Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 30
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 30 of 43 FirstFirst ... 20282930313240 ... LastLast
Results 436 to 450 of 639
  1. #436
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Το ίδιο ισχύει και για σένα για το πείσμα με το οποίο υπερασπίζεσαι την αθεΐα...
    Εντάξει Ελένη Λουκά του φόρουμ ότι πείτε.

  2. #437
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Εντάξει Ελένη Λουκά του φόρουμ ότι πείτε.
    Εγώ τουλάχιστον Ελένη Λουκά ή όχι, δεν έχω ανοίξει θέμα να κηρύττω το χριστιανισμό... Εσύ καίγεσαι ν' αποδείξεις το αντίθετο... Οπότε κοίτα τον εαυτό σου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #438
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Είναι δικαίωμα σας να είστε υποτακτικοί της θεοκρατίας, αλλά δεν κατάλαβα γιατί θεωρείτε αυτονόητο πως όλοι θα πρέπει να υποκλίνονται σε αυτήν; Αν ζούσαμε σε άλλες εποχές αυτή η πίστη σας δεν θα επέτρεπε καν στους μη Χριστιανούς να υπάρχουν.

    Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι αυτή την ανάγκη. Η πυραμίδα της ιεράρχησης των αναγκών του Μάσλοου δεν περιλαμβάνει την ανάγκη της πίστης. Είναι μια ανάγκη που η θρησκεία την φυτεύει για να δρέψει τους καρπούς αργότερα.

  4. #439
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Όπως είχε πει κάποτε ο Μπακούνιν: Είναι η ελπίδα και η επιτακτική ανάγκη ενός δούλου να υπερασπιστεί με μένος το σύστημα περιμένοντας από τον αφέντη του είτε την ευτυχία είτε τη δυστυχία.

  5. #440
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Φιλαράκι είχε γράψει κάποιος ένα ωραίο. Τσέκαρε.

    ΒΑΡΕΘΗΚΑ αυτή τη χώρα και το λαό της
    Μία μάζα μουρλοκακομοίρηδων που την έχουν δει ανώτεροι όλων επειδή έτυχε να ζήσουν στα ίδια χώματα με κάποιους που έχτισαν όντως κάτι.
    Μία άμορφη μάζα, ηλίθιων, απαίδευτων, άχρηστων, πουθενάδων με μπόλικη ψεκα και συνωμοσιολογια. Κομπλεξικών μέχρι το μεδούλι που δεν μπόρεσαν να υπάρξουν έκτοτε.
    Χώρα ραγιάδων, ρουφιάνων και σφουγγοκωλάριων κυρ Παντελήδων που ανάβουν κεράκι στην εκκλησία αλλά καυλωνουν με νεκρά παιδιά στο Αιγαίο και γουστάρουν παιδοβιαστές.
    Μια χώρα υποκριτών που προσκυνά πατρίδα θρησκεία οικογένεια αλλά δέρνουν τις γυναίκες και κακοποιούν τα παιδιά τους. Καταπιεσμένες σεξουαλικότητες που μπάζουν γκόμενες από την πίσω πόρτα και ψωνίζονται κρυφά γιατί πρέπει να είναι καθωσπρέπει κοινωνικά. Που κλέβουν με τα δύο χέρια το κράτος αλλά ο ξένος τους παίρνει τα επιδόματα. Που καταστρέφει καθημερινά την φύση.

    Δεν θα δει ποτέ ευημερία ο τόπος γιατί πολύ απλά κατοικείται από γιδοβαλκάνιους που έχουν αυτό που αξίζουν. Και μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
    Και μην ξεχάσει ο υποκριτής ελληνάκος να ευχηθεί Καλή Παναγιά και να κάνει το σταυρό του.
    πολυ ευστοχο φιλε.ρισπεκτ

  6. #441
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Είναι δικαίωμα σας να είστε υποτακτικοί της θεοκρατίας, αλλά δεν κατάλαβα γιατί θεωρείτε αυτονόητο πως όλοι θα πρέπει να υποκλίνονται σε αυτήν; Αν ζούσαμε σε άλλες εποχές αυτή η πίστη σας δεν θα επέτρεπε καν στους μη Χριστιανούς να υπάρχουν.

    Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι αυτή την ανάγκη. Η πυραμίδα της ιεράρχησης των αναγκών του Μάσλοου δεν περιλαμβάνει την ανάγκη της πίστης. Είναι μια ανάγκη που η θρησκεία την φυτεύει για να δρέψει τους καρπούς αργότερα.
    Βρες μου που είπα ότι πρέπει να υποκλίνεται κάποιος στο χριστιανισμό... Ίσα ίσα που είπα ξεκάθαρα ότι δεν είναι ανάγκη ούτε στην εκκλησία να πάτε, ούτε να παντρευτείτε σ' αυτήν, ούτε τίποτα τέτοιο κι αν θέλεις να ξέρεις εγώ χαίρομαι που ζούμε σε εποχή που υπάρχει ανεξιθρησκεία είτε το πιστεύεις είτε όχι... Αλλά μεταξύ του να υποκλίνεσαι και να επιτίθεσαι υπάρχει μεγάλη διαφορά... Αυτά από μένα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #442
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Βρες μου που είπα ότι πρέπει να υποκλίνεται κάποιος στο χριστιανισμό... Ίσα ίσα που είπα ξεκάθαρα ότι δεν είναι ανάγκη ούτε στην εκκλησία να πάτε, ούτε να παντρευτείτε σ' αυτήν, ούτε τίποτα τέτοιο κι αν θέλεις να ξέρεις εγώ χαίρομαι που ζούμε σε εποχή που υπάρχει ανεξιθρησκεία είτε το πιστεύεις είτε όχι... Αλλά μεταξύ του να υποκλίνεσαι και να επιτίθεσαι υπάρχει μεγάλη διαφορά... Αυτά από μένα...
    Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιον ακριβώς τρόπο κάποιος ενοχλεί όσους πιστεύουν λέγοντας την άποψη του; την επιβάλει σε κάποιον; Δεν υπάρχει το δικαίωμα έκφρασης και άποψης; Δημοκρατία έχουμε και ανεξιθρησκία οποίος θέλει διαβάζει όποιος δεν θέλει δεν διαβάζει. Δεν θα επιβάλλετε εσείς και κανένας σε κανέναν τι θα γράφει, τι θα λέει και πως θα το λέει. Αν ενοχλείστε μην τα διαβάζετε. Παίζει να υπάρχουν άτομα που γουστάρουν. Έλα γιατί το έχουμε ξεχειλώσει το θέμα. Μην ασχολείστε τα έχουμε ξανά πει.

  8. #443
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιον ακριβώς τρόπο κάποιος ενοχλεί όσους πιστεύουν λέγοντας την άποψη του; την επιβάλει σε κάποιον; Δεν υπάρχει το δικαίωμα έκφρασης και άποψης; Δημοκρατία έχουμε και ανεξιθρησκία οποίος θέλει διαβάζει όποιος δεν θέλει δεν διαβάζει. Δεν θα επιβάλλετε εσείς και κανένας σε κανέναν τι θα γράφει, τι θα λέει και πως θα το λέει. Αν ενοχλείστε μην τα διαβάζετε. Παίζει να υπάρχουν άτομα που γουστάρουν. Έλα γιατί το έχουμε ξεχειλώσει το θέμα. Μην ασχολείστε τα έχουμε ξανά πει.
    Κάνεις λάθος, το πως θα το λέει φυσικά και θα το επιβάλλουμε... Υπάρχουν κάποιοι κανόνες στο φόρουμ αν έκανες τον κόπο να τους διαβάσεις... Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να προσβάλλεις με χαρακτηρισμούς όπως έχεις κάνει στο παρελθόν... Αν δεν θέλεις να έχεις αντίλογο, γράφε στο ημερολόγιο σου...

    Καλό βράδυ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #444
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κάνεις λάθος, το πως θα το λέει φυσικά και θα το επιβάλλουμε... Υπάρχουν κάποιοι κανόνες στο φόρουμ αν έκανες τον κόπο να τους διαβάσεις... Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να προσβάλλεις με χαρακτηρισμούς όπως έχεις κάνει στο παρελθόν... Αν δεν θέλεις να έχεις αντίλογο, γράφε στο ημερολόγιο σου...

    Καλό βράδυ...

    Πάμε άλλη μια γιατί βαριέμαι να γράφω τα ίδια.

    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Αν δεν κράξω τις θρησκείες που ξερνάνε μίσος ομοφοβία, ρατσισμό, μισογυνισμό, και πάει την ανθρωπότητα χίλια πεντακόσια χρόνια πίσω, τι θα κράξω;
    Να υποθέσω ότι μερικοί από σας θα θέλατε να ζείτε σε ένα θεοκρατικό κράτος, τύπου Ιράν αλλά ορθοδόξου" όπου απαγορεύεται η έκφραση δημόσια η και ιδιωτικά της αντίθετης άποψης; δυστυχώς για εσάς ζείτε σε χώρα και κοινωνία που η ελευθερία της άποψης και η έκφραση αυτής είναι συνταγματικά καθιερωμένες.
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Άλλωστε η διαχείριση του φόρουμ δεν βλέπω να ενοχλείτε. Και καλά κάνει αν με ρωτάτε. Τώρα όσοι τραβάτε ζόρια, και απ ότι βλέπω ΜΕΓΑΛΑ ΖΟΡΙΑ, κάντε μια ομαδική αναφορά να κλείσουν τη θεούσα της διπλανής πόρτας, το έχω ξανά πει ''ποσώς με ενδιαφέρει''. Όσο όμως θα υπάρχει εγώ θα κοινοποιώ, όποτε θέλω και ότι θέλω.

    Άντε βρε, εύχομαι και κάψιμο βιβλίων.
    Καλό βράδυ κυρία Λουκά

  10. #445
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Εσύ δεν βάζεις μυαλό, συνεχίζεις να χαρακτηρίζεις και να προσβάλλεις... Μ' αυτό το πλευρό να κοιμάσαι αν νομίζεις ότι θα το κάνεις ανενόχλητος... Κι αν υπάρξει αναφορά, θα είναι γιατί το ζητάει ο οργανισμός σου...
    Έχε χάρη που άρχισε η σειρά μου... Θα επανέλθω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #446
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 10-02-2023 at 14:04.

  12. #447
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Έλα Γιώργη


  13. #448
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    τον ξερω ειναι μασονος και σατανιστης,γι αυτο φοραει μαυρα.
    ας ερθει στην ελλαδα να τα πει αυτα
    δε θα τους αφησουμε να μας πρωσβαλουν αιτση

  14. #449
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Κάθε νοήμον, όχι οι θεούσες, εσείς βρίζετε την λογική. Tο ότι υπάρχει θέμα στοιχειώδους αντίληψης είναι εμφανές.
    Δεν έχεις κατανόηση γρι απ όσα γράφω έτσι; Και ξανά λέω δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι ζηλωτές ούτε το πατριαρχείο. Αυτά βρείτε τα μεταξύ σας οι Χριστιανούληδες.

    Ποια είναι επιλεκτική προσέγγιση; το ότι στο Όρος χριστιανοί κυνηγάνε χριστιανούς; πλάκα μας κάνεις;

    Τα υπόλοιπα είναι να χαμέ να λέγαμε.. καθρεφτάκι
    Καλη σου μερα !

    Αν εχεις σε παρακαλω κανε τον κοπο να κοιταχτεις ,μπορεις ?

    Αμφιβαλλω ομως γιατι θα τρομαζεις με ολο αυτο τον θυμο που κρυβεται μεσα σου !

    Η μια Λουκα η αλλη θεουσα ή χριστιανουληδα ...
    νομιζω παγιωνεις μια εμμονικη πλεον και ακρως εχθρικη σταση που εχεις με ολους και βλεπω μια επιλεκτικοτητα στις γυναικες ...χμμμ ....

    ΚΑι αλλοι ειναι μαζι σου αλλα τους βλεπεις πως γραφουν ?

    Αυτο και μονο δειχνει ποσο αδυναμος επιρρεπείς και κενος μπορει να ειναι ενας νους ωστε να επιτεθείτε στο οτιδηπ[οτε δεν μπορει να αντικρουσει ...και οχι σε εμενα φυσικα αλλα στον Κυκνο που ΟΛΟΙ εδω μεσα γνωριζουμε ποσο καλοπροερετος ανθρωπος ειναι και πρωτα η διαχειρηση θα επρεπε να την προστατευει οχι μονο εκεινεη αλλα και τον οποιοδηποτε ευαλωτο χαρακτηρα ειναι εδω για αλλο λογο ...

    Εσυ βγαζεις αυτο που εισαι οπως εγω οπως ολοι μας ...



    Αυτα και κλεινω ,εμενα δεν με αγγιζουν και εχω την δυναμη και να σχολιαζω οτι λεγετε εδω και να κατανοω την χολη που βγαζεις γιατι δεν ειναι προσβολες, ειναι αυτο που ειναι ηδη ποτισμενο μεσα σου και αν αυτος ο τροπος εσενα σου προσφερει ανακουφιση εμενα μου περισσεύει γιατι ως γνωστο το μισος οταν σταματα να διοχετεύεται καπου στρεφεται αλλου ,ελπιζω το αλλου για εσενα να μην υπαρξει πουθενα εκτος απο εδω μεσα που δεν εχεις την παραμικρη δυναμη σε οσους ειναι καλα να τους κανεις κακο ...

    σε αυτους που δεν ειναι ομως ? ποιος τους προστατευει εδω μεσα επιτελους ?
    πραγματικα αν αναρωτιέμαι?




    Το μονο που με ενοχλει αλλα το ξερω πλεον το κλιμα εδω ...οτι επιτρεπετε το μπουλινγκ σε ατομα οπως ο Κυκνος που ΟΛΟΙ εμεις ξερουμε ποσο καλοπροεραιτος ανθρωπος ειναι και ποσο ταυτοχρονα ευαλωτος ειναι σε τετοια βλακωδεις για ολους εμας επιθεσεις ..

    Λιγη υπευθυνοτητα πλεον σε ατομα σαν και εσενα που προσβαλεις συνεχεια ΜΟΝΟ αδυναμα μελη ...


    Καλημερα λοιπον και το τι πρεπει να διαβαζω εγω ,στο εχει αποδειξει ολο το φορουμ.....οταν απο τα 100 ατομα οι 98 σου λενε οχι για το πιστευω σου αλλα για τον τροπο που το υπερασπιζεσαι και εσυ σφυρας αδιαφορα μη εχοντας την αντιληψη να καταλαβεις τι σου λενε ,ε τοτε με συγχωρεις ,προφανως τα 98 ατομα δεν εχουν προβλημα αντιληψης ,τα φιλια μου πραγματικα δεν εχω αυταπατες οτι καποιο εδω μεσα θα ειστε σε θεση για ομορφο διαλογο ΑΛΛΑ τουλαχιστον καποιον να σας μαζευει υπαρχει εδω
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #450
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Καλημέρα Μαριλού μου...

    Επιτέλους κάποιος κατάλαβε ότι το θέμα δεν είναι αυτά που λέει αλλά το πως τα λέει, ο τρόπος του όπως πολύ σωστά λες... Και μετά έχει και το θράσος να λέει ότι του ξεχειλώνουμε και το θέμα... Αν δεν αντέχει τον αντίλογο, να γράφει στο ημερολόγιο του όπως είπα και χθες...

    Σ' ευχαριστώ για την συμπαράσταση, το εκτιμώ πραγματικά... Ο κύριος δεν νοιάζεται για τίποτα, έτσι και κάποιος πιστεύει είναι αυτόματα εχθρός του και δεν βλέπει αν του προκαλεί κάποιο πρόβλημα η συμπεριφορά του κι ούτε τον ενδιαφέρει... Είναι μπούλινγκ, όπως ακριβώς το λες και μάλιστα το μεταφέρει και σε άλλα άσχετα θέματα όπως η μουσική παρέα με το φιλαράκι του, τον sumac...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 30 of 43 FirstFirst ... 20282930313240 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •