Νομίζω πως πεθαίνω.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δουλειά μην ακούω αυτή την λέξη πως οι άλλοι έχουν κλειστοφοβία, αγοραφοβία, εγώ έχω δουλειοφοβια, δεν θα υπάρχει τέτοια λέξη αλλά πώς αλλιώς να το εκφράσω. Σε ότι δουλειά πήγαινα πάντα μου την έλεγαν και με ειρωνευόταν και από το πολύ άγχος τα έκανα μαντάρα σε μια δουλειά τα πήγα καλά η εξαίρεση, αλλά τελείωσα όλες τις δουλειές γιατί ήταν ορισμένου χρόνου, δηλαδή μέσω ΟΑΕΔ, ΙΕΚ, σεμιναρίων. Είναι τρομερό πράγμα να ζεις όλη μέρα στο άγχος και το φόβο και το βράδυ να σκέφτεστε ότι την άλλη μέρα πάλι δουλειά και να μην κοιμάσαι καλά από το άγχος. Δεν θέλω να τα σκέφτομαι, ευτυχώς και δυστυχώς σε μαζί δεν δουλεύω και δεν τα περνάω όλα αυτά και δυστυχώς γιατί χωρίς λεφτά είναι δύσκολα. Ακούω για δουλειά που μπορεί να αφορά και εμένα και με πιάνει τρέμουλο, θαυμάζω αυτούς που αγαπάνε αυτό που κάνουν και τα καταφέρνουν!!
    Αντρέα....σόρρυ....δεν γνώριζα...ειλικρινά ότι έχεις θέμα....και νόμιζα ότι ήμουν ο μοναδικός...ώρες ώρες νοιώθω πως δεν μπορώ να είμαι πουθενά...και ότι είμαι βάρος παντού...σχεδόν τα ίδια με σένα...αν και η αλήθεια να λέγεται....όχι σε τέτοιο βαθμό...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Εγώ αγχώνομαι σε όλες τις δουλειές ακόμη και στα πιο απλά πράγματα
    Μια από τα ίδια.
    Αν διαβάσεις και το παράδειγμα που έγραψα πιο πάνω...ίσως και να βγάλεις το συμπέρασμα πως ήταν θέμα άγχους...αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση επειδή ξέρω πότε βιώνω αγχος-αγχος απλά ήταν το θέμα του ότι ξεχνάω...αφηριμαδα....δεν ξέρω τι κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις που ξεχνάω....θα έχω μεγάλο θέμα...είναι ένα μεγάλο αρνητικό μου...βασικά εδώ που τα λέμε είμαι αρνητικός από πάνω μέχρι κάτω..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by Anonym462 View Post
    Μια από τα ίδια.
    Αν διαβάσεις και το παράδειγμα που έγραψα πιο πάνω...ίσως και να βγάλεις το συμπέρασμα πως ήταν θέμα άγχους...αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση επειδή ξέρω πότε βιώνω αγχος-αγχος απλά ήταν το θέμα του ότι ξεχνάω...αφηριμαδα....δεν ξέρω τι κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις που ξεχνάω....θα έχω μεγάλο θέμα...είναι ένα μεγάλο αρνητικό μου...βασικά εδώ που τα λέμε είμαι αρνητικός από πάνω μέχρι κάτω..
    Πήγαινε σε ψυχολόγο

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Πήγαινε σε ψυχολόγο
    Καλημέρα, όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενα μου post καθώς και σε σχόλια πηγαίνω...αλλά μερικές φορές νοιώθω πως δεν γίνεται δουλειά να σου πω την αλήθεια.
    Δηλ πιστεύω...ότι γίνεται γίνεται για μια μέρα.... ή μερικές...μετά νοιώθω πως χάνω τον μπουσουλα στην πορεία πάλι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αφού λες ότι δεν είναι θέμα άγχους-άγχους αλλά αφηρημάδας, τι σκεφτόσουν λοιπόν την ώρα που συσκεύαζες το προϊόν, που ήταν το μυαλό σου;

  6. #21
    Εγώ πιστεύω στην γνώμη των άλλων γιατί το έχω ζήσει κ εγώ. Ειδικά όταν με κρίνουν για κάτι στην δουλειά είμαι πολύ αφηρημένη κ σχεδόν μουδιασμενη.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αφού λες ότι δεν είναι θέμα άγχους-άγχους αλλά αφηρημάδας, τι σκεφτόσουν λοιπόν την ώρα που συσκεύαζες το προϊόν, που ήταν το μυαλό σου;
    Καλησπέρα, σε κάποια φάση (πολύ ελάχιστα δεν είναι ότι ειχα το νου μου εκεί πέρα) παρατήρησα πως μας έβλεπε ο άλλος συνάδελφος.
    Αλλά όπως ανέφερα και πριν δεν τον παρατηρούσα καθόλην αυτήν την διάρκεια...απλά αφαιρέθηκα χωρίς να έχω το μυαλό μου κάπου...δυστυχώς όπως και με κάποιες άλλες φορές.
    Όπως ανέφερα και χθες είναι ένα μειονέκτημα που έχω...δεν σκέφτομαι απαραίτητα πάντα κάτι άλλο που είμαι αφηρημένος (αν και στις περισσότερες περιπτώσεις πάντα κάτι άλλο σκέφτομαι).
    Μακάρι να ήξερα πως φτιάχνει για να το διορθωνα όσο πιο άμεσα γίνεται.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Karelaki View Post
    Εγώ πιστεύω στην γνώμη των άλλων γιατί το έχω ζήσει κ εγώ. Ειδικά όταν με κρίνουν για κάτι στην δουλειά είμαι πολύ αφηρημένη κ σχεδόν μουδιασμενη.
    Εσύ βλέπεις κάποιον ειδικό?

  9. #24
    Quote Originally Posted by Anonym462 View Post
    Εσύ βλέπεις κάποιον ειδικό?
    Ναι κ αγωγή η οποία δεν με βοηθάει κ τόσο κ ψυχοθεραπεία η οποία γίνεται 1-2 φορές τον μήνα εδώ κ 6 μήνες.. νταξειι εχω πολλά προβλήματα που δεν έχω λύσει ακόμα οπότε λογικό να μην βλέπω κ πολύ εξέλιξη. Δηλαδή καταστάσεις κ ανθρώπους που πρέπει να διώξω απτην ζωή μου για να προχωρήσω.
    Last edited by Karelaki; 17-02-2022 at 15:37.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Anonym462 View Post
    Καλησπέρα, σε κάποια φάση (πολύ ελάχιστα δεν είναι ότι ειχα το νου μου εκεί πέρα) παρατήρησα πως μας έβλεπε ο άλλος συνάδελφος.
    Αλλά όπως ανέφερα και πριν δεν τον παρατηρούσα καθόλην αυτήν την διάρκεια...απλά αφαιρέθηκα χωρίς να έχω το μυαλό μου κάπου...δυστυχώς όπως και με κάποιες άλλες φορές.
    Όπως ανέφερα και χθες είναι ένα μειονέκτημα που έχω...δεν σκέφτομαι απαραίτητα πάντα κάτι άλλο που είμαι αφηρημένος (αν και στις περισσότερες περιπτώσεις πάντα κάτι άλλο σκέφτομαι).
    Μακάρι να ήξερα πως φτιάχνει για να το διορθωνα όσο πιο άμεσα γίνεται.
    Για να κάθεσαι να παρατηρείς αυτόν που σας κοιτούσε και να μπλοκάρει το μυαλό σου, σκάλωσες λόγω άγχους κι όχι λόγω αφηρημάδας, εγώ αυτό νομίζω.

    Κάνεις πολλές δεύτερες σκέψεις, τα υπεραναλύεις όλα, οπότε υποσυνείδητα είσαι στην τσίτα ακόμα κι όταν επιφανειακά είσαι χαλαρά. Μην δίνεις τεράστιες διαστάσεις σε απλά περιστατικά.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Για να κάθεσαι να παρατηρείς αυτόν που σας κοιτούσε και να μπλοκάρει το μυαλό σου, σκάλωσες λόγω άγχους κι όχι λόγω αφηρημάδας, εγώ αυτό νομίζω.

    Κάνεις πολλές δεύτερες σκέψεις, τα υπεραναλύεις όλα, οπότε υποσυνείδητα είσαι στην τσίτα ακόμα κι όταν επιφανειακά είσαι χαλαρά. Μην δίνεις τεράστιες διαστάσεις σε απλά περιστατικά.
    Καλησπέρα, κοίταξα ελάχιστα τον άλλον τεχνικό γι'αυτό και δεν αιτιολογισα τον εαυτό μου.
    Ίσως όντως και να σκαλωσα μόνο για το λίγο που τον πρόσεξα.
    Ναι ότι κάνω κάνω δεύτερες σκέψεις πάντα... έτσι έχει μάθει η αλήθεια είναι ο εγκέφαλος μου....και μάλλον από τι έχω καταλάβει και η ψυχολόγος μου αυτό προσπαθεί να μου εξηγήσει πολλές φορές...να μην το κάνω...απλά δεν έχω βρει τον τρόπο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •