Τροποι απόσπασης προσοχής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    10

    Τροποι απόσπασης προσοχής

    Καλησπέρα παιδιά,
    Όλοι ξέρουμε ότι οι ιδεοληψίες μας λένε τι να κάνουμε κ πολλές φορές δεν καταλαβαίνουμε ότι είναι ιδεοληψίες και μας πιάνει σύγχυση.Είναι σαν ένα τέρας που μας κυνηγάει, άλλοτε μας μαλώνει, άλλοτε μας δημιουργεί ενοχές για πράγματα που σκεφτόμαστε είτε πραγματικά είτε όχι κτ. Οσοι από εσάς παλεύετε χρόνθα με αυτό τι μεθόδους χρησιμοποιείτε για να κάνετε απόσπαση η εκλογικευση. Εγώ πχ γράφω τι μου λέει το τέρας όπως το ονομαζω και προσπαθώ να δω αν είναι αλήθεια ή όχι κ να απαντήσω σε ότι μου λέει. Όμως έχει γίνει τόσο ένα με εμένα που με κουράζει.. Σε μια βδομάδα γεμίζω ολόκληρο τετράδιο. Από την άλλη ως απόσπαση κάνω κάτι πρακτικό η κάτι που μαρεσει αλλά κ πάλι δε μου φεύγει εντελώς. Εσείς τι πρακτικές χρησιμοποιείτε? Να γράψουμε μερικά μήπως βοηθηθούν κι άλλοι..
    Πιστεύετε ότι θα φτάσουμε ποτέ σε επίπεδο που να μην υπάρχουν καθόλου αυτές οι σκέψεις η πρέπει να συμβιβαστουμε ότι θα τις έχουμε κ θα βελτιωθούν κάπως ώστε να είμαι λειτουργικοί? Πόσο θέλω να φύγουν έτσι μαγικά, με πιάνει ανυπομονησία και δεν μπορώ να περιμένω ενώ βλέπω βελτίωση, έχω υψηλά στάνταρς και τα κάνω χειρότερα γτ είμαι αυστηρή με τον εαυτό μ. Η ψυχολογος μ έχει πει ότι έχω κ οριακά στοιχεία και προκαλώ όλα αυτά τα πάνω κάτω. Γνκ η ocd συνδυάζεται με πολλές διαταραχές προσωπικότητας..Αχ γτ να είμαστε έτσι? Μισώ τον εαυτό μ ενώ ξέρω ότι θέλω να τον αγαπήσω, αλλά δε μπορώ να περιμενω να γίνει όπως τον φαντάζομαι.Ταυτόχρονα ενώ διαλέγω ανθρώπους που ειναι πιο ισορροπημένοι σε εισαγωγικά κ αρχικά τους θαυμάζω θέλω ττοσο πολύ νσ πονέσουν όπως εγώ κ τους ζηλεύω κ τα καταστρέφω όλα εν τέλει κι ας τους αγαπάω.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    6
    Θα γράψω πρώτος μια αντιμετώπιση για όσους έχουν θέμα παρόμοιο με την δική μου ιψδ τουλάχιστον. Θρησκευτικές Ιδεοληψίες και Σκέψεις.
    Λοιπόν, 1) Οπότε βλαφημεις η κάνεις κάποια πράγματα τα οποία σε κάνουν να βλάσφημεις, κάτσε και σκεψου το εξής : Κάνω κάτι κακο και με κανει να βλασφημω? ΌΧΙ!!
    Τι είναι βλασφημία? Τι είναι βρισιά? Πότε θα μετραει η βλασφημία μου? Ποτέ θα μετραει η άκρως αμαρτολη σκέψη μου?
    Θα μετράει όταν θα είναι κάτι που το κάνεις Θελημενα.
    Οταν βρίζεις από μέσα σου τα θεία(του οποίου θεού πιστεύεις)η κάνεις ακρως αμαρτολες σκέψεις και σε ΕΝΟΧΛΟΥΝ, Αυτό αυτομάτως σημαίνει ότι είναι κάτι που δεν θέλεις να λες η να σκέφτεσαι πραγματικά, Οπότε επίσης αυτομάτως ξανασημαινει ότι δεν είναι αμαρτία και δεν θα έχει καμία επίπτωση διοτι δεν το λες η το σκεφτεσαι εσύ αλλά στο φέρνει στο μυαλο η ιψδ σου :).
    Αν δεις στον δρόμο έναν με νοητικό πρόβλημα και σου πει την πιο βαριά βρισιά που υπάρχει η σου κάνει εικόνα την πιο φρικτή σκέψη με την οικογένειά σου θα του κρατήσεις κακια? Όχι φυσικά διότι ξέρεις ότι είναι τρελος και το κάνει για αυτόν τον λόγο.
    Αν το κάνει όμως κάποιος φυσιολογικός θα έχεις πρόβλημα, Σωστά? Ναι διότι το κάνει Θελημενα.
    Εμείς μπορεί να μην είμαστε τρελοί νοητικά, όμως έχουμε κάποιες ψυχικές διαταραχές και αυτό ο θεός το βλέπει.
    Οπότε προσπαθήστε να σταματήσετε να αγχώνεστε να μπλοκάρεται καθημερινές συνήθειες, αγνοήστε τις σκέψεις και τις εικόνες που σας έρχονται στο μυαλό διότι πολύ απλά δεν είναι δικές σας οπότε δεν μετράνε σαν αμαρτία/βλασφημια, και ο θεός δεν θέλει να είμαστε δυστιχισμενοι.
    2)
    Ο Θεός δεν τιμωρεί κανέναν και για κανέναν λόγο.
    Ξέρει ότι πάσχουμε από μια ψυχική ασθένεια, και γενικώς ο θεός δε τιμωρεί.

    Με έχει βοηθήσει αρκετά όλο αυτό που σας έγραψα, ελπίζω να φανεί χρήσιμο και σε κάποιους από εσάς.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •