Μια περίεργη απορία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ω θεοί. Μόλις κάηκε ο εγκέφαλος μου. Ας σκίσουμε όλα τα επιστημονικά μας διπλώματα. Τσάμπα λεφτά και κόπος τόσα χρόνια. Ο Μένης μας έδωσε την λυση για να γιατρέψουμε αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Ω θεοί. Μόλις κάηκε ο εγκέφαλος μου. Ας σκίσουμε όλα τα επιστημονικά μας διπλώματα. Τσάμπα λεφτά και κόπος τόσα χρόνια. Ο Μένης μας έδωσε την λυση για να γιατρέψουμε αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη.
    εσυ τοτε αφου εχεις διπλωμα επιστημονικο, για εξηγησε μας τι πρεπει να κανουμε για τις ψυχικες διαταραχες?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Δεν εμπιστεύομαι τους παπάδες είναι ημιμαθής και με μπερδεύουν
    δηλαδη, ιδανικα θα ηθελες εναν επιστημονα να σε διαβασει;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Ω θεοί. Μόλις κάηκε ο εγκέφαλος μου. Ας σκίσουμε όλα τα επιστημονικά μας διπλώματα. Τσάμπα λεφτά και κόπος τόσα χρόνια. Ο Μένης μας έδωσε την λυση για να γιατρέψουμε αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη.
    ναι, ναι..
    και μαλιστα, οι παπαδες που βιαζουν παιδακια του κατηχητικου, ειναι αρμοδιοι να λυνουν και σεξουαλικα προβληματα!
    ολα τα λυνουν οι παπαδες λεμε! μην ειστε δυσπιστοι...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    εσυ τοτε αφου εχεις διπλωμα επιστημονικο, για εξηγησε μας τι πρεπει να κανουμε για τις ψυχικες διαταραχες?
    Αυτός που δεν θα μας δώσει σίγουρα λύση Μένη μου είναι οι ψεκασμενοι παπάδες. Εν έτη 2022 αδυνατώ να πιστέψω ότι εξακολουθούν να υπάρχουν τέτοιες σκοταδιστικες απόψεις/μυαλά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Ω Δια πολυτιμημένε,

    Δια αθάνατε αυτήν εδώ ημείς την απολυτρωτικήν ομολογία
    και προσευχήν σου απευθύνομε.

    Ω βασιλιά από το δικό σου κεφάλι ανεφανησαν όλα αυτά δηλαδή
    η γη η θεά μητέρα και των βουνών οι υψηλοί λόφοι και ο πόντος η θάλασσα και όσα
    ο ουρανός περιέχει.

    Ω Δια υιέ του Κρόνου που έχεις το σκήπτρον και εμφανίζεσαι
    εν μέσω βροντων και αστραπών ισχυροκαρδε που εγεννησες τα πάντα και είσαι η
    αρχή των πάντων και των παντων το τέλος.

    Συ που σιεις την γη και συντελείς εις την αύξησιν και
    καθαρίζεις και εξουσιάζεις τα πάντα και αστράφτεις και βροντας και ρίχνεις
    κεραυνούς και είσαι ο τροφοδότης άκουσε με ποικιλόμορφε και δώσε μας αρίστη
    υγεία και την θεά ειρήνη και πλούτο δόξαν ακηλίδωτον.

    Είσαι αυτογεννητος και ο πατέρας των μακαρίων θεών και των
    ανθρώπων. Αλλά πρόσεξε με ευχαρίστησιν τας σπονδας μας και βοήθησε τον
    νου μας δια να γίνουν όλα σωστά και ζωήν που να παρέχει χαράν εις
    την ψυχήν συνάμα δώσε μας την βασίλισσα υγείαν και την θέα ειρήνη που είναι η
    πολυτίμητη τροφός των νέων και βίον που να κυριαρχείται πάντοτε από εύθυμες
    σκέψεις.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Και πως να εμπιστευτώ ρεσυ Μένη τον Θεό από την στιγμή που τα περίμενει όλα από μένα και περιμένει να πεθάνω για να με κρίνει;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Και πως να εμπιστευτώ ρεσυ Μένη τον Θεό από την στιγμή που τα περίμενει όλα από μένα και περιμένει να πεθάνω για να με κρίνει;
    τι εννοεις οτι τα περιμενει ολα? δεν εχει απαιτηση να τα κανεις ολα εσυ....εδω σε χανω! εν τω μεταξυ, ο θεος δεν περιμενει να πεθανεις, ξερει οτι θα γινει.. ως τοτε ζησε με το θελημα Του.. ο Θεος θελει τα ατομα που θα εχει μαζι του αιωνια να ειναι ατομα που πιστευαν και ζουσαν οσο γινοταν πιο κοντα με τα θεληματα Του... εχε πιστη στον Θεο και αυτος θα σε δινει κουραγιο... και το κουραγιο που θα παρεις απο Εκεινον ειναι πολυ δυνατοτερο απο οποιο κουραγιο σε δωσει η ψυχιατρικη επιστημη... για ολους αυτους που χλευαζουν για το οτι ειμαστε στο 2022 και εχουμε πλεον καταρτισμενους για τις ψυχικες μας αρρωστιες

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Α καλά. Λοιπόν άκου Μενη αν εμφανίσεις ποτε κάποια σωματική ασθένεια τότε μην πας γιατρό τσάμπα λεφτά. Θα σε σώσει η πίστη σου.
    Pitz πήγαινε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να σε κατευθύνει στα οποία προβλήματα και απορίες σου και μην αναζητάς συμβουλές εδώ μέσα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Δεν έχει απαιτήσει να τα κάνω όλα εγώ οπότε αν έχω μια ψυχική ασθένεια θα περιμένω να με φωτίσει ο Θεός και αν το κάνει

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    τι εννοεις οτι τα περιμενει ολα? δεν εχει απαιτηση να τα κανεις ολα εσυ....εδω σε χανω! εν τω μεταξυ, ο θεος δεν περιμενει να πεθανεις, ξερει οτι θα γινει.. ως τοτε ζησε με το θελημα Του.. ο Θεος θελει τα ατομα που θα εχει μαζι του αιωνια να ειναι ατομα που πιστευαν και ζουσαν οσο γινοταν πιο κοντα με τα θεληματα Του... εχε πιστη στον Θεο και αυτος θα σε δινει κουραγιο... και το κουραγιο που θα παρεις απο Εκεινον ειναι πολυ δυνατοτερο απο οποιο κουραγιο σε δωσει η ψυχιατρικη επιστημη... για ολους αυτους που χλευαζουν για το οτι ειμαστε στο 2022 και εχουμε πλεον καταρτισμενους για τις ψυχικες μας αρρωστιες
    ενω εσυ, εχεις μερικες αμφιβολιες...

    το παπαδαριο ειναι οι καταρτισμενοι για τις ψυχικες αρρωστιες;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    πωπω..πολλη σκοταδουρα και μεσαιωνιλα επεσε σε αυτο το θεμα.
    εσεις δεν χρειαζεστε το forum.psychology εσεις ειστε για αλλους ιστοτοπους, συντηρητικα blogs, μεσαιωνικα. εχουμε και τετοια πολλα. μην αγχωνεστε.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Δεν έχει απαιτήσει να τα κάνω όλα εγώ οπότε αν έχω μια ψυχική ασθένεια θα περιμένω να με φωτίσει ο Θεός και αν το κάνει
    να ζητας και να προσεχευσε στον Κυριο να σε δινει δυναμη και κουραγιο να το ξεπερασεις... ο Θεος εχει μεγαλη χαρη και αν βλεπει οτι εχει απεναντι του καποιον που τον επικαλειται συνεχεια τοτε θα το κανει... ο Θεος κανει θαυματα σε αυτους που πιστευουν, για τους υπολοιπους ειναι θεμα τυχης, επιστημης και εγω δεν ξερω τι αλλο, οτιδηποτε για να μην αποδεχτουν την θεια παρεμβαση...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Σιγά μη σε κάψουμε κιόλας όπως καιγανε τις μάγισσες.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Η θρησκεια στα θεματα αγχους αναφερεται σε λαθος λογισμους.Με αντιστοιχο τροπο που η ψυχολογια αναφερεται σε προβληματικες σκεψεις.Ενας ψυχολογος προσπαθει αν σε βοηθσει να διακρινεις νωρις τις λαθος σκεψεις σου ωστε να τις σταματησεις.η θρησκεια προσπαθει μεσω της δυναμης που μπορει να σου δωσει η πιστη σου και η προσευχη να σε καθοδηγησει να ηρεμησει,να αφεθεις ,να εμπιστευτεις το Θεό ώστε αν μπορεσεις να ηρεμησεις τους λογισμους μεσα σου και να μειωσεις το αγχος σου.Εγω στις δυσκολες περιόδους τη ςζωης μου χρειαζομαι διπλα μου και τη βοηθεια του ψυχολογου και τη δυναμη της θρησκειας μου γιατι μεσα απο εκει καταφερνω να αντλω κουραγιο ,υπομονη και δυναμη ωστε να ξεπερναω τα δυσκολα.Αλλα ολα αυτα χρειαζονται να εχεις και μια ενεργη και ομορφη σχεση με το Θεο.Πιστευω δε σημαινει μενω απραγος και περιμενω να με σωσει ο Θεος.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •