερος, δεν μας ενδιαφέρει αυτή η σαπίλα πάρα μόνο μείναμε να τιμωρουσε έναν άνθρωπο που χρησιμοποιούμε ως κάλυψη την εκκλησία ΑΡΑ βγάζουνε αυτόματα και το συμπέρασμα ότι η εκκλησία και η θρησκεία μας ειναι σάπια..

    Ειναι σάπια επειδή ένας τυχαίο "βαπτιστικε" άνθρωπος της εκκλησίας χωρίς κανιαβυποσταση και λογικό επιχείρημα όλο αυτό..


    πιστεύω να αντιλαμβανεσαι το ποιντ όλου αυτού...σταματήσαμε να κοιτάμε την ουσία και στεκόμαστε μόνο αν ήταν παπάς η χριστιανός..
    αν είναι κόκκινος κομματικά πράσινος ή μπλε ..
    με αυτά τα μυαλά αγαπητέ μου αντιλαμβανεσαι πως να το συνομιλεις και να δίνεις σημασία σε τέτοιες προσωπικότητες δεν θα πας την κοινωνία μπροστά..
    Δεν ειναι τυχαίο που καθημερινά βουλιάζουμε και σίγουρα δεν φταίει η θρησκεία για αυτό...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #385
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Η αθεία και ο υλισμός δεν προσφέρουν τίποτα και σε κανέναν...Αυτο είναι το μόνο σίγουρο...Και φέρνουν τον άνθρωπο σε αμήχανη κατάσταση,αποκομμένο απο την πηγή του.
    Επίσης το βρισκω λιγουλάκι χαζό το να πιστεύουμε ότι τα πάντα είναι ύλη και αντικείμενα και δεν υπάρχει μια υπερφυσική κοσμική δύναμη πίσω απο τα πράγματα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #386
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Η αθεία και ο υλισμός δεν προσφέρουν τίποτα και σε κανέναν...Αυτο είναι το μόνο σίγουρο...Και φέρνουν τον άνθρωπο σε αμήχανη κατάσταση,αποκομμένο απο την πηγή του.
    Επίσης το βρισκω λιγουλάκι χαζό το να πιστεύουμε ότι τα πάντα είναι ύλη και αντικείμενα και δεν υπάρχει μια υπερφυσική κοσμική δύναμη πίσω απο τα πράγματα.
    Δεν πανε πακετο η αθεία και υλισμος. Συνηθως οι πραγματικοι αθεοι ειναι επιστημονες ιδεαλιστες, οχι υλιστες. Κανενας δεν ειπε οτι τα παντα ειναι υλη. Στο συμπαν δεν υπαρχει μονο υλη αλλα και ενεργεια. Η ενεργεια ειναι αυλη και απαραιτητη για να υπαρχει και να λειτουργει το συμπαν. Οσο για την θρησκεια, ο πραγματικος πρακτικος ορισμος της ειναι η μυθολογια που ειναι επισημη και αποδεκτη απο το κρατος, ειναι μερος του κρατους και αναλογα με την μυθολογια αυτη, μπορει η θρησκεια να ελεγχει ολη την ζωη των πολιτων απο καθε αποψη. Η αρχαια ελληνικη θρησκεια ηταν καποτε προστατευομενη απο τους αρχαιους νομους. Στη συνεχεια η θρησκεια απαγορευτηκε αφου το ρωμαικο κρατος αποφασισε να την αντικαταστησει με αλλη. Ετσι απο θρησκεια μετατραπησε σε μυθολογια. Η σημερινη θρησκεια ειναι η επισημη μυθολογια και θα ειναι μεχρι να θεωρηθει ως μυθολογια απο ολους. Το ιδιο ισχυει και για το Ισλαμ, τον Ινδουισμο κτλ.

    Τωρα αν εσυ με πεισεις οτι ο Διας δεν θα μπορουσε να ριχνει κεραυνους απο τον Ολυμπο.... αλλά ο Μαθουσαλας εζησε πραγματικα 969 χρονια, τότε θα πρεπει να εισαι δεινος ρητωρ.

  12. #387
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Μηπως ολοι ειμαστε "θυματα " της εγκεφαλικης ανθρωπινης λειτουργειας μας ?

    Ως γνωστων ο εγκεφαλος μας πρωτα αναζητα με φυσικο τροπο τα πλαισια λειτουργειας του και επειτα προσπαθει να γεμισει αυτο το πλαισιο με ουσιαστικο νοημα .
    Ετσι καπως αρχιζουν και διαμορφωνονται οι πεποιθησεις μας ,γινετε δηλαδη η νοημοδοτηση ,να γεμισουμε το αρχικο μας πλαισιο με πληροφοριες με νοημα ...

    Απο την στιγμη λοιπον που δημιουργουνται οι πεποιθησεις μας αρχιζει και η αναζητηση για επιβεβαιωση βαση του συναισθηματος μας ..

    Αυτη ειναι μια επαναλαμβανομενη διαδικασια μεχρι που εγκεφαλικα φτανουμε στην επιβεβαιωση των πεποιθησεων μας .

    Καπως ετσι και πολυ γενικα για να αντιληφθουμε λιγακι το πως λειτουργει ολο αυτο και ποσο ματαιοδοξο ειναι να πιστευουμε οτι ενας ασχετος ανθρωπος με ολα αυτα που ουσιαστικα ειναι υπαιτεια εγκεφαλικα για τα σημερινα μας πιστευω μπορει να μας επηρεασει ή να μας αλλαξει τα ηδη υπαρχουν πλεον αυταποδεικτα πιστευω μας ...

    Ο ανορθολογισμος και η ψευδοεπιστημη (μεγαλη διαφορα απο την επιστημη )ασκει τεραστια γοητεια σε πολλους ....
    Οι οψεις τις πιστης ,διαφορες οψεις και του σκεπτικισμου της επιστημης αλλα και της λογικης ..

    Το γεγονος οτι διαμορφωνουμε πρωτα τις αποψεις μας για διαφορους υποκειμενικους,προσωπικου� � συναισθηματικούς και ψυχολογικούς λόγους, στο πλαίσιο ενός περιβάλλοντος το οποίο διαμορφώνεται από την οικογένεια, τους φίλους, τους συναδέλφους, την κουλτούρα και την ευρύτερη κοινωνία και στη συνέχεια τις υπερασπιζόμαστε, τις δικαιολογούμε και τις εκλογικεύουμε με μια σειρά πειστικών επιχειρηματων σημαινει οτι τα δικαιολογουμε εκ των υστερων ...

    Αν λοιπον καταφερει καποιος να ανατρεψει τις πεποιθησεις ενος αλλου ανθρωπου σιγουρα θα μιλαμε για πολυ σημαντικο γεγονος και σιγουρα δεν θα ερθει απο μια τυχαια προσωπικοτητα ειδικα οταν μιλαμε για θρησκευτικες πεποιθησεις ,γιατι για στις πολιτικες πλεον δεν ισχυει εφοσον πιο ευκολα αλλαζει μια πολιτικη πεποιθηση εφοσον δεν συγκαταλεγεται σε αυτη που δεχεται τοσο ισχυρα εγκεφαλικα ερεθισμα ωστε να παγιωνεται ολο και πιο πολυ οσο αναπτυσετε ο εγκεφαλος και σιγουρα οποις μπει στην διδικασια της θρησκευτικης αλλαγης δεν θα σταθει στην επιφανεια ,στο σημερα δηλαδη ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #388
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Δεν πανε πακετο η αθεία και υλισμος. Συνηθως οι πραγματικοι αθεοι ειναι επιστημονες ιδεαλιστες, οχι υλιστες. Κανενας δεν ειπε οτι τα παντα ειναι υλη. Στο συμπαν δεν υπαρχει μονο υλη αλλα και ενεργεια. Η ενεργεια ειναι αυλη και απαραιτητη για να υπαρχει και να λειτουργει το συμπαν. Οσο για την θρησκεια, ο πραγματικος πρακτικος ορισμος της ειναι η μυθολογια που ειναι επισημη και αποδεκτη απο το κρατος, ειναι μερος του κρατους και αναλογα με την μυθολογια αυτη, μπορει η θρησκεια να ελεγχει ολη την ζωη των πολιτων απο καθε αποψη. Η αρχαια ελληνικη θρησκεια ηταν καποτε προστατευομενη απο τους αρχαιους νομους. Στη συνεχεια η θρησκεια απαγορευτηκε αφου το ρωμαικο κρατος αποφασισε να την αντικαταστησει με αλλη. Ετσι απο θρησκεια μετατραπησε σε μυθολογια. Η σημερινη θρησκεια ειναι η επισημη μυθολογια και θα ειναι μεχρι να θεωρηθει ως μυθολογια απο ολους. Το ιδιο ισχυει και για το Ισλαμ, τον Ινδουισμο κτλ.

    Τωρα αν εσυ με πεισεις οτι ο Διας δεν θα μπορουσε να ριχνει κεραυνους απο τον Ολυμπο.... αλλά ο Μαθουσαλας εζησε πραγματικα 969 χρονια, τότε θα πρεπει να εισαι δεινος ρητωρ.
    Δεν γίνεται να είσαι άθεος και ιδεαλιστής ταυτόχρονα...Είναι αντιφατικό...Οι ιδεαλιστές πιστεύουν στις Ιδέες,δηλαδή στα υπερφυσικά πρότυπα των φυσικών δυνάμεων,οι οποίες εκπορεύονται απο τον Θεό...
    Ιδεαλιστές ηταν ο Πλάτων,ο Χέγκελ,ο Κάντ κλπ..Οι Μαρξ και Ενγκελς που είναι οι πατέρες της αριστερής ιδεολογίας ήταν υλιστές.
    Νομίζω εννοείς τα ανθρώπινα ιδανικά και όχι τον ιδεαλισμό.
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99...BC%CF%8C%CF%82

    Συμφωνώ,ο Δίας και ο Μαθουσάλας είναι συμβολικά πρότυπα που δεν πρέπει να τα εκλαμβανουμε κυριολεκτικά...Μυθολογία είναι η ιστορία που εχει λάβει συμβολικές διαστάσεις.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  14. #389
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δεν γίνεται να είσαι άθεος και ιδεαλιστής ταυτόχρονα...Είναι αντιφατικό...Οι ιδεαλιστές πιστεύουν στις Ιδέες, δηλαδή στα υπερφυσικά πρότυπα των φυσικών δυνάμεων, οι οποίες εκπορεύονται απο τον Θεό...

    Δεν υπαρχει πουθενα αυτο γραμμενο. Δεν υπαρχει τιποτα υπερφυσικο στη Φυση. Το υπερφυσικο ειναι αποκυημα της φαντασιας και μονο. Γι αυτο και εχουμε ορους οπως (Holy Ghost = Αγιο Φαντασμα). Δεν υπαρχουν φαντασματα, ειτε άγια ειτε ανίερα. Απλως δεν υπαρχουν πουθενα εξω απο την φαντασια. Θεοι και δαιμονες υπαρχουν αποκλειστικα και μονο εντος του ανθρωπινου νου. Οι θρησκειες, δηλαδη οι μυθολογιες που γινονται αποδεκτες και δοξαζονται απο ενα μερος της κοινωνιας, δημιουργηθηκαν απο την αδυναμια του ανθρωπινου νου να αποδεχτει τον θανατο και απο την αδυναμια κατανοησης της Φύσεως. Ειναι πολυ δυσκολο για εναν αστροφυσικο για παραδειγμα να πιστευει σε μυθικα πλασματα που οταν νευριαζουν δημιουργουν κατακλυσμους, στελνουν sms σε εναν και του λενε φτιαξε μια Κιβωτο. Το να μη θεωρειται αυτο ως παραμυθακι για μωρα, ειναι απαραδεκτο. Οτιδηποτε δεν ειναι σοβαρο και επιστημονικο απορριπτεται κατευθειαν. Εδω υπαρχουν εκατονταδες εκατομμυρια ανθρωποι που πιστευουν οτι αν πεθανουν ως ηρωες, θα παρουν ως δωρο 72 παρθενες νεαρες και θα τρωνε πιλαφι για παντα. Ποιος φταιει γι αυτο; Φυσικα φταιει ο συνδυασμος μετριοτατου δεικτη νοημοσυνης και πιστης σε μυθολογικα βιβλια και στα παραμυθια της Χαλιμά... Που ομως ειναι επισημες πηγες δικαιου για τα κρατη εκεινα.

  15. #390
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    καλημέρα!!!

    μου αρέσει πολύ αυτός ο ήρεμος διάλογος μαζί σου αλήθεια!!!


    Ο θρησκος οποιασδήποτε θρησκείας δεν μιλάω μόνο για το χριστιανισμό δεν έχει την ανάγκη αυτή.
    Ολα πηγάζουν από την ανάγκη, το απωθημένο, το τραύμα ή όπως αλλιώς θέλει να το βαπτίσει ο οποιοσδήποτε ώστε να προβεί κάποιος σε τέτοια ενέργεια..

    αλήθεια δεν διακρίνεις μια υπεροψία σε όλο αυτό;
    ποιος έχει τέτοια συναισθήματα;
    μήπως ο αλαζόνας;

    οπότε αυτόματα όλο αυτό δεν σε κάνει να μην θες να αναμειχθεί σε τέτοια;

    Πεσμου ένα σημαντικό λόγο να κάθεσαι και να κάνει ο οποιοσδήποτε έχει πάρει τις απαντήσεις κάτι τέτοιο που είναι πλέον ήρεμος μέσα του ,το κυριότερο...

    κανένας και το ξέρω πλέον και από τις συναναστροφές μου με πολλές ομάδες ανθρ πως....
    μόνο ένας που βραζει μέσα του ,δεν βρίσκει ηρεμία ,που προσπαθεί να πείσει ακόμα τους άλλους ότι δεν ισχύουν κάποια πράγματα γιατί δεν έχει πείσει τον ίδιο του τον ευατο ώστε να του προσφέρει την ηρεμία....
    ποιος αγάπη μου γλυκια την σήμερον ημέρα με τα τόσα καθημερινά θέματα ασχολείται εμμονικα με αυτά;
    όταν έχει δουλεια που πρπει να σκέφτεται εκεί πως θα ανταπεξέλθει, οικογένεια, παιδιά και γενικά γεμάτη ζωή..

    Το τελευταίο θα ειναι να έχει την έννοια να μπαίνει και να γράφει....


    και εδώ νομίζω θα μου επιτρέψει να πω μια φράση σοφή θα έλεγα..
    "Δουκεια δεν έχει ο διάβολος γ@μ@σε τα παιδιά του "


    Σ ένα πράγμα συμφωνώ και μόνο μαζί τους ..
    λαμβάνουν τροφή και βγάζουν τέτοια εμπάθεια μόνο και μόνο γιατι στέκονται στην επιφάνεια, στην εικόνα της σημερινής εκκλησίας και την συγχέουν τόσο άρρωστα και παράδοξα θα έλεγα με τη πραγματική έννοια της θρησκείας..
    στέκονται στο σήμερα και φυσικά στην ντροπή της εκπροσώπησης που ειναι οι παπάδες, οι κοσμοκοι περισσότερο, αυτοί που έχουν θεό ΜΟΝΟ το χρήμα τους και δυστηχως καλύπτονται κάτω από τα αμφια...

    σε αυτό κυκνακι μου δεν μπορείς να κλείσεις τα μάτια..
    έχουν χίλια τα εκατό δίκιο ειδικά οτα βλέπουμε να σκάνε τόσα πράγματα..

    το μόνο πρόβλημα τους ξέρεις ποιο είναι;
    η άρνηση τους να σταματήσουν να συνδέουν την θρησκεία μας με την εικόνα των παπάδων..
    είναι μια άρνηση καθαρή άμυνα γιατί αν σταματησουν να μένουν στο σήμερα και στο φαίνεστε αυτόματα ΔΕΝ θα έχει καμία απόλυτος βάση ο λογος τους ..
    θα καταρρεύσουν πολλά...

    Ειναι στοχευμενη επιλεκτική τακτική φορωντας αυτοι τις παρωπίδες όταν ταυτόχρονα κατηγορούν όλους τους άλλους ότι φοράνε παρωπίδες..

    ξέρεις τι δύσκολο που ειναι σε όλους αυτούς να παραδεχτούν πως ίσως ορισμένα από αυτά δεν αντιστοιχούν πλέον στην πραγματικότητα;
    ξέρεις φαντάζομαι πόσο δύσκολα είναι να αντιλαμβανεσαι να αποδεχτεί κάτι ο οποιοσδήποτε...

    εγώ αυτό που θελω από εσένα είναι να μπαίνεις να διαβάζεις ακόμα και εδώ μέσα αλλά να σκέφτεσαι πάντα ΑΝ αξίζει να ταραζεις την ψυχική σου ηρεμία...αυτή που με κόπο διατηρείς όταν άλλοι δεν δέχονται απλά και μόνο να αντιληφθούν ότι χρειάζονται ψυχιατρική βοήθεια, μπορείς; καλώς!
    δεν μπορείς μην μπαίνεις, όσα αντέχουμε!!!
    Καλημέρα Μαριλού μου!

    Κι εμένα μ' αρέσει ο ήρεμος διάλογος... Όμως σήμερα θ' απαντήσω λίγο συνοπτικά γιατί νιώθω χάλια ψυχολογικά και δεν έχω πολύ κουράγιο... Θα πω το σημαντικότερο, ότι είναι αυτονόητο ότι καταδικάζουμε τις φρικτές, αποτρόπαιες κι εγκληματικές πράξεις ακόμα και ΕΙΔΙΚΑ όταν προέρχονται από παπάδες που οφείλουν να είναι πραγματικά άνθρωποι του Θεού και να πράττουν μόνο το καλό αλλιώς αμαυρώνουν το ράσο τους! Το διευκρινίζω για να μην υπάρχουν παρανοήσεις!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 26 of 43 FirstFirst ... 16242526272836 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •