Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 48
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 48 of 73 FirstFirst ... 38464748495058 ... LastLast
Results 706 to 720 of 1088
  1. #706
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    WildHoney μην εισαι επιθετικη με το κοσμο δε ειν ολοι εχθροι σου εδω λεει ο καθενας τι νιωθει κι οφειλουμε ο ενας να σέβεται τον αλλον . αν αρχισουμε να πυροβολουν νοερα ο ενας τον αλλον εδω στα φορουμ τι νοημα εχει να μπαινουμε να μιλαμε να βρουμε μια φιλικη κουβεντα ?? οταν αρχιζουν αυτα τα πραγματα να συμβαινουν ?? εαν καποιος πραγματικα σε θυξει σε προσβαλει παραβιασει τα ορια σου φυσικα θα τα χωσεις δικαιωμα σου ειν κι αυτονοητο . αν δε σε πειραξε πιεσε για κατι η επιτεθείτε καποιος κι απλα λεει τη γνωμη του ειν αστοχο να του την πεις .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #707
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,581
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Χαλάρωσε Λουκά.. όταν με βρίζουν θα βρίζω.. Δεν είμαι ο τύπος που θα γυρίσει το άλλο μάγουλο, αυτά τα αφήνω για τους χριστιανούς.
    Επιλεκτική ευαισθησία βλέπω.. Για την τύπισσα που μας έσυρε τα εξ αμάξης δεν είδα να σκανδαλίζεσαι, αντ' αυτού πήρες το μέρος της.

    Το άλλο τώρα από που προέκυψε το ότι πιέζω κ προσπαθώ να πείσω; δεν κατάλαβα;. Και επειδή είσαι η μόνη που πετάχτηκες απευθύνομαι σε σένα.. Έχει αναφερθεί σε κάποιο από τα θέματα το όνομα σου;.
    Μεγάλη ιδέα δεν έχεις για τον εαυτό σου; παρ το αλλιώς κ ταπεινώσου, άλλωστε έτσι σε θέλει ο καλός Θεούλης..
    Η υπερηφάνεια είναι μεγάλη αμαρτία κατά τον χριστιανισμό να ξέρεις. Θυμήσου άγγελος κατέπεσε από τον ουρανό και έγινε Εωσφόρος * μεγάλη η χάρη του*
    Που το είδες ότι πήρα το μέρος της; Ούτε καν της απεύθηνα το λόγο... Κι όπως είδες και τα δικά της μηνύματα σβήστηκαν όπως έπρεπε, που την βλέπεις την διάκριση ανάμεσα σας;

    Δεν είμαι καθόλου περήφανη και δεν με παίρνει να είμαι γιατί έχω κάνει την μεγαλύτερη αμαρτία που είναι η απόπειρα αυτοκτονίας κι ακόμα προσπαθώ να βρω το κουράγιο να ζητήσω συγχώρεση...

    Αλλά με το θέμα που άνοιξες τι προσπαθείς να κάνεις; Να επηρεάσεις ανθρώπους προσπαθείς...

    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #708
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Βγάλτε το μίσος από την ψυχή σας και βάλτε την αγάπη.
    Σιγά μην ασχοληθώ με τα παπαδαριά.. Εσύ που άκουσες ολόκληρη την ομιλία λέει κάπου η μάγισσα με τα μαύρα ''η άγνοια σας είναι η πηγή εισοδήματος μας''; Γονατιστό σε θέλει κράτος, εκκλησία, και το παπαδαριό ξύπνα καημένε.

  4. #709
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    ηρεμα παιδια μην ανοιγετε τετοια θεματα αν δε μπορουμε να συγκρατηθουμε κι φαγωνομαστε μεταξύ μας . οταν ανοιγονται τετοια θεματα ο καθενας θα πει τη γνωμη του κι αυτο πρεπει να το περιμενει κι ο θεματογραφος κι οι αλλοι ανθρωποι που γραφουν . ο καθενας λεει τα πιστευω του που ειν το κακο ?? ναι αν παει καποιος να τη μπει στον αλλον βεβαιος κι να αντιδρασει αυτος που τον στοχεύουν ομως ετσι να ορμαει ο ενας στον αλλον δε εχει κανενα οφελος .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #710
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Με ποιον ακριβώς τρόπο κάποιος ενοχλεί όσους πιστεύουν λέγοντας την άποψη του; Την επιβάλει σε κάποιον; ΟΧΙ.. Δημοκρατία δεν έχουμε; ΝΑΙ.. ανεξιθρησκία δεν έχουμε ΝΑΙ.. ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.. Δεν θα επιβάλλετε εσείς και κανένας σε κανέναν τι θα γράφει, τι θα λέει και πως θα το λέει.. Αν ενοχλείστε μην τα διαβάζετε και μην ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ το έχω ξανά πει πολλάκις.

  6. #711
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,581
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Με ποιον ακριβώς τρόπο κάποιος ενοχλεί όσους πιστεύουν λέγοντας την άποψη του; Την επιβάλει σε κάποιον; ΟΧΙ.. Δημοκρατία δεν έχουμε; ΝΑΙ.. ανεξιθρησκία δεν έχουμε ΝΑΙ.. ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.. Δεν θα επιβάλλετε εσείς και κανένας σε κανέναν τι θα γράφει, τι θα λέει και πως θα το λέει.. Αν ενοχλείστε μην τα διαβάζετε και μην ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ το έχω ξανά πει πολλάκις.
    Συγνώμη αλλά σε κάτι είσαι πολύ λάθος... Το πως θα το λες φυσικά και θα πρέπει να το ελέγχεις είτε σου αρέσει είτε όχι αν θέλεις να παραμείνεις στο φόρουμ. Υπάρχουν κάποιοι κανόνες που είμαστε υποχρεωμένοι να τηρούμε ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ. Αν θέλεις να βρίζεις, στο γήπεδο...
    Κι αφού κανείς δεν σου επιβάλλει τη θρησκεία, τότε τι ζόρι τραβάς;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #712
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Η θρησκεία δεν είναι τίποτα άλλο από το μέγιστο ιστορικό ψεύδος, η μεγαλύτερη απάτη όλων των εποχών.. Μια τεραστίων διαστάσεων σκευωρία, με προφανή σκοπό τον διανοητικό ευνουχισμό της ανθρώπινης σκέψης, με απώτατο στόχο την αποχαύνωση και την εξολόθρευση της ελεύθερης σκέψης και βούλησης των λαών της γης.


    Δεν μένει έγκυος με αυτό το θέμα λέει το σκουπιδι.. Ο θεος δεν κανει λαθη.

  8. #713
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Βγείτε απο το μπαλονάκι σας και κάντε μια έρευνα.

    https://siriusanews.blogspot.com/201....html?spref=fb

    Το κακό που έχει κάνει η ορθοδοξία στην Ελλάδα έχει ακόμα κατάλοιπα. Μόνο το γεγόνος οτι λόγω της εκκλησίας η Ελλάδα δεν έζησε τον Διαφωτισμό και ουσιαστικά δεν τον έχει ζήσει ακόμα, λέει πολλά.

    Ασχολούμαστε με κάθε θρησκεία με δύο τρόπους... πρώτον ως κοινωνικό φαινόμενο, και δεύτερον ως επιβλητική απάτη.

  9. #714
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Κοίτα να δεις φίλε μου που μαζεύτηκαν όλοι οι εξπέρ της ζωής και δίνουν συμβουλές.
    Μη θυμώνεις ο ένας.
    Αποκτήστε ζωή ο άλλος.
    Ο πιο πνευματώδης με προφητικές ανησυχίες.. ''Βγάλτε το μίσος από την ψυχή σας και βάλτε την αγάπη''..
    Η γνωστή σε όλους μας '' εν χριστώ αδερφή Marilou''.. Δυστηχως δεν μπορουν, δεν εχουν την ικανοτητα'' κτλ.. Το δηστηχως με ήτα και οχι με ύψιλον.
    Η Λουκά του φόρουμ μας βάζει χέρι ότι κ καλα εχω λυσσάξει κ προσπαθώ να πείσω τα μέλη να μην πιστέψουν, χαχα.. πανάθεμα σας.

    Ευλόγησον χριστιανοί

  10. #715
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    tommorello εχεις δικαιωμα να πιστευεις οτι θες φιλαρακι δικαιωμα σου ειναι αναφαιρετο κι κανεις δε μπορει να σου πει τι θα πιστεύεις . απλα κι οι ανθρωποι που δε πιστεύουν στον θεο κι αυτα δε ειν ομορφο να λεν σε αλους μην πιστευεις χαζομαρες μην πιστευεις αυτα τα παραμυθια κι να λεν εισαι ετσι εις αλλιώς . ετσι καταφερε να γινετε μια διαμαχη μεταξυ ατομων που ο καθενας εχει αλη γνωμη κι τελικα τιποτε δε βγαινει .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #716
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,581
    Tommorello,στο χέρι σου είναι να με διαψεύσεις, κάντο αν μπορείς...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #717
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157

  13. #718
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,785
    Quote Originally Posted by tommorello View Post

    Το κακό που έχει κάνει η ορθοδοξία στην Ελλάδα έχει ακόμα κατάλοιπα. Μόνο το γεγόνος οτι λόγω της εκκλησίας η Ελλάδα δεν έζησε τον Διαφωτισμό και ουσιαστικά δεν τον έχει ζήσει ακόμα, λέει πολλά.

    .
    οι ελληνες δεν εζησαν τον διαφωτισμο γιατι ηταν κατακτημενοι απο βαρβαρους οι οποιοι τα μονα δημοσια εργα που καναν ηταν τζαμια και χαμαμ. τις γεφυρες τις πληρωναν οσοι θελαν να τις περασουν οχι ο κατακτητης.
    οσο ειχαν κρατος ακομα και στο τελος της αυτοκρατοριας τους ειχαν πολυ υψηλοτερο πολιτιστικο επιπεδο απο ολους τους υπολοιπους ευρωπαιους και ανατολιτες με μεγαλη διαφορα.


    τωρα σχετικα με το λιγκ ως συνηθως γραφει βλακειες. εαν ειχες διαβασει παυσανια θα ηξερες οτι απο οπου περνουσε και κυριως στην υπαιθρο εβλεπε εγκαταλελειμμενα ιερα και τοπους λατρειας γιατι η προηγουμενη θρησκεια ειχε ατονησει μαλιστα σε καποιο σημειο γραφει ακριβως οτι οι νεοι τελουν τα εθιμα και δοξαζουν τους θεους γιατι το καναν οι προγονοι τους και οχι γιατι πιστευουν σε αυτους.

  14. #719

  15. #720
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    701
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Που το είδες ότι πήρα το μέρος της; Ούτε καν της απεύθηνα το λόγο... Κι όπως είδες και τα δικά της μηνύματα σβήστηκαν όπως έπρεπε, που την βλέπεις την διάκριση ανάμεσα σας;

    Δεν είμαι καθόλου περήφανη και δεν με παίρνει να είμαι γιατί έχω κάνει την μεγαλύτερη αμαρτία που είναι η απόπειρα αυτοκτονίας κι ακόμα προσπαθώ να βρω το κουράγιο να ζητήσω συγχώρεση...

    Αλλά με το θέμα που άνοιξες τι προσπαθείς να κάνεις; Να επηρεάσεις ανθρώπους προσπαθείς...

    Δηλαδή, εκτός από το γεγονός της τραυματικής εμπειρίας που είχες (με την απόπειρα αυτοκτονίας, που σου αναφέρω ότι λυπάμαι για την εμπειρία σου αυτή), η πίστη σου στο θεό σε τι σε βοηθά; Στο να έχεις εκτός της τραυματικής εμπειρίας σου και ενοχές που προστίθενται στο συναισθηματικό πεδίο. Κι αυτές οι ενοχές είναι κάτι που ένας άθεος δεν έχει. Δεν πιστεύει ότι είναι "αμαρτία" η αυτοκτονία, αυτό σημαίνει ότι την κρίνει με διαφορετική ματιά, πιο ανοιχτή σε αποχρώσεις.

    Δηλαδή. Έγραψες ότι η αυτοκτονία είναι "αμαρτία". Σε ποιες περιπτώσεις; Σε όλες;
    Αλήθεια, θεωρείς ότι το σώμα σου δε σου ανήκει, αλλά ανήκει σε κάποια αόρατη υπερφυσική οντότητα που δε σε αφήνει να το διαθέτεις σύμφωνα με τις δικές σου, και μόνο, επιλογές;
    Είναι λογικό να ντρέπεσαι. Η ντροπή, η ενοχή, είναι ΕΡΓΑΛΕΙΑ των θρησκειών, κι ο πιστός είναι υποχείριο στα συναισθηματικά αυτά εργαλεία.
    Εξάλλου, δε μπορώ να βάλω στην ίδια κατηγορία κάθε είδους αυτοκτονία, υπάρχουν οι λεγόμενες Λογικές αυτοκτονίες, που βασίζονται στο δικαίωμα του θανάτου. Ξέρω ότι θα σε ξαφνιάσει η φράση. Υπάρχει δικαίωμα στο θάνατο; Φυσικά, όπως και στη ζωή.
    Το σώμα μου μου ανήκει. Εγώ θα αποφασίσω γι αυτό, αν για παράδειγμα είχα καρκίνο που είχε φτάσει σε τελικό στάδιο, δε θα σκεφτόμουν πως είμαι αμαρτωλή αν ήθελα να επιλέξω τον αυτομηδενισμό, την παύση της ζωής μου. ΔΙΚΗ μου είναι, ό,τι θέλω την κάνω. Δικό μου το σώμα, προς αυτοδιαχείριση.

    Τι έχεις να πεις γι αυτά τα επιχειρήματα;

Page 48 of 73 FirstFirst ... 38464748495058 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •