Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 59
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 59 of 71 FirstFirst ... 949575859606169 ... LastLast
Results 871 to 885 of 1051
  1. #871
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,263
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Βασικά ποσώς με ενδιαφέρει πως το λες κ τι λες.. Σορρυ κιόλας αλλά μου είσαι παντελώς αδιάφορη. Διαφωνείς κάπου σε αυτά που έγραψα πιο πάνω;. Αν ναι πες τη γνώμη σου και άσε την ιατρική διάγνωση περί θυμού.
    Σε έχω δει να γράφεις ότι η ζωή είναι μικρή κι ο θεός είναι μεγάλος. Αυτό το Allahu Akbar να το προσέξεις λίγο, και δεν το λέω επιθετικά.. όμορφα το λέω.
    Όχι δε συμφωνώ σε τίποτα απ όσα λες....προσπαθείς να μας δείξεις ότι είσαι αντίχριστος και θυμωμένος....δε κάνω ιατρική διάγνωση,το βλέπω ότι είσαι έξαλλος.....το ότι σου είμαι εντελώς αδιάφορη,δείχνει για άλλη μία φορά ότι είσαι θυμωμένος.....το ότι δεν έχεις εσύ Θεό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει....Καλή σου Ανάσταση και να φροντίζεις τον εαυτό σου!

  2. #872
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    686
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Όχι δε συμφωνώ σε τίποτα απ όσα λες....προσπαθείς να μας δείξεις ότι είσαι αντίχριστος και θυμωμένος....δε κάνω ιατρική διάγνωση,το βλέπω ότι είσαι έξαλλος.....το ότι σου είμαι εντελώς αδιάφορη,δείχνει για άλλη μία φορά ότι είσαι θυμωμένος.....το ότι δεν έχεις εσύ Θεό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει....Καλή σου Ανάσταση και να φροντίζεις τον εαυτό σου!
    Επίσης ότι εσύ έχεις θεό δε σημαίνει ότι υπάρχει. Επίσης αυτό το "δεν πιστεύει, άρα κάτι πρέπει να μην πάει καλά με αυτόν, να το προσέξετε, είναι κλασική συνταγή που ακολουθείται από πιστούς, αλλά δεν ισχύει. Και για ποιο λόγο ακριβώς το να αισθάνεται κάποιος θυμό απέναντι στην αδικία αποτελεί ψόγο για εκείνον; Το αντίθετο θα έλεγα, αυτός που ΔΕΝ θυμώνει απέναντι στην αδικία, αυτός είναι που κάτι τρέχει μέσα του. Να πάτε σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο να το λύσετε. Αλλά ξέχασα, εσείς έχετε και τους...πνευματικούς. χα χα

  3. #873
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    686
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    δε μπήκα σπιτι σου φιλε καπου μπερδεύτηκες δε μπορεις να φερεσε ετσι με μισος αρα ηρεμισε λιγακι εδω κανουν κουμαντο ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕς !!!!!!!!
    Μπορείς ν'ανοίξεις δικό σου νήμα και να γράφεις τα γεροντίστικά σου, που αποτελούν έτσι κι αλλιώς μασημένη τροφή που είμαι σίγουρη ότι αν σε ρώταγε κανείς, ούτε τα μισά δεν καταλαβαίνεις από τις ανοησίες τις πασπαλισμένες με αγαπητική ρίγανη και δεν αναγνωρίζεις καν τις αντιφάσεις. Ο λόγος που έρχεσαι σε ΑΥΤΟ το συγκεκριμένο νήμα, είναι ότι εδώ υπάρχουν άθεοι. Και σε ενοχλεί. Όπως και τους άλλους πιστούς. Γιατί; Γιατί ως τώρα είχατε μάθει να έχετε τη μερίδα του λέοντος, όπως είχε γράψει ο μεγάλος άπιστος και αντίχριστος Mark Twain. Το δικαίωμά σας να παπαγαλίζετε τις γεροντοανοησίες, δε σας δίνει και το δικαίωμα να τις παίρνουμε στα σοβαρά.

    Αντίθετα από τον νίκο2, εγώ δεν το θεωρώ καλοπροαίρετο αυτό που κάνεις, το θεωρώ χριστιανοταλιμπανική προπαγάνδα, που την έχουμε φάει με το κουτάλι από τα μικράτα μας και τη σιχαινόμαστε. Ναι, με θυμό, με ό,τι γουστάρουμε θα γράφουμε εναντίον των θρησκειών και της θεοπληξίας.

  4. #874
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    WildHoney οτι θες πιστευε για μενα κοπελια η φιλε δε ξερω καν τι εισαι μα δε εισαι και εσυ το καλυτερο παιδι εχεις μισος και επιτιθεσαι σε οποιον τολμα να εχει αλλη αποψη .τι φοβασαι μην και σε πισω για κατι που δε πιστεύεις ??γιατι τοσο μενος ?? καταρχας δε θελω κουβεντες μαζι σου το κυριοτερο δε θελω να μιλαω με ατομα που απαξιώνουν τον συνανθρωπο τους . εγω μιλω με κοσμο που ακομα και αλλη γνωμη να εχει θα τη πει ομορφα ωραια με σεβασμο . τιποτε δε με ενοχλει ο καθενας οτι θελει ας πιστευει δικαίωμα του μα δε γουστάρω καφρίλες και χουντιλες . εσυ κρατα τη γνωμη σου μα δε εχεις δικαιωμα να βγαζεις συμπερασματα για αλους χωρις να τους ξερεις. το ιδιο μπορουμε κι οι αλλοι να κανουμε για ατομα σα και εσενα εχθρικά και με μισος .η συμπεριφορα σου ειναι απαράδεχτη ουτε σπιτι σου μπήκα ουτε παω να πισω κάποιον δικο σου άνθρωπο για κατι . μην πιστευεις πουθενα δικαιωμα σου μα κουμαντο δε θα μου κανεις γιατι τολμώ ναχω αλλη γνωμη απ σενα . εδω ειναι τσαρδι σου και κανεις κουμαντα ?? !!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #875
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    686
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 08-05-2024 at 14:20.

  6. #876
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 08-05-2024 at 14:20.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #877
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    686
    Απαπα, που είναι η ταπείνωση; Πού είναι το να γυρνάς και το άλλο μάγουλο όταν σε χτυπάνε και σε βρίζουνε; Αχ, αυτά είναι, δάσκαλε που δίδασκες... χα χα
    Α παρατήστε μας ρε από δώθε που θα μας την πείτε κιόλας.

  8. #878
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    WildHoney δε θα μπω στο τρυπακι σου εσυ λεγε οτι θες αλο αγαπω το συνανθρωπο αλο ειμαι χαζος κι ανεχομε τον καθεναν να με βρίζει . δε επιτρεπω σε κανεναν να μου μιλαει ετσι δε με ξερεις δε μπορεις να εκφερεις γνωμη για μενα ουτε συμπερασματα να βγαζεις . ναι αγαπω τον συνάνθρωπο θα βοηθήσω οταν χριαστει κι αν μπορω μα οταν ο αλος με προσβαλει θα παρει τα ρεστα του .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #879
    μαλωστε λιγο να γουσταρω χαχαχχα

  10. #880
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    686
    Quote Originally Posted by belphegor22 View Post
    μαλωστε λιγο να γουσταρω χαχαχχα
    Ανώμαλε.

  11. #881
    χαχαχα οκ με συνχωρεις αλλα γυρευοντας το πατε.οχι ενταξει και εγω πλακα κανω φυσικα

  12. #882
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    686
    Quote Originally Posted by belphegor22 View Post
    χαχαχα οκ με συνχωρεις αλλα γυρευοντας το πατε.οχι ενταξει και εγω πλακα κανω φυσικα
    Ποιο πάμε γυρεύοντας; Ανοίγει ένα νήμα με αθειστικό περιεχόμενο ο άλλος και του γράφουν τα τροπάρια της Κασσιανής. Τι θες να πει; Ευχαριστώ τέκνο μου; Ότι του πρήζουν τα παπάρια θα πει και έχει δίκιο. Ή πρέπει να τους πούμε ευχαριστώ που προσπαθείτε να τα βρείτε με τις εσωτερικές σας συγκρούσεις για την σώνει και καλά ύπαρξη του αόρατου φιδέ που πιστεύετε, γιατί φοβάστε και θέλετε σώνει και καλά να φοβόμαστε και μεις; Σε κάτι τέτοια και θα "μαλώσω" και θα τα πω. Να πάνε να βρούνε καλά άθεα παιδάκια που θα τους λένε ναι σε κάθε αχρεία προσπάθειά τους να προσηλυτίσουν. Εδώ δεν έχει τέτοια.

  13. #883
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968

    Lightbulb

    ο κοσμος βλεπει και κρίνει και οταν υπαρχει αντικειμενικοτητα μπορει να ξεχωρισει ποιοι ειναι σωστοι και ποιοι λαθος οπου ζουν στο σκοταδι της ψυχης τους και το οτι το παραλογο το κανανε λογικο . ανθρωποι που εχουν σφαιρικη κριση μπορουν να δουν απ τη συμπεριφορα του αλου το ποιον του χαρακτηρα του . οι ανθρωποι οι πνευματικα μεγαλοι και αρχοντες στη ψυχη κι στο μυαλο ξερουν να ΣΥΖΗΤΟΥΝ ξερουν να ακουν κι ακομα κι αν δε συμφωνουν ΣΈΒΟΝΤΑΙ τη αλλη γνωμη .ουτε φέρονται μελισταλακτα με ευγένεια κατανοηση επιλεκτικά σε καποια δικα τους ατομα και σε αλους που δε γουσταρουν να φεροντε σα τέρατα ουτε κανουν προσωπικές επιθέσεις λεκτικές ουτε φυσικα υποτιμάνε ουτε το παιζουν ΔΕΡΒΕΝΤΑΓΕΣ !!αυτο φυσικά δε εχει να κανει με το αν πιστευουν η οχι καπου αυτοι οι ανθρωποι κατι τετοιο ειναι ΜΕΣΑ στη καρδια έμφυτο η ευγενεία ΨΥΧΗς !!


    --------------------------

    Διαφωνούμε – και αυτό είναι καλό! Η διαφωνία και τι μπορεί να μας προσφέρει


    Τα τελευταία χρόνια παρατηρώ μια όλο και μεγαλύτερη δυσκολία των ανθρώπων να αντέξουν τη διαφωνία! Πάντα ως λαός νομίζω πως δυσκολευόμασταν στην ορθολογική συζήτηση/αντιπαράθεση, αλλά έχω την εντύπωση πως η δυσκολία μας αυτή διαρκώς μεγαλώνει.

    Μοιάζουμε όλοι να μην αντέχουμε καμία διαφωνία, καμία διαφορετική άποψη. Ενώ η διαφωνία είναι φυσική ανάμεσα σε διαφορετικούς ανθρώπους και πολύ χρήσιμη, εμείς την αντιμετωπίζουμε σαν να είναι προσβολή στο πρόσωπό μας ότι κάποιος άλλος βλέπει ένα θέμα με διαφορετική ματιά και καταλήγει σε διαφορετικά συμπεράσματα.

    Αρκεί ένας σύντομος περίπατος στο διαδίκτυο και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης για να επιβεβαιώσετε ότι η παρατήρηση αυτή έχει μεγάλη δόση αλήθειας. Παντού θα βρείτε αρνητικά σχόλια, πολλά μάλιστα χυδαία, βίαια, ή απειλητικά για κάποια άποψη που κάποιος διατύπωσε. Κάποτε μου φαινόταν διασκεδαστικό να διατρέχω τα σχόλια που κάνουν κάποιοι για τα σχόλια που έκαναν κάποιοι άλλοι για κάτι που κάποτε έγραψε κάποιος τρίτος! Τώρα πια μου φαίνεται εμετικό!

    Άνθρωποι βρίζουν και απειλούν άλλος ανθρώπους που δεν τους γνωρίζουν καθόλου μόνο και μόνο επειδή διαφωνούν με μια θέση τους. Και αυτό συμβαίνει σε όλα τα επίπεδα και τις ηλικίες: έφηβοι, γονείς, καθηγητές πανεπιστημίου, επιστήμονες, νοικοκυρές, άνεργοι, πολιτικοί «αριστεροί» και πολιτικοί «δεξιοί», ατομα διαφορων θρησκιων η και αθεοι μα και η Εκκλησία και διάφοροι ιερείς – αντιδρούν συχνά χυδαία ή βίαια σε αγνώστους που δεν τους έχουν βλάψει με κανέναν τρόπο μόνο και μόνο επειδή έχουν άλλη άποψη.

    Τελικά, φοβάμαι ότι πολλοί άνθρωποι όταν μιλούν για αποδοχή της διαφορετικότητας και συμπερίληψη την εννοούν μονόπλευρα. Εννοούν «εσύ πρέπει να με αποδεχτείς και να με συμπεριλάβεις – εγώ δεν πρέπει να σε αποδεχτώ και να σε συμπεριλάβω. Αν εσύ δεν με αποδέχεσαι, είσαι φανατικός, ακραίος, παράλογος, μισαλόδοξος. Αν εγώ δεν σε αποδέχομαι, είμαι λογικός, δίκαιος, και απλώς αντιδρώ γιατί βλέπω το λάθος σου».

    Οπότε αυτό που βλέπουμε γύρω μας είναι δύο κατηγορίες ανθρώπων: κάποιοι (που δεν αντέχουν τη διαφωνία) διατυπώνουν πολύ έντονα τις απόψεις τους και ενδέχεται να φτάσουν μέχρι την απειλή και την εξύβριση. Άλλοι (που δεν θέλουν να τσακωθούν με τους πρώτους) απλώς κάνουν γαργάρα την άποψή τους και σταματούν να υποστηρίζουν τις θέσεις τους (ή τα δικαιώματά τους!) για να αποφύγουν τη σύγκρουση.

    Αυτή όμως η κατάσταση δεν ωφελεί καθόλου ούτε την κοινωνία, ούτε τις σχέσεις μας, ούτε την προσωπική μας ανάπτυξη. Είναι φυσικό να υπάρχουν διαφωνίες και δεν θα έπρεπε να το βλέπουμε αυτό σαν μια απειλή. Είμαστε όλοι διαφορετικοί με διαφορετικά βιώματα, διαφορετικά συμφέροντα, διαφορετικές απόψεις. Η διαφωνία δεν μας ακυρώνει, δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι ένας από τους δύο πρέπει να έχει άδικο. Μπορεί να σημαίνει απλώς ότι βλέπουμε το θέμα από διαφορετική οπτική γωνία. Και αυτό είναι χρήσιμο για να δούμε και οι δύο το θέμα πιο σφαιρικά και ίσως να βρούμε καλύτερο τρόπο διαχείρισής του. Η διαφωνία λοιπόν έχει πολλά οφέλη και δεν θα έπρεπε να την αποφεύγουμε.

    Η διαφωνία με κάποιον όταν τον/την ακούμε και μας ακούει:
    Μας βοηθάει να καταλάβουμε καλύτερα ο ένας τον άλλο – επομένως η σχέση μας γίνεται πιο στενή.
    Μπορεί να κάνει τη σχέση πιο ενδιαφέρουσα. Σκεφθείτε πόσο βαρετό είναι α μιλάς με κάποιον με τον οποίο συμφωνείτε σε όλα. Τελικά, δεν θα έχετε τι να πείτε.
    Αναπτύσσει τον καθένα μας χωριστά σε επίπεδο πνευματικό.
    Δίνει και στους δύο πληροφορίες που ίσως δεν γνωρίζαμε ή επιχειρήματα που δεν είχαμε σκεφτεί
    Διευρύνει την οπτική μας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα και μας βοηθάει να το δούμε πιο σφαιρικά.
    Διορθώνει την άποψή μας, αν τελικά πειστούμε για την ορθότητα της άποψης του συνομιλητή μας.
    Βελτιώνει τα επιχειρήματά μας καθώς ακούσαμε τα επιχειρήματα του άλλου και προσπαθήσαμε να τα αντικρούσουμε.
    Βοηθάει να καταλήξουμε σε «λύσεις» που να γίνουν πιο εύκολα αποδεκτές από όλους.
    Η διαφωνία, τόσο μέσα στις σχέσεις μας όσο και σε ευρύτερο κοινωνικό πλαίσιο είναι κάτι πολύ χρήσιμο και πρέπει πια να το αποδεχτούμε.

    Αν θέλουμε να διαφωνούμε με παραγωγικό τρόπο και να κάνουμε χρήσιμες τις διαφωνίες μας θα έπρεπε:
    Να θυμόμαστε και να θυμίζουμε στον συνομιλητή μας ότι τον/τη σεβόμαστε και αποδεχόμαστε ότι μπορεί να διαφωνούμε.
    Να πείσουμε τον εαυτό μας ότι η διαφορετική άποψη του συνομιλητή δεν μας μειώνει, δεν μας απειλεί, δεν μας ακυρώνει. Αντίθετα, ότι είναι χρήσιμη και είναι καλό να την ακούσουμε και να τη συζητήσουμε.
    Να θυμίζουμε συνέχεια στον εαυτό μας ότι δεν έχουμε στόχο να επιβάλλουμε τη δική μας άποψη αλλά να συζητήσουμε με τον συνομιλητή μας.
    Να δεχτούμε ότι στο τέλος της συζήτησης μπορεί να συνεχίσουμε να διαφωνούμε – και δεν πειράζει.
    Να ακούμε τον συνομιλητή μας χωρίς να διακόπτουμε.
    Να διατυπώνουμε την άποψή μας με αυτοσυγκράτηση και ηρεμία
    Να μην βρίζουμε, προσβάλλουμε ή μειώνουμε τον συνομιλητή μας ή τις απόψεις του.
    Να μην χρησιμοποιούμε υπερβολικές ή απόλυτες εκφράσεις όπως: πάντα, ποτέ, κλπ., ούτε να βάζουμε ταμπέλες.
    Αυτή η προεκλογική περίοδος είναι μια θαυμάσια ευκαιρία για να εξασκηθούμε στην παραγωγική διαφωνία. Αντί να καυγαδίζουμε ή να αποφεύγουμε τη συζήτηση για να μην καυγαδίσουμε, προτείνω να δοκιμάσουμε να συζητήσουμε ανοιχτά και με θετικό τρόπο για τα πράγματα που διαφωνούμε, να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε ο ένας τον άλλο, και ίσως να συνθέσουμε τις απόψεις μας. Αυτό πραγματικά θα μας εξελίξει σαν άτομα αλλά και σαν κοινωνία!

    Σοφία Ανδρεοπούλου, MSc Ψυχολόγος-Παιδοψυχολόγος
    Last edited by asperger39; 05-05-2024 at 16:11.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #884
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    423
    Για να περάσει η ώρα... Κάπως έτσι δημιουργήθηκαν οι θεουσες τις διπλανής πόρτας.
    Για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση δεν υπάρχουν άθεοι! Πως να είσαι κάτι που δεν υπάρχει.
    Οι θρησκείες φτιάχτηκαν και γράφτηκαν είναι κατασκευασμένες με σκοπό να εκμεταλλευτούν αδύναμους ανθρώπους, ευκολόπιστους.
    Απορώ πως δεν το βλέπετε. Ιδικά στον χριστιανισμό είναι όλα φαντασιώσεις και αφηγήσεις σχιζοφρενων . Τοποθέτησαν γιορτές και γεγονότα πάνω σε άλλες μέρες που ήταν γνωστές για άλλες θρησκείες. Δημιούργουσαν αγίους για να γεμίσουν το ημερολόγιο και να το εκμεταλλευτούν εμπορικά.
    Πάρτε παράδειγμα τον Κοσμά.
    Ο μουσουλμάνος Αλή πασάς τον έκανε άγιο το 1813.
    Εκμεταλλεύονται και τον θάνατο για να γεμίσουν ελπίδα στους ανθρώπους.
    Last edited by ΑΧΒΑΧ; 05-05-2024 at 15:26.

  15. #885
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    423
    Asperger39 διόρθωσε το τελευταίο μήνυμα , θα σου γίνει παρατήρηση. Θα θεωρηθεί διαφήμιση, έχει όνομα και τηλέφωνο!

Page 59 of 71 FirstFirst ... 949575859606169 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •