Νομίζω πως πεθαίνω....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103

    Νομίζω πως πεθαίνω....

    Κυριολεκτικά....ενώ άλλες φορές σκεφτόμουν τι τίτλο θα βάλω στο θέμα μου....τώρα απλά έβαλα δίχως να το σκεφτώ ...το νοιώθω άσχημα....
    Δεν είναι ότι παιθαινω με την έννοια που όλοι ξέρουμε...αλλά ψυχικά.
    Ειλικρινά..δεν ξέρω τι με έχει πιάσει και δεν είμαι καθόλου σίγουρος για τον εαυτό μου.... αμφιβάλλω....νοιώθω ότι στην νέα μου δουλειά όπου γαμωτο είναι και το αντικείμενο μου....ότι δεν μπορώ να τα καταφέρω ..με τρώει αγχώνομαι....δεν ξέρω τι να κάνω...αλήθεια ..δεν ξέρω τι με έχει πιάσει.... πεθαίνω
    Πεθαίνει η αυτοπεποίθηση μ...και μαζί της και εγώ.
    Πάντα ήμουν έτσι....αλά τρ νοιώθω πως έχει απογινει.... αλήθεια...δεν ξέρω τι να κάνω....νοιώθω μόνος αλλά και παράλληλα θέλω να είμαι (αυτό σε άλλο post θα το εξηγήσω δεν θέλω να μακρυγωρησω αυτήν την φορά).
    Νοιώθω φόβο...απελπισία...νομίζω ότι θα καταρευσω...όχι νομίζω...πιστεύω θα έρθει η ώρα αυτή...και απλά...τίποτα....μετά νεκρός...

    Ίσως να σας φαίνεται αστείο σε μερικούς ή περίεργο....αλλά ειλικρινά.........νοιώθω ότι δεν έχω νόημα...δεν ξέρω τι να κάνω
    Τώρα που τα γράφω αυτά έχω βουρκωσει άσχημα.
    Θα σηκωθώ πάλι χάλια αύριο

  2. #2
    Quote Originally Posted by Anonym462 View Post
    Κυριολεκτικά....ενώ άλλες φορές σκεφτόμουν τι τίτλο θα βάλω στο θέμα μου....τώρα απλά έβαλα δίχως να το σκεφτώ ...το νοιώθω άσχημα....
    Δεν είναι ότι παιθαινω με την έννοια που όλοι ξέρουμε...αλλά ψυχικά.
    Ειλικρινά..δεν ξέρω τι με έχει πιάσει και δεν είμαι καθόλου σίγουρος για τον εαυτό μου.... αμφιβάλλω....νοιώθω ότι στην νέα μου δουλειά όπου γαμωτο είναι και το αντικείμενο μου....ότι δεν μπορώ να τα καταφέρω ..με τρώει αγχώνομαι....δεν ξέρω τι να κάνω...αλήθεια ..δεν ξέρω τι με έχει πιάσει.... πεθαίνω
    Πεθαίνει η αυτοπεποίθηση μ...και μαζί της και εγώ.
    Πάντα ήμουν έτσι....αλά τρ νοιώθω πως έχει απογινει.... αλήθεια...δεν ξέρω τι να κάνω....νοιώθω μόνος αλλά και παράλληλα θέλω να είμαι (αυτό σε άλλο post θα το εξηγήσω δεν θέλω να μακρυγωρησω αυτήν την φορά).
    Νοιώθω φόβο...απελπισία...νομίζω ότι θα καταρευσω...όχι νομίζω...πιστεύω θα έρθει η ώρα αυτή...και απλά...τίποτα....μετά νεκρός...

    Ίσως να σας φαίνεται αστείο σε μερικούς ή περίεργο....αλλά ειλικρινά.........νοιώθω ότι δεν έχω νόημα...δεν ξέρω τι να κάνω
    Τώρα που τα γράφω αυτά έχω βουρκωσει άσχημα.
    Θα σηκωθώ πάλι χάλια αύριο
    Ούτε αστείο ούτε περίεργο.. μου φαίνεται πως απλά έχεις εξουθενωθεί απτην κούραση..το μυαλό χρειάζεται ξεκούραση κ μένα μου φαίνονται όλα σαν πρόβλημα κ φοβάμαι πολύ..γενικά τα πράγματα δεν θέλουν κ πολύ σκέψη.. είναι μια φάση που σκέφτεσαι μόνο πρόβληματα κ σου φαίνονται όλα δύσκολα.. θα περάσει..ποια είναι η νέα σου δουλειά??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Karelaki View Post
    Ούτε αστείο ούτε περίεργο.. μου φαίνεται πως απλά έχεις εξουθενωθεί απτην κούραση..το μυαλό χρειάζεται ξεκούραση κ μένα μου φαίνονται όλα σαν πρόβλημα κ φοβάμαι πολύ..γενικά τα πράγματα δεν θέλουν κ πολύ σκέψη.. είναι μια φάση που σκέφτεσαι μόνο πρόβληματα κ σου φαίνονται όλα δύσκολα.. θα περάσει..ποια είναι η νέα σου δουλειά??
    Καλημέρα, στην ουσία πωλητής αλλά δεν κάνεις μόνο αυτό...όσον αφορά πράγματα τα οποία σ τα φέρνουν για επισκευή για τεχνικό κομμάτι θα πρέπει να σημειώνεις στο πρόγραμμα που υπάρχει με κάθε λεπτομέρεια τι έχει έρθει και σε τι κατάσταση.
    Μαζί με παραλαβές τοποθέτηση προϊόντων σε ράφια αφότου έχουν μπει τιμές..πέρασμα προϊόντων στο πρόγραμμα βασικά πριν μπουν στα ράφια π είπα καθαριοτητες κ ότι άλλο προκύψει.
    Εγώ από τα δύο πράγματα που μ έχουν δείξει δεν τα κάνω κλ είδη.
    Φαντάσου..στο τηλέφωνο μπερδευομαι όταν είναι να στείλω την γραμμή σε κάποιον άλλον.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Anonym462 View Post
    Καλημέρα, στην ουσία πωλητής αλλά δεν κάνεις μόνο αυτό...όσον αφορά πράγματα τα οποία σ τα φέρνουν για επισκευή για τεχνικό κομμάτι θα πρέπει να σημειώνεις στο πρόγραμμα που υπάρχει με κάθε λεπτομέρεια τι έχει έρθει και σε τι κατάσταση.
    Μαζί με παραλαβές τοποθέτηση προϊόντων σε ράφια αφότου έχουν μπει τιμές..πέρασμα προϊόντων στο πρόγραμμα βασικά πριν μπουν στα ράφια π είπα καθαριοτητες κ ότι άλλο προκύψει.
    Εγώ από τα δύο πράγματα που μ έχουν δείξει δεν τα κάνω κλ είδη.
    Φαντάσου..στο τηλέφωνο μπερδευομαι όταν είναι να στείλω την γραμμή σε κάποιον άλλον.
    Εμένα μου φαίνεται δύσκολο να κάνεις όλα αυτά!! Κ είναι λογικό να ανχονεσαι όταν είσαι καινούργιος κ ποιος δεν ανχονεται κ κάνει λάθοι?? Κ εγώ στις περισσότερες δουλειές πιστεύω ότι δεν θα τα καταφέρω αλλά μετά από 2 βδομάδες άντε 1 μήνα θα τα κάνεις μηχανικά!!
    Να είσαι συγκεντρωμένος κ μην φέρνεις την καταστροφή σε κάθε σου κίνηση γιατί κάνεις ένα λάθος ξενερώνεις κ μετά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ξέρω πως είναι!! Κ να μην σκεύτεσαι τα δικά σου σκέψου μόνο την δουλειά κ μην σε νοιάζει τι σκέφτονται οι άλλοι για σένα.. εσύ είσαι εκεί να βγάλεις το μεροκάματο σου κ δεν χρωστάς σε κανέναν για σένα το κάνεις..όλοι κάνουν λάθοι κ είναι ανχομενοι μην κοιτάς αυτους που είναι στην δουλειά 2 χρόνια κ σας συγκρίνεις.. άμα είσαι στην ώρα σου εκεί κ προσπαθείς δεν μπορεί κανείς να σου πει τίποτα..μην το βάζεις κάτω ζεις για εσένα!!

  5. #5
    .. κ πάντα στα δύσκολα ήμασταν μονοι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Karelaki View Post
    Εμένα μου φαίνεται δύσκολο να κάνεις όλα αυτά!! Κ είναι λογικό να ανχονεσαι όταν είσαι καινούργιος κ ποιος δεν ανχονεται κ κάνει λάθοι?? Κ εγώ στις περισσότερες δουλειές πιστεύω ότι δεν θα τα καταφέρω αλλά μετά από 2 βδομάδες άντε 1 μήνα θα τα κάνεις μηχανικά!!
    Να είσαι συγκεντρωμένος κ μην φέρνεις την καταστροφή σε κάθε σου κίνηση γιατί κάνεις ένα λάθος ξενερώνεις κ μετά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ξέρω πως είναι!! Κ να μην σκεύτεσαι τα δικά σου σκέψου μόνο την δουλειά κ μην σε νοιάζει τι σκέφτονται οι άλλοι για σένα.. εσύ είσαι εκεί να βγάλεις το μεροκάματο σου κ δεν χρωστάς σε κανέναν για σένα το κάνεις..όλοι κάνουν λάθοι κ είναι ανχομενοι μην κοιτάς αυτους που είναι στην δουλειά 2 χρόνια κ σας συγκρίνεις.. άμα είσαι στην ώρα σου εκεί κ προσπαθείς δεν μπορεί κανείς να σου πει τίποτα..μην το βάζεις κάτω ζεις για εσένα!!
    Καλημέρα, χθες παραδόξως η ημέρα ήταν καλή...το διαπίστωσα και μόνος μου αλλά μου το είπε και ο υπεύθυνος που με έχει στο τμήμα αυτό.
    Παρόλαυτα πάντα είμαι με αμφιβολίες να σου πω την αλήθεια...διότι ξέρω τι είδος άνθρωπος είμαι..δυστυχώς στο παρελθόν δεν είχα και τις καλύτερες εμπειρίες σε δουλειές..έχω φύγει άρρων άρρων...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Anonym462 View Post
    Καλημέρα, χθες παραδόξως η ημέρα ήταν καλή...το διαπίστωσα και μόνος μου αλλά μου το είπε και ο υπεύθυνος που με έχει στο τμήμα αυτό.
    Παρόλαυτα πάντα είμαι με αμφιβολίες να σου πω την αλήθεια...διότι ξέρω τι είδος άνθρωπος είμαι..δυστυχώς στο παρελθόν δεν είχα και τις καλύτερες εμπειρίες σε δουλειές..έχω φύγει άρρων άρρων...
    Προσπαθησε να επικεντρωνεσαι στο τωρα, για να μην καταστροφολογεις. Εφοσον προς το παρον ειναι οκ η κατασταση, ασχολησου με αυτο. Μην αφηνεις το μυαλο σου να τρεχει σε ενα δυσοιωνο μελλον και να περιμενεις ασχημες εξελιξεις. Ζησε καθε μερα ξεχωριστα και εχε μια καλη ελπιδα και μια καλη προθεση για το μελλον.. δεν θυμαμαι αν κανεις ψυχοθεραπεια. Αν οχι, γιατι δεν πας;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Προσπαθησε να επικεντρωνεσαι στο τωρα, για να μην καταστροφολογεις. Εφοσον προς το παρον ειναι οκ η κατασταση, ασχολησου με αυτο. Μην αφηνεις το μυαλο σου να τρεχει σε ενα δυσοιωνο μελλον και να περιμενεις ασχημες εξελιξεις. Ζησε καθε μερα ξεχωριστα και εχε μια καλη ελπιδα και μια καλη προθεση για το μελλον.. δεν θυμαμαι αν κανεις ψυχοθεραπεια. Αν οχι, γιατι δεν πας;
    Καλησπέρα και πάλι, δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τον τρόπο που έχει εξελιχθεί ο εγκέφαλος μου.
    Ενώ Παρασκευή ήταν φουλ γαμάτη ημέρα για μένα (μου το είπε και ο υπεύθυνος μου) το Σάββατο δεν ήταν όπως ήθελα ή περίμενα τέλος πάντων.
    Ειλικρινά....δεν ξέρω τι με πιάνει ώρες ώρες...ίσως έχω "εκπαιδεύσει τον εγκέφαλό μου να τείνει προς αρνητική πλευρά...ίσως να φταίει ότι δεν μου αρέσει ο κόσμος που ζω και απλά υπάρχω δεν ξέρω τι φταίει ειλικρινά...απλά είμαι χαμένος..προσπαθώ για το καλύτερο αλλά πάντα με παίρνει από κάτω...δεν ξέρω αν έχω θυροειδή όπως υποψιάζεται η ψυχολόγος μου.
    Εκείνη πιστεύει πως αυτά τα σκαμπανεβάσματα ίσως να είναι αιτία θυροειδή που δεν ξέρω εάν έχω.
    Δεν το έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής.
    Όσον αφορά το θέμα ψυχολόγου...όπως κατάλαβες πηγαίνω για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα...και για να είμαι honestly μερικές φορές πιστεύω πως δεν γίνεται δουλειά...ίσως να φταίει αυτό που μου είχε πει ένας/μια από εδώ μέσα σε παλιό μου post...ότι περιμένω πάντα να μου πουν κάτι που θέλω εγώ...δεν ξέρω.
    Ειλικρινά δεν ξέρω τι γίνεται μερικές φορές και το πιστεύω...για παράδειγμα έχω στείλει αυτό εδώ: "Καλησπέρα και συγνώμη για την ώρα.
    Είχα που είχα θέματα με την αυτοπεποίθηση...αλλά ξαφνικά νοιώθω πως πεθαίνει...και με αυτήν μαζί και εγώ.
    Ειλικρινά...έχω μπει μέχρι στιγμής αυτό το διάστημα που είμαι εκεί...και δεν ξέρω γιατί ..αλλά πιστεύω ότι δεν θα τα καταφέρω ..δεν ξέρω τι έχω πάθει ειλικρινά.
    Το αναφέρω επειδή μου είχατε πει για το οτιδήποτε να το γράψω..και επίσης έχω κουραστεί...δεν θέλω να το κάνω ..αλλά το μυαλό μου...εκεί συνέχεια...δεν ξέρω...τι γίνεται...γιατί...πως και τι..." στο Viber όπου εκεί συνήθως κλείνουμε τα ραντεβού ώστε να βρεθούμε.
    Τώρα που το ξανά διάβασα το κείμενο ίσως να μην βγάζει νόημα...αλλά ήμουν και είμαι...ακόμη συγχισμενος...και δυστυχώς η ψυχολόγος μου δεν μπήκε σε διαδικασία να με ρωτήσει τι έχει γίνει...παρόλο που μου έχει πει πως αν είμαι σε χάλια κατάσταση να της το αναφέρω.
    Καταλαβαίνω πως έχει τις σκοτουρες της καθώς είναι μητέρα με δύο παιδιά...αλλά μερικές φορές απλά νοιώθω πως δεν γίνεται δουλειά....και για να είμαι ξανά απόλυτα ειλικρινής καμιά φορά πάει το μυαλό μου στο ότι ψυχολόγοι ίσως απλά περιμένουν πότε δεν θα είσαι καλά...ώστε να ξανά κλείσεις ραντεβού...κλπ κλπ.
    Ξέρω...περίεργα πράγματα...αλλά είναι ένα από αυτά που έχω σκεφτεί.
    Γι'αυτό και η σελίδα αυτή.
    Γνωρίζω πως από εδώ μέσα δεν πρόκειται να βοηθηθω από κάποιον ή κάποια...αλλά θα ήθελα να ξέρω εάν υπάρχει όντως κάποιος ή κάποια πάλι που να ζει τα ίδια...δηλ να θέλει να ζει το παρών...αλλά συνέχεια να σκεφτετε στο μέλλον πως δεν θα τα πάει κλ πχ στην δουλειά.
    Αναφέρω αυτό το κομμάτι συχνά διότι εκεί πάντοτε είχα θέμα.
    Και αυτό που μου την δίνει με τον εαυτό μου είναι πως έχω μπει στο αντικείμενο που μου αρέσει...αλλά έχω αμφιβολίες συνέχεια...φοβάμαι...φοβάμαι πως δεν θα τα πάω καλά...και πως αν χάσω αυτήν την ευκαιρία...δεν θα την ξανά έχω ποτέ.
    Σόρρυ έγραψα πολλά πάλι...αλλά αυτά είναι που σκέφτομαι για.αυριο...παλι με έχουν πιάσει οι ανησυχίες μου...
    Δεν είμαι ήσυχος για κάποιο λόγο.... τώρα που σας γράφω...είχα πάει να ασχοληθώ με το χόμπι μου ώστε να ξεχαστω...έστω και μόνος μου...αλλά τρ που σταμάτησα ώστε να γράψω...βλέπω πάλι πως δεν είμαι χαλαρός....δεν ξέρω γιατί το παθαίνω αυτό ειλικρινά...

  9. #9
    Quote Originally Posted by Anonym462 View Post
    Καλημέρα, χθες παραδόξως η ημέρα ήταν καλή...το διαπίστωσα και μόνος μου αλλά μου το είπε και ο υπεύθυνος που με έχει στο τμήμα αυτό.
    Παρόλαυτα πάντα είμαι με αμφιβολίες να σου πω την αλήθεια...διότι ξέρω τι είδος άνθρωπος είμαι..δυστυχώς στο παρελθόν δεν είχα και τις καλύτερες εμπειρίες σε δουλειές..έχω φύγει άρρων άρρων...
    Κ εγώ το ίδιο το πολύ 2 μήνες κάθομαι κ τώρα άνεργη πάλι. Φτιάχνω τουλάχιστον κάτι πραγματακια στο σπίτι οπότε έχω όρεξη τελευταία ούτε για αυτό δεν έχω αλλά έχω σκοπό να αρχίσω να τα πούλαω κάποια στιγμή. Δεν είμαστε όλοι για όλα κ εγώ μάλλον δεν είμαι για αφεντικά..

  10. #10
    Είναι δύσκολο να είσαι στο παρών κ εγώ εννοείτε πως θα το θέλα μερικές φορές πιστεύω πως χρειάζεται διαλογισμός για να το καταφέρεις η για να ελενχεις την σκέψη σου.. πριν παρά πολλά χρόνια συνειδητοποιήσα ότι ο άνθρωπος δεν σταματάει να σκέφτεται λεπτό κ από τότε κόντεψα να τρελαθώ παρατηρώντας τις σκέψεις μου. Σκέψου ότι εσύ θα προσπαθήσεις το καλύτερο για αυτήν την δουλειά εφόσον σου αρέσει από εκεί κ πέρα ότι είναι να γίνει θα γίνει δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι όλη μέρα.. κ ας μην είσαι καλός δεν θα χαθεί ο κόσμος θα βρεις κάτι αλλο.. πας σπίτι είναι ωρα να ξεκουραστείς μην ανχονεσαι άδικα κ κουράζεσαι περισσότερο.. μήπως πίνεις χόρτο?? Αυτό προκαλεί πολύ άνχος εγώ το έκοψα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Karelaki View Post
    Είναι δύσκολο να είσαι στο παρών κ εγώ εννοείτε πως θα το θέλα μερικές φορές πιστεύω πως χρειάζεται διαλογισμός για να το καταφέρεις η για να ελενχεις την σκέψη σου.. πριν παρά πολλά χρόνια συνειδητοποιήσα ότι ο άνθρωπος δεν σταματάει να σκέφτεται λεπτό κ από τότε κόντεψα να τρελαθώ παρατηρώντας τις σκέψεις μου. Σκέψου ότι εσύ θα προσπαθήσεις το καλύτερο για αυτήν την δουλειά εφόσον σου αρέσει από εκεί κ πέρα ότι είναι να γίνει θα γίνει δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι όλη μέρα.. κ ας μην είσαι καλός δεν θα χαθεί ο κόσμος θα βρεις κάτι αλλο.. πας σπίτι είναι ωρα να ξεκουραστείς μην ανχονεσαι άδικα κ κουράζεσαι περισσότερο.. μήπως πίνεις χόρτο?? Αυτό προκαλεί πολύ άνχος εγώ το έκοψα..
    Καλησπέρα, όσον αφορά σε θέματα δουλειάς (βέβαια σε ελάχιστες δουλειές έχω πάει..δεν έχω καταφέρει στο παρελθόν να κάτσω πάνω από 1 βδομάδα...εκτός μια που ήμουν για 2 μήνες αλλά και αυτή δεν ήταν κάθε μέρα αλλά μέρα παρά μέρα.
    Δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς όσον αφορά αυτό που λες δεν είμαστε όλοι για όλα...ίσως με την ίδια λογική δεν είμαι και εγώ για αφεντικά...αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση... παρόλο που κατά βάθος κάτι δεν μου κάθεται καλά με εκείνον (διαίσθηση??) φντ να είναι άψογος...το λένε όλοι εκεί μέσα πως θα έχεις να λες πως είναι ο καλύτερος εργοδότης.
    Όσον αφορά τα υπόλοιπα...σήμερα με βάλανε στο τεχνικό τμήμα...(εκεί που μου αρέσει περισσότερο) κάτι που φυσικά δεν περίμενα...οι υπάλληλοι εκεί υσχιριζονται πως όλοι περνάνε από εκεί για να έχουν μια γενική εικόνα... όμως να σου πω την αλήθεια ψιλοαμφιβαλλω...παρόλο που προσπάθησα να ψιλό ψαρευσω έναν από εκεί..(να σημειώσω πως είναι κατά πολύ μεγαλύτερος μου σε ηλικία δεν ξέρω εάν παίζει κάποιο ρόλο) και μου διαβεβαίωσε πως ένα ψιλό meeting που κάνανε μεταξύ τους το Σάββατο όταν έφυγα..μου είπε πως δεν ήταν για μένα το meeting αλλα γενικο.....κρατάω μια ψιλοπισινη...δεν ξέρω...για κάποιο λόγο το βλέπω ίσως με είδανε όσο με είδανε στο τμήμα των πωλήσεων...και τώρα είναι να με δουν και στο τεχνικό τμήμα...για τελικές αποφάσεις...ίσως να μην είναι έτσι...ίσως όντως να σκέφτομαι πάλι λάθος....γενικά είμαι λίγο έως πολύ καχύποπτος με όλα.
    Τώρα και εάν είμαι πιο πολύ αγχωμενος διότι σε αυτό το κομμάτι είναι που μου αρέσει ακόμη πιο πολύ...και όπως ανέφερα εκεί σε αυτό το τμήμα ο εργοδότης είναι και τεχνικός (πλην τους υπόλοιπους)...
    Όπως ανέφερα και πιο πριν παρόλο που φαίνεται φουλ κομπλέ (λες και είναι όλοι φίλοι μεταξύ τους) δεν ξέρω γιατί...κάτι μέσα μου δεν ταιριάζει...δεν κολλάει....σε γενικές γραμμές δεν πέφτω ποτέ έξω με ανθρώπους..σε αυτήν την περίπτωση ίσως και να πέσω (και μακάρι)...και γενικά μακάρι να ξεψαρωσω όπως μου λένε...γιατί με βλέπουν πως δεν είμαι άνετος για κάποιο περίεργο λόγο.
    Όσον αφορά το κομμάτι του χόρτου όχι δεν κάνω...αλλά να σου πω την αλήθεια μερικές φορές λέω μακάρι να έκανα
    Last edited by Anonym462; 14-02-2022 at 21:10.

  12. #12
    Καλησπέρα.. εγώ το πιστεύω ότι όλοι περνάνε από όλα.. εφόσον στην δουλειά πρέπει να τα κάνεις όλα πρέπει να σε δουν κ σε αυτό το κομμάτι. Κ ακόμα κ αν δεν τα κάνουν όλοι όλα δεν είναι κακό να σε δοκιμάσουν κ εκεί μήπως σου ταιριάζει περισσότερο. Όσο για το να νιώθεις άβολα κ καχύποπτος για κάποιον είναι απολύτως φυσιολογικό μώλις τους γνώρισες.. επίσης εννοείτε πώς θα συζήτησαν για εσένα κ επίσης αυτό δεν είναι κακό.. τουλάχιστον για θέματα ευγένειας κ συνεργασίας που είναι απαραίτητα σε μια δουλειά κ όχι για το πόσο το έχεις κ τι λάθοι κάνεις. Όλοι το ξέρουν πώς είναι δύσκολο να προσαρμοστεί ένας καινούργιος απλά κοιτάνε αν έχεις την θέληση να μάθεις το ενδιαφέρον κ την συνεργασία. Είναι πολύ σημαντικό το ότι σου αρέσει αυτό που κάνεις κ δειξε απλά αυτό. μην πολυσκευτεσαι την γνώμη τους η την σχέση τους μεταξύ τούς κ ότι εσύ δεν ταιριάζεις η ότι σε βλέπουν σαν περίεργο. Δεν γίνεται να γίνεις σαν αυτούς κατευθείαν κ αυτοί το ξέρουν! Αντιθέτως αν παραησουν άνετος μπορεί κ να το παρεξηγουσαν. Κ μην το ψάχνεις πολύ επειδή λες κάτι δεν σου κολλάει μην περιμένεις πολλά από αυτόν όπως σου λένε οι άλλοι ότι είναι ο καλύτερος αλλά ούτε να έχεις κ τρομερή καχυποψία απλά να μην σε ενδιαφέρει ποιός είναι απλά αν είναι νορμάλ η συνεργασία σάς από θέματα δουλειάς κ να συγκεντρώνεσαι να κάνεις καλά την δουλειά που σου αρέσει. Μην πιεζεσαι να είσαι κοινωνικός η οτιδήποτε.. όπως σου βγαίνει. Απλά άνοιξε τα αυτιά κ μαθε όσο πιο πολλά μπορείς ξέχνα τους άλλους τριγύρω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Δουλειά μην ακούω αυτή την λέξη πως οι άλλοι έχουν κλειστοφοβία, αγοραφοβία, εγώ έχω δουλειοφοβια, δεν θα υπάρχει τέτοια λέξη αλλά πώς αλλιώς να το εκφράσω. Σε ότι δουλειά πήγαινα πάντα μου την έλεγαν και με ειρωνευόταν και από το πολύ άγχος τα έκανα μαντάρα σε μια δουλειά τα πήγα καλά η εξαίρεση, αλλά τελείωσα όλες τις δουλειές γιατί ήταν ορισμένου χρόνου, δηλαδή μέσω ΟΑΕΔ, ΙΕΚ, σεμιναρίων. Είναι τρομερό πράγμα να ζεις όλη μέρα στο άγχος και το φόβο και το βράδυ να σκέφτεστε ότι την άλλη μέρα πάλι δουλειά και να μην κοιμάσαι καλά από το άγχος. Δεν θέλω να τα σκέφτομαι, ευτυχώς και δυστυχώς σε μαζί δεν δουλεύω και δεν τα περνάω όλα αυτά και δυστυχώς γιατί χωρίς λεφτά είναι δύσκολα. Ακούω για δουλειά που μπορεί να αφορά και εμένα και με πιάνει τρέμουλο, θαυμάζω αυτούς που αγαπάνε αυτό που κάνουν και τα καταφέρνουν!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δουλειά μην ακούω αυτή την λέξη πως οι άλλοι έχουν κλειστοφοβία, αγοραφοβία, εγώ έχω δουλειοφοβια, δεν θα υπάρχει τέτοια λέξη αλλά πώς αλλιώς να το εκφράσω. Σε ότι δουλειά πήγαινα πάντα μου την έλεγαν και με ειρωνευόταν και από το πολύ άγχος τα έκανα μαντάρα σε μια δουλειά τα πήγα καλά η εξαίρεση, αλλά τελείωσα όλες τις δουλειές γιατί ήταν ορισμένου χρόνου, δηλαδή μέσω ΟΑΕΔ, ΙΕΚ, σεμιναρίων. Είναι τρομερό πράγμα να ζεις όλη μέρα στο άγχος και το φόβο και το βράδυ να σκέφτεστε ότι την άλλη μέρα πάλι δουλειά και να μην κοιμάσαι καλά από το άγχος. Δεν θέλω να τα σκέφτομαι, ευτυχώς και δυστυχώς σε μαζί δεν δουλεύω και δεν τα περνάω όλα αυτά και δυστυχώς γιατί χωρίς λεφτά είναι δύσκολα. Ακούω για δουλειά που μπορεί να αφορά και εμένα και με πιάνει τρέμουλο, θαυμάζω αυτούς που αγαπάνε αυτό που κάνουν και τα καταφέρνουν!!
    Εγώ αγχώνομαι σε όλες τις δουλειές ακόμη και στα πιο απλά πράγματα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Karelaki View Post
    Καλησπέρα.. εγώ το πιστεύω ότι όλοι περνάνε από όλα.. εφόσον στην δουλειά πρέπει να τα κάνεις όλα πρέπει να σε δουν κ σε αυτό το κομμάτι. Κ ακόμα κ αν δεν τα κάνουν όλοι όλα δεν είναι κακό να σε δοκιμάσουν κ εκεί μήπως σου ταιριάζει περισσότερο. Όσο για το να νιώθεις άβολα κ καχύποπτος για κάποιον είναι απολύτως φυσιολογικό μώλις τους γνώρισες.. επίσης εννοείτε πώς θα συζήτησαν για εσένα κ επίσης αυτό δεν είναι κακό.. τουλάχιστον για θέματα ευγένειας κ συνεργασίας που είναι απαραίτητα σε μια δουλειά κ όχι για το πόσο το έχεις κ τι λάθοι κάνεις. Όλοι το ξέρουν πώς είναι δύσκολο να προσαρμοστεί ένας καινούργιος απλά κοιτάνε αν έχεις την θέληση να μάθεις το ενδιαφέρον κ την συνεργασία. Είναι πολύ σημαντικό το ότι σου αρέσει αυτό που κάνεις κ δειξε απλά αυτό. μην πολυσκευτεσαι την γνώμη τους η την σχέση τους μεταξύ τούς κ ότι εσύ δεν ταιριάζεις η ότι σε βλέπουν σαν περίεργο. Δεν γίνεται να γίνεις σαν αυτούς κατευθείαν κ αυτοί το ξέρουν! Αντιθέτως αν παραησουν άνετος μπορεί κ να το παρεξηγουσαν. Κ μην το ψάχνεις πολύ επειδή λες κάτι δεν σου κολλάει μην περιμένεις πολλά από αυτόν όπως σου λένε οι άλλοι ότι είναι ο καλύτερος αλλά ούτε να έχεις κ τρομερή καχυποψία απλά να μην σε ενδιαφέρει ποιός είναι απλά αν είναι νορμάλ η συνεργασία σάς από θέματα δουλειάς κ να συγκεντρώνεσαι να κάνεις καλά την δουλειά που σου αρέσει. Μην πιεζεσαι να είσαι κοινωνικός η οτιδήποτε.. όπως σου βγαίνει. Απλά άνοιξε τα αυτιά κ μαθε όσο πιο πολλά μπορείς ξέχνα τους άλλους τριγύρω.
    Αν έχω την θέληση να μάθω λέει...είναι το κομμάτι που με ενδιαφέρει (ίσως και το μοναδικό) και δεν θα ήθελα να χάσω την ευκαιρία...αν και ορισμένες φορές για μένα κάνω τραγικά λάθη....
    Για παράδειγμα (αν και για μένα δεν θα έπρεπε καν να το αναφέρω διότι νοιώθω χαζός..αλλά θέλω να μπείτε στο νόημα τι εννοώ με την έννοια τραγικά λάθη.
    Σήμερα το πρωί στο τμήμα που σας είπα μας φέραν από τις πωλήσεις ένα προϊόν που το πούλησαν ώστε να περάσουμε εμείς έναν έλεγχο πρώτα σαν τεχνικοί πριν πάει στον πελάτη...(θα ερχόταν μέσα στην μέρα κάποια στιγμή να το παραλάβει)...που λέτε έκανα το τσεκ απ...το άφησα λίγο στην άκρη...έβαλα τα παρελκόμενα του μέσα στην κούτα ..μου δείξανε πως να το συσκευασω...το έκλεισα....αλλά ξέχασα να βάλω το ίδιο το προϊόν μέσα......για κλάματα...ντρέπομαι που το γράφω....ένας τεχνικός (πιο συγκεκριμένα αυτός που είχα αναφέρει σε παλαιότερο post που με ρώτησε για στρατιωτικές υποχρεώσεις γελούσε και βαρουσε το κεφάλι του...εδώ που τα λέμε μου ερχόταν να του το βαρεσω εγώ πιο δυνατά....διότι η στάση του συγκεκριμένου δεν μου αρέσει καθόλου...αλλά από την άλλην είναι λογικό....με την χαζομάρα που έκανα...)τέλος πάντων...εγώ το έδειξα και καλά στο τέλος ότι ήταν από το άγχος αν και εδώ που τα λέμε δεν ήταν...ήταν ξεκάθαρα από θέμα αφιδημαδας....ξεχνάω....έχω μεγάλο πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι.
    Ούτως η άλλως είχε δίκιο ο τεχνικός που πλέον έχω αντιπαθισει.....δεν φαινομουν αγχωμενος....αλλά έδειξα με τον τρόπο μου πως επειδή μας κοιτούσε εκείνην την στιγμή ο άλλος τεχνικός...και για αυτό...καταλάβατε πιστεύω τι εννοώ...
    Αυτά είναι ένα από τα τραγικά λάθη...
    Να εξακολουθώ να είμαι κάπως μαγκωμενος?
    Για αυτό τα κάνω?
    Δεν ξέρω...απάντηση δεν έχω...ειλικρινά...αν και το απογευματινό ωράριο ήταν κάπως πιο κομπλέ...βέβαια μέχρι να δω μια όμορφη ροή...δεν ησυχάζω...
    Αύριο για μένα θεωρητικά είναι λίγο κάπως πιο δύσκολα...
    Με την έννοια πως ο τεχνικός που είναι μαζί μου θα λείπει σε εξωτερικές δουλειές...και στην ουσία θα μείνω με τον τεχνικό όπου είναι και εργοδότης....και αυτό όσο να νε με εγχωνει.
    Θα δείξει πως θα πάει η πορεία....προσπαθώ να μην το σκέφτομαι η αλήθεια είναι....βασικά εδώ που τα λέμε τέτοια ώρα....και να ήθελα να το σκέφτομαι δεν μπορώ...θα μείνω άυπνος...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •