βοηθήστε με άμα μπορείτε παρακαλώ !!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    βοηθήστε με άμα μπορείτε παρακαλώ !!!

    ειμαι 24 όλα ξεκίνησαν με κρίσεις πανικού ταχυπαλμίες να πηγαίνω στα επείγοντα να έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και να μη βρίσκουν τίποτα . με απασχολούσε το θέμα της αρρωστοφοβιας .. ένα διάστημα το ξεπέρασα και τώρα ξαφνικά μετά από μια είδηση άσχημη που έμαθα για έναν παλιό συμμαθητή που μαχαίρωσε τον πατέρα του αμέσως την ίδια στιγμή δονήθηκα και άρχισαν οι άσχημες σκέψεις οι οποίες δεν θέλω με τίποτα , αβάσταχτο άγχος κρίσεις πανικού και αίσθημα τρέλας .. το γεγονοσ με έχει τραυματίσει γιατί ακούστηκε ότι είχε κρίσεις πανικού η αυτισμό η επιληψία δεν ξέρω ακριβώς
    και έτσι άρχισα να ψάχνω τι μου συμβαίνει μήπως έχω ψύχωση η σχιζοφρένεια , γιατί κάποιες φορές νιώθω πως δεν είμαι εγώ χάνομαι για λίγο δεν ξέρω από τι μπορεί να είναι
    ήθελα να σας ρωτήσω άμα από το υπερβολικό άγχος που περνάω και την αποπροσωποιηση υπάρχει περίπτωση να πάθω ψύχωση η κάτι σοβαρότερο ..
    να προσθέσω ότι ξεκίνησα αντικαταθλιπτικά τα σερτραλιν με μισό τη μέρα
    θα τελειώσουν αυτές οι ιδεοληψίες ; η θα γίνω χειρότερα ;
    έχω πάει στη τρέλα τώρα
    επίσης σήμερα όταν έκλεισα τα μάτια μου για λίγο άκουσα μια έντονη μουσική για λίγο και φωνές και αμέσως άνοιξα τα μάτια τρομαγμένη .. πείτε μου και εσείς τη γνώμη σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μονο ενα ψυχιατρος θα σου πεινει ...........μην πανικοκοβελλεσαι .......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Τέτοιες ιδεοληψίες μειώνονται όταν σταματήσεις να τους δίνεις αξία και σημασία. Τουλάχιστον σε εμένα αυτό δούλεψε. Δεν πρόκειται να τρελαθείς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Υπήρχαν περίοδοι που έβγαινα στο μπαλκόνι και αισθανόμουν ότι με τραβούσε το κενό για να πηδηξω. Με τρομοκρατούσε η ιδέα και έμπαινα παλι μέσα στο σπίτι. Παλιά όταν ήταν η ανιψιά μου μικρή την είχα αγκαλιά στο μπαλκόνι και μου ερχόταν να την πετάξω από το μπαλκόνι και να τρεξω να την πιάσω από κάτω. Το ίδιο πολλά χρόνια αργότερα με τον ανιψιό μου. Και στις δύο περιπτώσεις τρομοκρατομουν από αυτές τις σκέψεις και έμπαινα με τα μωρά μέσα. Μια άλλη φορά ήθελα να πετάξω τη φίλη μου από το μπαλκόνι όταν βρισκόμασταν εκει. Οι σκέψεις αυτές μου ερχόταν οταν εβγαινα στο μπαλκόνι μαζί τους. Αυτές ήταν τρεις περιπτώσεις σε 20 χρόνια. Πιθανόν να φταίνε τα χάπια. Εγώ ούτε και αυτό το έψαξα. Να τα πεις στον ψυχιατρος σου. Αυτό σκοπεύω να κάνω και εγώ σύντομα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •