Φοβος εμμονων;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Φοβος εμμονων;

    Καλησπέρα παιδιά.

    Παίρνω αγωγή για 2η φορά. Εσιταλοπραμη. Την 1η φορα την πήρα για σωματοποιημενο στρες. Τώρα ειμαι στην γαδ (μάλλον...).

    Είμαι στην 8η μέρα. Από παρενέργειες το άγχος έχει φτάσει ταβάνι. Κρίσεις κάθε μέρα...

    Το θέμα μου είναι άλλο.. Μου έχει δημιουργηθεί φόβος, ότι θα το χάσω, ότι δεν θα αντέξω άλλο γιατί κουράστηκα πια (2 χρόνια παλεύω με το τέρας) και ότι θα μου στρίψει και θα κάνω κακό σε μένα... Και αυτό με τρομάζει πολύ στην ιδέα και μόνο.. Οπότε όσο με τρομάζει μου έρχεται σαν εικόνα στο μυαλό και παθαίνω κριση εκεί λέω το χάνω...

    Έχετε εμπειρίες; Η ψυχολόγος μου είπε να κάνω απλά 20 μέρες υπομονή να δράσουν και πως τίποτα κακό δεν θα συμβεί.

    Παιδιά ειλικρινά είμαι κομμάτια και έχω και 2 παιδιά που με χρειάζονται και με βλέπουν να κλαίω χωρίς λόγο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Θέλει υπομονή η εσιταλοπραμη αλλά κάνει δουλειά στο άγχος. Οι παρενέργειες θα μειωθούν με τον καιρό. Συνήθως την εσιταλοπραμη τη δίνουν μαζί με ζαναξ μέχρι να δράσει. Ρώτα τον γιατρό σου

  3. #3
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Θέλει υπομονή η εσιταλοπραμη αλλά κάνει δουλειά στο άγχος. Οι παρενέργειες θα μειωθούν με τον καιρό. Συνήθως την εσιταλοπραμη τη δίνουν μαζί με ζαναξ μέχρι να δράσει. Ρώτα τον γιατρό σου
    Μου είπε αν δεν την παλεύω να πάρω λεξοτανιλ... Να είναι αυτό το χάλι δηλαδή αποτέλεσμα των παρενεργειων; Απελπιστηκα....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Μην απελπίζεσαι δώσε χρόνο στο χάπι
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα έχω και εγώ τα ίδια
    Σκέψου ότι έχεις τα παιδάκια σου που σε χρειάζονται και όλα θα φτιάξουν
    Είναι δύσκολο συναίσθημα να νιώθεις ότι χανεις τον εαυτό σου αλλά προσπάθησε να βρεις διεξόδους να χαλαρώνεις

  5. #5
    Ευχαριστώ για την απάντηση.... Υπομονή και πάλι υπομονή δηλαδή....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Κ εγώ τα ίδια είμαι.
    Κάθε μέρα κάνω μια σκέψη εμμονή.
    Μια ότι θα χάσω το μυαλό μου κ το σκέφτομαι όλη μέρα.
    Αν προκυψει κάτι άλλο θα σκεφτώ το καινούριο.
    Πχ χθες βουηξε λίγο το αυτι μου κ σταμάτησε όπως συμβαίνει σε όλους κ μετά στην ησυχία παρατηρούσα τα αυτιά μου κ είχα ένα βουητό.
    Το σκεφτόμουν σήμερα τη μισή μέρα.
    Μετά σκεφτόμουν κ αν με ενοχλούν όλοι οι ήχοι ,κ οι φωνές των ανθρώπων κ οτιδήποτε ακούγεται?
    Κ λέω δεν πάω καλά λες να μου κολλήσει αυτό κ να μην θέλω να ακούω τίποτα?
    Κ λέω πάει θα τρελαθώ.
    Πρώτη φορά μου συμβαίνουν αυτά.
    Προφανώς επειδή αρχισα να κάνω τις σκέψεις μου εμμονές κ από τον μεγάλο φόβο μου τις κάνω δεν εξηγείται αλλιώς.
    Κ εγώ βρίσκομαι πρώτη φορά σε αγωγή περίπου 20η μέρα.

  7. #7
    Ποπό... Τι να σου πω... Καταλαβαίνω ότι είναι από τον φόβο. Αλλά δεν λέει να φύγει. Μόλις με πιάσει πανικός και φόβος πάλι τα ίδια γυρνάνε στο μυαλό μου και μετά φοβάμαι περισσότερο κι γινεται φαύλος κύκλος...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Kate9090 View Post
    Ποπό... Τι να σου πω... Καταλαβαίνω ότι είναι από τον φόβο. Αλλά δεν λέει να φύγει. Μόλις με πιάσει πανικός και φόβος πάλι τα ίδια γυρνάνε στο μυαλό μου και μετά φοβάμαι περισσότερο κι γινεται φαύλος κύκλος...
    Κάθε μέρα γεννάω καινούριες κ περισσότερες εμμονικες κ ψυχαναγκαστικές σκέψεις που ποτέ δεν είχα.
    Ότι κ να σου πω ότι έχω σκεφτεί δύο ημέρες είναι λίγο.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •