Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 62 FirstFirst ... 78910111959 ... LastLast
Results 121 to 135 of 918
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,011
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    tommorello οτι και να λες εμεις αγαπαμε την θρησκεια των προγονων μας τα ηθη και εθιμα μας που μας κανουν διαφορετικους απο ολους τους υπολοιπους. τωρα βγηκε καποιος και ειπε μια μαλακια. ε, στα αρχ@δια μας δεν θα καταστρεψουμε οτι μας δωσαν οι γονεις οι παπουδες μας για εναν μαλακα.
    Καλά μη βάλεις κ τα κλάματα.

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,768
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Καλά μη βάλεις κ τα κλάματα.
    εμενα τα λες;
    εσυ κανεις σαν καμμενη φεμινιστρια η προβληματικος αναρχο αριστερος σχολιαζοντας συνεχως κατα της εκκλησιας, ισως εχεις προσεξει οτι οι λεγομενοι θρησκοι δεν ασχολουνται ποσταροντας υπερ της εκκλησιας παρολο που στατιστικα πρεπει να ειναι αρκετοι στο φορουμ.
    εσυ μπηκες στον κοπο να φτιαξεις τετοιο νημα κατα της εκκλησιας και οχι οι αλλοι υπερ της.

    αρα ποιος εχει τα συμπλεγματα του;

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,011
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    εμενα τα λες;
    εσυ κανεις σαν καμμενη φεμινιστρια η προβληματικος αναρχο αριστερος σχολιαζοντας συνεχως κατα της εκκλησιας, ισως εχεις προσεξει οτι οι λεγομενοι θρησκοι δεν ασχολουνται ποσταροντας υπερ της εκκλησιας παρολο που στατιστικα πρεπει να ειναι αρκετοι στο φορουμ.
    εσυ μπηκες στον κοπο να φτιαξεις τετοιο νημα κατα της εκκλησιας και οχι οι αλλοι υπερ της.

    αρα ποιος εχει τα συμπλεγματα του;
    Ρε φίλε φτιάξε κ εσύ ένα δικό σου νήμα (είμαι ορθόδοξος κ αγαπώ τον Ιησού) κ μη μας τα κάνεις τσουρέκια

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,011
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...

    Εγώ εξέφρασα καθαρά την προσωπική μου άποψη για όλα αυτά, τίποτα παραπάνω...

    Διαφωνώ παντελώς με την άλλη ορθόδοξη οπτική που μου παρουσιάζεις κι όποιος συμφωνεί με αυτήν τον θεωρώ παράλογο... Κι εννοείται ότι καταδικάζω τα εγκλήματα που αναφέρεις... Κατά κάποιο τρόπο είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο, δεν ξέρω αν το βλέπεις... (δεν το λέω ειρωνικά ή επιθετικά, το διευκρινίζω γιατί ο γραπτός λόγος είναι εύκολο να παρεξηγηθεί)...
    Κύκνε δεν έχει καμιά σημασία αν συμφωνούμε η διαφωνούμε αυτή είναι πάνω κάτω η φιλοσοφική θεωρία τους. Και αυτό προσπάθησα να αναδείξω πιο πάνω το πόσο γελοίος παράλογος κ μεσαιωνικός είναι ο θεολογικός συλλογισμός.

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Οι φανατικότεροι φονταμενταλιστές, είναι οι πολέμιοι της ορθόδοξης θρησκείας, αναρχοαριστεροί .
    Μπορούν να κάνουν θρήσκο έναν άθεο , μόνο και μόνο για να διαφοροποιηθεί από αυτούς.

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,422
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Κύκνε δεν έχει καμιά σημασία αν συμφωνούμε η διαφωνούμε αυτή είναι πάνω κάτω η φιλοσοφική θεωρία τους. Και αυτό προσπάθησα να αναδείξω πιο πάνω το πόσο γελοίος παράλογος κ μεσαιωνικός είναι ο θεολογικός συλλογισμός.
    Καλά έκανες... Δεν πρέπει να μένουν έτσι τέτοιες ακρότητες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #127
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...

    Εγώ εξέφρασα καθαρά την προσωπική μου άποψη για όλα αυτά, τίποτα παραπάνω...

    Διαφωνώ παντελώς με την άλλη ορθόδοξη οπτική που μου παρουσιάζεις κι όποιος συμφωνεί με αυτήν τον θεωρώ παράλογο... Κι εννοείται ότι καταδικάζω τα εγκλήματα που αναφέρεις... Κατά κάποιο τρόπο είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο, δεν ξέρω αν το βλέπεις... (δεν το λέω ειρωνικά ή επιθετικά, το διευκρινίζω γιατί ο γραπτός λόγος είναι εύκολο να παρεξηγηθεί)...
    Καλησπερα Κυκνακι μου !

    Νομιζω ειναι δεδομενο πως σε τετοιες ακρότητες ολοι ειμαστε ενα και φυσικα ολα αυτα δεν αντιπροσωπευουν μια θρησκεια η οποια οσο και να θελουν να μιλουν καποιοι για μισογυνισμο ειναι η μοναδικη που υμνει την γυναικα μεσα απο το προσωπο της Παναγιας μας !

    Ακομα και ορος αβατο που ισχυει για το Αγιο ορος το εχουν μετατρεψει σε "οπλο" του δικου τους μισογυνισμου αρνουμενη να δεχτουν πως μεγαλυτερη τιμη στο προσωπο μιας γυναικας ΜΟΝΟ ο χριστιανισμος δινει εφοσον το αβατο ειναι μονο και μονο προς τιμη Της !

    Καμια προθεση για εναντιωση πλεον σε ολο αυτο, απλα καποια πραγματα ισως εχουν αλλοιωθεί γιατι εχουμε μπερδεψει το πιστευω μας και το εχουμε τατυτισει δυστηχως με αυτες τις απαραδεκτες μορφες ϊερομενων ¨
    Καμια αποδοχη αυτων και καμια ταυτιση με τα λεγομενα τους φυσικα

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,011
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλά έκανες... Δεν πρέπει να μένουν έτσι τέτοιες ακρότητες...
    Κύκνε πρέπει. Η σιωπή είναι συνενοχή.

  9. #129
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,011
    Μου κάνει εντύπωση που καμία γυναίκα (εκτός από τον Κύκνο) στο φόρουμ δεν ανέφερε καν ένα τόσο βαρύ κ σοβαρό θέμα. Αντ' αυτού μόνο φρου φρού κ αρώματα.

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,011
    Εσείς γνωρίζατε ότι το παντελόνι είναι φοβερή αμαρτία όσες γυναίκες το φορούν; Η είστε τίποτα φυσιολογικοί χαχα.


  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,768



    συμφορουμιτη ο παπας εχει θεμα αλλα και εσυ εχεις τα προβληματα σου

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,011
    Ενα από τα πιο αδικημένα πρόσωπα της χριστιανοσύνης είναι ο Ιούδας.
    Αυτό γιατί ο Ιούδας δεν πρόδωσε με ελεύθερη βούληση, αλλά αποτέλεσε μέρος του σχεδίου του Θεού ώστε ο Υιός του να μαρτυρήσει και έτσι να επιτευχθεί η σωτηρία ημών από τις αμαρτίες μας.

    Το ότι βέβαια γεννιόμαστε μωρά άβουλα όντα και εχουμε χρεωθεί ήδη μια αμαρτία αποτελεί παράδοξο, αλλά δεν ειναι της στιγμής.

    Ο Ιούδας μόλις ολοκληρώθηκε η "βρόμικη" δουλειά του πήγε και αυτοκτόνησε. Δεν έφαγε ούτε ένα από τα αργύρια σε γυναίκες, ξύδια και γούστα.
    Είχε την ηθική να δωσει τέλος στη ζωή του για κάτι που όλοι οι υπόλοιποι κάτι κέρδισαν από αυτόν. Δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο ότι ο Ιούδας είχε άσωτη ζωή ενώ για τον ληστή που αναγνώρισε το Χριστό δίπλα στο σταυρό γνωρίζουμε ότι ήταν ληστής και κέρδισε μια θεση στον Παράδεισο.

    Δηλαδή ο Ιούδας που με την αυτοκτονία του που για μένα είναι η ύψιστη μορφή μετάνοιας, παρόλο που η χριστιανική θρησκεία τη θεωρεί αμαρτία, ήταν χειρότερος από το ληστή που είχε έναν άσωτο βίο. Δυστυχώς αυτός ο άνθρωπος έμεινε στην αιωνιότητα ως μίασμα.

    Τιμή και δόξα στον Ιούδα που αποτελεί σημείο αναφοράς για το πόσο άδικος είναι ο θεός.

    Απο fb.

  13. #133
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,011
    Αυτό που θέλει να πει ο φίλος είναι ότι ο Ιούδας χρησιμοποιήθηκε από τον πάνσοφο κ παντοδύναμο Θεό κ ο Θεός τον πέταξε σαν στυμμένη λεμονόκουπα.

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    823
    tommorello καλο το σκεπτικο σου.Το βαθυτερο νοημα ομως,στο παραμυθι τους,νομιζω οτι ειναι καθαρα συμβολικου χαρακτηρα..Δηλαδη προδοωσε το χριστο ο ιουδας,οι ιουδαιοι,οι εβραιοι!Και μετα το "γαματο" βυζαντιο(φαντασου οτι βγαζουν λαδι τους ρωμαιους που τους ριχναν στα λιονταρια),μονο και μονο για να κανουν τα κονε τους.Το θεμα ειναι να πολωσουν και να κανουν εμποριο ελπιδας,

  15. #135
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,768
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Και μετα το "γαματο" βυζαντιο(φαντασου οτι βγαζουν λαδι τους ρωμαιους που τους ριχναν στα λιονταρια),μονο και μονο για να κανουν τα κονε τους.Το θεμα ειναι να πολωσουν και να κανουν εμποριο ελπιδας,
    μπερδεμενος εισαι. οι ελληνες στην ανατολικη μεσογειο εγιναν μαζικα Χριστιανοι γιατι αυτη η θρησκεια τους εξεφραζε περισσοτερο και γιατι η προηγουμενη ειχε ατονισει.
    οταν ο Θεοδωσιος επεβαλε τον χριστιανισμο ηδη υπηρχαν παρα πολλοι χριστιανοι ελληνες, στην συντριπτικη πλειοψηφια. ο αυτοκρατορας απλα πηγε προς τα εκει που φυσουσε ο ανεμος κανοντας τις απαραιτητες αλλαγες ωστε η θρησκεια να εχει και πολιτικη χρηση και οχι οπως παλια που γινοταν πανζουρλισμος θεων σε σημειο να βλεπουμε σημερα στις Αιγες αγαλμα της Θεας Ησιδος. οι περισσοτεροι ελληνες σημερα δεν γνωριζουν οτι δωδεκαθεο υπηρχε μονο την Ομηρικη εποχη απο εκει και περα εγινε ενα μεγαλο μπαχαλο με αποκορυφομα την Ελληνιστικη εποχη.
    και βεβαια κανεις δεν ηθελε να πολωσει ουτε να κανει εμποριο ελπιδος, η Θρησκεια ειναι δημιουργημα των πιστων και οχι παπαδων.οι παπαδες καθε θρησκειας απλα θα κανονισσουν να ικανοποιησουν τις αναγκες των πιστων.για αυτο ο καθε λαος εχει διαφορετικη θρησκεια αναλογα με το πολιτιστικο του επιπεδο. για αυτο στον ελληνικο κοσμο ποτε δεν καψαν μαγισσες ουτε μοιρασαν συγχωροχαρτια ουτε εκαναν σταυροφοριες ουτε σφαζαν οποιον δεν ηταν χριστιανος ουτε τον καναν με το ζορι χριστιανο. το κυριλικο αλφαβητο το εφτιαξαν οι ελληνες για να μαθουν την θρησκεια στην δικια τους γλωσσα οι σλαβοι. ποτε το παντοδυναμο βυζαντιο δεν εκανε αυτο που εκανε ο παπας της ρωμης που επεβαλε τα λατινικα στην εκκλησια με αποτελεσμα σημερα να εχουμε τις λεγομενες λατινογενεις γλωσσες

Page 9 of 62 FirstFirst ... 78910111959 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •