Κακός ψυχίατρος??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1

    Κακός ψυχίατρος??

    Πρώτη φορά πήγα σε ψυχίατρο κ ψυχολόγο πριν 5-6 μήνες με είδε μια φορά κ μου είπε ότι έχω οριακή διαταραχή κτλ κτλ.
    Μου συνταγογράφησε cipralex 10mg κ zanax παρόλο που του είπα ότι δεν έχω άνχος.. τον έχω δει 2-3 φορές κ κάθε φορά με ρωτάει αν με πειράζουν τα zanax, μήπως δεν μπορώ να ξυπνήσω το πρωί γιατί πίνω μεγάλη δόση zanax.. επειδή μιλήσαμε από Viber να μου γράψει μια συνταγή με ρώτησε αν θέλω πάλι zanax ενώ του έχω πει 1000 φορές ότι δεν έχω πιει ούτε μισό.. ούτε που το έχω δοκιμάσει.. με είχε ξεχάσει πολύ καιρό για την συνταγή.. με θυμήθηκε κ με ξέχασε πάλι.. εμπας περίπτωση.. μου είχε πει να πίνω cipralex για κάνα χρόνο γιατί είχα πολλά χρόνια κατάθλιψη ενώ κάποιοι γνωστοί μου μου λένε ότι δεν κάνει να πίνεις cipralex πάνω από 5-6 μήνες γιατί συνηθίζει ο οργανισμός κ δεν σε πιάνει μετά.. ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο ??
    Εγώ νομίζω δεν ισχύει γιατί είχα διαβάσει ανάλογα με την περίπτωση απλά συνιστάται για 5-6 μήνες..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    καλα εδω και τιποτα να μην εχεις και να πας σε ψυχιατρο και να παριστανεις οτι εχεις , με ταμπελα θα φυγεις απο εκει μαζι με μερικες συνατγες για χαπια για να γιατρευτεις... οταν η ψυχιατρικη πηρε τον τιτλο της ιατρικης ενω θα επρεπε να ονομαζεται ψευδοιατρικη... δινει την εντυπωση οτι θεραπευει... ενω μπορει να ειναι και fake!

    γενικα ο γιατρος σου για να σε πει οτι θα το παρεις 6μηνες και μετα τερμα, πρεπει να εχει μεσα του σοβαρο πνευμα επαγγελματισου και κυριως ενσυναισθησης.... πραγματικα εγω λυπαμαι πιο πολυ νεους ανθρωπους που καλα-καλα δεν εχουν κλεισει τα 18 ή τα εχουν κλεισει και λαμβανουν ψυχοτροπα....

    πετυχαινουν μια (ασημαντη) διαφορα μεχρι το εξαμηνο... οτι δεις και οτι παρεις... μετα αν τα συνεχισεις θα βρεθεις παλι στο γραφειο του ψυχιατρου να παραπονιεσαι για το σκευασμα που παιρνεις τσαμπα χωρις να κανει τιποτα... και φυσικα οσο συνεχιζεις να τα λανβαινεις κανεις ολο και πιο δυσκολο για τον οργανισμο σου, τα συμπτωματα αποσυρσης του αντικαταθλπτικου.. που σε ενα σημειο και μετα θα νομιζεις οτι δεν δουλευεις επειδη το χρειαζεσαι αυτο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ψυχιατρος που σε ρωταει , η σε πιςζει να παρεις ζαναξ, ειναι κακιστος ψυχιατρος , ετσι κι εγω ετυχα σεναν τετοιον το 2000, και βρεθηκα με 9mg ζαναξ/μερα , αφου με ρωταγε , οταν πια ειχα εθιστει, αν φτανουν τα 9mg ζαναξ , τουλεγα ενα νουμερο και τογραφε , μεχρι που ανεβηκε ο φαρμακοποιος και τουκανε παρατηρηση ! οχι οτο ο επομενος ηταν καλυτερος , καλυτερος κατα τι, μουγραφε 5mg /μερα και τα μειωσα με μεγαλη δυσκολια στα 3mg /μερα , προσοχη στους ασυνειδητους ψυχιατρους . , μπορει να σας καταστρεψουν , ειμαι και 60 ετων των .......

  4. #4
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    καλα εδω και τιποτα να μην εχεις και να πας σε ψυχιατρο και να παριστανεις οτι εχεις , με ταμπελα θα φυγεις απο εκει μαζι με μερικες συνατγες για χαπια για να γιατρευτεις... οταν η ψυχιατρικη πηρε τον τιτλο της ιατρικης ενω θα επρεπε να ονομαζεται ψευδοιατρικη... δινει την εντυπωση οτι θεραπευει... ενω μπορει να ειναι και fake!

    γενικα ο γιατρος σου για να σε πει οτι θα το παρεις 6μηνες και μετα τερμα, πρεπει να εχει μεσα του σοβαρο πνευμα επαγγελματισου και κυριως ενσυναισθησης.... πραγματικα εγω λυπαμαι πιο πολυ νεους ανθρωπους που καλα-καλα δεν εχουν κλεισει τα 18 ή τα εχουν κλεισει και λαμβανουν ψυχοτροπα....

    πετυχαινουν μια (ασημαντη) διαφορα μεχρι το εξαμηνο... οτι δεις και οτι παρεις... μετα αν τα συνεχισεις θα βρεθεις παλι στο γραφειο του ψυχιατρου να παραπονιεσαι για το σκευασμα που παιρνεις τσαμπα χωρις να κανει τιποτα... και φυσικα οσο συνεχιζεις να τα λανβαινεις κανεις ολο και πιο δυσκολο για τον οργανισμο σου, τα συμπτωματα αποσυρσης του αντικαταθλπτικου.. που σε ενα σημειο και μετα θα νομιζεις οτι δεν δουλευεις επειδη το χρειαζεσαι αυτο...
    Ναι.. η αλήθεια είναι πως δεν μπορείς να εμπιστευτείς κανέναν όλοι εκμεταλλεύονται καταστάσεις είτε γιατρός ψυχικής είτε σωματικής υγείας.. εγώ ένιωθα αμέσως καλύτερα κ του το είπα κ η ίδια ότι μάλλον πρόκειται για πλασιμπο.. γενικά βλέπω όντως διαφορά τώρα που έχει περάσει καιρός και έχει φύγει ο ενθουσιασμός απλά υπέφερα πολλά χρόνια κ επιτέλους νιώθω λίγο καλύτερα.. τώρα είναι από τα χάπια.. είναι επειδή ασχολήθηκα με τον εαυτό μου δεν ξέρω.. το άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τον ρώτησα με πια κριτήρια μπορεί κάποιος να αύξησει την δόση και μου είπε ότι θες κάνεις εσύ ξέρεις.. εγώ από περιέργεια ρώτησα.. τεράστια διαφορά δεν βλέπω αλλά σκευτομαι πιο καθαρά.. τελοσπαντων άντε να βγάλεις άκρη.. θα βρω κ κανέναν άλλον αλλά δύσκολο να εμπιστευτείς απτην άλλη.. μήπως τα παρατήσω κ τα χάπια αλλά με είχε τρομάξει μου είχε πει ότι χρειάζομαι τουλάχιστον έναν χρόνο..

  5. #5
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ψυχιατρος που σε ρωταει , η σε πιςζει να παρεις ζαναξ, ειναι κακιστος ψυχιατρος , ετσι κι εγω ετυχα σεναν τετοιον το 2000, και βρεθηκα με 9mg ζαναξ/μερα , αφου με ρωταγε , οταν πια ειχα εθιστει, αν φτανουν τα 9mg ζαναξ , τουλεγα ενα νουμερο και τογραφε , μεχρι που ανεβηκε ο φαρμακοποιος και τουκανε παρατηρηση ! οχι οτο ο επομενος ηταν καλυτερος , καλυτερος κατα τι, μουγραφε 5mg /μερα και τα μειωσα με μεγαλη δυσκολια στα 3mg /μερα , προσοχη στους ασυνειδητους ψυχιατρους . , μπορει να σας καταστρεψουν , ειμαι και 60 ετων των .......
    Δύσκολο να βρεις κάποιον που να αγαπάει το επάγγελμα του σε θέματα υγείας.. φαίνονται όλοι κουρασμένοι!! Εύκολες λύσεις να ξεμπερδευουν και να πάρουν τα λεφτά..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Karelaki View Post
    Δύσκολο να βρεις κάποιον που να αγαπάει το επάγγελμα του σε θέματα υγείας.. φαίνονται όλοι κουρασμένοι!! Εύκολες λύσεις να ξεμπερδευουν και να πάρουν τα λεφτά..
    ολοι πανε για το 50αρικο..............

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Karelaki View Post
    Δύσκολο να βρεις κάποιον που να αγαπάει το επάγγελμα του σε θέματα υγείας.. φαίνονται όλοι κουρασμένοι!! Εύκολες λύσεις να ξεμπερδευουν και να πάρουν τα λεφτά..
    Πιστεύω ένας νέος ψυχίατρος έχει όρεξη για αυτό που κάνει και πιο εξελιγμένες γνώσεις από έναν που είναι χρόνια στο επάγγελμα και το βλέπει σαν ρουτίνα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Αν πας σε γιατρό και του πουλήσεις παραμύθι θα σου γράψει αυτό που θέλεις χωρίς καμία εξέταση.. Ελλαδισταν, σε άλλες χώρες έχουν απαγορεύσει τις βενζοδιαζεπίνεσ συγκεκριμένα το hipnosedon γιατί το θεωρούν το χάπι του βιασμού, εδώ με μια επίσκεψη γράφεις όσα θες.. Προς το παρόν!
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειχα διαβασει μια ιστορια παλια στην Αμερικη https://www.washingtonpost.com/natio...96d_story.html

    Διαβαστε το, μακαρι να ξερατε ολοι Αγγλικα. Καποιοι ακομα και ψυχολογοι πηγαν σε ψυχιατρεια και ειπαν οτι ακουγαν φωνες περιληπτικα. Τους κρατησαν μεσα για μεγαλο χρονικο, τους εδιναν φαρμακα ακομα και οταν δεν αναφεραν ποια τιποτα. Ακομα οτι διαφορετικοι ψυχιατροι βγαζουν διαφορετικα συμπερασματα σε ιδιους ασθενεις. Ειναι παλια η ερευνα.

    Για τα ελληνικα δεδομενα μπορω να πω την προσωπικη μου εμπειρια. Πηγα σε ψυχιατρειο μου εδωσαν αγωγη οταν βγηκα απο αυτο στην οποια η ημερησια δοση υπερβαινει σχεδον τα φαρμακα που παιρνω σε ενα μηνα και αισθανομαι οντως πολυ καλα. Δεν ειχα επικοινωνια, αψογη συμπεριφορα προς ολους και ομως μου εβγαλαν μια διαγνωση οτι ναναι. Φυσικα μου αλλαξε τη ζωη μιας και αποφασισα να βγω σε συνταξη.
    Μιλαμε για επιστημη ακριβειας. Τεσπα χρειαζεται οπως και να το κανουμε, αλλα κρατηστε μικρο καλαθι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ειχα διαβασει μια ιστορια παλια στην Αμερικη https://www.washingtonpost.com/natio...96d_story.html

    Διαβαστε το, μακαρι να ξερατε ολοι Αγγλικα. Καποιοι ακομα και ψυχολογοι πηγαν σε ψυχιατρεια και ειπαν οτι ακουγαν φωνες περιληπτικα. Τους κρατησαν μεσα για μεγαλο χρονικο, τους εδιναν φαρμακα ακομα και οταν δεν αναφεραν ποια τιποτα. Ακομα οτι διαφορετικοι ψυχιατροι βγαζουν διαφορετικα συμπερασματα σε ιδιους ασθενεις. Ειναι παλια η ερευνα.

    Για τα ελληνικα δεδομενα μπορω να πω την προσωπικη μου εμπειρια. Πηγα σε ψυχιατρειο μου εδωσαν αγωγη οταν βγηκα απο αυτο στην οποια η ημερησια δοση υπερβαινει σχεδον τα φαρμακα που παιρνω σε ενα μηνα και αισθανομαι οντως πολυ καλα. Δεν ειχα επικοινωνια, αψογη συμπεριφορα προς ολους και ομως μου εβγαλαν μια διαγνωση οτι ναναι. Φυσικα μου αλλαξε τη ζωη μιας και αποφασισα να βγω σε συνταξη.
    Μιλαμε για επιστημη ακριβειας. Τεσπα χρειαζεται οπως και να το κανουμε, αλλα κρατηστε μικρο καλαθι.
    και εγω ανετα θα τσιμπουσα μια συνταξη.. δεν εχω νοσηλευτει ποτε αλλα φοβαμε εκει μεσα... τοσα ακουγονται...θα πρεπει να συναναστραφω με ατομα εκει μεσα, ασε που απαγορευτε το στριφτο τσιγαρο και μονο ελληνικο καφε μια φορα την ημερα... εγω πινω 5 φραπεδες την ημερα...

    αλλα ξανα λεω φοβαμε να νοσηλευτω...
    παιρνω τοσα χρονια φαρμακα που παιζει και να μην εχω νοσηλευτει να δικαιουμε την συνταξη.

    προς το παρων την βγαζω με ενα επιδομα. λεγετε ΚΕΑ κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης... 200 ευρω το μηνα ειναι. αρχιδια....
    λογω οτι δεν εχω τιποτα στο ονομα μου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    να σας πω πως μουδωσε μια συνταγη για ( 6) ζαναξ ο ψυχιατρος του εοπυυ , τον πηρα τηλεφ. για ραντεβου, μουδωσε το ραντεβου, πηγα την Τεταρτη στο ραντεβου αφου με ρωτησε τι θελω , ειπα τι θελω , πηγα στην ωρα μου , χτυπησα το κουδουνι, μου ανοιξε την πορτα και μουδωσε την σνταγη , τι ειναι αυτο του λεω ? η συνταγη που ζητησες ! αυτο σημαινει επαγγελματισμος , σημειωτεον οτι φορουσα μασκα , οπως κι ο ιδιος .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Karelaki View Post
    Πρώτη φορά πήγα σε ψυχίατρο κ ψυχολόγο πριν 5-6 μήνες με είδε μια φορά κ μου είπε ότι έχω οριακή διαταραχή κτλ κτλ.
    Μου συνταγογράφησε cipralex 10mg κ zanax παρόλο που του είπα ότι δεν έχω άνχος.. τον έχω δει 2-3 φορές κ κάθε φορά με ρωτάει αν με πειράζουν τα zanax, μήπως δεν μπορώ να ξυπνήσω το πρωί γιατί πίνω μεγάλη δόση zanax.. επειδή μιλήσαμε από Viber να μου γράψει μια συνταγή με ρώτησε αν θέλω πάλι zanax ενώ του έχω πει 1000 φορές ότι δεν έχω πιει ούτε μισό.. ούτε που το έχω δοκιμάσει.. με είχε ξεχάσει πολύ καιρό για την συνταγή.. με θυμήθηκε κ με ξέχασε πάλι.. εμπας περίπτωση.. μου είχε πει να πίνω cipralex για κάνα χρόνο γιατί είχα πολλά χρόνια κατάθλιψη ενώ κάποιοι γνωστοί μου μου λένε ότι δεν κάνει να πίνεις cipralex πάνω από 5-6 μήνες γιατί συνηθίζει ο οργανισμός κ δεν σε πιάνει μετά.. ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο ??
    Εγώ νομίζω δεν ισχύει γιατί είχα διαβάσει ανάλογα με την περίπτωση απλά συνιστάται για 5-6 μήνες..
    Καλημέρα. Φυσικά υπάρχουν κακοί ψυχιατροι όπως και σε κάθε κλάδο επαγγέλματος. Τον Σεπτέμβρη πήγα σε έναν ο οποίος μου πήρε 80€ με κράτησε ένα τέταρτο όλο και όλο και μου είπε να παίρνω 3 λεξοτανιλ την μέρα. Φυσικά και δε τα πήρα. Άκρως επικίνδυνος ο τύπος. Θα ήθελα τόσο πολύ να τον πετύχω κάπου να τον βρίσω. Όσο για τα αντικαταθλιπτικα εγώ έπαιρνα enlift για 2 χρόνια και ήμουν τέλεια. Δεν ισχύει ότι τα παίρνεις 5-6 μήνες μόνο. Τα παίρνεις για όσο τα χρειάζεσαι. Θα σου πρότεινα να πας σε άλλον ψυχίατρο. Εγώ πήγα τώρα πριν 3 μέρες και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Δε μου ανέφερε πότε την λέξη ηρεμιστικά.........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εγώ θα πω για την ψυχολόγο που πήγα χωρίς χρήματα επειδή δεν έχω, μου είπε ότι δεν μπορώ να αλλάξω ψυχολόγο αφού έχω ξεκινήσει με μια και να τις κλείσω ραντεβού για να μου κάνει καλύτερη τιμή. Πάντως είμαι βέβαιος ότι εάν η ψυχολόγος που μου τα είπε αυτά, εάν πληρωνόταν από εμένα δεν θα με έδιωχνε. Επίσης μου είπε ότι τα φάρμακα που παίρνω ίσως χρειαστεί να τα παίρνω εφόρου ζωής, γι'αυτό όσο και να έχω τραυματικές εμπειρίες με το θέμα εργασία, είτε θα πρέπει να βρω δουλειά και να πάω σε ψυχολόγο, είτε να βρω άλλους τρόπους αντιμετώπισης των προβλημάτων μου, όπως αλκοόλ, αύξηση δώσεις φαρμάκων κ.α

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ θα πω για την ψυχολόγο που πήγα χωρίς χρήματα επειδή δεν έχω, μου είπε ότι δεν μπορώ να αλλάξω ψυχολόγο αφού έχω ξεκινήσει με μια και να τις κλείσω ραντεβού για να μου κάνει καλύτερη τιμή. Πάντως είμαι βέβαιος ότι εάν η ψυχολόγος που μου τα είπε αυτά, εάν πληρωνόταν από εμένα δεν θα με έδιωχνε. Επίσης μου είπε ότι τα φάρμακα που παίρνω ίσως χρειαστεί να τα παίρνω εφόρου ζωής, γι'αυτό όσο και να έχω τραυματικές εμπειρίες με το θέμα εργασία, είτε θα πρέπει να βρω δουλειά και να πάω σε ψυχολόγο, είτε να βρω άλλους τρόπους αντιμετώπισης των προβλημάτων μου, όπως αλκοόλ, αύξηση δώσεις φαρμάκων κ.α
    Αλκοολ πινω εγω ο βλακας! μαζι με φαρμακα! μεγα λαθος...
    αλλα δεν πινω πολυ... δυο με τρεις μπυρες ισα που δηλαδη...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Αλκοολ πινω εγω ο βλακας! μαζι με φαρμακα! μεγα λαθος...
    αλλα δεν πινω πολυ... δυο με τρεις μπυρες ισα που δηλαδη...
    Η ψυχίατρος μου όταν είχα μου είχε πει αλκοόλ 2 ώρες μετά η πριν από τα φάρμακα, βέβαια η δική μου περίπτωση μπορεί να διαφέρει από άλλον που μπορεί να παίρνει πιο πολλά η πιο βαριά!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •