Στομάχι και ταχυκαρδιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    13

    Στομάχι και ταχυκαρδιες

    Καλησπέρα παιδιά, απο όταν ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού και γενικά το άγχος, άρχισα να εχω και πρόβλημα με το στομάχι. Είμαι 22 τώρα και έχω παρατηρήσει πολλές φορές φουσκωματα, δυσπεψία και ιδιαίτερα όταν κάποιες φορές με πιάσει ταχυκαρδία, να το νιώθω στο στομάχι. Είναι φυσιολογικό λόγω του άγχους ή θα πρέπει να το κοιτάξω περισσότερο; να πω ότι σε γαστρεντερολογο δεν θέλω να πάω γιατί θα με βάλει να κάνω γαστροσκοπηση και με αγχώνει κάπως

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    9
    Μην φοβάσαι τον γαστρεντερολογο , να πας να κάνεις μια εξέταση γιατί συνήθως το άγχος προκαλεί θεματακια στο στομάχι και ίσως χρειάζεται θεραπεία. Η γαστροσκόπηση δεν είναι τίποτα μην φοβάσαι.κι εγώ έκανα ενώ φοβομουνα και δεν κατάλαβα τίποτα απλώς κοιμήθηκα για κανένα εικοσαλεπτο, αφού σε κάνουν μέθη.ευχομαι όλα καλά.

  3. #3
    TheShadow
    Guest
    Αν περνας πολυ μεγαλο αγχος ,στρες και στεναχωρια αυτοι οι λογοι ειναι οι αιτιες των συμπτωματων και στο λεω γιατι μου συνεβαιναν και ακομη περναω τα ιδια.Ο πατερας μου ειναι γαστρεντερολογος και αν πιανεις τη κοιλια σου εκει ακριβως που ειναι το κενο των βυζιων απο κατω -κοινως το στερνο με το κομπο που λεμε-και ειναι μαλακο το ιδιο και η κοιλια σου τοτε ειναι απλα ψυχολογικα τα αιτια.Αν εχει ταχυκαρδια,υποταση,και αντιστροφα υπερενταση,αγχος στρες ,νιωθει καψιματα στη καρδια,δυσκολευεσαι ν αναπνευσεις καμια φορα τρεμουν και μουδιαζουν τα ποδια σου,να ξερεις ολα ειναι λογω της ψυχολογικης σου καταστασης.Ηρεμισε και ζυγισε τα πραγματα στη ζωη σου ξανα.Εγω εχω ολα αυτα τα συμπτωματα γι αυτο δεν μπορω να σε συμβουλεψω πληρως.Θα σου πω απλα να ηρεμιζεις να σκεφτεις τι κανεις απο δω και στο εξης και να παρατηρησεις αν υπαρχει κατι περιεργο πανω σου.Πρωτα απο ολα ομως καλο ειναι να πας σ ενα παθολογο.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Stella2000 View Post
    Καλησπέρα παιδιά, απο όταν ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού και γενικά το άγχος, άρχισα να εχω και πρόβλημα με το στομάχι. Είμαι 22 τώρα και έχω παρατηρήσει πολλές φορές φουσκωματα, δυσπεψία και ιδιαίτερα όταν κάποιες φορές με πιάσει ταχυκαρδία, να το νιώθω στο στομάχι. Είναι φυσιολογικό λόγω του άγχους ή θα πρέπει να το κοιτάξω περισσότερο; να πω ότι σε γαστρεντερολογο δεν θέλω να πάω γιατί θα με βάλει να κάνω γαστροσκοπηση και με αγχώνει κάπως
    καλησπερα ειμαι και εγω στην ιδια ηλικεια και ετρεχα σε γαστρεντερολογους και ολα μου εδειχναν οτι δεν εχω κατι,αν μπορεις πηγαινε σε ψυχολογο γιατι ειναι ψυχοσωματικο ,αν δεν μπορεις προσπαθησε να κανεις διαλογισμο εμενα με βοηθησε πολυ στους στομαχοπονους

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    49
    τελικά τι έκανες? είχες κάποια εξέλιξη?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •