Μια περίεργη απορία - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 67
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    να ζητας και να προσεχευσε στον Κυριο να σε δινει δυναμη και κουραγιο να το ξεπερασεις... ο Θεος εχει μεγαλη χαρη και αν βλεπει οτι εχει απεναντι του καποιον που τον επικαλειται συνεχεια τοτε θα το κανει... ο Θεος κανει θαυματα σε αυτους που πιστευουν, για τους υπολοιπους ειναι θεμα τυχης, επιστημης και εγω δεν ξερω τι αλλο, οτιδηποτε για να μην αποδεχτουν την θεια παρεμβαση...
    ΑΝ ισχυε αυτο που λες, οι αληθινα πιστοι χριστιανοι, που προσευχονται, που ειναι πολλοι, δεν θα επασχαν απο ψυχικες ασθενειες. δεν ισχυει ομως...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ΑΝ ισχυε αυτο που λες, οι αληθινα πιστοι χριστιανοι, που προσευχονται, που ειναι πολλοι, δεν θα επασχαν απο ψυχικες ασθενειες. δεν ισχυει ομως...
    Η αλήθεια είναι ότι κανείς άγιος δεν είχε ψυχική ασθένεια αυτοί όμως είχαν χάρισμα και σταθερή ισχυρή πίστη

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Η αλήθεια είναι ότι κανείς άγιος δεν είχε ψυχική ασθένεια αυτοί όμως είχαν χάρισμα και σταθερή ισχυρή πίστη
    oti nanai...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Η θρησκεια στα θεματα αγχους αναφερεται σε λαθος λογισμους.Με αντιστοιχο τροπο που η ψυχολογια αναφερεται σε προβληματικες σκεψεις.Ενας ψυχολογος προσπαθει αν σε βοηθσει να διακρινεις νωρις τις λαθος σκεψεις σου ωστε να τις σταματησεις.η θρησκεια προσπαθει μεσω της δυναμης που μπορει να σου δωσει η πιστη σου και η προσευχη να σε καθοδηγησει να ηρεμησει,να αφεθεις ,να εμπιστευτεις το Θεό ώστε αν μπορεσεις να ηρεμησεις τους λογισμους μεσα σου και να μειωσεις το αγχος σου.Εγω στις δυσκολες περιόδους τη ςζωης μου χρειαζομαι διπλα μου και τη βοηθεια του ψυχολογου και τη δυναμη της θρησκειας μου γιατι μεσα απο εκει καταφερνω να αντλω κουραγιο ,υπομονη και δυναμη ωστε να ξεπερναω τα δυσκολα.Αλλα ολα αυτα χρειαζονται να εχεις και μια ενεργη και ομορφη σχεση με το Θεο.Πιστευω δε σημαινει μενω απραγος και περιμενω να με σωσει ο Θεος.
    Αναρωτιέμαι σε αυτόν τον θεό που προσεύχεστε κ όπως λέτε παίρνετε κουράγιο υπομονή και δύναμη ώστε να ξεπερνάτε τα δύσκολα. Αυτός ο θεός είναι ο ίδιος ο θεός (ο πανταχού παρών) που μοιράζει αβέρτα αρρώστιες, καρκίνο σε παιδιά, λευχαιμία, ψυχικές ασθένειες κτλ.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Που είναι ο θεός σας όταν ακόμα κ σήμερα πεθαίνουν παιδιά από την πείνα. Που είναι ο Θεός σας όταν παιδιά βιάζονται κακοποιούνται και δολοφονούνται.
    Το λέω γιατί σύμφωνα με τους αγίους σας.. ούτε τρίχα δεν θα πέσει από κάποιο κεφάλι, εάν δεν είναι θέλημα Θεού.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Εγώ προσωπικά θα έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου προκειμένου να εμποδίσω έναν άνθρωπο να δολοφονήσει μια γυναίκα ή να βιάσει ένα παιδί.... Κι αυτό είναι που με κάνει να διαφέρω από τον παντοδύναμο Θεό σας.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Στο όνομα της θρησκείας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην ανθρώπινη ιστορία. Το γνωρίζεται; η αυτά τα κάνετε γαργάρα;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Με αιώνες σφαγών και διωγμών, με διάλυση της παιδείας και εξορκισμό των επιστημών, με κάψιμο του 98% της αρχαιοελληνικής γραμματείας και άλλες τέτοιες αγαθοεργίες.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Αν ζούσαμε σε άλλες εποχές αυτή η πίστη σας δεν θα επέτρεπε καν στους μη Χριστιανούς να υπάρχουν. Κατά τα άλλα αγαπάτε αλλήλους. Δείτε σε τι βαθιά πλάνη έχετε βυθιστεί.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Φυσικά είναι δικαίωμα σας να είστε υποτακτικοί της θεοκρατίας. Να προσκυνάτε κάστανα, λείψανα, ζώνες, παντόφλες κομμένα χέρια κρανία και άλλα τέτοια ανατριχιαστικά. Για να πλουτίζει ο κάθε ξεδιάντροπος απατεώνας.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Όμως είπαμε ο καθένας αντιλαμβάνεται ότι του επιτρέπει η αντίληψή του.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Λέτε άμα μου διαβάσει ένας παπάς την ευχή για τον εξορκισμό,να φύγει η μελαγχολία και το άγχος μου; Το σκέφτομαι γιατί ένας άγιος είχε πει ότι όλες οι ψυχικές ασθενειες είναι δαιμονικές επιρροές συγνώμη για αυτά τα κουφά πράγματα που λέω απλά θέλω να επουλωθεί ο ψυχικός πονος
    Καλημέρα pitz...διάβασα αυτό που έγραψες...όπως και όλα τα σχόλια που είχαν γίνει περί του παρόντος θέματος.
    Θα προσπαθήσω να μην πω κάτι παραπάνω...όσο και αν με λυπησαν μερικά σχόλια εδώ μέσα...εν πας περίπτωση...εγώ θα σου πω αυτό.... κάνουμε ότι πιστεύουμε καλύτερα για τον εαυτό μας και όσο μπορούμε κατευθύνουμε και τον συνάνθρωπο μας που μπορεί να έχει ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου.
    Ο καθένας όπως έγραψαν μερικοί πολύ σωστά έχει τα δικά του πιστεύω...εσύ έκανες την ερώτηση σου (που για μένα κακώς αναφέρεις και την λέξη ίσως είναι περίεργη ερώτηση) και από εκεί και πέρα όποιος έχει την καλή διάθεση απαντάει όπως πρέπει.
    Γιατί ξανά λέω ο καθένας μας έχει τα πιστεύω του.
    Αν πιστεύεις πως θα σε βοηθήσει, να πας ...αν και εγώ προσωπικά πιστεύω μόνο στον κύριο...και όχι τόσο σε παπάδες ή ότι άλλο..
    Δυστυχώς μερικοί από αυτούς...εάν όχι όλοι...δεν κάνουν λειτούργημα....
    Anyway δεν θέλω να σε επιρεασω με το τι πιστεύω εγω...θεωρώ ότι έχεις είδη την απαντήση...κάνεις ότι πιστεύεις καλύτερο για σένα...για την ψυχική σου υγεία...η ψυχική υγεία δεν είναι απλά πάω σε έναν "ειδικό" και έχω λύσει τα προβλήματα μου ξαφνικά...αυτοί απλά προσπαθούν να σου δείξουν τον τρόπο με τον οποίο θα βαδίσεις... λόγο σπουδών τους κλπ κλπ...εάν το ανέφερες σε κάποιον ή κάποια από τους "ειδικούς" θα προσπαθούσαν να σε μεταπείσουν πως αυτό που έχεις (οτιδήποτε ειναι αυτό) θέλει αρκετή δουλειά από εσένα...χωρίς να προσπαθήσουν να χλευάσουν στο τι πιστεύεις (αυτό το λέω για τα άτομα που προσπαθούν ίσως να πάρουν αυτά τα χαρτιά του "ειδικού" αλλά ξεχνάνε πως σε καμία περίπτωση δεν χλευαζουμε τα πιστεύω και τα θέλω του άλλου...πέρα του ότι ...ο,τι μας λένε πελάτες μας μένει μεταξύ μας).
    Αυτά ήθελα να πω...ελπίζω να βοήθησα.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    αυτό το κανένας άγιος δεν ήταν ψυχασθενής μου θύμισε εκείνο το "κι εμείς που φάγαμε ξύλο όταν ήμασταν μικροί, δεν πάθαμε και τίποτα".

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Υπαρχει θεραπεια ψαχτειτε

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by user View Post
    αυτό το κανένας άγιος δεν ήταν ψυχασθενής μου θύμισε εκείνο το "κι εμείς που φάγαμε ξύλο όταν ήμασταν μικροί, δεν πάθαμε και τίποτα".
    Εννοώ ότι όταν κάποιος φτάσει την αγιοσύνη θεραπεύει τις ψυχικές του ασθένειες αλλά μάλλον λέω μαλακίες

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •