Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 27
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 27 of 57 FirstFirst ... 17252627282937 ... LastLast
Results 391 to 405 of 847
  1. #391
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα Μαριλού μου!

    Κι εμένα μ' αρέσει ο ήρεμος διάλογος... Όμως σήμερα θ' απαντήσω λίγο συνοπτικά γιατί νιώθω χάλια ψυχολογικά και δεν έχω πολύ κουράγιο... Θα πω το σημαντικότερο, ότι είναι αυτονόητο ότι καταδικάζουμε τις φρικτές, αποτρόπαιες κι εγκληματικές πράξεις ακόμα και ΕΙΔΙΚΑ όταν προέρχονται από παπάδες που οφείλουν να είναι πραγματικά άνθρωποι του Θεού και να πράττουν μόνο το καλό αλλιώς αμαυρώνουν το ράσο τους! Το διευκρινίζω για να μην υπάρχουν παρανοήσεις!
    Καλησπερα και καλη εβδομαδα Κυκνακι μου !

    Ναι οφειλουν ΑΛΛΑ δυστηχως δεν ειναι ....... το ξερουμε πολυ καλα αυτο και φυσικα δεν υπαρχει νοημων ανθρωπως που δηλωνει υποστηρικτής των παπάδων και οχι της θρησκεία μας !
    Δεν ειναι εκπροσωποι αυτης ,οχι ολοι βεβαια μην τσουβαλοποιησουμε την ολη κατασταση,αλλα ενα μεγαλο ποσοστο δεν μας απασχολει ομως αυτο το αφηνουμε να απασχολει αυτους που πρεπει ωστε να καλυπτουν καθαρα τις δικες τους ανασφαλειες !


    Ευχομαι να νιωσεις καλυτερα αργοτερα,φιλια
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #392
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλησπερα και καλη εβδομαδα Κυκνακι μου !

    Ναι οφειλουν ΑΛΛΑ δυστηχως δεν ειναι ....... το ξερουμε πολυ καλα αυτο και φυσικα δεν υπαρχει νοημων ανθρωπως που δηλωνει υποστηρικτής των παπάδων και οχι της θρησκεία μας !
    Δεν ειναι εκπροσωποι αυτης ,οχι ολοι βεβαια μην τσουβαλοποιησουμε την ολη κατασταση,αλλα ενα μεγαλο ποσοστο δεν μας απασχολει ομως αυτο το αφηνουμε να απασχολει αυτους που πρεπει ωστε να καλυπτουν καθαρα τις δικες τους ανασφαλειες !


    Ευχομαι να νιωσεις καλυτερα αργοτερα,φιλια
    Φιλιά Μαριλού μου, θα συνέλθω!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #393
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Ρώτησα και μου απάντησε μηδέν από μηδεν,μηδέν....
    Τα λέτε με τον θεό και σου απαντάει; οκ. Σε διάβασα σε κατανόησα ''γεια''

  4. #394
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Δεν υπαρχει πουθενα αυτο γραμμενο. Δεν υπαρχει τιποτα υπερφυσικο στη Φυση. Το υπερφυσικο ειναι αποκυημα της φαντασιας και μονο. Γι αυτο και εχουμε ορους οπως (Holy Ghost = Αγιο Φαντασμα). Δεν υπαρχουν φαντασματα, ειτε άγια ειτε ανίερα. Απλως δεν υπαρχουν πουθενα εξω απο την φαντασια. Θεοι και δαιμονες υπαρχουν αποκλειστικα και μονο εντος του ανθρωπινου νου. Οι θρησκειες, δηλαδη οι μυθολογιες που γινονται αποδεκτες και δοξαζονται απο ενα μερος της κοινωνιας, δημιουργηθηκαν απο την αδυναμια του ανθρωπινου νου να αποδεχτει τον θανατο και απο την αδυναμια κατανοησης της Φύσεως. Ειναι πολυ δυσκολο για εναν αστροφυσικο για παραδειγμα να πιστευει σε μυθικα πλασματα που οταν νευριαζουν δημιουργουν κατακλυσμους, στελνουν sms σε εναν και του λενε φτιαξε μια Κιβωτο. Το να μη θεωρειται αυτο ως παραμυθακι για μωρα, ειναι απαραδεκτο. Οτιδηποτε δεν ειναι σοβαρο και επιστημονικο απορριπτεται κατευθειαν. Εδω υπαρχουν εκατονταδες εκατομμυρια ανθρωποι που πιστευουν οτι αν πεθανουν ως ηρωες, θα παρουν ως δωρο 72 παρθενες νεαρες και θα τρωνε πιλαφι για παντα. Ποιος φταιει γι αυτο; Φυσικα φταιει ο συνδυασμος μετριοτατου δεικτη νοημοσυνης και πιστης σε μυθολογικα βιβλια και στα παραμυθια της Χαλιμά... Που ομως ειναι επισημες πηγες δικαιου για τα κρατη εκεινα.
    Επιτέλους η φωνή της λογικής: sumac! Thessalonian! κόντρα στον παραλογισμό και στην θρησκευτική υστερία.

  5. #395
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Είναι αδιανόητο και εξοργιστικό να βλέπεις ανθρωποειδή να γελούν να χαίρονται και να βαφτίζουν την απίστευτη καταστροφή που έπληξε Τουρκία - Συρία θέλημα θεού

    Καλά έτσι και αλλιώς δεν περιμέναμε κάτι καλύτερο από τους χριστιανοταλιμπάν μπατριώτες.

    Εμείς με την αλληλεγγύη των λαών και τα σκουπίδια με το τιμωρό Θεό τους.

  6. #396

  7. #397
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Είναι αδιανόητο και εξοργιστικό να βλέπεις ανθρωποειδή να γελούν να χαίρονται και να βαφτίζουν την απίστευτη καταστροφή που έπληξε Τουρκία - Συρία θέλημα θεού

    Καλά έτσι και αλλιώς δεν περιμέναμε κάτι καλύτερο από τους χριστιανοταλιμπάν μπατριώτες.

    Εμείς με την αλληλεγγύη των λαών και τα σκουπίδια με το τιμωρό Θεό τους.
    δεν ξερω τι εννοεις παντως ελεγαν οτι θα ερθουν ξαφνικα ενα βραδυ και τελικα ηρθαν πρωι πρωι 3 μετρα προς εμας
    ολοι μαζι

    ΥΓ τοσο μετακινηθηκε η μικρα ασια προς τα δυτικα ως αποτελεσμα του σεισμου

  8. #398

  9. #399
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    αηδια οπως παντα.
    ευτυχως δεν εχω σοσιαλ
    sumac έχω πάθει πλάκα λέμε, εκτός τόπου και χρόνου.

  10. #400
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    τι να πω μονο ντροπη,που καποια διποδα θελουν να λεγονται ανθρωποι

  11. #401
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Επιτέλους η φωνή της λογικής: sumac! Thessalonian! κόντρα στον παραλογισμό και στην θρησκευτική υστερία.
    πολύ σωστά με μια διαφορά όμως για να μιλάμε και σωστά.

    Η φωνή της ΔΙΚΗΣ σου λογικής, σύμφωνα θα συμπληρώσω εγώ με τις ΔΙΚΕΣ σου πεποιθήσεις.

    αν είναι όντως η δική σου σωστή ποιος το αναγνώρισε αυτό;

    Τωρα για τους χριστιανοταλιμπαν δεν μπορώ να μην συμφωνήσω...

    αλλά γιατί επιλέγουμε να μείνουμε σε αυτή τη κατηγορία και όχι σ εκείνη του 99 που ΠΡΩΤΗ κατέφθασε στην Τουρκία η ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ το τονίζω ελληνική ομαδα ,όχι μονο η κρατική γιατί εδώ αναγνωρίζουμε όλοι εμείς που δυστηχως δεν έχουμε αντίληψη ότι κρύβεται και πολιτικό- επικοινωνιακο παιχνίδι και έχουμε την ικανότητα να διαχωρίσουμε ανθρώπους και πιστεύω....

    ποιος νοήμων και όχι ΜΟΝΟ χριστιανός μπορεί να χαίρεται με ολο αυτό ΟΤΑΝ η Ελλάδα βρίσκεται στην ίδια τεκτονική πλάκα και εφόσον έγινε κάτι τέτοιο να περιμένουμε και σε εμάς....

    έπειτα εγώ προσωπικά είδα πολλούς ΜΗ χριστιανούς όχι μόνο να χαίρονται αλλά να εύχονται και τα χειρότερα...

    Αληθεια μπήκατε ποτέ στην διαδικασία να γνωρίζετε αυτούς τους ανθρώπους ,τους εθελοντες να δείτε τις αξίες τους και τα πιστεύω τους ;

    Η απάντηση φυσικά ειναι όχι και ξέρετε γιατί;
    γιατί θα καταρρίψει τις μέχρι τωρα στοχευμενες και μόνο αρνητικές εικόνες του χριστιανισμου.

    αλήθεια πόσο δυνατός και υπερόπτης μπορεί να είναι ένας άνθρωπος που κρύβεται πίσω από την ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ αρνητική προβολή ενός γεγονότος που έχει ΔΥΟ όψεις αλλά πάντα επιλογή να προβάλει την εμμονικη αρνητική δικη του ;


    τροφή για σκέψη όλο αυτό όχι για τα θέματα θρησκείας αλλά για το τι πορεις να κρύβει η αδυναμία ενός ανθρώπου στην αποδοχή ότι κάτι που σιχαίνεται πραγματικά έχει και άλλη όψη...


    συμφωνώ τελικά πως είναι αδιανόητο και όχι εξοργισμένο για εμένα, απλά λυπηρο θα έλεγα, να βλέπεις ανθρωποειδή να γελούν με όλη αυτή την δυστυχία, να το βαφτίζουν θέλημα Θεού, προφήτη αλαχ ,γιατί όπως υποστηρίζεται και από την άλλη πλευρά αυτο έγινε γιατί ο Αλαχ δεν μπορεί να βλέπει πλέον όλη αυτή την εξέλιξη και εστίες ένα μήνυμα....


    κλασική αντιμετώπιση...όπως και το κοράνι υποστηρίζει και προτροπή όλες αυτές τις σφαγές που γίνονται στο όνομα του Θεού τους και υποστηρίζεται με τόσο θερμή όσο βλέπω εδώ...τραγικό απλά..

    Αντε βγάλτε χολή πάλι ελεύθερα γιατί από αντικειμνικο διάλογο με πραγματικές προσεγγίσεις ακόμα και σημερινών χειροπιαστων γεγονότων δεν μπορείτε να κάνετε γιατί ποκυ απλά θα καταρριφθεί ο δικό σας κόσμος ,σκληρό θα έλεγα

    πάγια τακτική μειώνω προσβάλω ότι ειναι αδύνατο να κατανοήσω να αποδεκτών και να φτάσω....

    Καλημςρα λοιπόν στην σιωπη της νοημοσύνης σε αυτπ το θέμα από τους εκατοντάδες που ειναι εδώκαι διαβάζουν αλλά ΔΕΝ μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία κόντρα στη φωνη της ηλιθιότητας που καμία φορά ειναι σωτηρία θα έλεγα ωστε να αντιλαμβανομαστε μεχρι που μπορει να φτασει η ανθρωπινη σκεψη πανω σε αυτο ....

    Απλα για να μιλήσουμε και αλλιως ,ενας αλανθασστος "ηηγέτης " του ευατου του μπορεί να επηρεάζεται από τους αυλικούς- ακόλουθους του και να εκδηλώνει τέτοιες συμπεριφορές αντι να απολαμβάνει την ηρεμια που του προσφέρει η δήθεν γνώση του ;

    είναι λιγάκι οξύμωρο θα έλεγα και φυσικά καθόλου ευσταθες ολο αυτο..
    Last edited by Marilou; 07-02-2023 at 08:48.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #402
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Είναι αδιανόητο και εξοργιστικό να βλέπεις ανθρωποειδή να γελούν να χαίρονται και να βαφτίζουν την απίστευτη καταστροφή που έπληξε Τουρκία - Συρία θέλημα θεού

    Καλά έτσι και αλλιώς δεν περιμέναμε κάτι καλύτερο από τους χριστιανοταλιμπάν μπατριώτες.

    Εμείς με την αλληλεγγύη των λαών και τα σκουπίδια με το τιμωρό Θεό τους.
    Καλά, αλλά αυτοί που τα έγραψαν αυτά δεν είναι Χριστιανοί. Δηλαδή, χάρηκαν με την τεράστια αυτή καταστροφή? Κι αν ναι, ΠΟΣΟΙ είναι αυτοί που χάρηκαν?

  13. #403
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Καλά, αλλά αυτοί που τα έγραψαν αυτά δεν είναι Χριστιανοί. Δηλαδή, χάρηκαν με την τεράστια αυτή καταστροφή? Κι αν ναι, ΠΟΣΟΙ είναι αυτοί που χάρηκαν?
    συμφορουμιτη για να καταλαβεις τι παιζεται θα σου γραψω οτι ιστορικα οποτε αυτη η περιοχη εδωσε μεγαλο σεισμο ακολουθησαν και αλλοι διαδοχικοι μεγαλοι σεισμοι ως και την Κωνσταντινουπολη στο τοξο που ειναι τα τεκτονικα ρηγματα.
    αυτο με λιγα λογια σημαινει οτι το κωλοκρατος τουρκια θα εχει τοσο πολυ δουλεια για τα επομενα 20- 30χρονια για να μην δημιουργηθουν περισσοτερα κοινωνικα προβληματα που θα σταματησει να ασχοληται με εμας για να μην καταρρευσει.
    τωρα οποιος θελει ας μην χαρει, μπορει και να κλαψει. αυτα τα λιγα για να ειμαστε ρεαλιστες. η ελλαδα θα εκμεταλευτει αυτη την ευκαιρια οσο περισσοτερο μπορει.

  14. #404
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Αφιερωμένο...Φιλάκια!
    https://www.instagram.com/reel/CmULa..._web_copy_link
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  15. #405
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Χριστιανοταλιμπάν εν δράσει

    πρωτον ο μοναχος που βαζεις ειναι παλαιοημερολογιτης και λεγεται πατερας κλεομενης φυσικα και δεν ανηκει στην επισημη ορθοδοξη εκλησσια της Ελλαδας.οι παλαιοημερολογιτες εχουν γινει καπως γραφικοι και αιρετικοι

Page 27 of 57 FirstFirst ... 17252627282937 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •