ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ 18 ΧΡΟΝΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49

    ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ 18 ΧΡΟΝΩΝ

    Καλησπερα, τον Μάρτιο κλεινω τα 18 και δίνω πανελληνιες φέτος. Απο τον Σεπτεμβριο παθαινα κρίσεις πανικού για διάφορους λόγους οχι μονο για τις εξετάσεις. Ειχα και εχω πολλες σκέψεις ολη την ωρα και εχω εντονα αρνητικά συναισθήματά τις περισσότερες φορες για τα παντα πλεον. Είχα ξεκινήσει με φυτικά, αλλα στην πορεια δεν απεδιδαν το ιδιο...πηγα σε παθολογο και μου εγραψε το Bespar το επαιρνα δυο βδομάδες. Σήμερα επισκεφτηκα πρωτη φορα ψυχίατρο και μου ειπε να παιρνω μια βδομαδα το Lexotanil και αν βοηθήσει μέσα σε 10 μερες να παρω το Zoloft. Μου τα συνταγογραφησε και τα δυο. Το θέμα ειναι οτι αυτα τα φάρμακα γενικά ειναι επικινδυνα για την ηλικία μου και προκαλουν διάφορες παρενεργειες οπως υπνηλια και ναυτία τα οποια εγώ δεν πρεπει να εχω γιατι εχω σχολειο, φροντιστηριο κλπ. Με εβαλε ο ψυχίατρος να συμπληρωσω ενα ερωτηματολόγιο και ειπε οτι εχω συμπτώματα κατάθλιψης... Δεν μου εδωσε πολλες συμβουλές η αλήθεια είναι πιο πολυ για τα φάρμακα μιλούσε. Μου ειπε να ξαναπαω αλλα νόμιζε οτι με κοροιδεψε. Το Bespar δεν εκανε και τεράστια δουλειά να πω την αληθεια. Εκτός αν πρεπει να αυξησω την δόση του. Μου ειπε το λεξοτανιλ να το παιρνω μισό το απογευμα κατα την διάρκεια του διαλειμματος στο φροντιστηριο και το αλλο μισό το βράδυ πριν κοιμηθω...Εγώ χρειαζομαι ομως κατι πριν παω στο σχολείο , πριν παω στο φροντιστηριο κλπ. Τι να κάνω; Υπαρχει αλλο φάρμακο σαν το Bespar που να μην προκαλει εθισμο και παρενέργειες ή να εμπιστευτω αυτα τα φάρμακα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Σου είχα απαντήσει και τότε...τα χημικά δεν προκαλούν μόνο αυτά που αναφέρεις αλλά και προσθήκη βάρους, πτώση της λίμπιντο, μειώμενη όρεξη για σεξ και άλλα πολλά που θέλω πολύ χώρο για να τα γράψω... Μείνε μακρυά από αυτά. Το βεσπαρ μπορείς να το φτάσεις μέχρι 30mg αλλά είναι ήπιο αγχολυτικό. Εμπιστεψου την φύση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Εμπιστεψου την φύση

    σωθηκες .....................

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Ξεκινα συνεδριες με εναν ψυχολογο και συνεχισε τες μεχρι να δωσεις πανελληνιες.Ετσι θα βοηθηθεις.Ειναι υπερβολη να δινεται lexotanil σε ενα παιδι 18 χρονων το οποιο μαλιστα διαβαζει για πανελληνιες.Εσυ εχεις και δικαιολογημενο αγχος αυτη τη στιγμη.Αν εσυ τωρα παιρνεις lexotanil σε καθημερινη βαση οι υπολοιπαι που εχουμε αγχος και πανικους χωρις λογο τι θα επρεπε να κανουμε?

    Οργανωσε το διαβασμα σου σωστα ετσι ωστε να μπορεις και να βγαινεις λιγο.Και να θυμασαι οτι οι πανελληνιες δεν καθοριζουν τη ζωη μας.Το μελλον ειναι μπροστα και σε περιμενει ειτε περασεις ειτε οχι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    νικολινα..
    σιγα μην ειναι 17 χρονων παιδι.. που μεσα σε 4 μηνες, του εμφανιστηκε το προβλημα, δοκιμασε ολα τα φυτικα ηρεμηστικα, του εγραψε παθολογος (::: ) ψυχοφαρμακα κι αντι να τον πανε οι γονεις σε ψυχολογο, τον εστειλαν στον ψυχιατρο...
    και σιγα μην του ειπε καποιος να παιρνει κατι συγκεκριμενα "στο διαλλειμα απ το φροντιστηριο"
    ο τυπος ειναι μεγαλυτερος, εχει προβληματα φυσικα, και γραφειε δω ψυχαναγκαστικα... ειναι παλιο μελος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Velissarios View Post
    Καλησπερα, τον Μάρτιο κλεινω τα 18 και δίνω πανελληνιες φέτος. Απο τον Σεπτεμβριο παθαινα κρίσεις πανικού για διάφορους λόγους οχι μονο για τις εξετάσεις. Ειχα και εχω πολλες σκέψεις ολη την ωρα και εχω εντονα αρνητικά συναισθήματά τις περισσότερες φορες για τα παντα πλεον. Είχα ξεκινήσει με φυτικά, αλλα στην πορεια δεν απεδιδαν το ιδιο...πηγα σε παθολογο και μου εγραψε το Bespar το επαιρνα δυο βδομάδες. Σήμερα επισκεφτηκα πρωτη φορα ψυχίατρο και μου ειπε να παιρνω μια βδομαδα το Lexotanil και αν βοηθήσει μέσα σε 10 μερες να παρω το Zoloft. Μου τα συνταγογραφησε και τα δυο. Το θέμα ειναι οτι αυτα τα φάρμακα γενικά ειναι επικινδυνα για την ηλικία μου και προκαλουν διάφορες παρενεργειες οπως υπνηλια και ναυτία τα οποια εγώ δεν πρεπει να εχω γιατι εχω σχολειο, φροντιστηριο κλπ. Με εβαλε ο ψυχίατρος να συμπληρωσω ενα ερωτηματολόγιο και ειπε οτι εχω συμπτώματα κατάθλιψης... Δεν μου εδωσε πολλες συμβουλές η αλήθεια είναι πιο πολυ για τα φάρμακα μιλούσε. Μου ειπε να ξαναπαω αλλα νόμιζε οτι με κοροιδεψε. Το Bespar δεν εκανε και τεράστια δουλειά να πω την αληθεια. Εκτός αν πρεπει να αυξησω την δόση του. Μου ειπε το λεξοτανιλ να το παιρνω μισό το απογευμα κατα την διάρκεια του διαλειμματος στο φροντιστηριο και το αλλο μισό το βράδυ πριν κοιμηθω...Εγώ χρειαζομαι ομως κατι πριν παω στο σχολείο , πριν παω στο φροντιστηριο κλπ. Τι να κάνω; Υπαρχει αλλο φάρμακο σαν το Bespar που να μην προκαλει εθισμο και παρενέργειες ή να εμπιστευτω αυτα τα φάρμακα;
    δεν δινονται οδηγιες για φαρμακα εδω. να απευθυνθεις στον γιατρο σου...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νικολινα..
    σιγα μην ειναι 17 χρονων παιδι.. που μεσα σε 4 μηνες, του εμφανιστηκε το προβλημα, δοκιμασε ολα τα φυτικα ηρεμηστικα, του εγραψε παθολογος (::: ) ψυχοφαρμακα κι αντι να τον πανε οι γονεις σε ψυχολογο, τον εστειλαν στον ψυχιατρο...
    και σιγα μην του ειπε καποιος να παιρνει κατι συγκεκριμενα "στο διαλλειμα απ το φροντιστηριο"
    ο τυπος ειναι μεγαλυτερος, εχει προβληματα φυσικα, και γραφειε δω ψυχαναγκαστικα... ειναι παλιο μελος.
    Πρωτον ειμαι 17 χρόνων αλλα 16 Μαρτιου κλεινω τα 18. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ, ΔΙΝΩ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ. Δεν ξερω πως λειτουργούν τα φόρουμ εγώ πιστευα οτι θα βρω βοήθεια και απο καποιον εδω. Δεύτερον, ο παθολογος δεν μου εγραψε ψυχοφαρμακα μου εγραψε το μπεσπαρ, δεν ηθελε να μου δώσει αλλης κατηγορίας φάρμακα. Τριτον, οι γονείς μου δεν συμφωνούσαν και οι δυο να παω στο ψυχίατρο αλλα εχουμε ακούσει διάφορα για τους ψυχολόγους οι οποιοι σε κρατάνε εκει περα σκοπιμα, εχω και ενα φίλο μου που παει και μου εχει πει διάφορα. Επισης δεν εχουμε την δυνατοτητα να δινουμε 50€ την εβδομάδα για να πηγαινω σε ψυχολόγο, ηλπιζα οτι με τον ψυχίατρο οτι θα γινόταν δουλειά με 2-3 συνεδρίες. Η κατάσταση μου δυστυχώς απαιτει φάρμακα δεν αρκει μονο η ψυχοθεραπεια. Τελος, μου ειπε να παιρνω τοτε το φάρμακο στο φροντιστηριο λίγο πριν τελειώσω στο διάλειμμα ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΥΠΝΗΛΙΑ. Θέλει τουλάχιστον μια ωρα μεχρι να λειτουργήσει μου ειπε. Εγώ παντως σε αυτο δεν συμφωνώ δεν νομιζω οτι θα εχω υπνηλια. Δεν ξερω ποιο ειναι πιο κατάλληλο. Ρωταω γιατρούς , ρωταω και κοντινούς μου ανθρωπους αλλα ρωταω και εδώ. Κακό ειναι; Πανελληνιες δίνω σε 4 μήνες και με κατακλιζουν συνεχώς σκέψεις και αγχη...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    και γιατι ανοιγεις συνεχως νεα θεματα και σπαμαρεις , σαν να μην το συζητησαμε ποτε;;;;; το θεμα το εχεις συζητησει ξανα και σου εγραψαν ενα σωρο ανθρωποι, οι περισσοτεροι να κανεις ψυχοθεραπεια, φυσικα..
    οι ψυχιατροι δεν υπαρχουν για να μην πηγαινεις στους ψυχολογους...
    οι ψυχολογοι κανουν αλλη δουλεια και ενα ατομο νεο, που αντιμετωπιζει πρωτη φορα προβληματα ψυχικα, αν δεν προκειται για καμια αυτοκτονικη η ψυχωσικη κριση, ΠΑΝΤΑ τον στελνουν ψυχολογο αρχικα κι οχι ψυχιατρο, ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ.
    και θες να μα ςπεισεις οτι αν και εισαι 17+ οι δικοι σου σκεφτηκαν να ξεκινησεις με ψυχοφαρμακα, χωρις να ψαχτεις πρωτα μηπως σηκωνει ψυχοθεραπεια με συζητηση, για να γλυτωσουν τα 40ρια;

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και γιατι ανοιγεις συνεχως νεα θεματα και σπαμαρεις , σαν να μην το συζητησαμε ποτε;;;;; το θεμα το εχεις συζητησει ξανα και σου εγραψαν ενα σωρο ανθρωποι, οι περισσοτεροι να κανεις ψυχοθεραπεια, φυσικα..
    οι ψυχιατροι δεν υπαρχουν για να μην πηγαινεις στους ψυχολογους...
    οι ψυχολογοι κανουν αλλη δουλεια και ενα ατομο νεο, που αντιμετωπιζει πρωτη φορα προβληματα ψυχικα, αν δεν προκειται για καμια αυτοκτονικη η ψυχωσικη κριση, ΠΑΝΤΑ τον στελνουν ψυχολογο αρχικα κι οχι ψυχιατρο, ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ.
    και θες να μα ςπεισεις οτι αν και εισαι 17+ οι δικοι σου σκεφτηκαν να ξεκινησεις με ψυχοφαρμακα, χωρις να ψαχτεις πρωτα μηπως σηκωνει ψυχοθεραπεια με συζητηση, για να γλυτωσουν τα 40ρια;
    Οχι καμία σχεση οι δικοί μου και οχι μονο οι γονείς μου ειναι ΚΑΤΑ των φαρμάκων. ΕΓΩ ομως νιώθω οτι χωρίς αυτα δεν μπορω να ανταπεξελθω χωρίς καποιο φάρμακο νιώθω τεράστια ανασφαλεια. Οι γονείς μου είχαν κλείσει ψυχολόγο τον οποιο εγώ μετα ακυρωσα γιατι ενιωθα οτι δεν θα μου προσφερει τιποτα με μονο ψυχοθεραπεια και δεν είχα την υπομονη καθε βδομάδα να πηγαινω εκει και στο τελος να μην γινει και τιποτα... Γενικά η διαταραχή πανικού, κατάθλιψη κλπ απο οτι εψαξα στο ιντερνετ απαιτουν φάρμακα για ενα χρονικό διάστημα.
    Ζητώ συγνώμη για το σπαμ αλλα καμία φορα χανω τα προηγουμενα ποστ και δεν θέλω να ψαχνω το δικό μου να το βρω και παραλληλα να βλεπω τίτλους με προβληματα αλλων... Για αυτο καμία φορα κάνω καινούργια ποστ (και καμία φορα με αλλα θέματα) αλλα θα προσπαθησω να βρω και τα προηγουμενα, δε το κάνω επιτηδες.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Velissarios View Post
    Οχι καμία σχεση οι δικοί μου και οχι μονο οι γονείς μου ειναι ΚΑΤΑ των φαρμάκων. ΕΓΩ ομως νιώθω οτι χωρίς αυτα δεν μπορω να ανταπεξελθω χωρίς καποιο φάρμακο νιώθω τεράστια ανασφαλεια. Οι γονείς μου είχαν κλείσει ψυχολόγο τον οποιο εγώ μετα ακυρωσα γιατι ενιωθα οτι δεν θα μου προσφερει τιποτα με μονο ψυχοθεραπεια και δεν είχα την υπομονη καθε βδομάδα να πηγαινω εκει και στο τελος να μην γινει και τιποτα... Γενικά η διαταραχή πανικού, κατάθλιψη κλπ απο οτι εψαξα στο ιντερνετ απαιτουν φάρμακα για ενα χρονικό διάστημα.
    Ζητώ συγνώμη για το σπαμ αλλα καμία φορα χανω τα προηγουμενα ποστ και δεν θέλω να ψαχνω το δικό μου να το βρω και παραλληλα να βλεπω τίτλους με προβληματα αλλων... Για αυτο καμία φορα κάνω καινούργια ποστ (και καμία φορα με αλλα θέματα) αλλα θα προσπαθησω να βρω και τα προηγουμενα, δε το κάνω επιτηδες.
    Εγω θα πω σε εσένα να εμπιστευτείς το γιατρό σου. Κανένας γιατρός δεν θα έδινε αγωγή σε ένα 17χρονο αν δεν υπήρχε σοβαρός λόγος. Και οι γονείς σου πρέπει να το αποδεχτούν αυτό και Ν σταθούν δίπλα σου. Μίλα μαζί του για να παίρνεις μισό το πρωί και μισό το βράδυ λεξοτανιλ, αλλά για λίγες μέρες. Το λεξο δρα σε 15 λεπτά όχι σε 1 ώρα. Άκου τους γιατρούς!!!


    Για τους υπόλοιπους θα πω απλά να είμαστε πιο προσεκτικοί. Δεν ξέρουμε τι μπορεί να κουβαλάει αυτό το παιδί, αν είναι στα πλαίσια της εφηβικής κατάθλιψης και αν μπορεί να δημιουργηθούν άλλοι ιδεασμοι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Τα αντικαταθληπτικα και τα ηρεμιστικά, δεν θεραπεύουν το πρόβλημα, απλά στην καλύτερη περίπτωση το κουκουλωνουν για όσο καιρό είναι αποτελεσματικα...
    Και γενικά συνήθως ,εάν σε βοηθήσουν ,επαναπαύεσαι σε αυτά και δύσκολα προσπαθείς να βρεις το αίτιο του προβλήματος σου και να το θεραπεύσεις...

    Μιλώ πάντα για καταστάσεις άγχους, πανικων, και γενικευμενου στρες, όχι για δύσκολες ψυχικές ασθένειες οπως ψύχωση κλπ.

    Εάν αρχίσει κάποιος αυτά τα φάρμακα σε μικρή ηλικία, τι θα κάνει μετά από 10 ,20 και 30 χρόνια...?
    Στην πρώτη δυσκολία, θα τρέξει πάλι να βρει παρηγοριά σε αυτά, εάν είναι τυχερός και ξαναδουλεψουν ...

    Όσο και αν σας φαίνεται περίεργο, δυστυχώς πολλοί γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων συνταγογραφουν αυτά τα φάρμακα είτε για να ικανοποίησουν ευκολα τον πελάτη τους είτε να απαλλαγούν γρήγορα από αυτόν ..

    Συνήθως δε ,η ενημέρωση για πιθανές επιπτώσεις από την λήψη τους , δυστυχώς...μηδέν!
    Last edited by kostas62; 02-02-2022 at 21:41. Reason: Συμπληρωμα

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Kate9090 View Post
    Εγω θα πω σε εσένα να εμπιστευτείς το γιατρό σου. Κανένας γιατρός δεν θα έδινε αγωγή σε ένα 17χρονο αν δεν υπήρχε σοβαρός λόγος. Και οι γονείς σου πρέπει να το αποδεχτούν αυτό και Ν σταθούν δίπλα σου. Μίλα μαζί του για να παίρνεις μισό το πρωί και μισό το βράδυ λεξοτανιλ, αλλά για λίγες μέρες. Το λεξο δρα σε 15 λεπτά όχι σε 1 ώρα. Άκου τους γιατρούς!!!


    Για τους υπόλοιπους θα πω απλά να είμαστε πιο προσεκτικοί. Δεν ξέρουμε τι μπορεί να κουβαλάει αυτό το παιδί, αν είναι στα πλαίσια της εφηβικής κατάθλιψης και αν μπορεί να δημιουργηθούν άλλοι ιδεασμοι...
    Απο εδω και στο εξής αυτο θα κάνω οπως και οι γονείς μου το εχουν αποδεχτει πλεον γιατι τοσο καιρό που είχα αυτο το θέμα λειτουργούσα αυτόνομα...επαιρνα μόνος μου οτι εβρισκα σε φάρμακα (φυτικά) και αγοραζα βιβλια αυτοβελτιωσης. Κατάθλιψη εχω καμία φορα λόγω καποιων προβλημάτων και επείδη το τεράστιο αγχος που εχω σε ολα αισθάνομαι οτι δεν μου επιτρεπω να εκπληρωσω και να πραγματοποιησω τους στόχους και τα ονειρα μου. Ακομα και τα πιο απλα τυπου να βρω δουλειά,αμάξι, οικογένεια, παιδια κλπ....γενικότερα την μελλοντική μου ζωή. Ειναι πολυ νωρίς το ξερω για να τα σκέφτομαι αυτα αλλα λέω απο μέσα μου αν τώρα ειμαι ετσι με τοσο αγχος κ.α. πως θα ειμαι στα 30 μου για παράδειγμα; Εχω μια ζωή ακομα μπροστα μου και αν ειναι να αγχωνομαι τοσο η ζωή δεν εχει νόημά. Συνοπτικα αυτα. Αύριο ξεκιναω λεξοτανιλ και βλεπουμε. Ο γιατρός που πηγα ηταν σοβαρός δεν τα εδωσε τυχαία. Ο μόνος μου προβληματισμος ειναι αν γινεται να διορθωθει το θεμα μου με αλλες δυο συνεδριες ξερω γω, δεν θέλω να ειμαι εκει ολη μου τη ζωή που λέει ο λόγος...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    12
    Δε νομίζω ότι σοβαρός γιατρός θα έδινε ψυχοφάρμακα σαν πρώτη προσέγγιση σε έφηβο. Psychiatrists can do better than that.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Τα αντικαταθληπτικα και τα ηρεμιστικά, δεν θεραπεύουν το πρόβλημα, απλά στην καλύτερη περίπτωση το κουκουλωνουν για όσο καιρό είναι αποτελεσματικα...
    Και γενικά συνήθως ,εάν σε βοηθήσουν ,επαναπαύεσαι σε αυτά και δύσκολα προσπαθείς να βρεις το αίτιο του προβλήματος σου και να το θεραπεύσεις...

    Μιλώ πάντα για καταστάσεις άγχους, πανικων, και γενικευμενου στρες, όχι για δύσκολες ψυχικές ασθένειες οπως ψύχωση κλπ.

    Εάν αρχίσει κάποιος αυτά τα φάρμακα σε μικρή ηλικία, τι θα κάνει μετά από 10 ,20 και 30 χρόνια...?
    Στην πρώτη δυσκολία, θα τρέξει πάλι να βρει παρηγοριά σε αυτά, εάν είναι τυχερός και ξαναδουλεψουν ...

    Όσο και αν σας φαίνεται περίεργο, δυστυχώς πολλοί γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων συνταγογραφουν αυτά τα φάρμακα είτε για να ικανοποίησουν ευκολα τον πελάτη τους είτε να απαλλαγούν γρήγορα από αυτόν ..

    Συνήθως δε ,η ενημέρωση για πιθανές επιπτώσεις από την λήψη τους , δυστυχώς...μηδέν!
    ετσι ακριβως φιλε, τα δινουν σαν πανακεια, δε σε ενημερωνουν σωστα ακομη και για τυχον δυσκολιες που θα εχεις για την διακοπη τους και φυσικα οτι καποια στιγμη δεν θα ειναι αποτελεσματικα.... εγω μαλιστα πηγαινα σε εναν και κοντευα να πιστεψω οτι ειμαι η εξαιρεση και δεν κανουν σε εμενα κατι, ενω ολοι οι αλλοι ηταν πληρως ευχαριστημενοι....
    και φυσικα οσο πιο μικρος τα ξεκινησεις τοσα πιο πολλα χρονια θα τα παιρνεις...

  15. #15
    Κάνεις λάθος σε αυτό. Αν προλάβεις το πρόβλημα νωρίς και το λύσεις μπορεί να μην τα ξαναχρειαστεις ποτέ. Τα φάρμακα δεν λύνουν το πρόβλημα. Αλλά σε βοηθούν να το αντιμετωπίσεις, ώστε κάποια στιγμή πάλι να σταθείς στα πόδια σου χωρίς αυτά...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •