Ανορεξία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164

    Ανορεξία;

    Καλησπερα κ απο εμενα. Εδω κ 5 ημερες δεν τρωω πολυ καλα. Θελω να πω πως εφυγε ο πατερας μου κ με πηρε απο κατω. Παλια μου ειχε ξανα τυχει να εχω κρίσεις πανικού & γαδ ομως το ξεπέρασα μονη μου κ με τη βοηθεια του αγοριού μου (σπούδασε ψυχολογία). Το πρωι που ξυπναω εχω ναυτία απο το αγχος. Μολις ανοιγω τα ματια αρχιζει να με τρωει το αγχος χωρις καν ο εγκέφαλος να ξυπνησει. Αρχίζω μα το ζορι στη κυριολεξία να τρωω παρα πολυ λιγο, Βασικα τσιμπάω. Το πρωι τρωω ενα αυγουλακι, μια μπανανα, μεσημερι - θα φαω λιγο μεσημεριανό κ νιωθω τελειως εξαντλημένη κ εχω συνεχεια ανυσηχια. Απο κει κ μεσα ισως κοιμηθω λιγάκι ξ το απογευμα θα φαω λιγο παραπανω οπως: κανα γλυκο, λιγο φαγητο κ το βραδυ κανα 2 φέτες μαρμελάδα…κ ξανα παλι την επομενη μερα απο την αρχη. Μου ερχονται συνεχεια αρνητικές σκεψεις, φοβίες κ δεν εχω ορεξη για φαγητο κ αυτο με αγχώνει. Να πω πως αυτες τις μερες ειχα αδιαθετήσει αλλα δεν εχασα κιλα ειμαι στα ιδια, μονο που εγω νιωθω το στομαχι μου άδειο κ βλέπομαι στο καθρέφτη αν εχω αδυνατίσει, με κολλησε εκει το μυαλο. Το εχει παθει κανεις;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    Καλησπερα κ απο εμενα. Εδω κ 5 ημερες δεν τρωω πολυ καλα. Θελω να πω πως εφυγε ο πατερας μου κ με πηρε απο κατω. Παλια μου ειχε ξανα τυχει να εχω κρίσεις πανικού & γαδ ομως το ξεπέρασα μονη μου κ με τη βοηθεια του αγοριού μου (σπούδασε ψυχολογία). Το πρωι που ξυπναω εχω ναυτία απο το αγχος. Μολις ανοιγω τα ματια αρχιζει να με τρωει το αγχος χωρις καν ο εγκέφαλος να ξυπνησει. Αρχίζω μα το ζορι στη κυριολεξία να τρωω παρα πολυ λιγο, Βασικα τσιμπάω. Το πρωι τρωω ενα αυγουλακι, μια μπανανα, μεσημερι - θα φαω λιγο μεσημεριανό κ νιωθω τελειως εξαντλημένη κ εχω συνεχεια ανυσηχια. Απο κει κ μεσα ισως κοιμηθω λιγάκι ξ το απογευμα θα φαω λιγο παραπανω οπως: κανα γλυκο, λιγο φαγητο κ το βραδυ κανα 2 φέτες μαρμελάδα…κ ξανα παλι την επομενη μερα απο την αρχη. Μου ερχονται συνεχεια αρνητικές σκεψεις, φοβίες κ δεν εχω ορεξη για φαγητο κ αυτο με αγχώνει. Να πω πως αυτες τις μερες ειχα αδιαθετήσει αλλα δεν εχασα κιλα ειμαι στα ιδια, μονο που εγω νιωθω το στομαχι μου άδειο κ βλέπομαι στο καθρέφτη αν εχω αδυνατίσει, με κολλησε εκει το μυαλο. Το εχει παθει κανεις;
    καλησπερα.
    συγνωμη, αλλα αυτα που τρως, εγω τα τρωω οταν δεν κανω διαιτα...
    ανορεξια, δεν ειναι με τιποτε...
    αυτο δεν σημαινει οτι δεν σου συμβαινει κατι.
    σου συμβαινει ολο το υπολοιπο που περιγραφεις με το αγχος και την θλιψη και τη κοπωση.
    οι 5 μερες ειναι πολυ μικρο διαστημα, αλλα αν η ανησυχια συνεχιστει, μπορεις να επισκευθεις εναν ψυχολογο να συζητησεις αυτα που νοιωθεις..

  3. #3
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    Καλησπερα κ απο εμενα. Εδω κ 5 ημερες δεν τρωω πολυ καλα. Θελω να πω πως εφυγε ο πατερας μου κ με πηρε απο κατω. Παλια μου ειχε ξανα τυχει να εχω κρίσεις πανικού & γαδ ομως το ξεπέρασα μονη μου κ με τη βοηθεια του αγοριού μου (σπούδασε ψυχολογία). Το πρωι που ξυπναω εχω ναυτία απο το αγχος. Μολις ανοιγω τα ματια αρχιζει να με τρωει το αγχος χωρις καν ο εγκέφαλος να ξυπνησει. Αρχίζω μα το ζορι στη κυριολεξία να τρωω παρα πολυ λιγο, Βασικα τσιμπάω. Το πρωι τρωω ενα αυγουλακι, μια μπανανα, μεσημερι - θα φαω λιγο μεσημεριανό κ νιωθω τελειως εξαντλημένη κ εχω συνεχεια ανυσηχια. Απο κει κ μεσα ισως κοιμηθω λιγάκι ξ το απογευμα θα φαω λιγο παραπανω οπως: κανα γλυκο, λιγο φαγητο κ το βραδυ κανα 2 φέτες μαρμελάδα…κ ξανα παλι την επομενη μερα απο την αρχη. Μου ερχονται συνεχεια αρνητικές σκεψεις, φοβίες κ δεν εχω ορεξη για φαγητο κ αυτο με αγχώνει. Να πω πως αυτες τις μερες ειχα αδιαθετήσει αλλα δεν εχασα κιλα ειμαι στα ιδια, μονο που εγω νιωθω το στομαχι μου άδειο κ βλέπομαι στο καθρέφτη αν εχω αδυνατίσει, με κολλησε εκει το μυαλο. Το εχει παθει κανεις;
    Ναι ανορεξία δεν είναι με τίποτα.. είναι λογικό να μην έχεις όρεξη για φαγητό όταν έχεις τόσο άσχημα συναισθήματα.. εγώ συνήθως δεν έβαζα τίποτα στο στόμα πέρα από καφέ κ τσιγάρο μέχρι το βράδυ όπου έτρωγα ένα γεύμα.. το πρωί πεινάγα πολύ όταν ξυπναγα με έπιανε αηδία απτην πείνα κ δεν ήθελα να φάω τίποτα μετά μου έκλεινε το στομάχι κ συνήθως την πρώτη μπουκιά από οτιδήποτε ας πούμε μια μπουκιά ψωμί την έτρωγα 8-9-10 το βράδυ μετά μου άνοιγε η όρεξη κ έτρωγα ένα γεύμα κ να φανταστείς ούτε αυτό δεν είναι ανορεξία..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Karelaki View Post
    Ναι ανορεξία δεν είναι με τίποτα.. είναι λογικό να μην έχεις όρεξη για φαγητό όταν έχεις τόσο άσχημα συναισθήματα.. εγώ συνήθως δεν έβαζα τίποτα στο στόμα πέρα από καφέ κ τσιγάρο μέχρι το βράδυ όπου έτρωγα ένα γεύμα.. το πρωί πεινάγα πολύ όταν ξυπναγα με έπιανε αηδία απτην πείνα κ δεν ήθελα να φάω τίποτα μετά μου έκλεινε το στομάχι κ συνήθως την πρώτη μπουκιά από οτιδήποτε ας πούμε μια μπουκιά ψωμί την έτρωγα 8-9-10 το βράδυ μετά μου άνοιγε η όρεξη κ έτρωγα ένα γεύμα κ να φανταστείς ούτε αυτό δεν είναι ανορεξία..
    Καλημερα Karelaki
    Κι εμενα με πιανει απίστευτη αηδια τις πρωινές ωρες ομως τρωω με το ζορι κ το στομαχι μου ερχεται λιγο στα ισια. Μεσημεριανό Επισης τρωω με το ζορι κ λιγο ισα-ισα να πω οτι εφαγα κ μετα το απογευμα ολο τσιμπολογάω. Νταξει θα εχουμε κ τα κατω μας, ομως μου εχει καρφωθεί στο μυαλο πως χανω κιλα κ ζυγίζομαι ολη την ωρα κ με πιανει αγχος, πανικός κ τρελα ταυτοχρονα. Σκεφτομαι ολη μερα ηλιθιοτητες κ το μυαλο δουλευει ολη μερα με αποτελεσμα να ειμαι κομματια το βραδυ κ να μην μπορω να κοιμηθω. Ευχομαι συντομα να σταθώ κ παλι στα ποδια μου. Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    Καλημερα Karelaki
    Κι εμενα με πιανει απίστευτη αηδια τις πρωινές ωρες ομως τρωω με το ζορι κ το στομαχι μου ερχεται λιγο στα ισια. Μεσημεριανό Επισης τρωω με το ζορι κ λιγο ισα-ισα να πω οτι εφαγα κ μετα το απογευμα ολο τσιμπολογάω. Νταξει θα εχουμε κ τα κατω μας, ομως μου εχει καρφωθεί στο μυαλο πως χανω κιλα κ ζυγίζομαι ολη την ωρα κ με πιανει αγχος, πανικός κ τρελα ταυτοχρονα. Σκεφτομαι ολη μερα ηλιθιοτητες κ το μυαλο δουλευει ολη μερα με αποτελεσμα να ειμαι κομματια το βραδυ κ να μην μπορω να κοιμηθω. Ευχομαι συντομα να σταθώ κ παλι στα ποδια μου. Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου
    ανορεξια, δεν ειναι να μην εχεις πολλη ορεξη για φαγητο.
    ειναι μια εντελως διαφορετικη παθηση.
    ανορεξια ειναι, να εχεις ορεξη να φας και να προσπαθεις με νυχια και με δοντια να τρως οσο λιγοτερο γινεται μεχρι να σου κοπει η ορεξη, ακομα κι ενα μαρουλι η ενα μηλο την ημερα.
    στην ανορεξια, δεν φοβασαι να μην χασεις αλλα κιλα, οπως εσυ.
    στην ανορεξια προσπαθεις να χανεις ολο και περισσοτερο και νομιζεις οτι οσοι προσπαθουν να σε παροτρυνουν να φας, θελουν το κακο σου.
    το κλεισιμο της δικης σου ορεξης δεν ειναι ανορεξια.
    ειναι παρενεργεια του αγχους και της ανησυχιας που νοιωθεις.
    αν συνεχιστει, πηγαινε να δεις καποιον ψυχοθεραπευτη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Μη μπερδευετε την ανορεξία με την νευρικη ανορεξία....Ανορεξια είναι οταν δεν εχεις ορεξη για φαγητο και νευρική ανορεξία μια ψυχιατρική πάθηση.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ανορεξια, δεν ειναι να μην εχεις πολλη ορεξη για φαγητο.
    ειναι μια εντελως διαφορετικη παθηση.
    ανορεξια ειναι, να εχεις ορεξη να φας και να προσπαθεις με νυχια και με δοντια να τρως οσο λιγοτερο γινεται μεχρι να σου κοπει η ορεξη, ακομα κι ενα μαρουλι η ενα μηλο την ημερα.
    στην ανορεξια, δεν φοβασαι να μην χασεις αλλα κιλα, οπως εσυ.
    στην ανορεξια προσπαθεις να χανεις ολο και περισσοτερο και νομιζεις οτι οσοι προσπαθουν να σε παροτρυνουν να φας, θελουν το κακο σου.
    το κλεισιμο της δικης σου ορεξης δεν ειναι ανορεξια.
    ειναι παρενεργεια του αγχους και της ανησυχιας που νοιωθεις.
    αν συνεχιστει, πηγαινε να δεις καποιον ψυχοθεραπευτη.
    Ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες. Φαντασου καθε φορα που αγχώνομαι δεν μπορω να φαω απο το φοβο μου κ εχω ναυτία. Οπως τοτε με τον σεισμο που ειχαμε 3/3/21 ειχα να φαω πολλες μερες αλλα δεν εχασα κιλό. Ετρωγα πολυ λιγο οπως τωρα κ πολλες φορες. Σημερα εβγαλα το σκυλο βολτα να ξεσκάσει ο εγκέφαλος μου γιατι πρωι πρωι παλι που ανοιξα το ματι μου ειχα αγχος. Εκανα δουλειες σπιτι κλπ κ εκανα κ γυμναστικη για να φυγει αυτην η τρελα που εχω στο κεφαλι. Ξάπλωσα μπας κ με παρει λιγο ο υπνος αλλα δρν το βλεπω. Εχω καταλαβει πως το μυαλο ειναι κουρασμένο απο σκεψεις κ αγχος κ χρειαζεται λιγο παραπανω υπνο. Εχω παρει κ βαλεριάνα σταγονες, λενε πως βοηθανε. Παιρνω εδω κ 4 μερες αλλα δεν ειδα καποια ιδιαίτερη διαφορα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Και εγώ είμαι αρκετά αδύνατη έχω αγχώδη διαταραχή και αρρωστοφοβία που με επηρεάζουν στο φαγητό...τον τελευταίο καιρό με πίανουν τάσεις λιποθυμίας ,ναυτία μαυζεύοντε γαστρικά υγρά,κάνω μπάνιο λαχανιάζω...έχω κάνει πολλές εξετάσεις δεν μου βρίσκουν κάτι μου λένε να φάω κ απο άγχος...εγώ επειδή εχω αρρωστοφοβία δν τ χωνεύω ανησυχώ πολύ κ με επηρεάζει κ στ φαγητό..υποφέρω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Είναι ψυχολογικό αυτό το παθαίνω και εγώ όταν είμαι χάλια ψυχολογικά και έχω άγχος Δεν τρώω καθόλου τώρα ελάχιστο!!! Δεν κάνεις κακό στον οργανισμό σου εμένα μου έκανε κακό από έλλειψη βιταμινών δεν θα το κάνω ακόμα και τώρα το έχω ξεπεράσει αλλά προσπαθώ....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •