Κληρονομικότητα και σχιζοφρενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    11

    Κληρονομικότητα και σχιζοφρενεια

    Παιδιά καλησπέρα οποίος έχει κάποια γνώση και μπορεί ας με βοηθήσει .☺️η μητέρα του συντρόφου μου έχει σχιζοφρένεια.επισησ και τα αδέρφια της έχουν .ο σύντροφός μου δεν έχει εμφανίσει κάτι .αν προχωρήσουμε κ θέλουμε ν κάνουμε παιδακι τι επιπτώσεις θα έχει;υπάρχει πιθανότητα εμφάνισης και στο παιδί;η ο σύντροφός μου να τ εμφανίσει αργότερα;ξέρω ότι κανένασ δν μπορεί να μου πει με σιγουριά .αλλά έχετε κάποια εμπειρία βοηθήστε με .να σημειώσω ότι είναι 34 χρόνων ο σύντροφός μου δν ξέρω αν παίζει ρόλο .anyway ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτο καλυτερα να πας σε ενα εξειδικευμενο γιατρο να στο απαντησει. Δεν νομιζω να εμφανισει κατι ο συζυγος σου μιας και ειναι αρκετα μεγαλος απο οτι ξερω, αλλα δεν μπορεις να πεις με βεβαιοτητα. Τεσπα σε ειδικο να σου πει τα ποσοστα. Βεβαιοτητα δεν θα παρεις ποσοστα θα παρεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Αυτο καλυτερα να πας σε ενα εξειδικευμενο γιατρο να στο απαντησει. Δεν νομιζω να εμφανισει κατι ο συζυγος σου μιας και ειναι αρκετα μεγαλος απο οτι ξερω, αλλα δεν μπορεις να πεις με βεβαιοτητα. Τεσπα σε ειδικο να σου πει τα ποσοστα. Βεβαιοτητα δεν θα παρεις ποσοστα θα παρεις.
    Ναι δυστυχώς ρε γαμωτο με βεβαιότητα πιστεύω κανένας δν μπορεί να απαντήσει .εσύ δεν εχεισ κάποια προσωπική εμπειρία ε;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ενας γιατρος θα σου απαντησει απο ερευνες και μελετες που εχουν γινει σε τεραστια κλιμακα. Τι να την κανεις την προσωπικη εμπειρια. Εγω εχω ψυχωση, αλλα κανεις αλλος δεν το εχει εμφανισει οποτε δεν οφειλεται σε κληρονομικοτητα. Αλλωστε ειναι πολυποικιλοι οι παραγοντες, μεχρι και η ασθενεια ισως θα επρεπε να εχει σπασει σε πολλες ονομασιες, απλα το τυλιξαν σε ενα πακετο με συναφη συμπτωματα.
    Προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος με τον εαυτο μου και σαν ανθρωπο, αλλα και απο αποψη λειτουργικοτητας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    11
    Να σαι καλά σ ευχαριστώ πολύ κ μπράβο σου θέλει δύναμη

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    καλησπερα εχω πολλους συγγενεις διαπιστωμενους με σχιζοφρενεια .επισης και γω εμφανισα σχιζοφρενεια μετα απο δυσκολες συνθηκες που περασα.εχει να κανει πολυ με τα τραυματα της παιδικης ηλικιας και την προδιαθεση.η σχιζοφρενεια ειναι καθαρα κληρονομικη νοσος ακομα και αν δε εχεις στενο συγγενη δε ξερεις πριν απο ποσες γενιες υπηρχε αλλος οπως προπροπροπαππους.η μονη μη κληρονομικη σχιζοφρενεια ειναι η μεταλλαξη γονιδιων που ειναι εξαιρετικα σπανια αλλα αυτος που θα κανει μεταλλαξη γονιδιων και θα εμφανισει σχιζοφρενεια θα την μεταδιδει στους απογονους ως ο ασθενης μηδεν

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    εχει να κανει και με το περιβαλλον για να εμφανισεις αυτη την παθηση συνδυασμος γονιδιων και περιβαλλον

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Ping View Post
    Παιδιά καλησπέρα οποίος έχει κάποια γνώση και μπορεί ας με βοηθήσει .☺️η μητέρα του συντρόφου μου έχει σχιζοφρένεια.επισησ και τα αδέρφια της έχουν .ο σύντροφός μου δεν έχει εμφανίσει κάτι .αν προχωρήσουμε κ θέλουμε ν κάνουμε παιδακι τι επιπτώσεις θα έχει;υπάρχει πιθανότητα εμφάνισης και στο παιδί;η ο σύντροφός μου να τ εμφανίσει αργότερα;ξέρω ότι κανένασ δν μπορεί να μου πει με σιγουριά .αλλά έχετε κάποια εμπειρία βοηθήστε με .να σημειώσω ότι είναι 34 χρόνων ο σύντροφός μου δν ξέρω αν παίζει ρόλο .anyway ευχαριστώ
    κανεις δεν μπορει να σου πει τι επιπτωσεις μπορει να εχει το συγκεκριμενο παιδακι.
    το οτι υπαρχει κληρονομικοτητα, ειναι αποδεδειγμενο.
    απο εκει και περα, παιζεις με τα ποσοστα. κανεις δεν θα σου πει συγκεκριμενα ποσσοστα, γιατι δεν τα ξερει. και να τα ξερει, δεν ξερεις αν θα πεσεις μεσα η εξω.
    επισης, σε παλιοτερες γενιες, δεν υπηρχαν διαγνωσεις συχνα και ατομα με τετοιες ασθενειες απλα τα εκρυβαν, η απεδιδαν αλλου τις συμπεριφορες τους.
    εσεις εχετε επιβεβαιωμενα κρουσματα, οποτε ξερεις, οτι μια επιβαρυνση, υπαρχει..
    η ΣΥΧΝΟΤΕΡΗ ηλικια εμφανισης της ασθενειας ειναι νεαρωτερη απο αυτην του συντροφους σου, αλλα και παλι παιζεις με ποσσοστα, γιατι δεν αποκλειονται και αλλες ηλικιες, απλα ειναι σπανιοτερο να εμφανιστει στα 35 απ οτι στα 25 που ειναι το συχνο.
    καλη τυχη σε ο,τι κι αν αποφασισετε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ενας γιατρος θα σου απαντησει απο ερευνες και μελετες που εχουν γινει σε τεραστια κλιμακα. Τι να την κανεις την προσωπικη εμπειρια. Εγω εχω ψυχωση, αλλα κανεις αλλος δεν το εχει εμφανισει οποτε δεν οφειλεται σε κληρονομικοτητα. Αλλωστε ειναι πολυποικιλοι οι παραγοντες, μεχρι και η ασθενεια ισως θα επρεπε να εχει σπασει σε πολλες ονομασιες, απλα το τυλιξαν σε ενα πακετο με συναφη συμπτωματα.
    Προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος με τον εαυτο μου και σαν ανθρωπο, αλλα και απο αποψη λειτουργικοτητας.
    η κληρονομικοτητα δεν αφορα μονο αμεσους συγγενεις που μπορει να ξερεις το ιστοριο τους, πχ αδερφια και γονεις.
    ειναι δυσκολο να ξερεις τι ισχυε μερικες γενιες πριν, πχ παπουδες, προπαπουδες, προ-προ παπουδες, κι εκτος αυτου, δεν φτανει μονο η κληρονομικοτητα, υπαρχει και κατι που πυροδοτει την εναρξη, ακομα κι αν εχεις κληρονομησει την προδιαθεση.
    μπορει δλδ καποιος να το εχει κληρονομησει και να μην συμβει ποτε η πυροδοτηση της ασθενειας..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    11
    Σε ευχαριστώ πολύ ! Φαντάζομαι στην περίπτωση μου είναι μεγάλο το ποσοστό εφόσον υπάρχει σε 2 γενιές .και πιθανότατα και γενιές πίσω απλά δεν τ γνωρίζω .

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    11
    Είχε και η μητέρα της μητέρας του .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Ping View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ ! Φαντάζομαι στην περίπτωση μου είναι μεγάλο το ποσοστό εφόσον υπάρχει σε 2 γενιές .και πιθανότατα και γενιές πίσω απλά δεν τ γνωρίζω .
    δεν ξερω αν πολλαπλασιαζεται η πιθανοτητα, θα πρεπει να ρωτησεις ειδικο.
    το σιγουρο ειναι οτι υπαρχει η ασθενεια στην οικογενεια του...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    11
    Ψυχίατρο να ρωτήσω σωστά;ευχαριστώ πολύ

  14. #14

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    11
    Σε ευχαριστώ πολύ!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κληρονομικότητα και σχιζοφρενεια
    By Ping in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-02-2022, 13:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •