εξετάσεις λυκείου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Thessaloniki,peraia
    Posts
    10

    εξετάσεις λυκείου

    Καλησπέρα παιδιά είμαι νέο μέλλος και εγώ.Θέλω να με βοηθήσετε σας παρακαλώ στο πρόβλημα μου...Είμαι μαθητής λυκείου και εχτές ενημερώθηκα απο τους φίλους μου ότι έμεινα σε μαθήματα στο σχολείο ενώ ήμουν 1000 τα εκατό οτι πέρασα την τάξη άσχετα οτι μπορεί να μην έγραψα καλά αλλά την τάξη την περνούσα δεν είχα σκεφτεί ουτε μία στις χίλιες περιπτώσεις οτι θα μου τύχαινε κάτι τέτοιο...Πρώτη φορά θα μάθω να δείνω εξετάσεις τον Σεπτέμβριο.Το πρόβλημα μου είναι λοιπόν οτι όλη μέρα κλαίω και οι γονείς μου θυμωμένοι μαζί μου σε οτι και αν τους πώ απαντάν κάπως άσχημα,πάει το καλοκαίρι για εμένα πάνε οι προπονήσεις μου στο μπάσκετ και όλα αυτά επειδή το άγχος δεν με αφήνει να τα κάνω...παιδιά έχω πρόβλημα ντρέπομαι για εμένα πια!!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Thessaloniki,peraia
    Posts
    10
    Ας με βοηθήσει κάποιος σάς παρακαλώ...κάθε λεπτό το σκέφτομαι ...τι μπορώ να κάνω?

  3. #3
    Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω τι νοιώθεις,δεν αντιμετωπίζεις τίποτα προβλήματα σχετικά με μεγάλο άγχος κτλ,απλά έχεις στεναχωρεθεί επειδή δεν πέρασες την τάξη.Οι γονείς πάντα έτσι είναι,φέρνουν την καταστροφή σε ζητήματα που αργότερα φαίνονται τόσο μα τόσο μικρά...μακάρι το μεγαλύτερο πρόβλημά μου να ήταν ότι δεν πέρασα την τάξη ,αλλά κάθε ηλικία έχει τα προβληματά της.Γνώμη μου είναι να βάλεις στόχο όχι απλά να περάσεις την τάξη στις επόμενες εξετάσεις αλλά και με όσο το δυνατόν καλό βαθμό...δεν χάθηκε και ο κόσμος που δεν πέρασες τις εξετάσεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Thessaloniki,peraia
    Posts
    10
    καταρχάς ένα ευχαριστώ που μου απάντησες,θέλω να προσθέσω οτι μπορεί ίσως να στεναχωρέθηκα απλά αυτή η στεναχώρια μου φοβάμαι οτι αν δεν σταματήσω να στεναχωριέμαι θα δημιουργήσω προβλήματα στον εσωτερικό μου κόσμο

  5. #5
    Μπα,γιατρός δεν είμαι απλά δεν νομίζω να πάθεις τίποτα λόγω μιας τέτοιας στεναχώριας,στο κάτω κάτω το ότι στεναχωριέσαι δείχνει ότι νοιάζεσαι που έχασες την τάξη,αλίμονο αν παθαίναμε κάτι με αυτές τις στεναχώριες Θα περάσεις την τάξη το Σεπτέμβρη και όλα καλά,σιγά σιγά θα περάσει και το κλάμα.Η γνώμη μου είναι αυτή

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Κυριάκο ηρέμησε, ούτε ο πρώτος είσαι , ούτε ο τελευταίος που έμεινε μεταξεταστέος.Δεν είναι λόγος αυτός για να είσαι χάλια ρε συ!
    Αν σε παρηγορεί αυτό, εγώ 3η λυκείου έμεινα μεταξεταστέος σε όλα τα μαθήματα ρε παλικάρι μου,λόγω απουσιών(κοπάνες κτλ)Και για να πω την αλήθεια η καριέρα μου στο λύκειο ποτέ δεν έληγε μαζί με τους άλλους,κάθε χρονιά με βλέπανε τον Σεπτέμβριο πριν προχωρήσω στην επόμενη τάξη!
    Ε και;Τί εγινέ;Απέτυχα στη ζωή μου;Όχι!Σε πληροφορώ πως έγινα σκηνοθέτης και εργάζομαι στην κρατικη τηλεόραση εδώ και 6 χρόνια.
    Ε ωραία, έμεινες μεταξεταστέος...Τέτοιο πλήγμα είναι πια;Σιγά!Κανόνισε διάβασε λίγο το καλοκαίρι και πηγαινε τον Σεπτέμβριο και δώσε να περάσεις το μάθημα ή τα μαθήματα!Άντε μη στεναχωριέσαι χωρίς λόγο.

    Όσων αφορούν τις σχέσεις σου με τους γονείς σου και πάλι δε χρειάζεται να στεναχωριέσαι επειδή κανένας γονιός δεν απορρίπτει το παιδί του για τέτοιον βλακώδη λόγο...Απλά να είσαι αντράκι και να πας να πεις στον πατέρα σου πως θα το περάσεις το μάθημα ότι κι αν γίνει.

    Φίλε μου Κυριάκο για έναν πατέρα έχει περισσότερο σημασία να δεί πως ο γιος του σιγά σιγά γίνεται άντρας και πιστεύει στον εαυτό του παρά να τον βλέπει να κλαίει σαν μικρό παιδί.Αν φερθείς σαν αντράκι Κυριάκο και σταματήσεις τα κλάματα,που για να πούμε την αλήθεια,δεν κερδίζεις τίποτα με το να κλαίς θα βγείς κερδισμένος.Καλύτερα οι γονείς να σε σέβονται και να είναι υπερήφανοι με την δύναμη που έχεις μέσα σου παρά να σε λυπούνται επειδή κλαις.

    Δείξε λοιπόν την δύναμη που κρύβεις μέσα σου και κάνε τους γονείς σου υπερήφανους.Δύναμη έχεις φιλαράκο μου.Και πολύ μάλιστα!

    Ελάααα αντέεεεεε,είσαι και γειτονάκι με τον πατέρα μου εκεί στην Περαία!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Thessaloniki,peraia
    Posts
    10
    σε ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια σου...μου έδωσες δύναμη πραγματικά...ώστε είμαστε και γειτονάκια με τον πατέρα σου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Κυριακο και εγω την ιδια αποψη με τον δημητρη εχω..Δεν εγινε και τιποτα βρε πουλακι μου...Κοιτα,εγψ την α λυκειου ειχα μεινει μετεξεταστεα...Τωρα ομως ειμαι τελειοφοιτη στου τμηματος ιστορια και αρχαιολογιας Αθηνων που για να μπεις θελει 16,5.Οποτε μην μασας μια και μην προσπαθεις να αποξειξεις σε κανενα τιποτα...Το τι εισαι και τι δεν εισαι το ξερεις εσυ καλυτερα..Οποτε μην σε απασχολει και αυτοι που σε αγαπουν(οι γονεις δλδ)θα ξεπερασουν το μικρο σοκ που υπεστησαν και ολα θα ειναι οκ...Πανω απο ολα εσυ να σαι καλα με τον εαυτο σου

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Thessaloniki,peraia
    Posts
    10
    σε ευχαριστω πολυ και εσενα...απλα οι γονεις μου ειναι λιγο καπως σε αυτα τα θεματα...γιατι ο πατερας μ ειναι γιατρος ο αδερφος μου γιατρος και ειναι καπως διαφορετικα...με πιεζουν λιγο παραπανω δνε με φωναζουν αλλα με το υφος τους μου δειχνουν οτι ειναι στεναχωριμενοι μαζι μου ...Τα λεφτα τους θελω μονο αυτην την στιγμη για να παω σε ενα φροντηστηριο και να κατσω να διαβασω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Βρε αυτα θα στα παρεχουν..και μην νομιζεις πως εχουμε μεγαλη διαφορα...Εμενα ο πατερας μου ειναι εργολαβος οικοδομων,η αδερφη μου μηχανικος και ο αδερφος μου υπομηχανικος...απλα μην μασας,ολα καλα θα πανε

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Thessaloniki,peraia
    Posts
    10
    σημερα πηγα στο σχολειο και αντι να μου δωσουν λιγο δυναμη ολοι μου @!@!@#!$@ την διαθεση...ελεος πια με αυτα τα κωλοζωα που κανουν κουμαντο στην ζωη μας

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    Κυριάκο μου συγνώμη εκ των προτερων αν γινω λιγο καυστική.
    Με αυτά που έγραψες γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι είσαι υπεύθυνο και φιλότιμο παιδί, ανεξάρτητα από τις επιδόσεις σου στο σχολείο. αλλιώς θα ήσουν στον κόσμο σου και δε θα σε ένοιαζε τόσο το γεγονός ότι έμεινες σε κάποια μαθήματα..(που δε σημαίνει απολύτως τίποτα ούτε για το μυαλό σου , ούτε για την περαιτέρω εξέλιξή σου, όπως σου είπαν πολύ σωστά τα παιδιά πιο πάνω). Η απογοήτευση που δοκίμασες και η στεναχώρια αποδεικνύουν απόλυτα πόσο φυσιολογικό παιδί είσαι!

    Το γεγονός ότι ο πατέρας σου και ο αδερφός σου είναι γιατροί νομίζω ότι σου δημιουργεί ένα βάρος ευθύνης να τους φτάσεις -που κακώς έχεις θέσει στον εαυτό σου ή σου έχουν θέσει αυτοί. και είναι μια απόδειξη ότι τα πτυχία και η πανεπιστημιακή μόρφωση δεν κατοχυρώνουν την ευρύτητα πνεύματος! δεν ήξερα ότι η ιατρική επιστήμη θα πρέπει να κληρονομείται, μαζί με το χρωμα των ματιών! αν νιώθεις ότι απογοητεύεις την οικογένειά σου επειδή δεν ανταποκρίνεσαι στις προσδοκίες τους-αυτό είναι αποκλειστικά δικό τους λάθος και δεν πρέπει να το φορτώνεις στους εφηβικούς σου ώμους! η πανεπιστημιακή εκπαίδευση , θα το έχεις ακούσει πάμπολλες φορές δεν κατοχυρώνει ούτε τη μόρφωση, ούτε την ευτυχία, ούτε την καταξίωση, ούτε καν την οικονομική αυτοτέλεια! οι περισσοτεροι νεοι ανεργοι πτυχιουχοι -καποτε φερελπιδες νεοι- κανουν αμαν για να γινουν δημοσιοι υπαλληλοι, αν σου λεει κατι αυτο!

    αν νιώθεις όμως ότι εσύ ο ίδιος απογοήτευσες τον εαυτό σου γιατί δεν προσπάθησες αρκετά την περυσινή χρονιά παρότι θα μπορούσες, ή γιατί θα σε ενδιαφερει πράγματι το σχολείο και η εισαγωγή σου σε κάποιο ΑΕΙ είναι άλλο θέμα και είναι στο χέρι σου αποκλειστικά να ανατρέψεις το σκηνικό!

    ςειμαι πολυ περιεργη παντως ....η κακη αντιμετωπιση που εχεις απο τους γονεις σου ειναι γιατι πιστευουν σε σενα και στο μυαλο σου και θεωρουν οτι εισαι τεμπελακος , δηλ. οτι ενω μπορεις να τα πας καλυτερα , βαριεσαι ή απογητευονται γιατι δεν εχεις τις επιδοσεις του αδερφου σου;; δεν ακουλουθεις τα χναρια του μπαμπα -ασχετως με το τι ενδιαφερει πραγματικα εσενα να κανεις;;

    φιλικα ανταρα, μανταρα!

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    34
    κυριακο ασε κ εγω περιπου ιδια προβληματα αντιμετωπιζα.μπορει να μην εμεινα σε μαθημα αλλα με το ζορι περνουσα.κ οι γονεις μετα κηρυγμα πωω μου χαλουσαν τη δια8εση,την ψυχολογια αστα να πανε.

    συμφωνω με τους υπολοιπους και γνωμη μου ειναι να μην τα παρατας στα δυσκολα {κ εχω χαλιομουν κ εκλαιγα αλλα μετα απο ενα σημειο καταλαβα πως δν με οφελει σε τπτ} γιατι εκει φαινεται η δυναμη ενος χαρακτηρα,δωσε τα μαθηματα που εχεις να δωσεις κ μαθε απο αυτο.σιγα ντρεπεσαι για σενα??μην πεφτεις σκεψου πως 8α μπορουσες να γραψεις κ τελεια!ειναι στο χερι σου!το οτι εμεινες δν σημαινει πως εισαι χαμηλοτερου iq η καποια τετοια βλακεια χιλιοι παραγοντες μπορει να επηρεασαν την επιδοση σου.δν εχεις να ντραπεις για τπτ οπως ειπε καποιος ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο τελευταιος.κ οπως λεγαν οι αρχαιοι μηδενα προ του τελους μακαριζε, μπορει να εμεινες τωρα αλλα εσυ μπορει να μπεις σε σχολη κ αυτοι που χτυπαν 20αρια να μην περασουν που8ενα!

    μπορεις την επομενη φορα να εισαι καλυτερος!δες κ την θετικη πλευρα η κατασταση αυτη θα σε κανει πιο δυνατο και αποφασιστικο για την επομενη φορα...!ελπιζω να βοη8ησα....

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Thessaloniki,peraia
    Posts
    10
    καταρχας ανταρα σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου ,απογοητευομαι ο ιδιος γιατι εν γνωσης μου αφησα το σχολειο για τον τομεα του μπασκετ ηθελα και ειχα στο μυαλο μου οτι κανω σε οποιονδηποτε τομεα να εχουν ολα ενα επιπεδο,το καταφερα και σε μεγαλο βαθμο και εν αγνοιας μου δεν ηξερα οτι θα πεσω τοσο χαμηλα στον αλλον τομεα δηλαδη του σχολειου.Συμπερασμα?Οτι ποτε δεν γινετα να ειμαι σε ενα ιδιο επιπεδο σε οτι και αν κανω...δεν μαρεσει αυτο,προσπαθω να ειμαι σε ολα μετριος εως καλος και αυτο με σκοτωνει οτι δεν τα καταφερα,ειχα σκοπο να διαβασω το καλοκαιρι για τριτη λυκειου αλλα ετσι οπως το θελω εγω ,ηξερα ειχα κανει το προγραμμα μου και ξαφνικα μου πεφτουν οχι 1 η 2 μαθηματα αλλα 10 τα οποια πρεπει να ξανα διαβαστουν (κατι που θα εκανα ετσι και αλλιως αλλα χωρις αγχος για το αν θα τα περασω η αν κανω καποια λαθη και αυτο με αγχωνει)απο την αρχη και να παω να τα δωσω.Με αποτελεσμα να χαλασω τις διακοπες μου απο το αγχος και να ειναι σαφως ελαχιστες οι μερες διακοπων μου γιατι θα με νικαει το αγχος των μαθηματων που δεν περασα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Thessaloniki,peraia
    Posts
    10
    kira σε ευχαριστω που προσπαθεις να με βοηθησεις τα καταφερνετε ολοι σας βλεποντας οτι και εσεις περασατε τα ιδια και οτι οντως δεν θα ειμαι ο μονος απλα κανεις δεν μου εγγυαται οτι μεχρι τοτε το αγχος μου θα φυγει και θα γραψω καλα,δεν μπορω να κανω και ιδιαιτερα μαθηματα με καθηγητη γιατι αγχωνομαι και εκει και για αυτο πρεπει να μαζεψω ατομα της ιδια περιπτωσης με εμενα να κανουμε ενα γκρουπακι φροντηστηριου και να παμε να δωσουμε,απλα αγχωθηκα παρα πολυ και ζηλευω ατομα που δεν αξιζαν να περασουν που περασαν και τωρα κανουν βολτες με τα ποδηλατα με τις κοπελες τους η τα αγορια τους αντιστοιχα και εγω εχω τους καθηγητες να μου λενε οτι για λιγο δεν σε περασαμε για την ακριβεια 0.16 υπομορια φανταστητε...το λενε και οι ιδιοι δηλαδη,σημερα τους τα εριξα χοντρα στο σχολειο και τους ελεγα οτι ευχαριστω που τοσο καιρο σας ειχαμε σαν φιλους μας,γιατι ετσι θεωρω οτι ο καθηγητης πρεπει να ειναι φιλος με εναν μαθητη του για λογους υπομονης χεχε αλλα και προσοχης πιστευω οτι ετσι θα γινει και πιο ευχαριστο ενα μαθημα

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •