ΣΟΣ ΤΡΑΥΜΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49

    ΣΟΣ ΤΡΑΥΜΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ

    Καλησπερα εχω αναφερθεί παλαιοτερα και σε αλλα θέματα αλλα συνέχεια προκυπτουν δυστυχως καινούργια...το ξερω οτι φαίνεται παραλογο αλλα δεν ειναι. Λοιπον την κυριακη που μας περασε εγραψα ενα διαγωνισμα στο φροντιστηριο και απο το αγχος μου αρχισε να γουργουριζει η κοιλία μου (εγώ ειχα φάει πολυ καλά το πρωι εντωμεταξυ) και ντραπηκα υπερβολικα πολυ και δεν εκατσα ουτε 3 λεπτα. Ζητησα να αλλάξω αίθουσα και να παω καπου σε μια αιθουσα μόνος μου και ετσι εγινε. Το προβλημα ειναι το εξής. Οτι αυτο το περιστατικο της "αποφυγης" μου εμεινε τώρα και αγχωνομαι ιδιαίτερα πολυ να γράψω καποιο διαγωνισμα στο ΣΧΟΛΕΙΟ, το οποιο ξέρετε οτι ειναι αδιανόητο αυτο, ειδικά και με τις πανελληνιες. Οταν αγχωνομαι πλεον εχω ναυτία, γουργουρητα και τέτοια πραγματα. Εχω επισκεφτει μια φορα εναν ψυχίατρο την προηγούμενή βδομαδα και του ζητησα να ξαναβρεθουμε αυτη την βδομάδα αλλα μου ειπε οχι...μου συνταγογραφησε λεξοτανιλ και Ζολοτριν (ιδιο με το Ζολοφτ). Αγχωνομαι παρα πολυ να γράψω διαγωνισμα στην τάξη τώρα γιατί νομιζω οτι μου εχει μείνει και σαν τραύμα τώρα. Εχω σκεφτεί μεχρι και να πω στους καθηγητές μου οταν γράφουμε διαγωνισμα να γράφω σε μια αίθουσα αλλη μόνος μου και στις πανελληνιες το ιδιο αλλα με την επιτηρηση ενός καθηγητή. Μπορω να το κάνω αυτο ή πρεπει να βάλω τσαμπουκα οσο μπορω και να το αντιμετοπισω αυτο; Δυστυχώς δεν υπαρχει φάρμακο για το γουργουρητο ρωτησα φάρμακοποιο και παθολογο και μου εδωσαν τουλάχιστον κατι για ναυτία, εμετό κλπ γιατι τοσο καιρό επινα χαμομηλια και τελικα τιποτα. Τι μπορω να κάνω με το στομάχι και πως μπορω να αντιμετωπισω αυτο τον φόβο με τα διαγωνισματα. Ειναι μετατραυματικο στρες; Γιατι αν ειναι νομιζω οτι ειναι σοβαρο. Ψυχολογο και να παω τωρα δεν μπορει να μου λυσει αμεσως το προβλημα νομιζω, αλλα το πιο πιθανο ειναι να παω. Με αυτο το πρωτοφανες γεγονος αγχωνομαι οτι ισως δεν δωσω κιολας πανελληνιες που ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟ. Να αναφέρω επισης οτι αύριο κιόλας γράφω. Δεν ξερω αν θα τα καταφερω στο σχολείο αλλα στο φροντιστηριο παντως δεν νομιζω οτι μπορω να ξαναγραψω μέσα σε γεματη τάξη αλλα εκει νομιζω οτι υπαρχει λύση. Το θέμα ειναι το σχολείο. Δεν ξερω κιόλας αν με το αντικαταθληπτικο ξεπεραστουν εστω τα συμπτωματα του στρες, φόβου κλπ σε μερικές βδομάδες. (η αίτια ξερω οτι χρειάζεται βοήθεια ειδικού)

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Να πω επισης δεν ξερω αν το ανεφερα οτι εχω διαταραχή πανικού απο τον Σεπτεμβριο και καταλαβαινετε οτι: οτι και αγχος να εχω εξελίσσεται σε κρίση πανικου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αμα ηταν για αγορια θα ηξερεσ εκει δεν εχεισ θεμα για τα μαθηματα αγχωνεσαι τεσπα επειδη εχω κορεσ και ξερω τι τραβατε πιστευω οτι κατι πρεπει να γινει με το μεγαλωμα σασ ψαχτειτε δεν ξερω συνεχισε το σχολειο ισωσ κατι αλλαξει περνα κ στη σχολη και μετα δεσ τι θα κανεισ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •