Ψυχοσωματικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    8

    Ψυχοσωματικά

    Καλησπέρα σας παιδιά. Μετά από μια δύσκολη περίοδο με το πατέρα μου και τα νοσοκομεία, πριν από 4 χρόνια( ευτυχώς πήγαν όλα καλά) και ενώ δε μπορούσα να διαχειριστώ ίσως κάποια απώλεια ; Είχα τρομακτικό άγχος, ώσπου όταν όλα ηρέμησαν ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού για εμένα. Το μέλημα μ είναι να σας αναφέρω τη καθημερινότητα μου για να βρω συμπαραστάτη κάποιον άλλον που τα ζει αυτά. Ότι πω είναι σε καθημερινή ή σχεδόν καθημερινή βάση.

    Λογικό και επόμενο να υπαρχοθν σκέψεις, έχει γίνει ένα συνήθειο να σκέφτεσαι αν θα πάθεις κάτι αν θα σε ξαναπιάσει ταραχή, νομίζω είναι μια κακή σκέψη η οποία τριγυρίζει στο κεφάλι μ στη διάρκεια της ημέρας. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα( θέλω να ελπίζω αυτό) να παραπονιέμαι μονίμως με μικρές περιόδους ηρεμίας στα 4 χρόνια, ζάλης. Ζαλάδα όχι τόσο έντονη αλλά σα να έχεις πιει 2/3 ποτηράκια κρασί. Συνοδευόμενη πολλές φορές από μικρό ίλιγγο νιώθοντας ότι κουνιούνται πράγματα δίπλα μου όταν τα παρατηρώ ή ότι σα να κε σπρώχνουν όταν προχωράω. Άλλο σύμπτωμα είναι το μούδιασμα στη δεξιά πλευρά στο κεφάλι-πρόσωπο. Έρχεται κανένα 10 ήμερο μετά εξαφανίζεται. Στη πρώτη κρίση πανικού μέτρησα τη πίεση μου, αναμενόμενο να γταν ανεβασμένη. Το μηχάνημα όμως για εμένα μετά έγινε κόκκινο πανί όταν το βλέπω ξαι τη μετράω τη βρίσκω 14-14.5 νιώθοντας βέβαια οτιεχω άγχος. Εκανα όλες τος απαραίτητες εξετάσεις κ ήταν εντάξει! Ο καρδιολόγος επειδή μ έχει κολλήσει ότι έχω υπέρταση μ είπε ότι τέτοιες πιέσεις δε δικαιολογούν στη ζάλη σου. Άλλες φορές ειδικά αν μ κολλήσει στο μυΛο έχω τσιμπηματάκια στο στήθος, βέβαια κάνω και προπονήσεις και δε ξέρω κατά ποσό οφείλονται σε μυϊκούς σπασμούς αυτά.

    Θα ήθελα να μου πείτε τη καθημερινότητα σας, αν εμφανίζετε αυτά τα συμπτώματα ποσό συχνά είναι γιατί β Αλήθεια είναι ότι γενικά το άγχος μπορώ να το διαχειριστώ π έχω αυτό αισθάνομαι, τη ζάλη όμως όχι, με ταλαιπωρεί και μ έχει γίνει κ εμμονή ιδεα.

    Όσο αφορά τις εξετάσεις, εκανα μαγνητική εγκεφάλου αυχένα- 3 υπέρηχα καρδιάς- 3/4 αιματολογικές, 2 ωρλ, σε διάρκεια 3 χρονων. Που άλλου μπορώ να απευθυνθώ; Τη Πέμπτη θα πάω να κάνω τριπλεξ καρωτίδων και υπέρηχο άνω κάτω κοιλίας.

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας !!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by peace93 View Post
    Καλησπέρα σας παιδιά. Μετά από μια δύσκολη περίοδο με το πατέρα μου και τα νοσοκομεία, πριν από 4 χρόνια( ευτυχώς πήγαν όλα καλά) και ενώ δε μπορούσα να διαχειριστώ ίσως κάποια απώλεια ; Είχα τρομακτικό άγχος, ώσπου όταν όλα ηρέμησαν ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού για εμένα. Το μέλημα μ είναι να σας αναφέρω τη καθημερινότητα μου για να βρω συμπαραστάτη κάποιον άλλον που τα ζει αυτά. Ότι πω είναι σε καθημερινή ή σχεδόν καθημερινή βάση.

    Λογικό και επόμενο να υπαρχοθν σκέψεις, έχει γίνει ένα συνήθειο να σκέφτεσαι αν θα πάθεις κάτι αν θα σε ξαναπιάσει ταραχή, νομίζω είναι μια κακή σκέψη η οποία τριγυρίζει στο κεφάλι μ στη διάρκεια της ημέρας. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα( θέλω να ελπίζω αυτό) να παραπονιέμαι μονίμως με μικρές περιόδους ηρεμίας στα 4 χρόνια, ζάλης. Ζαλάδα όχι τόσο έντονη αλλά σα να έχεις πιει 2/3 ποτηράκια κρασί. Συνοδευόμενη πολλές φορές από μικρό ίλιγγο νιώθοντας ότι κουνιούνται πράγματα δίπλα μου όταν τα παρατηρώ ή ότι σα να κε σπρώχνουν όταν προχωράω. Άλλο σύμπτωμα είναι το μούδιασμα στη δεξιά πλευρά στο κεφάλι-πρόσωπο. Έρχεται κανένα 10 ήμερο μετά εξαφανίζεται. Στη πρώτη κρίση πανικού μέτρησα τη πίεση μου, αναμενόμενο να γταν ανεβασμένη. Το μηχάνημα όμως για εμένα μετά έγινε κόκκινο πανί όταν το βλέπω ξαι τη μετράω τη βρίσκω 14-14.5 νιώθοντας βέβαια οτιεχω άγχος. Εκανα όλες τος απαραίτητες εξετάσεις κ ήταν εντάξει! Ο καρδιολόγος επειδή μ έχει κολλήσει ότι έχω υπέρταση μ είπε ότι τέτοιες πιέσεις δε δικαιολογούν στη ζάλη σου. Άλλες φορές ειδικά αν μ κολλήσει στο μυΛο έχω τσιμπηματάκια στο στήθος, βέβαια κάνω και προπονήσεις και δε ξέρω κατά ποσό οφείλονται σε μυϊκούς σπασμούς αυτά.

    Θα ήθελα να μου πείτε τη καθημερινότητα σας, αν εμφανίζετε αυτά τα συμπτώματα ποσό συχνά είναι γιατί β Αλήθεια είναι ότι γενικά το άγχος μπορώ να το διαχειριστώ π έχω αυτό αισθάνομαι, τη ζάλη όμως όχι, με ταλαιπωρεί και μ έχει γίνει κ εμμονή ιδεα.

    Όσο αφορά τις εξετάσεις, εκανα μαγνητική εγκεφάλου αυχένα- 3 υπέρηχα καρδιάς- 3/4 αιματολογικές, 2 ωρλ, σε διάρκεια 3 χρονων. Που άλλου μπορώ να απευθυνθώ; Τη Πέμπτη θα πάω να κάνω τριπλεξ καρωτίδων και υπέρηχο άνω κάτω κοιλίας.

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας !!
    Το τελευταίο διάστημα έχω και εγώ έντονους πονοκεφάλους και ζαλάδες που δεν παίρνανε με παυσίπονο
    Πήρα ένα χάπι που μου είχε δώσει παλιότερα νευρολόγος το πήρα για μια βδομάδα
    Την Πέμπτη έγινε ένα σκηνικό που με στρεσαρε και από τότε έχω ψυχοσωματικά
    Με πιάνει δύσπνοια ,ξυπνάω στον ύπνο μου, χάνομαι στις σκέψεις μου
    Η ζάλη δυνάμωσε δεν ξέρω πως θα την παλέψω τώρα και τι θα γίνει
    Θα περιμένω να ηρεμήσω να διαχειριστώ το γεγονός και μήπως φύγει από μόνη της

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    παιδια, αν το αγχος σας τεινει να γινει η εχει γινει χρονιο, μη το αφηνετε ετσι! Περαστε στην αντεπιθεση και επισκεφτειτε ψυχιατρο αμεσα. οσο νωριτερα τοσο νωριτερα πιθανως να παρετε πισω ενα μερος της ζωης σας!! Καλο το αγχος σαν μηχανισμος, αλλα οταν ειναι διαταραχη ειναι κακο για ολα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by peace93 View Post
    Καλησπέρα σας παιδιά. Μετά από μια δύσκολη περίοδο με το πατέρα μου και τα νοσοκομεία, πριν από 4 χρόνια( ευτυχώς πήγαν όλα καλά) και ενώ δε μπορούσα να διαχειριστώ ίσως κάποια απώλεια ; Είχα τρομακτικό άγχος, ώσπου όταν όλα ηρέμησαν ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού για εμένα. Το μέλημα μ είναι να σας αναφέρω τη καθημερινότητα μου για να βρω συμπαραστάτη κάποιον άλλον που τα ζει αυτά. Ότι πω είναι σε καθημερινή ή σχεδόν καθημερινή βάση.

    Λογικό και επόμενο να υπαρχοθν σκέψεις, έχει γίνει ένα συνήθειο να σκέφτεσαι αν θα πάθεις κάτι αν θα σε ξαναπιάσει ταραχή, νομίζω είναι μια κακή σκέψη η οποία τριγυρίζει στο κεφάλι μ στη διάρκεια της ημέρας. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα( θέλω να ελπίζω αυτό) να παραπονιέμαι μονίμως με μικρές περιόδους ηρεμίας στα 4 χρόνια, ζάλης. Ζαλάδα όχι τόσο έντονη αλλά σα να έχεις πιει 2/3 ποτηράκια κρασί. Συνοδευόμενη πολλές φορές από μικρό ίλιγγο νιώθοντας ότι κουνιούνται πράγματα δίπλα μου όταν τα παρατηρώ ή ότι σα να κε σπρώχνουν όταν προχωράω. Άλλο σύμπτωμα είναι το μούδιασμα στη δεξιά πλευρά στο κεφάλι-πρόσωπο. Έρχεται κανένα 10 ήμερο μετά εξαφανίζεται. Στη πρώτη κρίση πανικού μέτρησα τη πίεση μου, αναμενόμενο να γταν ανεβασμένη. Το μηχάνημα όμως για εμένα μετά έγινε κόκκινο πανί όταν το βλέπω ξαι τη μετράω τη βρίσκω 14-14.5 νιώθοντας βέβαια οτιεχω άγχος. Εκανα όλες τος απαραίτητες εξετάσεις κ ήταν εντάξει! Ο καρδιολόγος επειδή μ έχει κολλήσει ότι έχω υπέρταση μ είπε ότι τέτοιες πιέσεις δε δικαιολογούν στη ζάλη σου. Άλλες φορές ειδικά αν μ κολλήσει στο μυΛο έχω τσιμπηματάκια στο στήθος, βέβαια κάνω και προπονήσεις και δε ξέρω κατά ποσό οφείλονται σε μυϊκούς σπασμούς αυτά.

    Θα ήθελα να μου πείτε τη καθημερινότητα σας, αν εμφανίζετε αυτά τα συμπτώματα ποσό συχνά είναι γιατί β Αλήθεια είναι ότι γενικά το άγχος μπορώ να το διαχειριστώ π έχω αυτό αισθάνομαι, τη ζάλη όμως όχι, με ταλαιπωρεί και μ έχει γίνει κ εμμονή ιδεα.

    Όσο αφορά τις εξετάσεις, εκανα μαγνητική εγκεφάλου αυχένα- 3 υπέρηχα καρδιάς- 3/4 αιματολογικές, 2 ωρλ, σε διάρκεια 3 χρονων. Που άλλου μπορώ να απευθυνθώ; Τη Πέμπτη θα πάω να κάνω τριπλεξ καρωτίδων και υπέρηχο άνω κάτω κοιλίας.

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας !!
    Καλησπερα κ σε σενα.
    Κι εγω το τελευταιο καιρο νιωθω κ ειμαι απαισια γιατι εχασα τον πατερα μου κ με εχει πιασει έντονο αγχος μετα απο πολυ καιρο. Καθε πρωι που ξυπναω νιωθω ανακατωσούρα κ εχω αναγούλες κ μετα καθόλη τη διαρκεια της ημέρας δεν εχω ορεξη για φαγητο. Τρωω ισα ισα για να ζήσω που λενε. Επισης με αυτα τα συμπτωματα εχω εφίδρωση, ζαλάδες, έντονο πονοκεφαλο κ σφίξιμο στο στομαχι. Δεν ξερω που θα καταλήξει ολο αυτο κ πως θα το αντιμετωπίσουμε. Χανω τη γη κατω απο τα ποδια μου ωρες ωρες κ προσπαθω να σκεφτομαι θετικα, ομως ολες οι σκεψεις μου γυρνάνε σε αρνητικές

  5. #5
    Πέρασα άγχος λόγω συμπτωμάτων μετά το εμβόλιο κ καπάκι ήρθε μια περίοδος άγχους λόγω ενός χειρουργειου της κόρης μου (όλα είναι καλά) έτσι 5 μήνες τώρα τρέχω σε γιατρούς, έκανα σαν εσένα 3 μαγνητικές, καρδιολόγοι τσεκάπ αίματος, εενδοκρινολογο κλπ κλπ... Εκεί που κατέληξα με τον παθολόγο μου είναι ότι όλα αυτά προέρχονται από το άγχος δυστυχώς... Θέλει κόπο επίμονη και υπομονή! Έχω πάει 3 φορές σε νοσοκομείου με κρίση πανικού και άλλη μια στο σπίτι που ήταν βαρβάτη. (πίεση πάντα σε καλά επίπεδα)
    Έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία ελπίζοντας ότι θα τα καταφέρω να ξεπεράσω όλες τις φοβίες μου.
    Η αλήθεια είμαι καλύτερα αλλά ακόμα έχω δρόμο!
    Ταυτίστηκα με το μήνυμα σου.
    Δεν εισαι μόνη, είμαστε πολλοί.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •