Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 66
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 66 of 73 FirstFirst ... 16566465666768 ... LastLast
Results 976 to 990 of 1091
  1. #976
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Κατεχόμενοι από έμμονες ιδέες, τυφλωμένοι και παρασυρμένοι απ' το θεϊκό φάντασμα που κληρονόμησαν απ’ τη θεολογίατο παράλογο δεν επιδέχεται εξήγηση. Αβέβαιες, αρρωστημένες ψυχές, που έχουν χάσει το μπούσουλα μέσα στο σημερινό πολιτισμό, μην ανήκοντας ούτε στο παρόν ούτε στο μέλλον, χλωμά φαντάσματα, αιώνια αιωρούμενα μεταξύ ουρανού και γης και κατέχοντας την ίδια ακριβώς θέση ανάμεσα στην πολιτική των αετών και το Σοσιαλισμό του προλεταριάτου.
    Δεν έχουν ούτε τη δύναμη, ούτε την επιθυμία, ούτε και την αποφασιστικότητα ν' αναπτύσσουν τη σκέψη τους ως τις ακραίες λογικές της συνέπειες και ξοδεύουν έτσι τον καιρό και τον κόπο τους προσπαθώντας διαρκώς να συμβιβάσουν τ ' ασυμβίβαστα.
    Συνακόλουθα,ο θρησκευτικός παράδεισος δεν είναι παρά μια οφθαλμαπάτη όπου ο άνθρωπος, εκστασιασμένος απ' την πίστη και την αμάθειά του, ανακαλύπτει το είδωλό του μεγενθυμένο κι αντεστραμμένο δηλαδή, θεοποιημένο.
    B.M.

  2. #977
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Το καρότο του Παραδείσου που έδωσαν έπιασε τόπο
    Άντε να το βγάλεις από έναν χαλασμένο εγκέφαλο.

  3. #978
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Φίδια που μιλάνε, κρίνοι προικισμένοι, φανταστικοί φίλοι στον ουρανό, μπαρμπάδια που κάνουν χωρίστρες στη θάλασσα, άγιοι που κυνηγάνε δράκους κλπ.. Κατά τα άλλα η λογική των άθεων πάσχει.. ΠΦΦΦΦΦΦ.

  4. #979
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Δεν πιστεύω στο Θεο. Είμαι ελεύθερος.

    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω ρε φίλε με ποιο μυαλό κάποιοι άνθρωποι σκέφτονται. Κατηγορούνε εμάς πού βάζουμε το μυαλό μας να λειτουργεί πάνω στη λογική και στην πραγματικότητα, ενώ εκείνοι γεμίζουν το μυαλό τους με κάτι χωρίς πραγματική υπόσταση, χωρίς μορφή, χωρίς ουσία.

    Στο όνομα του θεού και της θρησκείας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην ανθρώπινη ιστορία, καταπατώντας κατάφορα όσα διδάγματα είχε πει ο ίδιος ο Χριστός. Αν αυτό δεν είναι υποκρισία τότε τι είναι;

  5. #980
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Εις Υγείαν


  6. #981
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,189
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Νατος ο ενοχικός κακομοίρης.. Ο Χλαπάτσας αυτοπροσώπως.. Καλά αφού δεν συμφωνείτε μαζί μου.. θα σας δείξει ο θεός μου.. θα δείτε τι θα πάθετε μετά θάνατον αχαχα.. Ούτε στο δημοτικό δε λέγαμε τέτοιες μαλ@κιες.
    Δεν έχεις ούτε την στοιχειώδη ευφυία να αντιληφθείς το νόημα των γραφόμενών μου...IQ 80 σε κόβω.
    Αφαίρεσαι την μάκα που έχει πιάσει ο εγκέφαλος και ίσως κάποτε τα ξαναλέμε...Φιλάκια χεβιμεταλάκι!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #982
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    912
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δεν έχεις ούτε την στοιχειώδη ευφυία να αντιληφθείς το νόημα των γραφόμενών μου...IQ 80 σε κόβω.
    Αφαίρεσαι την μάκα που έχει πιάσει ο εγκέφαλος και ίσως κάποτε τα ξαναλέμε...Φιλάκια χεβιμεταλάκι!
    Ελα ρε Αλμπερτ,καλα σε ειχα καταλαβει!!!!Α ρε κατακαημενε,τζαμπα σε μιλαμε κιολας,ουτε για χλεπες δεν εισαι

  8. #983
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δεν έχεις ούτε την στοιχειώδη ευφυία να αντιληφθείς το νόημα των γραφόμενών μου...IQ 80 σε κόβω.
    Αφαίρεσαι την μάκα που έχει πιάσει ο εγκέφαλος και ίσως κάποτε τα ξαναλέμε...Φιλάκια χεβιμεταλάκι!
    Ενώ εσύ έχεις συγγένεια με την εξυπνάδα χαχα.. Βρίσκετε παρηγοριά για την παρούσα δυστυχία σας.. θα μείνετε μια ζωή με τα ψέματα που σας μάθανε για αλήθειες. Λογικό θα μου πεις.. όταν ο άνθρωπος δεν έχει ζωή ελπίζει στη μεταθανάτια ζωή.
    Last edited by tommorello; 26-05-2024 at 04:02.

  9. #984
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,856
    εχω την εκτιμηση οτι ο θυμωμενος μορελο, προερχεται απο τους κολπους της εκκλησιας, γι αυτο δεν μπορεις να τον αντιμετωπισεις αδιαβαστος, γιοκε τσοκε...
    ξερει πολυ καλα τα εκκλησιαστικα και ιστορικα και λειτουργικα.. επομενως η κριτικη του και η αποστροφη του, ειναι εκ των εσω και οχι αφ υψηλου..
    τι να πω; παλιο παπαδοπαιδι; παπας που παραιτηθηκε; πτυχιουχος θεολογικης; τα ξερει παντως. αιντε διαβαστε αντι να λετε τις αερολογιες που αμολανε οι αγραμματοι παπουληδες .. εχει και καποιους γραμματιζουμενους, που εκ του πονηρου διαδιδουν τα ψευδη, αλλα εσεις μιλατε σαν τους αγραμματους...

  10. #985
    χαχα τους δικασες

  11. #986
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχω την εκτιμηση οτι ο θυμωμενος μορελο, προερχεται απο τους κολπους της εκκλησιας, γι αυτο δεν μπορεις να τον αντιμετωπισεις αδιαβαστος, γιοκε τσοκε...
    ξερει πολυ καλα τα εκκλησιαστικα και ιστορικα και λειτουργικα.. επομενως η κριτικη του και η αποστροφη του, ειναι εκ των εσω και οχι αφ υψηλου..
    τι να πω; παλιο παπαδοπαιδι; παπας που παραιτηθηκε; πτυχιουχος θεολογικης; τα ξερει παντως. αιντε διαβαστε αντι να λετε τις αερολογιες που αμολανε οι αγραμματοι παπουληδες .. εχει και καποιους γραμματιζουμενους, που εκ του πονηρου διαδιδουν τα ψευδη, αλλα εσεις μιλατε σαν τους αγραμματους...
    Μα οι παπαδιζόμενοι δεν γνωρίζουν τίποτε άλλο πέρα από θρησκευτικά βιβλία και ιστορίες. Αμφιβάλλω, αλήθεια στο λέω εάν γνωρίζουν ιστορία και για τον Χίτλερ πχ ή τον Στάλιν και πάει λέγοντας, τον πρώτο ή τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο ... Είμαι σίγουρη ότι δεν γνωρίζουν καν στοιχειώδη ιστορία. Μόνο βίβλο όπως είπα με μάγια, με θαύματα, και άλλα χριστιανοιστορικά πνευματικά κείμενα.
    Πραγματικά το έχω σκεφτεί και έχω καταλήξει πως οι καλόγεροι, οι παπάδες και κλπ δεν ξέρουν τίποτε από ιστορία, φιλοσοφία, διαλεκτικό υλισμό, πολιτικά συστήματα κλπ.
    Κατά την γνώμη μου είναι εντελώς αμόρφωτοι.

  12. #987
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχω την εκτιμηση οτι ο θυμωμενος μορελο, προερχεται απο τους κολπους της εκκλησιας, γι αυτο δεν μπορεις να τον αντιμετωπισεις αδιαβαστος, γιοκε τσοκε...
    ξερει πολυ καλα τα εκκλησιαστικα και ιστορικα και λειτουργικα.. επομενως η κριτικη του και η αποστροφη του, ειναι εκ των εσω και οχι αφ υψηλου..
    τι να πω; παλιο παπαδοπαιδι; παπας που παραιτηθηκε; πτυχιουχος θεολογικης; τα ξερει παντως. αιντε διαβαστε αντι να λετε τις αερολογιες που αμολανε οι αγραμματοι παπουληδες .. εχει και καποιους γραμματιζουμενους, που εκ του πονηρου διαδιδουν τα ψευδη, αλλα εσεις μιλατε σαν τους αγραμματους...
    Όχι ρε φίλε μη ξηγιέσαι.. παπας;; χαχα μακριά και αλάργα από ακραίες καταστάσεις. Είμαι θυμωμένος γιατί με τρελαίνει η υποκρισία και η χαζό χριστιανική ηθική.. Ιδίως όταν μας κουνάνε το δάχτυλο τρελαίνομαι, θέλω να τους το βάλω στο κ@λ@..

  13. #988
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Απλά αυτοί που ενδιαφέρονται ψάχνουν δεν τα τρώνε αμάσητα.

  14. #989
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Εκτός αυτού έχω δουλέψει στο Όρος κάποια φεγγάρια.. Έχω ζήσει τη σαπίλα και την υποκρισία των μοναχών.
    Υπάρχουν μοναχοί που σου την πέφτουν στα ίσια.. ιδίως οι κελιώτες, τρώνε κρέας πίνουν καπνίζουν και πάει λέγοντας.. Στα κοινόβια μοναστήρια είναι άλλη φάση ξέρει ο καθένας το ρόλο του.. παίζουν ζευγαράκια κτλ. Φυσικά δεν είναι όλοι οι μοναχοί έτσι μη λέμε μαλακίες αλλά παίζει πολύ πράμα.. Εκτός αυτού έχω ακούσει κάτι ιστορίες από εργάτες άλλο πράμα.. πράματα που δεν περιγράφονται εδώ.. μιλάμε για hardcore καταστάσεις.. να σου πέφτει το σαγόνι κάτω χαχα.

  15. #990
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,157
    Αυτός εδώ ο τύπος δεν είναι και τόσο τρελός όσο νομίζουν μερικοί.. 17 χρόνια στο Όρος, μέσα στη τρέλα του λέει και πολλές αλήθειες που ισχύουν.


Page 66 of 73 FirstFirst ... 16566465666768 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •