Φίλοι η όχι?. #lgbtq
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    10

    Φίλοι η όχι?. #lgbtq

    Καλημερα σας,
    Είμαι 22 και μόλις βγήκα από μια σχέση 3 χρόνων με κοπελα εξαρτητικη. Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να γνωρίσω νέα άτομα αλλά ιδού το πρόβλημα : θα ήθελα αγόρια φίλους γτ δεν τους βλέπω Ερωτικά αλλά εν τέλει το πάνε αυτοί εκει.Θα ηθελα κορίτσια φίλες αλλά εκεί είναι για μένα δύσκολο γτ συνδέομαι συναισθηματικά και ερωτεύομαι πλατωνικα. Κι αν τους το πω και πχ είναι στρειτ νοιώθουν άβολα και μπορεί να με απομακρύνουν.. Κι εδώ ομως δεν σημαίνει ότι ερωτευομαι πάντα, ίσως έχω αυτή την ιδέα γτ δενομαι εύκολα σαν άνθρωπος. Δε λέω ότι στην Πραγματικοτητα ερωτεύομαι κάθε θηλυκό φίλη μου, απλως αν έχουμε καλή σύνδεση υποβοσκει αυτό το συναίσθημα όπως και ανάμεσα σε φιλια άντρα γυναίκας.Ολα αυτά με δυσκολεύουν να ανοιχτω να κάνω φίλους. Γτ εγώ θέλω φίλουσ αντρες και αυτοί θέλουν εμενα και το αντίστροφο στις γυναίκες. Δε λέω ότι γίνεται πάντα έτσι απλώς εδώ μπαίνει και το ocd που όταν έχω έρθει συναισθηματικά κοντά με μια κοπέλα ίσως νοιώθω ότι την ερωτεύομαι ( που με όποιο ον έρχομαι κοντά νομίζω ότι ερωτεύομαι πλατωνικα) και μετά έχω ενοχές γτ νιώθω ότι λέω ψεμματα επειδή εκείνη με θεωρεί φίλη της και γω τη βλέπω αλλιώς. Ενώ στην ουσία μπορεί καν να μν την έχω ερωτευτεί απλά έχω τον ψυχαναγκασμο να της το πω για να μ πει όλα οκ. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.Επίσης άλλος ένας λόγος που διαλύθηκε η σχέση μ ήταν γτ ειχα όπως λέει η ψυχολόγος αυτιστική ειλικρινεια κ κάθε φορά π μ άρεσε κάποια άλλη της το λεγα της κοπέλας μ γτ ενοιωθα ότι την απαταω εγκεφαλικά κ όλο αυτό την κούρασε.Δεν μπόρεσε να αντέξει τη διαταραχή μ κ να διαχωρίσει την αλήθεια από το ψέμα δλδ αν όντως μ αρέσει κάποια η αν το λέω για να τραβήξω την προσοχή της κοπέλας μ γτ ειμαι ανασφαλής κια να ανακούφιστω από το βάρος μιας ενδεχόμενης απάτης. Παρακαλώ μόνο σοβαρές απαντήσεις και ιδίως θα ήθελα να δω αν συμπάσχεις κανεις..Φοβαμαι ότι ζω στον πλατωνικό μ κόσμο και θα μείνω Μόνη Μ. Γνκ ειμαι σε άλλο κόσμο.
    Φιλικά..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    αφου σου αρεσουν οι γυναικες, θα πρεπει να αποδεχτεις οτι θα εχεις λιγοτερες επιλογες απο το συνηθισμενο.
    αλλωστε ετσι γινεται και με τους αντρες.
    απο τα υπολοιπα δεν καταλαβα και πολλα..... μαλλον πρεπει να ξερεις οτι οι χυλοπιττες ειναι παντα πολυ περισσοτερες απο τις επιτυχιες στις κοινωνικες σχεσεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    10
    Σωστος... Αυτό Ουσιαστικά αντοχή στις χυλοπιτεσ αφού θέλω δρόμο ειλικρινειασ και Ελεύθεριασ
    Ευχαριστώ για απάντηση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ion20 View Post
    Καλημερα σας,
    Είμαι 22 και μόλις βγήκα από μια σχέση 3 χρόνων με κοπελα εξαρτητικη. Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να γνωρίσω νέα άτομα αλλά ιδού το πρόβλημα : θα ήθελα αγόρια φίλους γτ δεν τους βλέπω Ερωτικά αλλά εν τέλει το πάνε αυτοί εκει.Θα ηθελα κορίτσια φίλες αλλά εκεί είναι για μένα δύσκολο γτ συνδέομαι συναισθηματικά και ερωτεύομαι πλατωνικα. Κι αν τους το πω και πχ είναι στρειτ νοιώθουν άβολα και μπορεί να με απομακρύνουν.. Κι εδώ ομως δεν σημαίνει ότι ερωτευομαι πάντα, ίσως έχω αυτή την ιδέα γτ δενομαι εύκολα σαν άνθρωπος. Δε λέω ότι στην Πραγματικοτητα ερωτεύομαι κάθε θηλυκό φίλη μου, απλως αν έχουμε καλή σύνδεση υποβοσκει αυτό το συναίσθημα όπως και ανάμεσα σε φιλια άντρα γυναίκας.Ολα αυτά με δυσκολεύουν να ανοιχτω να κάνω φίλους. Γτ εγώ θέλω φίλουσ αντρες και αυτοί θέλουν εμενα και το αντίστροφο στις γυναίκες. Δε λέω ότι γίνεται πάντα έτσι απλώς εδώ μπαίνει και το ocd που όταν έχω έρθει συναισθηματικά κοντά με μια κοπέλα ίσως νοιώθω ότι την ερωτεύομαι ( που με όποιο ον έρχομαι κοντά νομίζω ότι ερωτεύομαι πλατωνικα) και μετά έχω ενοχές γτ νιώθω ότι λέω ψεμματα επειδή εκείνη με θεωρεί φίλη της και γω τη βλέπω αλλιώς. Ενώ στην ουσία μπορεί καν να μν την έχω ερωτευτεί απλά έχω τον ψυχαναγκασμο να της το πω για να μ πει όλα οκ. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.Επίσης άλλος ένας λόγος που διαλύθηκε η σχέση μ ήταν γτ ειχα όπως λέει η ψυχολόγος αυτιστική ειλικρινεια κ κάθε φορά π μ άρεσε κάποια άλλη της το λεγα της κοπέλας μ γτ ενοιωθα ότι την απαταω εγκεφαλικά κ όλο αυτό την κούρασε.Δεν μπόρεσε να αντέξει τη διαταραχή μ κ να διαχωρίσει την αλήθεια από το ψέμα δλδ αν όντως μ αρέσει κάποια η αν το λέω για να τραβήξω την προσοχή της κοπέλας μ γτ ειμαι ανασφαλής κια να ανακούφιστω από το βάρος μιας ενδεχόμενης απάτης. Παρακαλώ μόνο σοβαρές απαντήσεις και ιδίως θα ήθελα να δω αν συμπάσχεις κανεις..Φοβαμαι ότι ζω στον πλατωνικό μ κόσμο και θα μείνω Μόνη Μ. Γνκ ειμαι σε άλλο κόσμο.
    Φιλικά..
    αυτο που βλεπω, ειναι οτι τα ψυχολογικα σου προβληματα, μπλοκαρουν τον τομεα των σχεσεων, με τους τροπους που επριεγραψες.
    επομενως, γδεν μπορει να λυθει το προβλημα, αν δεν τα διαχειριστεις.
    και ο μονος τορπος που ξερω ειναι η ψυχοθεραπεια.
    εφοσον ηδη κανεις ψυχοθεραπεια, να επιμεινεις, μεχρι να διαχειριστεις τα προβληματα αυτα, και μεχρι τοτε, να επιδιωκεις ΠΑΡΕΕΣ και οχι κολλητες φιλιες με αγορια η κοριτσια. απο τις μικτες παρεες μπορει να προκυψουν και φιλιες και σχεσεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    10

    Φίλοι η όχι?. #lgbtq

    Και πες ότι πάω σε παρέες φοβάμαι μην προκύψει το οτιδήποτε πιο intimate και μετά επαναλάβω πάλι τα μοτίβα μ και απογοητευτώ. Ξέρω βεβαια ότι για να δουλέψει η ψυχοθεραπεία θέλει και τροφή δλδ να δει η ψυχολόγος πως συμπεριφέρεσαι όταν βγαίνεις... Απλά φοβάμαι αυτά π θα αντικρυσω σαυτη την πορεια [emoji1787]
    Δλδ να τα γιατρεψω τα ψυχολογικά π λες κ μετά να μπω σε σχέση.. Όμως αν δεν είμαι ανοιχτή κ σε ενδεχομενα σχέσεων και γνωριμιών πως θα πάρω feedback? Δλδ η θεωρία δεν πρέπει να πάει μαζί με πραξη? Ποτε δε θα έχω τακτοποιήσει όλα τσ ψυχολογικα γισ νσ πω σ τώρα είμαι έτοιμη για σχέση. Πάνε παράλληλα κ λαθη θα γίνουν κ θα ρθουν στην επιφανεια κ λανθασμένες συμπεριφορές... Το θέμα είναι είμαι έτοιμη να τις αποδεχτώ κ να τις διορθώσω?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by ion20 View Post
    Καλημερα σας,
    Είμαι 22 και μόλις βγήκα από μια σχέση 3 χρόνων με κοπελα εξαρτητικη. Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να γνωρίσω νέα άτομα αλλά ιδού το πρόβλημα : θα ήθελα αγόρια φίλους γτ δεν τους βλέπω Ερωτικά αλλά εν τέλει το πάνε αυτοί εκει.Θα ηθελα κορίτσια φίλες αλλά εκεί είναι για μένα δύσκολο γτ συνδέομαι συναισθηματικά και ερωτεύομαι πλατωνικα. Κι αν τους το πω και πχ είναι στρειτ νοιώθουν άβολα και μπορεί να με απομακρύνουν.. Κι εδώ ομως δεν σημαίνει ότι ερωτευομαι πάντα, ίσως έχω αυτή την ιδέα γτ δενομαι εύκολα σαν άνθρωπος. Δε λέω ότι στην Πραγματικοτητα ερωτεύομαι κάθε θηλυκό φίλη μου, απλως αν έχουμε καλή σύνδεση υποβοσκει αυτό το συναίσθημα όπως και ανάμεσα σε φιλια άντρα γυναίκας.Ολα αυτά με δυσκολεύουν να ανοιχτω να κάνω φίλους. Γτ εγώ θέλω φίλουσ αντρες και αυτοί θέλουν εμενα και το αντίστροφο στις γυναίκες. Δε λέω ότι γίνεται πάντα έτσι απλώς εδώ μπαίνει και το ocd που όταν έχω έρθει συναισθηματικά κοντά με μια κοπέλα ίσως νοιώθω ότι την ερωτεύομαι ( που με όποιο ον έρχομαι κοντά νομίζω ότι ερωτεύομαι πλατωνικα) και μετά έχω ενοχές γτ νιώθω ότι λέω ψεμματα επειδή εκείνη με θεωρεί φίλη της και γω τη βλέπω αλλιώς. Ενώ στην ουσία μπορεί καν να μν την έχω ερωτευτεί απλά έχω τον ψυχαναγκασμο να της το πω για να μ πει όλα οκ. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.Επίσης άλλος ένας λόγος που διαλύθηκε η σχέση μ ήταν γτ ειχα όπως λέει η ψυχολόγος αυτιστική ειλικρινεια κ κάθε φορά π μ άρεσε κάποια άλλη της το λεγα της κοπέλας μ γτ ενοιωθα ότι την απαταω εγκεφαλικά κ όλο αυτό την κούρασε.Δεν μπόρεσε να αντέξει τη διαταραχή μ κ να διαχωρίσει την αλήθεια από το ψέμα δλδ αν όντως μ αρέσει κάποια η αν το λέω για να τραβήξω την προσοχή της κοπέλας μ γτ ειμαι ανασφαλής κια να ανακούφιστω από το βάρος μιας ενδεχόμενης απάτης. Παρακαλώ μόνο σοβαρές απαντήσεις και ιδίως θα ήθελα να δω αν συμπάσχεις κανεις..Φοβαμαι ότι ζω στον πλατωνικό μ κόσμο και θα μείνω Μόνη Μ. Γνκ ειμαι σε άλλο κόσμο.
    Φιλικά..
    Μπορεις να βρεις ανδρες γκει φιλους. Θα ηταν μια λυση. Εκει δεν μπορει να υπαρχει ερωτικη ελξη απο καμια μερια. Η ζωη ως γκει γυναικα ειναι πιο δυσκολη ακομα και απο τους γκει ανδρες. Τα ποσοστα το να βρεις συντροφο ειναι πολυ μικρα γιατι οι γκει γυναικες ειναι πολυ λιγοτερες. Δε ξερω αν σου ειναι ευκολο να κανεις παρεα με γκει ανδρες αλλα στα ματια μου θα ηταν μια λυση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Το εχω σκεφτεί άπειρες φορές αλλά είναι πολύ δύσκολο να βρω κάποιον γκει που να ταιριάζω γτ το ξέρω ότι θα πω κάτι στερεότυπικο αλλά ρε γαμωτο οι γκει που έχω γνωρίσει μέχρι τώρα δεν είναι τόσο σοβαροί (μιλάω για πλειονότητα κια από το δικό μ δείγμα, δεν θέλω να προσβάλλω) πχ έναν καπουτζιδη θα τον ήθελα, εννοώ ο τρόπος π μιλάει και το ήθος του

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Το εχω σκεφτεί άπειρες φορές αλλά είναι πολύ δύσκολο να βρω κάποιον γκει που να ταιριάζω γτ το ξέρω ότι θα πω κάτι στερεότυπικο αλλά ρε γαμωτο οι γκει που έχω γνωρίσει μέχρι τώρα δεν είναι τόσο σοβαροί (μιλάω για πλειονότητα κια από το δικό μ δείγμα, δεν θέλω να προσβάλλω) πχ έναν καπουτζιδη θα τον ήθελα, εννοώ ο τρόπος π μιλάει και το ήθος του
    Τι εννοεις σοβαροι; Να μην ειναι τοσο ανοικτα γκει; Τραλαλα τραλαλο;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Όχι να μην είναι κουτσομπολιδες. Έχω έμπειρια σε αυτό για αυτό το λέω. Να είναι happy και ο εαυτός τους και να φοράνε γόβες δεν ειναι δικό μ θέμα κι ούτε θα με ενοχλούσε ποτέ. Το μόνο όριο να μην λένε τα προσωπικά μ. Αυτό εννοώ σοβαροί

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Όχι να μην είναι κουτσομπολιδες. Έχω έμπειρια σε αυτό για αυτό το λέω. Να είναι happy και ο εαυτός τους και να φοράνε γόβες δεν ειναι δικό μ θέμα κι ούτε θα με ενοχλούσε ποτέ. Το μόνο όριο να μην λένε τα προσωπικά μ. Αυτό εννοώ σοβαροί
    Κοιτα, αν πουνε τα προσωπικα σου σε καποιον που εσυ δεν γνωριζεις δεν το βλεπω προβλημα. Ειναι σαν να μη τα ειπαν δλδ. Να ξερεις οτι μυστικο που μοιραζομαστε με ενα ανθρωπο ειναι σιγουρο οτι θα ειπωθει καπου. Το θεμα ειναι να μην ειπωθει στον φιλικο σου περιγυρο. Αν το μαθει καποιος με τον οποιο δεν εχω καμια επαφη τοτε δε με νοιαζει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Συμφωνώ ναι αλλά ποτέ δεν ξερεις όλοι γνωστοί είμαστε εδώ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    [QUOTE=iwannaaa;1188122]Συμφωνώ ναι αλλά ποτέ δεν ξερεις όλοι γνωστοί είμαστε εδώ.
    Προφανως μενεις σε επαρχια. Δυσκολη η επαρχια. Ειδικα για γκει. Το ξερω απο πρωτο χερι. Οι σπουδες, η ευρεση εργασιας σε μια μεγαλυτερη πολη θα ηταν μια καποια λυση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ion20 View Post
    Και πες ότι πάω σε παρέες φοβάμαι μην προκύψει το οτιδήποτε πιο intimate και μετά επαναλάβω πάλι τα μοτίβα μ και απογοητευτώ. Ξέρω βεβαια ότι για να δουλέψει η ψυχοθεραπεία θέλει και τροφή δλδ να δει η ψυχολόγος πως συμπεριφέρεσαι όταν βγαίνεις... Απλά φοβάμαι αυτά π θα αντικρυσω σαυτη την πορεια [emoji1787]
    Δλδ να τα γιατρεψω τα ψυχολογικά π λες κ μετά να μπω σε σχέση.. Όμως αν δεν είμαι ανοιχτή κ σε ενδεχομενα σχέσεων και γνωριμιών πως θα πάρω feedback? Δλδ η θεωρία δεν πρέπει να πάει μαζί με πραξη? Ποτε δε θα έχω τακτοποιήσει όλα τσ ψυχολογικα γισ νσ πω σ τώρα είμαι έτοιμη για σχέση. Πάνε παράλληλα κ λαθη θα γίνουν κ θα ρθουν στην επιφανεια κ λανθασμένες συμπεριφορές... Το θέμα είναι είμαι έτοιμη να τις αποδεχτώ κ να τις διορθώσω?
    δεν ειπα να γιατρεψεις τα ψυχολογικα και να μπεις μετα σε σχεση...
    δεν καταλαβες.
    ειπα,
    για να μην εισαι χωρις φιλους, να κανεις παρεες/φιλιες με τον τροπο που σου ειπα η και με γκει ανδρες οπως ειπωθηκε παραπανω, και αν και οταν προκυψει ερωτικο ενδιαφερον, καντο κι αυτο, αλλα χωρις να το μπλεκεις με φιλιες και χασεις μαζι και φιλους και πιθανες σχεσεις..
    αυτο ειπα. ΝΑ ΤΑ ΞΕΜΠΛΕΞΕΙΣ.
    Last edited by Remedy; 06-02-2022 at 17:12.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Οκ θενκς...καταλαβα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •