Στεναχώρια ανήμερα των γενεθλίων.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Στεναχώρια ανήμερα των γενεθλίων.

    Χαίρετε.
    Δεν ξέρω αν κάνω σωστά να γράψω αυτό το thread μέσα στη θεματολογία της κατάθληψης. Ήθελα πολύ όμως να το γράψω.

    Η σημερινή μέρα ήταν μέρα τον γενεθλίων μου. Μπήκα στα 26.
    Από το 2017 και μετά νιώθω θλιμμένος, θυμωμένος και κενός κυρίως.
    Δεν ξέρω τι με στεναχωρεί ακριβώς.
    Πολλές φορές για παράδειγμα, είναι που ξέρω ότι δεν έχω τίποτα να κάνω, οπότε την περνάω σαν μια απλή μέρα. Ή δεν θα ψηθεί κανείς για μια βόλτα.
    Ή πχ με στεναχωρεί που κάποιοι άνθρωποι δεν μου εύχονται κι εγώ στα δικά τους πάντα εύχομαι ή που θα με θυμώσει που θα μου ευχηθούν άνθρωποι που ξέρω ότι κατά βάθος δεν με εκτιμούν. Ή όταν δεν μου εύχονται ούτε κοντινοί συγγενείς.

    Για παράδειγμα, φέτος μόνο η μάνα μου κι ένας ξάδερφος με θυμήθηκαν από όλους τους συγγενείς. Ούτε καν ο πατέρας μου δεν μου τηλεφώνησε.
    Δεν τα γιόρτασα φέτος ως συνήθως, διάλεξα ούτε τούρτα να μην κόψω.
    Έλεγα το απόγευμα να βγω για έναν καφέ, αλλά ως και σε αυτό με πήρε για λίγο ο ύπνος σπίτι και δεν πήγα καν γιατί όταν ξύπνησα ένιωθα αδύναμος.
    Δεν ξέρω αν υπεραναλύω τα πράγματα κι αν πρέπει να αδιαφορώ για κάποια πράγματα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Χρονια πολλα και ευτυχισμενα.

  3. #3
    ευχαριστώ πολύ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Παίρνουμε ως αντάλλαγμα ότι δίνουμε...Αν δεν δίνεις πολλά σε ανθρωπους,μην περιμένεις και να λάβεις...Πόσους ανθρώπους έκανες ευτυχισμένους τον χρόνο που πέρασε?Ή πόσες στιγμές ευτυχίας χάρισες?...Αρχισε να δίνεις για να δρέψεις αργότερα καρπούς.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ισως ηταν μια δυσκολη περιοδος για σενα αυτα τα χρονια, πιθανον μεταβατικη.
    Απο τα λεγομενα σου συμπεραινω οτι ισως νιωθεις μοναξια για καποιον λογο κ προβληματισμενος για αλλα σοβαροτερα θεματα.
    Τα γενεθλια δεν ειναι το σημαντικοτερο σου προβλημα αλλα ισως ηταν η αιτια να νιωσεις παραγκωνισμενος για καποιον λογο, σκεφτομενος λανθασμενα οτι αφου δεν σε θυμηθηκαν αρα δεν εισαι αρεστος.
    Να ξερεις οτι κ οι υπολοιποι ανθρωποι εχουν τις δικες τους σκεψεις κ προβληματα κ μερικες φορες κλεινομαστε στον εαυτο μας κ στις σκεψεις μας. Ισως γι αυτο μερικοι ξεχασαν τα γενεθλια σου.

    Τωρα δεν γνωριζω αν εχεις καλες σχεσεις με τους φιλους σου για να κρινω κ αν τους νιωθεις κολλητους. Πχ κ μενα η καλυτερη μου φιλη εχει ξεχασει αρκετες φορες τα γενεθλια μου, κλαιν... συνεχιζω να την αγαπω κ πιστευω κ κεινη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Χρονια Πολλα κι απο μενα Σπυρο, κι μενα δεν με πηρε κανεις στα γενεθλια μου , αλλα δεν με νοιαζει καθοοοοοολου , δεν εξαρτω την διαθεση μου απ την δημοτικοτητα μου ............

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •