Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 67
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 67 of 73 FirstFirst ... 17576566676869 ... LastLast
Results 991 to 1,005 of 1091
  1. #991
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,190
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καποιος που θελει να πεισει τον λαουτζικο να περιοριστει στην στερηση και την προσευχη, για να κρατησει τα υλικα αγαθα για την κοιλαρα του, λεω εγω... αλλα, μεταξυ μας αυτα. μην διαδοθει...
    Tι να αντιμετωπίσω μαρή καρακαημένη και συ?
    Εχουμε έλλειψη φαγητού στην ελλάδα και φοβούνται οι μοναχοί μην τους φάνε την μερίδα?...Τι ανοησίες είναι αυτές?
    Οι Ελληνες έχουν σκάσει απο το φαί...Ειμαστε πρωταθλητες στην παχυσαρκία και την ρίψη φαγητου στα σκουπίδια.

    Απαξιώ να ξαναασχοληθω με το αναρχολοβοτομημένο 16χρονο γιατί πρώτον δεν απαντάει σε αυτά που τον ρωτάω(λέει άσχετα),και δεύτερον παρερμηνεύει όπως τον συμφέρει τα λεγόμενά μου(είπα εγώ στο μήνυμα οτι θα καείτε στην κόλαση μετά θάνατον?)Δικό του αυθαίρετο συμπέρασμα είναι.
    Μιλάει για εγκλήμτα της εκκλησίας και του παραθέτω ότι τα μεγαλύτερα εγκληματα το 20ου αιώνα τα διέπραξαν τα αθειστικά καθεστωτα του Στάλιν,του Χίτλερ και του Μαό...Και ο τομ κοντεύει να μους τους βφάλει και θεοσεβούμενους...Να τους αγιοκατατάξουμε κιόλας χαχα! πλάκα έχετε!
    Τον έχω ρωτησει 3 φορές ποιοα είναι η κοινωνικη προσφορά των αναρχικών,παραθέτοντάς του ποια είναι η κοινωνική προσφορά της εκκησιας,με τα ιδρύματα,τα συσσίτια και το φιλανθρωπικό της έργο,και αποφεύγει να απαντήσει.
    Δεν απαντάει γιατι ξερει και ο ίδιος πως οι αναρχικοίδεν έχουν καμμία χρησιμότητα στην κοινωνία πέρα απο το να καταστρέφουν πανεπιστήμια,να σπάνε μάρμαρα,και να ρίχνουν βόμβες μοότοφ.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #992
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    αμαν βρε γιοκε τσοκε, ντιπ δεν σου κοβει...
    οταν λεμε για στερηση και υλικα αγαθα, δεν μιλαμε για φασολαδες.... αυτα ειναι η προφαση. να μην ενδιαφερονται ΓΙΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥΣ. να δωριζουν τις ωραιες τους περιουσιες για να φοραει χρυσα μαξι φορεματα και κορωνες με πετραδια, ο κουνιστος.... η χαρα της λουλουδους..

  3. #993
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Βαφτίστηκες; Σε ρώτησε κανείς για να βαφτιστείς; ΟΧΙ. Σε ρώτησε κανείς για τα θρησκευτικά στο σχολείο; ΟΧΙ. Σε ρώτησε κανείς για την ταυτότητα που έγραφε χριστιανή ορθόδοξη με το έτσι θέλω; OXI. Σε ρώτησε κανείς για το γεγονός του όρκου στα δικαστήρια όταν πας μάρτυρας σε δίκη; ΟΧΙ. Σε ρώτησαν στο σχολείο όταν σε πήγαιναν στην εκκλησία τις χριστιανικές γιορτές; OXI. Αλλά δεν τρέχει και τίποτε, γιατί ΠΟΤΕ δεν σε πίεσαν για κάτι...χαχα Τι σημαίνει ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ; Μας ρωτήσανε που φορολογούμαστε για τους πάπαρες της εκκλησίας;
    Δηλαδή θα έπρεπε να ζοριστώ που με βούτηξαν στο νερό? Δε με ρώτησαν, εγώ όμως έλεγα NEIN NEIN στον παπά και μου είπε " nein να πεις στη μάνα και τον πατέρα σου" . Έχω εξαιρετικό βίντεο απο τη βάφτιση μου.
    Ουτε για την ιστορία της Ελλάδας με ρώτησαν αν θέλω να τη μάθω.

    Η ταυτότητα μου δεν γράφει πουθενά χριστιανή ορθόδοξη.

    Σε δικαστήριο δεν έχω πάει. Ωστόσο στο πανεπιστημιο που ορκίστηκα είχα επιλογή θρησκευτικού ή πολιτικού όρκου.

    Στις χριστιανικές γιορτές δεν ειχα ποτέ πρόβλημα να παρευρεθώ με το σχολείο μου.

    Για τη φορολογία δε με ρώτησαν γενικά, πληρώνω την εκκλησία αλλά πληρώνω και τους παπάρες τους πολιτικούς.

    Γενικά θα έπρεπε να έχω λύσει όλα τα προβλήματα της ζωής μου για να θυμώσω με το θρησκευτικό ζήτημα wild. Έχω άλλα πιο χειροπιαστά θέματα από το να ασχοληθώ με το αν με βάφτισαν μικρή χωρις να το ζητήσω

  4. #994
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    735
    Είχες επιλογή γιατί η "επίσημη" θρησκεία τα μαζεύει. Δεν το βλέπεις και θεωρείς ότι είναι και δώρο η επιλογή, ενώ γι αυτούς ήταν ΑΝΑΓΚΗ στην οποία οδηγήθηκαν. Και η αθεία έχει να κάνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με αυτές τις υποχωρήσεις της θρησκείας. Αντί λοιπόν να ξεπλένεις την επίσημη θρησκεία γι αυτές τις υποχωρήσεις, θα ήταν ωφέλιμο να αναρωτηθείς ΠΩΣ έφτασε να τις κάνει. Γιατί άραγε; Έλα μου ντε...

  5. #995
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    ωχου, η κοπέλα βασανίζεται από ενοχές θρησκευτικής προέλευσης κι εσύ της λες να πάει να εξομολογηθεί και να κοινωνήσει. Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά...
    Ρε συ , εξήγησε μου τι σου κοστίζει να σεβαστείς το γεγονός ότι κάποιος πιστεύει? Θα πάθεις κάτι? Είναι θέμα ποιος την εχει πιο μεγάλη ?

    Είναι άλλοι σπαστικοί στο φόρουμ , που δεν χάνουν ευκαιρία να κανουν κατηχητικό. Από τη Κυκνο δεν έχω δει τέτοια προσπάθεια.

    Εξέφρασε μια επιθυμία να πάει εκκλησία για να νιώσει καλύτερα. Η ιδια η θρησκεία της λεει ότι οι φόβοι για κόλαση είναι αβάσιμοι.

    Για ποιο λόγο να ειρωνευτείς κάποιον που είναι κάθε μέρα χάλια με κατάθλιψη μόνο και μόνο για να δείξεις έξυπνος. Δεν το καταλαβαίνω πραγματικά.

  6. #996
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    735
    Όταν διαπιστώσω ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν υποφέρουν από αυτά που υπέφεραν και δικοί μου αγαπημένοι άνθρωποι, μέχρι και στο νεκροκρέβατό τους, τότε θα σταματήσω. Μέχρι τότε, θα λέω, θα γράφω, θα φωνάζω, θα πρήζω, θα ειρωνεύομαι, θα χτυπώ με το λόγο και με ό,τι άλλη δυνατότητα έχω. Αυτά. Γιατί δεν είναι μόνο η Κύκνος που υποφέρει. Και το να υποφέρεις από σκέψεις που τις ΕΠΙΝΟΗΣΑΝ γι αυτό ακριβώς, για να μπορέσουν μέσω της ανυπόφορης ενοχής εσύ να λιώνεις αλλά αυτοί να πλουτίζουν και να ζούνε γαλήνιοι, είναι ασυγχώρητο για όλες τις θρησκείες. Κυρίως τις μονοθειστικές, αλλά και γενικά όλα τα οργανωμένα συστήματα αυτού του τύπου. Δεν σέβομαι, θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει. Ο σεβασμός που προέρχεται από φόβο δεν είναι σεβασμός.

  7. #997
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Είχες επιλογή γιατί η "επίσημη" θρησκεία τα μαζεύει. Δεν το βλέπεις και θεωρείς ότι είναι και δώρο η επιλογή, ενώ γι αυτούς ήταν ΑΝΑΓΚΗ στην οποία οδηγήθηκαν. Και η αθεία έχει να κάνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με αυτές τις υποχωρήσεις της θρησκείας. Αντί λοιπόν να ξεπλένεις την επίσημη θρησκεία γι αυτές τις υποχωρήσεις, θα ήταν ωφέλιμο να αναρωτηθείς ΠΩΣ έφτασε να τις κάνει. Γιατί άραγε; Έλα μου ντε...
    Σιγά μη το θεωρώ και δώρο που διάλεξα τι ορκο θα πω, λολ

    Τι ξέπλυνα?

  8. #998
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    735
    Αυτό που δεν κατανοείς.

  9. #999
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    735
    Η κατάθλιψη δε θέλει μεταφυσική παρηγορία. Θέλει βοήθεια ιατρική αλλά και αλλαγή συνθηκών ζωής και σκέψης. ΔΕ ΘΕΛΕΙ ούτε γέροντες, ούτε ψαλμούς, ούτε ψέματα για να αλλάξει. Και ό,τι αλλάξει βασισμένο στο φόβο, θα καταρρεύσει ξανά.

  10. #1000
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Όταν διαπιστώσω ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν υποφέρουν από αυτά που υπέφεραν και δικοί μου αγαπημένοι άνθρωποι, μέχρι και στο νεκροκρέβατό τους, τότε θα σταματήσω. Μέχρι τότε, θα λέω, θα γράφω, θα φωνάζω, θα πρήζω, θα ειρωνεύομαι, θα χτυπώ με το λόγο και με ό,τι άλλη δυνατότητα έχω. Αυτά. Γιατί δεν είναι μόνο η Κύκνος που υποφέρει. Και το να υποφέρεις από σκέψεις που τις ΕΠΙΝΟΗΣΑΝ γι αυτό ακριβώς, για να μπορέσουν μέσω της ανυπόφορης ενοχής, είναι ασυγχώρητο για όλες τις θρησκείες.
    Δεν διαφωνώ μαζί σου στο ότι υπάρχουν κάποιοι που υποφέρουν και καταπιέζονται. Διαφωνώ στο να κλωτσήσεις κάποιον που είναι στο πάτωμα για να τον "ξυπνήσεις ".

    Κατά τα άλλα, όταν πέθανε ο παππούς μου, η γιαγιά μου έπεσε σε βαρύτατη κατάθλιψη και τη μαστουρώναμε με χάπια, γιατί δεν είχε ΚΑΜΙΑ θεληση για ζωή.
    Κάποια στιγμή άρχισε να πάει εκκλησία. Έκοψε τα αντικαταθλιπτικά της, ένιωσε ότι κάπου ανήκει, άρχισε τις θρησκευτικές εκδομές, έμαθε να χειρίζεται το tablet στα 89 της για να διαβάζει για αγίους.

    Αν εξαιρέσουμε το σποραδικό πρήξιμο που μου κάνει επειδή δεν εχω καντηλάκι σπίτι μου, δεν πρόκειται να της πω να μη πιστεύει γιατί βλέπω πόσο την βοηθάει να ελπίζει σε κάτι.

  11. #1001
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    735
    Μάλιστα. Και επειδή η γιαγιάκα βρήκε ξανά την επιθυμία για ζωή (ένας γκόμενος θα έκανε το ίδιο και καλύτερα) πρέπει όλοι να αρχίσουμε να σεβόμαστε την θρησκεία και να το κάνουμε τουμπεκί σε όλα αυτά που βλέπουμε και αναγνωρίζουμε ως ποταπά, εκμεταλλευτικά, συμφεροντολογικά και τα λοιπά. Σάμπως και δε θα μπορέσω.

  12. #1002
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Μάλιστα. Και επειδή η γιαγιάκα βρήκε ξανά την επιθυμία για ζωή (ένας γκόμενος θα έκανε το ίδιο και καλύτερα) πρέπει όλοι να αρχίσουμε να σεβόμαστε την θρησκεία και να το κάνουμε τουμπεκί σε όλα αυτά που βλέπουμε και αναγνωρίζουμε ως ποταπά, εκμεταλλευτικά, συμφεροντολογικά και τα λοιπά. Σάμπως και δε θα μπορέσω.
    Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι καταλαβαίνεις αυτά που θελεις να καταλαβεις για να με μαλώσεις, δεν έχεις σε όλα άδικο.

    Η γιαγιάκα βοηθήθηκε γιατί βρήκε ένα ενδιαφέρον. Βρήκε μια ομάδα να ανήκει. Ίσως εσύ να την έβαζες να ακούσει Lemmy και να ξεκόψει τις άλλες θεούσες γιαγιάδες. Να κόψει και τις εκδομές στα μοναστήρια και να κάτσει σπιτάκι της Εγώ δε θα το έκανα.

    Σέβομαι την επιλογή κάποιου ενήλικου να πιστεύει. Έχει διαφορά απο το σέβομαι τη θρησκεία και κάνω τουμπεκί στις αηδίες της εκκλησίας.

  13. #1003
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Πήγα σε ψυχίατρο και Μ συνταγογραφήσει τα duslevia έχει κάποιος κάποια εμπειρία από αυτά?

  14. #1004
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Tι να αντιμετωπίσω μαρή καρακαημένη και συ?
    Εχουμε έλλειψη φαγητού στην ελλάδα και φοβούνται οι μοναχοί μην τους φάνε την μερίδα?...Τι ανοησίες είναι αυτές?
    Οι Ελληνες έχουν σκάσει απο το φαί...Ειμαστε πρωταθλητες στην παχυσαρκία και την ρίψη φαγητου στα σκουπίδια.

    Απαξιώ να ξαναασχοληθω με το αναρχολοβοτομημένο 16χρονο γιατί πρώτον δεν απαντάει σε αυτά που τον ρωτάω(λέει άσχετα),και δεύτερον παρερμηνεύει όπως τον συμφέρει τα λεγόμενά μου(είπα εγώ στο μήνυμα οτι θα καείτε στην κόλαση μετά θάνατον?)Δικό του αυθαίρετο συμπέρασμα είναι.
    Μιλάει για εγκλήμτα της εκκλησίας και του παραθέτω ότι τα μεγαλύτερα εγκληματα το 20ου αιώνα τα διέπραξαν τα αθειστικά καθεστωτα του Στάλιν,του Χίτλερ και του Μαό...Και ο τομ κοντεύει να μους τους βφάλει και θεοσεβούμενους...Να τους αγιοκατατάξουμε κιόλας χαχα! πλάκα έχετε!
    Τον έχω ρωτησει 3 φορές ποιοα είναι η κοινωνικη προσφορά των αναρχικών,παραθέτοντάς του ποια είναι η κοινωνική προσφορά της εκκησιας,με τα ιδρύματα,τα συσσίτια και το φιλανθρωπικό της έργο,και αποφεύγει να απαντήσει.
    Δεν απαντάει γιατι ξερει και ο ίδιος πως οι αναρχικοίδεν έχουν καμμία χρησιμότητα στην κοινωνία πέρα απο το να καταστρέφουν πανεπιστήμια,να σπάνε μάρμαρα,και να ρίχνουν βόμβες μοότοφ.
    Τα ίδια ανέφερα και εγώ.Αυτό το θέμα θα έπρεπε να έχει κλείσει από την διαχείριση εφόσον ο θεματοθετης μπήκε για προσηλυτισμό και δεύτερον γιατι η πλειοψηφία των μελών του φορουμ είναι αντίθετοι με τα λεγόμενα του.Παρακαλώ τους διαχειριστές να λάβουν σοβαρά υπόψη το μήνυμα μου…και να απαγορέψουν ρητά αποδω και πέρα κάθε θέμα που μπορεί να φέρει έντονες αντιπαραθέσεις όπως είναι θέματα θρησκείας κτλπ.Αν δεν το κάνετε,να σταματήσετε τις αναφορές περί εξυβρίσεις κτλπ…Εφόσον ο θεματοθετης προκαλεί μεγαλο μερος ατόμων προσβάλλοντας τους εμεσα η άμεσα λόγω της θρησκεία στην οποία πιστεύουν.

  15. #1005
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Παρακαλώ τους διαχειριστές να λάβουν σοβαρά υπόψη το μήνυμα μου…και να απαγορέψουν ρητά αποδω και πέρα κάθε θέμα που μπορεί να φέρει έντονες αντιπαραθέσεις όπως είναι θέματα θρησκείας κτλπ.Αν δεν το κάνετε,να σταματήσετε τις αναφορές περί εξυβρίσεις κτλπ…Εφόσον ο θεματοθετης προκαλεί μεγαλο μερος ατόμων προσβάλλοντας τους εμεσα η άμεσα λόγω της θρησκεία στην οποία πιστεύουν.
    Αυτό θα είχε ως προυπόθεση να διαγραφούν και όλα τα θέματα των θρησκευόμενων που λένε ότι πιστεύουν για να μη προσβάλλονται άμεσα ή έμμεσα οι άθεοι.

    Δεν είναι πολύ πιο εύκολο όσοι πιστεύουν να μην μπαίνουν να διαβάσουν το θέμα? Ή να μην προσβάλλονται απο όσους έχουν άλλη άποψη?

Page 67 of 73 FirstFirst ... 17576566676869 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •