Πολυ αγχωμένη.. Δεν ξέρω τι να κάνω πια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Πολυ αγχωμένη.. Δεν ξέρω τι να κάνω πια

    Παιδιά δεν μπορώ άλλο είμαι σε κατάσταση πανικου τώρα. Εχω περασει χίλια δυο τον τελευταίο καιρό. Με αφήνει ένα και κατευθείαν με βρίσκει άλλο. Για την υγεία μου εννοώ. Πέρασα κοβιντ πριν πολλες μέρες. Και τώρα έχω πονους νιώθω στους λεμφαδένες μου με τσουφλανε ώρες ώρες.. Δεν ξέρω τι να κάνω... Ανησυχώ πολυ .. Δεν θέλω να παω παλι σε γιατρό.. Επειδή έχω παει άπειρες φορές σε γιατρό το τελευταίο διάστημα και δεν το αντέχω να ξαναπάω.. Είναι πολυ χάλια η ψυχολογία μου. Τι μπορεί να είναι αυτό τώρα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Παιδιά δεν μπορώ άλλο είμαι σε κατάσταση πανικου τώρα. Εχω περασει χίλια δυο τον τελευταίο καιρό. Με αφήνει ένα και κατευθείαν με βρίσκει άλλο. Για την υγεία μου εννοώ. Πέρασα κοβιντ πριν πολλες μέρες. Και τώρα έχω πονους νιώθω στους λεμφαδένες μου με τσουφλανε ώρες ώρες.. Δεν ξέρω τι να κάνω... Ανησυχώ πολυ .. Δεν θέλω να παω παλι σε γιατρό.. Επειδή έχω παει άπειρες φορές σε γιατρό το τελευταίο διάστημα και δεν το αντέχω να ξαναπάω.. Είναι πολυ χάλια η ψυχολογία μου. Τι μπορεί να είναι αυτό τώρα...
    Αγχος συσωρευμενο πρεπει να ειναι. Κι εγω εχω μερες που δεν ειναι καλα κ ξυπνησα σε κατασταση πανικού, με ναυτίες, εφίδρωση κλπ.
    Τωρα… το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να απασχολήσεις το μυαλο σου με κατι για να διώξεις αυτο που σε ταλαιπωρεί. Ολα προερχονται απο το μυαλο μας κ τις αρνητικές μας σκεψεις. Εγω προσπαθω να το κανω, το ριχα καταφερει ηδη 2 φορες κ θα τα καταφέρω πιστευω για αλλη μια φορα απλα ειναι πολυ δυσκολο να το διαχειριστείς ολο αυτο, το ξερω κ να δεις πως λειτουργει. Ολα το μυαλο τα κανει, απο κει πηγάζει το κακο ολο

  3. #3
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    Αγχος συσωρευμενο πρεπει να ειναι. Κι εγω εχω μερες που δεν ειναι καλα κ ξυπνησα σε κατασταση πανικού, με ναυτίες, εφίδρωση κλπ.
    Τωρα… το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να απασχολήσεις το μυαλο σου με κατι για να διώξεις αυτο που σε ταλαιπωρεί. Ολα προερχονται απο το μυαλο μας κ τις αρνητικές μας σκεψεις. Εγω προσπαθω να το κανω, το ριχα καταφερει ηδη 2 φορες κ θα τα καταφέρω πιστευω για αλλη μια φορα απλα ειναι πολυ δυσκολο να το διαχειριστείς ολο αυτο, το ξερω κ να δεις πως λειτουργει. Ολα το μυαλο τα κανει, απο κει πηγάζει το κακο ολο
    Επίσης από χθες έχω πονο στην πλατη πανω δεξιά... Και μου έρχεται για εμετό ώρες ώρες... Τι μπορεί να είναι παλι αυτό? Κοντευω να σκάσω :( όλη μέρα κάτι παθαινω εδώ και μήνες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Καλημερα. Ψυχοσωματικα κατα πασα πιθανοτητα. Κανε κατι που μπορει να σου αποσπασει την προσοχη. Μια δουλεια, ενα περπατημα, να μιλησεις με καποιον που αισθανεσαι ανετα στο τηλεφωνο. Ασε να περασει η μερα και αν δεις οτι επιμενουν τα συμπτωματα τοτε να επισκεφθεις το γιατρο. Επισης μπορεις να γραφεις εδω μεσα αν σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα.

  5. #5
    Quote Originally Posted by oubna1 View Post
    Καλημερα. Ψυχοσωματικα κατα πασα πιθανοτητα. Κανε κατι που μπορει να σου αποσπασει την προσοχη. Μια δουλεια, ενα περπατημα, να μιλησεις με καποιον που αισθανεσαι ανετα στο τηλεφωνο. Ασε να περασει η μερα και αν δεις οτι επιμενουν τα συμπτωματα τοτε να επισκεφθεις το γιατρο. Επισης μπορεις να γραφεις εδω μεσα αν σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα.
    Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τα λόγια σου... Δεν ξέρεις ποσο ανάγκη έχω να μιλήσω... Περνάω παρα πολλα ... Είμαι πολυ αγχωμένη. Επειδή περασα και κορονοιο και τώρα έχω πρήξιμο στους λεμφαδένες μου... Είμαι πολυ στεναχωριμενη είναι σαν εφιάλτης όλο αυτο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    μονο με τον κορονοιο εισαι αγχωμενη ή γενικοτερα; Αν ειναι τωρινο το φαινομενο θα ειναι κατι παροδικο. Θα περασει.

  7. #7
    Quote Originally Posted by oubna1 View Post
    μονο με τον κορονοιο εισαι αγχωμενη ή γενικοτερα; Αν ειναι τωρινο το φαινομενο θα ειναι κατι παροδικο. Θα περασει.
    Είμαι αγχωδης επειδή το τελευταίο 6 μηνο έχω κάποια θέματα υγείας και έχω χάσει σχεδόν 15 κιλά.. Με βρήκε και ο κορονοιος μόλις μου περασε ο κορονοιος είπα πως τώρα θα ησυχάσω αλλά τελικά να που κάτι άλλο βρέθηκε τώρα. Εχουν διογκωθει λεμφαδένες πεινάει και το στήθος δεξιά ώρες ώρες... Και διαβαζω τώρα στα νέα ότι έχουν προκυψεθ πολλες περιπτωσεις ενός συνδρόμου με φλεγμονή σε πολλα συστήματα του Σώματος για όσους ειχαν νοσησει με κορονοιο... Και μου εχουν κοπεί κυριολεκτικά τα ποδια από τον φόβο μου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αγχος , αγχος , αγχος ........δεν μπορω να ξερω το αιτιο.......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Επίσης από χθες έχω πονο στην πλατη πανω δεξιά... Και μου έρχεται για εμετό ώρες ώρες... Τι μπορεί να είναι παλι αυτό? Κοντευω να σκάσω :( όλη μέρα κάτι παθαινω εδώ και μήνες
    Ο εμετός κ οι πόνοι ειναι επειδη σκεφτόμαστε, δινουμε εντολή στον εγκέφαλο οτι απειλείται κ αυτος αντιδρά. Αυτος ο πόνος ειναι εικονικός να το πω καπως ετσι, Οχι οτι δεν τον νιωθουμε, αλλα ημαστε κατα φαντασίαν ασθενής. Τι θελω να πω; Πως αν βαλω με το μυαλο μου οτι με ποναει το δόντι, θα με πονέσει το δόντι. Το εχω κανει κ πιανει. Οοοολα αυτα ειναι υποτιθέμενα αλλα κ Επισης πολυ ρεαλιστικά τα οποια νιωθουμε.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    Ο εμετός κ οι πόνοι ειναι επειδη σκεφτόμαστε, δινουμε εντολή στον εγκέφαλο οτι απειλείται κ αυτος αντιδρά. Αυτος ο πόνος ειναι εικονικός να το πω καπως ετσι, Οχι οτι δεν τον νιωθουμε, αλλα ημαστε κατα φαντασίαν ασθενής. Τι θελω να πω; Πως αν βαλω με το μυαλο μου οτι με ποναει το δόντι, θα με πονέσει το δόντι. Το εχω κανει κ πιανει. Οοοολα αυτα ειναι υποτιθέμενα αλλα κ Επισης πολυ ρεαλιστικά τα οποια νιωθουμε.
    Μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό... Ανησυχώ πιο πολυ επειδή είχα κορονοιο και μην μου έχει συμβεί αυτό το συνδρομο που ακουγεται.. Ελπίζω να ηρεμησω συντομα επειδή πλεον έχω κουραστει απίστευτα πολυ.. Λες και έτρεχα εναγωνιωδως για χιλιόμετρα ασταμάτητα μέρες ολόκληρες είμαι..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 09-02-2022 at 11:03.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Παιδιά δεν μπορώ άλλο είμαι σε κατάσταση πανικου τώρα. Εχω περασει χίλια δυο τον τελευταίο καιρό. Με αφήνει ένα και κατευθείαν με βρίσκει άλλο. Για την υγεία μου εννοώ. Πέρασα κοβιντ πριν πολλες μέρες. Και τώρα έχω πονους νιώθω στους λεμφαδένες μου με τσουφλανε ώρες ώρες.. Δεν ξέρω τι να κάνω... Ανησυχώ πολυ .. Δεν θέλω να παω παλι σε γιατρό.. Επειδή έχω παει άπειρες φορές σε γιατρό το τελευταίο διάστημα και δεν το αντέχω να ξαναπάω.. Είναι πολυ χάλια η ψυχολογία μου. Τι μπορεί να είναι αυτό τώρα...
    καταρχας μην πανικοβαλλεσαι ειμαστε πολλοι ετσι στην ιδια κατασταση..εχω μειζονα καταθλιψη καθε μερα σχεδον ιεμαι με κρισεις πανικου...δεν εχεις τιποτα κανε εξετασεις απλα ειναι ψυχολογικο...να απασχολεις συνεχεια το μυαλο σου βρες δουλεια κανε ενα μεταπτυχιακο να μην σκεφτεσαι ασχημα πραγματα..βρες εναν ψυχολογο και ανθρωπους να το συζητας συνεχεια..και εγω σε αυτη την κατασταση ειμαι κ νιωθω οτι ειμαι σε αδιεξοδο τα αντικαταθλιπτικα δεν με βοηθησαν καθολου δυστυχως

Similar Threads

  1. πολυ περιεργο τικ με νυχια...
    By Greek_mistis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-02-2022, 15:04
  2. δεν ξερω τι να πιστεψω και ανησυχω.
    By Enoxlitikos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 01-02-2022, 00:50
  3. Δεν μπορώ να κάνω ψυχανάλυση!!
    By andreas86 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2022, 13:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •