Εκτακτες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κι εμένα μου συμβαινει αυτό οταν είμαι έξτρα στρεσαρισμενος ή έχει γίνει κάτι, οπως τότε με το μουδιασμα στο κεντρο του στήθος. Νιώθω τους παλμους μου δυνατά και γρήγορα όταν σηκωνομαι και σχεδον τρανταζομαι απο το πόσο δυνατά χτυπαει η καρδιά μου. Αλλά το ξεχωριζω απο την κανονική ορθοστατικη γιατί το POTS μου συμβαινει ανεξάρτητα συναισθηματικής κατάστασης και καποιες φορές δεν το καταλαβαινω καν, οπως είδα σε χολτερ.

    Οπως και να 'χει, σε τέτοιες περιπτωσεις ίσως βοηθήσει το ηρεμιστικο ακόμα κι αν το φοβάσαι. Το ζαναξ οπως μου έχει πει ο γιατρός μου το δίνουν και σε εμφραγματιες, δεν θα σε βλάψει. Αφού ειχες συγκεκριμένο περιστατικο που σε αγχωσε, απο εκεί ειναι τα συμπτωματα.
    Εγώ χθες ξυπνησα με κομμένη την ανάσα στον υπνο μου. Δεν ξέρω τι ήταν. Και το πρωι το ξαναενιωσα. Σαν να ειναι ρηχή η ανάσα μου. Υποπτευομαι ότι είναι απο την παλινδρόμηση.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Μπορεί να είναι και κρίση πανικού Αντώνη
    Κάπου διάβαζα σήμερα πτι στον ύπνο είναι πάρα πολύ σύνηθες να νιώθεις ότι δεν έχεις ανασα. Και εγω έχω παλινδρομιση και πολλά θέματα με έντερο και στομάχι. Ναι αυτό ακριβώς νιώθω πολύ έντονα τους παλμους. Παρά πολύ δυνατά όμως. Λεξοτανιλ έχω άλλα είναι και παλιό δεν ξέρω πότε λήγουν αυτά. Μάλλον θα πάρω όμως γιατί δεν μπορώ να κάνω ουυε τα βασικά. Δεν ξέρω πως την παλεύεις εσυ που ζεις και μόνος. Θα είχα φρικάρει αν δεν ειχα τους δικούς μου από πάνω μου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Τι είναι οι έκτακτες;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αρρυθμίες που σου εύχομαι να μην νιώσεις ποτέ

  5. #20
    Elenia781
    Guest
    Αν τρως δημητριακά να είναι χωρίς γλουτένη. Τρελενουν την καρδια. Και αν μπορείς κοψε τα τελείως για 2 βδομάδες και πες μου τις αλλαγές

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν τρωω δημητριακα προσωπικά.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Μπορεί να είναι και κρίση πανικού Αντώνη
    Κάπου διάβαζα σήμερα πτι στον ύπνο είναι πάρα πολύ σύνηθες να νιώθεις ότι δεν έχεις ανασα. Και εγω έχω παλινδρομιση και πολλά θέματα με έντερο και στομάχι. Ναι αυτό ακριβώς νιώθω πολύ έντονα τους παλμους. Παρά πολύ δυνατά όμως. Λεξοτανιλ έχω άλλα είναι και παλιό δεν ξέρω πότε λήγουν αυτά. Μάλλον θα πάρω όμως γιατί δεν μπορώ να κάνω ουυε τα βασικά. Δεν ξέρω πως την παλεύεις εσυ που ζεις και μόνος. Θα είχα φρικάρει αν δεν ειχα τους δικούς μου από πάνω μου.
    Ισως να φτιάξεις τα επιμερους θέματα ,πχ με το στομαχι, μηπως δεις βελτίωση.
    Σήμερα πήρα παλι αντιοξινο γιατι δεν αντεχα και είμαι καλύτερα.

    Λογικά γράφουν σε κάθε σελίδα την ημερομηνία ληξης τα ηρεμιστικα.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Παιδιά καλημέρα. Αφού πέρασα 2 μαρτυρικές βδομάδες με τις έκτακτες σχεδόν σε καθημερινή βάση, σε σημείο που νόμιζα ότι θα θα τρελαθώ, μέσα σε αυτές τις 2 βδομάδες πήγα σε πνευμονολογο, καρδιολόγο, γαστρεντερολογο κ ενδοκρινολόγο. Όλα ήταν καλά. Οι εξετάσεις αίματος θυροειδή τελείες, ηλεκτρολύτες εξαιρετικοί. Όλα καλά. Οπότε μου είχε μείνει η ψυχολόγος μου, που είχα να πάω πάνω από χρόνο. Πήγα κ εκεί κ μετά από αυτά που συζητήσαμε καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι γενικά τις έκτακτες τις πυροδότησε η νόσηση μου από τον κορονοιο. Στις 13/01 είχα βγει θετική, το πέρασα ελαφριά με συμπτώματα μιας ίωσης. Αλλά πέρα από αυτό, μου είπε η ψυχολόγος ότι σε ορισμένες περιπτώσεις ο κορονοιος αφήνει νευροψυχολογικα προβλήματα. Κ επειδή το ευαίσθητο μου σημείο ήταν οι έκτακτες,με χτύπησε εκεί.
    Δύο ολόκληρες βδομάδες νόμιζα ότι πέθαινα κάθε μέρα. Μετά μου κόπηκαν εντελώς. Τώρα μπορεί να νιώθω μια....δύο την ημέρα, αλλά είναι μικρές κ δεν τις δίνω καθόλου σημασία. Όλα αυτά σας τα λέω μήπως έχει κανείς περάσει κάτι, για να ξέρετε.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by maril76 View Post
    Παιδιά καλημέρα. Αφού πέρασα 2 μαρτυρικές βδομάδες με τις έκτακτες σχεδόν σε καθημερινή βάση, σε σημείο που νόμιζα ότι θα θα τρελαθώ, μέσα σε αυτές τις 2 βδομάδες πήγα σε πνευμονολογο, καρδιολόγο, γαστρεντερολογο κ ενδοκρινολόγο. Όλα ήταν καλά. Οι εξετάσεις αίματος θυροειδή τελείες, ηλεκτρολύτες εξαιρετικοί. Όλα καλά. Οπότε μου είχε μείνει η ψυχολόγος μου, που είχα να πάω πάνω από χρόνο. Πήγα κ εκεί κ μετά από αυτά που συζητήσαμε καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι γενικά τις έκτακτες τις πυροδότησε η νόσηση μου από τον κορονοιο. Στις 13/01 είχα βγει θετική, το πέρασα ελαφριά με συμπτώματα μιας ίωσης. Αλλά πέρα από αυτό, μου είπε η ψυχολόγος ότι σε ορισμένες περιπτώσεις ο κορονοιος αφήνει νευροψυχολογικα προβλήματα. Κ επειδή το ευαίσθητο μου σημείο ήταν οι έκτακτες,με χτύπησε εκεί.
    Δύο ολόκληρες βδομάδες νόμιζα ότι πέθαινα κάθε μέρα. Μετά μου κόπηκαν εντελώς. Τώρα μπορεί να νιώθω μια....δύο την ημέρα, αλλά είναι μικρές κ δεν τις δίνω καθόλου σημασία. Όλα αυτά σας τα λέω μήπως έχει κανείς περάσει κάτι, για να ξέρετε.
    Και γω έτσι ειμαι μια δυο φορές την μέρα μπορεί και καμια να περάσουν ας πουμε 4 μέρες και να μ γίνει μετα…σ πρότεινε κατι για να φύγουν αυτές οι λιγες;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπέρα κι από μένα. Και μένα μου κόβεται η ανάσα στον υπνο και πολλες φορες και νιώθω να πεθαινω. Έκτακτες έχω πολλα χρονια και ειδικά τον τελευταίο χρόνο κάθε μέρα και συνέχεια. Έχω γυρίσει όλους τους γιατρούς και ειλικρινά έχω στιγμές που δεν αντέχω. Αλλά έχω άγχος. Τρελό άγχος που αν και δεν παραδεχομαι δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια στο τι συμβαίνει. Ειμαι 33 χρονών και ένα θα σας πω. Βγάζω άσπρες τρίχες στο κεφάλι... Και στα φρύδια....

  11. #26
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Αρρυθμίες που σου εύχομαι να μην νιώσεις ποτέ
    Ελενα να σε ρωτήσω έπαθα αυτο…θεωρείται εκτακτη…πήγε έτσι ο παλμος τακ τακ τακ παύση και μετα διπλό τακτακ…

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Βρε Νικο ειπαμε δεν είναι γιατρός. Δεν μπορώ να ξερω τι ήταν αυτό που ένιωσες. Σταματα βα ασχολείσαι και θα δεις πως θα σταματήσεις και να τα νιώθεις.

  13. #28
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Βρε Νικο ειπαμε δεν είναι γιατρός. Δεν μπορώ να ξερω τι ήταν αυτό που ένιωσες. Σταματα βα ασχολείσαι και θα δεις πως θα σταματήσεις και να τα νιώθεις.
    Έχουν μειωθεί παρα πολυ σχεδόν δν εχω καθολου…απλα αυτο το διπλό τακτακ δν μ χε ξαναγινει…ξέρεις σκεφτομε κολπικη μαρμαρυγή και τετια…

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    ε αφου εχουν μειωθει να εισαι ευγνομων και συνεχισε την ζωη σου

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τις προηγουμενες μέρες που δεν ετρωγα μια μπανανα την ημερα, ειχα αρκετές έκτακτες θέσης. Σε μένα παιζει μεγάλο ρόλο η προσληψη ηλεκτρολυτών,ειδικά τώρα το καλοκαίρι.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η έκτακτες συστολες?
    By dead_can_dance in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2023, 10:54
  2. Βοήθεια ξαφνικές πολλες έκτακτες
    By Elli19899 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 270
    Last Post: 16-03-2022, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •