Έχω χάσει πολλά κιλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Έχω χάσει πολλά κιλα

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 30 ετών και έχω διαγνωστεί με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή. Πάντα ήμουν αδύνατη και μικροκαμωμενη. Τους τελευταίους 2 μήνες έχω χάσει πολλά κιλά γιατί δεν τρώω λόγω άγχους. Κατά καιρούς είχα θέμα με την εικόνα μου και ήθελα να είμαι λίγα κιλά αλλά τώρα έχω τρομάξει με τον εαυτό μου. Δεν τρώω τιποτα απολύτως όλη μέρα και έτρωγα μονο το βράδυ (κυρίως φαστ φουντ ενώ είχα καλό φαγητό στο σπίτι).. ξαφνικά όλοι μου έλεγαν ότι έχω αδυνατίσει πολύ αλλά δεν το είχα συνειδητοποιήσει μέχρι σήμερα. Είμαι 1,54 και η ζυγαριά έδειξε 39 κιλά. Πότε στη ζωή μου δεν ήμουν τόσα λίγα κιλά. Θέλω να φάω αλλά δεν μπορώ, δεν έχω διάθεση, βαριέμαι και κατάβαθος ίσως και να μη θέλω.. κάθομαι τόση ώρα στον καναπέ και σκέφτομαι ότι κάτι πρέπει να φάω (έχω πιει μόνο ένα καφέ σημερα) και ξέρω ότι δε θα φάω τελικά τιποτα και θα πάω για ύπνο. Παλεύω με τον εαυτό μου να σηκωθώ να φάω τα μπισκότα που αγόρασα και δεν το κάνω.. είχα πάει πολλά κιλά λόγω εγκυμοσύνης και χάρηκα όταν εχασα πάλι τα κιλά.. νομίζω όμως ότι έχω πάρει την κάτω βόλτα και δε μπορώ να ανέβω.. δεν ξέρω τι απάντηση περιμένω να πάρω.. δεν ξέρω τι μου συμβαίνει.. από όσα διαβάζω στο φόρουμ αντιλαμβάνομαι ότι αυτό που έχω δεν είναι νευρικη ανορεξια.. όμως νομίζω ότι προς τα εκεί οδευω και δε μπορώ να βοηθήσω τον εαυτό μου.. πως να φάω αφού δε θέλω? Πως να φάω αφού δεν πεινάω? Και αν φάω σήμερα ξερω πως πάλι αύριο νηστικη θα μείνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Σε καταλαβαινω ότι δεν εχεις ορεξη για φαγητό. Το εχω περάσει και γω. Θα επανέλθει η ορεξη σου οταν με την αγωγή μειωθεί το άγχος σου. Προτεινω μέχρι τότε με το ζορι να τρως κατι. Και οταν έχεις ορεξη για φαγητό να τρως οσο περισσπτερο μπορείς. Μια λύση για να τρεφεσε και υγιεινα και να παιρνεις αρκετες θερμίδες είναι να τρως ξηρους καρπούς. Εγώ πίνω και γαλα ή χυμους οταν δεν κατεβαινει τιποτα!

  3. #3
    Είμαι σχεδόν 2 μήνες σε αγωγή και ακόμη διαφορά δεν έχω δει... προχθές έφαγα μόνο 2 μπισκότα, χθες ένα σουβλάκι και σήμερα ακόμη τίποτα.. πφφφ είναι δύσκολο να φας μόνο και μόνο επειδή πρέπει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    να απεθυνθεις σεναν ψυχολογο, οχι ψυχιατρο, κινδυνευει η ζωη σου ..........

Similar Threads

  1. Πολλά κιλά και έρωτας.....
    By natiav in forum Παχυσαρκία
    Replies: 26
    Last Post: 07-07-2013, 12:57
  2. SOS! πολλα περιττα κιλα
    By evageliagiannena in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 12-11-2012, 21:42
  3. Είναι τελικά λυτρωτικό για έναν άνθρωπο το να χάσει κιλά; (Topic No0)
    By Sethunya in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 9
    Last Post: 19-06-2012, 21:57
  4. Πολλά παραπάνω κιλά
    By redballoon in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 29-08-2011, 05:11
  5. Replies: 3
    Last Post: 17-06-2010, 00:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •