Ντροπαλότητα και σχέσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    10

    Ντροπαλότητα και σχέσεις

    γεια σας, είμαι καινούργια στο φόρουμ και πήρα την απόφαση να σας γράψω γιατί πραγματικά νιώθω ο καναδικός άνθρωπος στον πλανήτη που δεν μπορεί να φερθεί φυσιολογικά…
    Νομίζω είμαι παρά πολύ ντροπαλή και δυσκολεύομαι αρκετά να συναναστρέφομαι με πολύ κόσμο, ειδικά με άτομα που γνωρίζω για πρώτη φορά. Κυρίως φοβάμαι ότι θα πιστέψουν πως είμαι βαρετή και απλά όση ώρα συζητάμε είναι σαν να καταπνίγω τον αυθορμητισμό μου και ψάχνω τις κατάλληλες λέξεις. Γιαυτο πιστεύω ότι πάσχω και στο κομμάτι της λεκτικής επικοινωνίας, αλλά δεν συμβαίνει με άτομα που γνωρίζω και νιώθω πιο οικεία
    Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν φαίνεται στους τρίτους η συστολή μου, αλλά εγώ δυσκολεύομαι πολύ και θαυμάζω τα άτομα που δεν υπέρ αναλύουν κάθε λέξη και πρόταση και απλά περνούν καλά όταν βγαίνουν. Θα ήθελα τόσο πολύ να χαλαρώσω και να μην με νοιάζει αλλά όλα δεν μπορώ, νιώθω ότι κάτι κάνω λάθος.
    Κάποια συμβουλή για να το καταπολεμήσω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Helendesm View Post
    γεια σας, είμαι καινούργια στο φόρουμ και πήρα την απόφαση να σας γράψω γιατί πραγματικά νιώθω ο καναδικός άνθρωπος στον πλανήτη που δεν μπορεί να φερθεί φυσιολογικά…
    Νομίζω είμαι παρά πολύ ντροπαλή και δυσκολεύομαι αρκετά να συναναστρέφομαι με πολύ κόσμο, ειδικά με άτομα που γνωρίζω για πρώτη φορά. Κυρίως φοβάμαι ότι θα πιστέψουν πως είμαι βαρετή και απλά όση ώρα συζητάμε είναι σαν να καταπνίγω τον αυθορμητισμό μου και ψάχνω τις κατάλληλες λέξεις. Γιαυτο πιστεύω ότι πάσχω και στο κομμάτι της λεκτικής επικοινωνίας, αλλά δεν συμβαίνει με άτομα που γνωρίζω και νιώθω πιο οικεία
    Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν φαίνεται στους τρίτους η συστολή μου, αλλά εγώ δυσκολεύομαι πολύ και θαυμάζω τα άτομα που δεν υπέρ αναλύουν κάθε λέξη και πρόταση και απλά περνούν καλά όταν βγαίνουν. Θα ήθελα τόσο πολύ να χαλαρώσω και να μην με νοιάζει αλλά όλα δεν μπορώ, νιώθω ότι κάτι κάνω λάθος.
    Κάποια συμβουλή για να το καταπολεμήσω;
    Προσπαθησε να μη το σκεφτεσαι και απλα να εισαι χαλαρή.Γιατι να σκαναρεις τη κάθε σου λεξη; Τι μπορει να γίνει στη τελικη;να μη σε συμπαθήσουν;σκασιλα σου.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    10
    Έχεις δίκιο πρέπει να κάνω προσπάθεια και να ξεμπλοκάρω αλλά αλήθεια δυσκολεύομαι και κάθε έξοδος και συναναστροφή είναι ένας φαύλος κύκλος απογοήτευσης και ανησυχίας.. μπορεί να φταίει που έχω ήδη βάλει την ταμπέλα στον εαυτό μου δεν ξέρω.. και το γεγονός ότι τελευταία βγαίνω ελάχιστα ίσως δεν με βοηθάει… μήπως απλά πρέπει να έρχομαι σε επαφή με κόσμο πιο συχνά ; Συγγνώμη που βομβαρδίζω με ερωτήματα απλά δεν έχω κάποιον να με καταλαβαίνει και ψάχνω αποκούμπι…

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Helendesm View Post
    Έχεις δίκιο πρέπει να κάνω προσπάθεια και να ξεμπλοκάρω αλλά αλήθεια δυσκολεύομαι και κάθε έξοδος και συναναστροφή είναι ένας φαύλος κύκλος απογοήτευσης και ανησυχίας.. μπορεί να φταίει που έχω ήδη βάλει την ταμπέλα στον εαυτό μου δεν ξέρω.. και το γεγονός ότι τελευταία βγαίνω ελάχιστα ίσως δεν με βοηθάει… μήπως απλά πρέπει να έρχομαι σε επαφή με κόσμο πιο συχνά ; Συγγνώμη που βομβαρδίζω με ερωτήματα απλά δεν έχω κάποιον να με καταλαβαίνει και ψάχνω αποκούμπι…
    Μη πιεστεις να βρίσκεσαι συνεχεια με κόσμο αν δεν νιώθεις ανετα.Μικρα βηματα καθε φορά.απλα έχε στο μυαλό σου οτι δε πρέπει να πολυσκεφτεσαι τι θα πεις και να εισαι ο εαυτός σου ωστε να περνας και εσυ ομορφα στις εξοδους σου.Δε ξέρω πως ειναι να συμπεριφέρεσαι έτσι γιατί ποτε δε το έκανα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Να διαβασεις. Για πραγματα που σε ενδιαφερουν. Γενικοτερες γνωσεις. Αυτο θα βοηθησει να αποκτησεις πλουσιοτερο λεξιλογιο. Θα αποκτησεις περισσοτερη αυτοπεποιθηση. Να σταματησεις να αισθανεσαι οτι περνας απο κρισαρα διαρκως. Δεν ταιριαζουμε παντα ολοι οι ανθρωποι και γιατι να ειναι κακο να ειναι καποιος ολιγομιλητος. Το επικοινωνιακο ειναι χαρισμα. Αλλα μπορουμε να το βελτιωσουμε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Προφανως εχεις χαμηλη αυτοεκτιμηση γι αυτο και φοβασαι το τι θαπουν οι αλλοι και τι εικονα θα σχηματισουν για εσενα.Ποσο χρονων εισαι?με τι ασχολεισαι?Κανε πραγματα που θα σε κανουν ν ααισθανθεις καλυτερα με εσενα.Σκεψου τι θα ηθελες.Εγω σιγουρα θα σου προτινα γυμναστικη ,χορο ,καποια θεατρικη ομαδα.Οπωσδηποτε κατι ομαδικο.Και θα νιωσεις καλυτερα με τον εαυτο σου,και κοσμο θα γνωρισεις και θα εκτεθεις σε κοσμο οπότε θα σε βοηθησει να ξεμπλοκαρεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    10
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου ! Όλους σας !
    Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ ανασφαλής και τελειομανής ταυτόχρονα.. όλα τα καλά..και εγώ κάποιες φορές σκέφτομαι ότι μπορεί να μην έχω γνωρίσει τα κατάλληλα άτομα ακόμα..
    μακάρι να μην είχα θέμα στην επικοινωνία, γενικά συμβαίνει κυρίως με άτομα που δεν ξέρω καλά διαφορετικά δεν με προβληματίζει..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    10
    Είμαι 22, φοιτήτρια ιατρικής.. η σχολή έχει πολύ άγχος και πίεση και ίσως να φταίει και αυτό… δεν έχω ενδιαφέροντα εκτός της σχολής ούτε και πολύ ελεύθερο χρόνο βέβαια… αλλά ναι το σκέφτομαι να ξεκινήσω κάτι δημιουργικό

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Helendesm View Post
    Είμαι 22, φοιτήτρια ιατρικής.. η σχολή έχει πολύ άγχος και πίεση και ίσως να φταίει και αυτό… δεν έχω ενδιαφέροντα εκτός της σχολής ούτε και πολύ ελεύθερο χρόνο βέβαια… αλλά ναι το σκέφτομαι να ξεκινήσω κάτι δημιουργικό
    Άσχετο αλλα τι τομεα θα ακολουθήσεις;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    10
    Δεν έχω κατασταλάξει αλλά σίγουρα χειρουργική ειδικότητα…

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Helendesm View Post
    Δεν έχω κατασταλάξει αλλά σίγουρα χειρουργική ειδικότητα…
    Πολυ ενδιαφέρον μπράβο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    ομως τελικα εχεις επαρκεις κοινωνικες σχεσεις;
    γιατι εαν εχεις μικρο το κακο εαν δεν εχεις τοτε μιλαμε για κατι σαν αποφευκτικη διαταραχη το οποιο διορθωνεται σε μεγαλο βαθμο αλλα με την βοηθεια ειδικου

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    10
    Πιστεύω στέκομαι κοινωνικά, γιαυτο δεν είμαι σίγουρη αν εξωτερικεύεται και αν γίνεται αντιληπτό από τους άλλους…μπορεί να το θεωρούν κομμάτι του χαρακτήρα μου, δεν ξέρω. Απλώς εγώ νιώθω πως θα μπορούσα να τα καταφέρω καλύτερα και να νιώσω και καλύτερα, να το απολαύσω, κάτι που ελάχιστες φορές κάνω, κυρίως με τους πιο στενούς μου ανθρώπους…
    Απλά δεν μπορώ να είμαι ο εαυτός μου μπροστά σε άλλους και γεμίζω ενοχές.. ακόμα και για τα άτομα που ξέρω, φοβάμαι μήπως κάτι κάνω λάθος και στο τέλος με βαρεθούν..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, έτσι ; Οι σπουδές που επέλεξες, σε ανάγκασαν να θυσιάσεις μεγάλο κομμάτι της κοινωντικότητας και της προσωπικής ζωής. Ειδικά αν μπήκες στην ελλάδα και πέρασες το λούκι των εισαγωγικών, έπρεπε να είσαι από τις καλύτερς για να μπεις στην ιατρική . Οπότε θυσίασες πολλά. Το ίδιο και οι συμφοιτητητές σου , που τους συναναστρέφεσαι στη σχολή. Και ο ελεύθερος χρόνος ελάχιστος.

    Από σχέσεις έχεις κάνει τίποτε ; Σεξ ;;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    10
    Ναι αυτό ισχύει, το μεγαλύτερο μέρος της καθημερινότητας μου αφορά την σχολή… στην Ελλάδα σπουδάζω και οι πανελλήνιες ήταν ότι πιο ψυχοφθόρο έχω περάσει μέχρι στιγμής, και τώρα ακόμα βέβαια παλεύω με το άγχος μου..
    Δεν είχα πότε σχέση και η αλήθεια είναι ότι νιώθω τρομερή αμηχανία με το αντίθετο φύλο.. γιαυτο και οι άντρες φίλοι μου είναι ελάχιστοι έως ανύπαρκτοι..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •