Η οικογένειά μου και ο δύσκολος καρκινοπαθής πατέρας με άνοια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    1

    Η οικογένειά μου και ο δύσκολος καρκινοπαθής πατέρας με άνοια!

    Καλησπέρα σας,

    Αποφάσισα να σας γράψω, μήπως κάποιος μπορέσει να με βοηθήσει.
    Είμαι 24 χρόνια με τον άντρα μου και έχουμε ένα πανέμορφο αγοράκι 7 μισή χρονών.
    Εδώ και δύο χρόνια, έχω φέρει στο σπίτι μας και φροντίζω τον 78χρονο πατέρα μου.
    Για να σας κάνω μια σύντομη εισαγωγή, ο πατέρας μου πότε δεν δέχτηκε τον σύζυγό μου και πάντα μας δημιουργούσε πολύ σοβαρά προβλήματα.
    Ο πατέρας μου τον Δεκέμβριο του 2020 διαγνώστηκε με επιθετικής μορφής κακοήθης σαρκώμα κοντά στον οισοφάγο. Κολλάει covid 19, στο νοσοκομείο, όπου και εγχειρίστηκε με covid-αφού το φρόντισε ο σύζυγός μου- και εκ τότε, ως εκ θαύματος επιβιώνει και ζει σε σταθερή πλέον κατάσταση.
    Σε αυτήν την στάσιμη κατάσταση βοήθαει, η κάθε 15 μέρες χημειοθεραπεία που κάνει μέχρι και σήμερα.
    Ο πατέρας μου παίρνει 350 σύνταξη και δίνω και εγώ ως άγαμη θυγατέρα σε αυτόν αλλά 350 ευρώ (εδώ και πολλά χρόνια, από τότε που πέθανε η μητέρα μου), για να μπορεί να ζει αξιοπρεπώς.
    Και τα 700 ευρώ πάνε στις χημειοθεραπείες που κάνει.
    Εγώ πλέον δεν αντέχω άλλο, ούτε ψυχικά αλλά και σωματικά να ανταπεξέλθω.
    Δεν έχω βοήθεια από κανέναν συγγενή. Ο αδερφός μου, έκοψε κάθε επαφή μαζί του και μαζί μου, από τότε που αρρώστησε ο πατέρας μου.Αυτό έγινε όταν μια μέρα έμεινε μόνος στο σπίτι μας, να τον προσέχει και μας έκλεψε τα τελευταία μας λεφτά, όπου και φυλάγαμε να ανοίξουμε μια επιχείρηση.
    Από τότε ζω μια κόλαση!!
    Ο πατέρας μου έπαθε κατάθλιψη, καθώς, επίσης προχώρησε κατά πολύ και η άνοια που είχε.Εγώ παραλίγο να χωρίσω με τον άντρα μου, και οι καβγάδες και τα προβλήματα πάνε και έρχονται.
    Όπως είπα και προηγουμένως, έχω και ένα παιδάκι 7 μισή χρονών και δεν θέλω πια να βλέπει τα όσα γίνονται , γιατί βλέπω ότι υποφέρει και αυτό.
    Θέλω πολύ να ηρεμήσω την κατάσταση. Κάνω ότι περνάει από το χέρι μου να μην επιβαρύνω τον άντρα μου και το παιδί μου, αλλά είναι σχεδόν ακατόρθωτο.
    Και συν της άλλης, πρέπει να αρχίσω και να δουλεύω.
    Έχω ψάξει διάφορα κέντρα ανακουφιστικής φροντίδας και κάποιους οίκους ευγηρίας, δεν γίνεται τίποτα όμως. Είτε μου ζητάνε πολλά λεφτά, είτε την υπογραφή του πατέρα μου, όπου αυτός δεν μένει λεπτό χωρίς εμένα.
    Αν πήγαινε σε κάποιο οίκο ευγηρίας και εκείνος στην πορεία θα ήταν πιο ευτυχισμένος, καθώς θα τον επισκέπτομουν συχνά και θα έχει κάτι να περιμένει πλέον με χαρά. Τη χαρά που δεν έχει ποτέ.
    Γιατί τελευταία έχω αρχίσει και χάνω και εγώ την ψυχραιμία μου και δεν τον βοηθάω ούτε εκείνον, αλλά κάνω και κακό στην οικογένειά μου.
    Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία λύση στο πρόβλημα μου !
    Μακάρι κάποιος να μπορούσε να μου πει κάτι, δεν έχω γνώση που πρέπει να απευθυνθώ και τι άλλο να κάνω και βρίσκομαι σε απόλυτο αδιέξοδο.
    Συγνώμη αν αυτά που γράφω ακούγονται υπερβολικά και ίσως και σκληρά είναι όμως η δική μου καθημερινότητα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    4

    Πιθανές λύσεις στο πρόβλημα σας

    Quote Originally Posted by Marmel View Post
    Γιατί τελευταία έχω αρχίσει και χάνω και εγώ την ψυχραιμία μου και δεν τον βοηθάω ούτε εκείνον, αλλά κάνω και κακό στην οικογένειά μου. Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία λύση στο πρόβλημα μου ! Μακάρι κάποιος να μπορούσε να μου πει κάτι, δεν έχω γνώση που πρέπει να απευθυνθώ και τι άλλο να κάνω και βρίσκομαι σε απόλυτο αδιέξοδο. Συγνώμη αν αυτά που γράφω ακούγονται υπερβολικά και ίσως και σκληρά είναι όμως η δική μου καθημερινότητα.
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

    Κατ'αρχήν σε κάθε πρόβλημα υπάρχει μια λύση. Οταν η κατάσταση είναι σκληρή και ασυνήθιστα απαιτητική τόσο σκληρές και ασυνήθιστα απαιτητικές είναι και οι πιθανές λύσεις και επιλογές. Οπότε ειναι σημαντικό σαν πρώτο βήμα να προετοιμαστείτε για τέτοιες επιλογές. Γι' αυτον ς το λόγο, τι διευκρίνιση πόσο ακριβώς σκηρή ή αδιέξοδη ειναιι η κατάσταση σας, οπότερ κατα συνέπεια και οι διαθέσιμες επιλογές σας, θα χρειατω λίγες περισσότερες πληροφορίες πολύ κρίσιμες για την πραγματική προς αντιμετώπιση δυσκολία και το ακριβές μέγεθος της.

    Πολλές φορές οι δυσκολίες δεν είναι πρακτικά τεράστιες. Δηλαδή με βάση τις δυνάμεις μας, φυσικκές, ψυχολογικές, κοινωνικες ή οικονομικές. Φαίνονται όμως ανυπέρβλητες μόνον υπο το πρίσμα αποφάσεων και ενεργειών που εμείς δεν θελουμε -και οχι δεν μπορούμε- να πάρουμε ή να κάνουμε. Οπότε στη ουσία εχουμε επιλογές ομως δεν τις βλεπουμε.

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 14-03-2022 at 18:06.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Xenofon View Post
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    αγαπητε αγνωστε...
    δυστυχως το ακριβως αντιθετο απο αυτο που υποθετεις, ισχυει στην πραγματικοτητα.
    το φορουμ, ειναι φορουμ ΑΥΤΟΒΟΗΘΕΙΑΣ (αν εχεις υποψιν σου), κι αυτο σημαινει οτι η κουβεντα εδω, γινεται με "ενα πληθος απο αγνωστους" που λες κι εσυ, κι οχι με ειδικους.
    το σκεπτικο της αυτοβοηθειας, ειναι αυτο. να βρεθουν μη ειδικοι με αντιστοιχες εμπειριες, και να ανταλλαξουν αποψεις, κουραγιο, κλπ.
    ΔΕΝ ε ιναι ενα μερος για ειδικους, πολλω δε μαλλον που καποιος που εμφανιζεται εδω σαν ειδικος, μπορει να ειναισ την πραγματικοτητα κατι αλλο, η και εντελως ακαταλληλος για να προσφερει βοηθεια.
    επιπλεον, μπορει εσεις μεν να προσφερεστε αφιλοκερδως, αλλα αν αρχισουν να μπαινουν εδω ειδικοι για να βοηθησουν, μπορει να γινει ενα μερος για αγρα πελατων οσων ειδικων και "ειδικων" εχουν αναδουλειες....
    εχει συμβει αυτο στο παρελθον...

    θα σε συμβουλευα λοιπον, να μην επικαλεισαι την μελλοντικη σου ιδιοτητα σαν ειδικου (αν εχω καταλαβει καλα, σπουδαζεις/ μελετας ακομα κατι σχετικο), αλλα αν σε ενδιαφερει η συμμετοχη σου εδω, να συμμετεχεις σαν "αγνωστο μελος" που συζηταει τις αποψεις του...

    αυτα. καλη συνεχεια..

    υ.γ. εσυ μας λες οτι εισαι ερασιτεχνης και οχι επαγγελματιας, οποτε μονο αφιλοκερδως θα μπορουσες να εκφρασεις την γνωμη σου, ακριβως οτι κανουμε ολοι εδω δηλαδη. αναφερομενος σε επαγγελματιες ομως, που καλεις να εκφρασουν αφιλοκερδως την γνωμη τους, γιατι να το κανουν; η δουλεια τους ειναι αυτη. δεν ειναι σπουδαστες...
    Last edited by Aeon; 14-03-2022 at 18:06.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αγαπητε αγνωστε...
    δυστυχως το ακριβως αντιθετο απο αυτο που υποθετεις, ισχυει στην πραγματικοτητα.
    το φορουμ, ειναι φορουμ ΑΥΤΟΒΟΗΘΕΙΑΣ (αν εχεις υποψιν σου), κι αυτο σημαινει οτι η κουβεντα εδω, γινεται με "ενα πληθος απο αγνωστους" που λες κι εσυ, κι οχι με ειδικους.....
    Το δηλωσα οτι δεν είμαι ειδικός. Ανέφερα την ερασιτεχνική μου απασχόληση ώστε να αισθανθεί μεγαλύτερη εμπιστοσύνη η κυρία οτι πραγματι νοιάζομαι για το πρόβλημα της και μεγαλύτερη άνεση να μιλήσει γι'αυτό. Επισης τόσες μερες βλεπω το ποστ της εδω και κανείς απο το πλήθος απο αγνώστους δεν νοιάστηκε. ούτε εσυ που μπήκες στο δικό της ποστ και το δικό της πρόβλημα, ολότελα αδιάφορος γι'αυτό και μη αναφέροντας τιποτα γι'αυτά αλλά ίσα για να αρχίσεις εναν περίεργο επιθετικό και τοξικό διάλογο μαζί μου που δεν θα τον κάνω μαζί σου πόσο μάλλον εδω στο θέμα της κυρίας αυτής.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    θα σε συμβουλευα λοιπον, να μην επικαλεισαι την μελλοντικη σου ιδιοτητα σαν ειδικου (αν εχω καταλαβει καλα, σπουδαζεις/ μελετας ακομα κατι σχετικο), αλλα αν σε ενδιαφερει η συμμετοχη σου εδω ...
    Απο εσένα εξαρτάται η συμμετοχή μου εδώ; Δεν βλεπω να είσαι αντμιν. Και μάλλον δεν είσαι αφου όσα "συμβουλεύεις" δεν αναφέρονται στους όρους χρήσης τους οποίους εχω διαβάσει πολύ προσεκτικά.

    Αφου λοιπόν δεν είσαι αντμιν και αν κρίνουμε απο τη δική σου και τη δικη μου συμμετοχή στο παρόν πρόβλημα της κυρίας αυτής μάλλον την δική σου (ανύπαρκτη) συμμετοχή θα έπρεπε να σταματήσουν οι ανμίν. Αφου εσυ θέλεις μονο διάλογο μαζί μου και αφού το ήθελες τοσο επρεπε να μου απευθύνεις προσωπικό μύνημα και οχι μες το θέμα κάποιου άλλου. Είναι τεράστια αγένεια αυτό που έκανες και ελπίζω να την σταματήσεις τουλάχιστον σ'αυτο το ποστ ώστε να ασχοληθούμε, όσοι νοιαζόμαστε και θέλουμε να ασχοληθούμε, με το πρόβλημα της κυρίας και όχι με το δικό σου. Για το δικο σου, τη μεγάλη δηλαδή ανάγκη σου να προσέχουν οι άλλοι εσένα και όχι όποιον παρουσιάζει εδω κάποιο δικό του θεμα, γράψε ενα δικό οου ποστ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Xenofon View Post
    Το δηλωσα οτι δεν είμαι ειδικός. Ανέφερα την ερασιτεχνική μου απασχόληση ώστε να αισθανθεί μεγαλύτερη εμπιστοσύνη η κυρία οτι πραγματι νοιάζομαι για το πρόβλημα της και μεγαλύτερη άνεση να μιλήσει γι'αυτό. Επισης τόσες μερες βλεπω το ποστ της εδω και κανείς απο το πλήθος απο αγνώστους δεν νοιάστηκε. ούτε εσυ που μπήκες στο δικό της ποστ και το δικό της πρόβλημα, ολότελα αδιάφορος γι'αυτό και μη αναφέροντας τιποτα γι'αυτά αλλά ίσα για να αρχίσεις εναν περίεργο επιθετικό και τοξικό διάλογο μαζί μου που δεν θα τον κάνω μαζί σου πόσο μάλλον εδω στο θέμα της κυρίας αυτής.

    Απο εσένα εξαρτάται η συμμετοχή μου εδώ; Δεν βλεπω να είσαι αντμιν. Και μάλλον δεν είσαι αφου όσα "συμβουλεύεις" δεν αναφέρονται στους όρους χρήσης τους οποίους εχω διαβάσει πολύ προσεκτικά.

    Αφου λοιπόν δεν είσαι αντμιν και αν κρίνουμε απο τη δική σου και τη δικη μου συμμετοχή στο παρόν πρόβλημα της κυρίας αυτής μάλλον την δική σου (ανύπαρκτη) συμμετοχή θα έπρεπε να σταματήσουν οι ανμίν. Αφου εσυ θέλεις μονο διάλογο μαζί μου και αφού το ήθελες τοσο επρεπε να μου απευθύνεις προσωπικό μύνημα και οχι μες το θέμα κάποιου άλλου. Είναι τεράστια αγένεια αυτό που έκανες και ελπίζω να την σταματήσεις τουλάχιστον σ'αυτο το ποστ ώστε να ασχοληθούμε, όσοι νοιαζόμαστε και θέλουμε να ασχοληθούμε, με το πρόβλημα της κυρίας και όχι με το δικό σου. Για το δικο σου,τη μεγάλη δηλαδή ανάγκη σου να προσέχουν οι άλλοι εσένα και όχι όποιον παρουσιάζει εδω κάποιο δικό του θεμα, γράψε ενα δικό οου ποστ.
    μα δεν ειπες τπτ σχετικο με το ποστ της. το μονο που της ειπες ειναι οτι ενδιαφερεσαι για προσωπικες συζητησεις μαζι της, πραγμα, οριακα επιληψιμο, μιας και εισαι απλα ενας αγνωστος μεσα στο χαοτικο διαδικτυο και ανετα θα μπορουσες οπως και ο καθενας μας, να εισαι κακοβουλος ή επικινδυνος..

    τα περι τοξικοτητας στα επιστρεφω , καθως ειναι το λιγοτερο ΠΕΡΙΕΡΓΗ η συμπεριφορα σου και τα οσα μας λες εδω...

    ναι, δεν ειμαι αντμιν, μπορεις να ρωτησεις εναν αντμιν αν επιτρεπεται σε ειδικους να συμβουλευουν εδω μεσα βασει της ιδιοτητας τους και δεν αναφερομαι σε σενα, καθως ουτε εισαι ουτε δειχνεις ειδικος, αναφερομαι στην αποψη σου οτι θα μπορουσαν να ερθουν ειδικοι εδω και να συμβουλευουν αφιλοκερδως τα μελη...

    δεν ειπα πουθενα οτι δεν επιτρεπεται να εισαι εδω. η συμμετοχη σου οπως και ολων, θα εξαρτηθει αποκλειστικα απο το αν την επιθυμεις εσυ και το αν αποδεχεσαι τους ορους χρησης του φορουμ.... οποτε, πραγματικα απο σενα και μονο...

    προσωπικο μηνυμα δεν μπορω να σου απευθυνω, γιατι αφενος δεν εχεις αρκετα μηνυματα ακομα για να δεχεσαι πμ, κι αφετερου δεν εχω τπτ προσωπικο μαζι σου. η δημοσια συζητηση εδω, μπορει να βοηθησει κι αλλους που δεν γνωριζουν πως λειτουργει το φορουμ και νομιζει οτι αφορα ειδικους, οπως μας ελεγες παραπανω...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα δεν ειπες τπτ σχετικο με το ποστ της. το μονο που της ειπες ειναι οτι ενδιαφερεσαι για προσωπικες συζητησεις μαζι της,..
    Ευτυχως είναι γραπτά όσα είπα. Διαβαζε καλύτερα λοιπόν και μη διαστρευλώνεις αυτά που γραφουν οι άλλοι. Η κυρία ζητάει απο τους αναγνώστες βοήθεια και τι να κάνει.

    Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία λύση στο πρόβλημα μου ! Μακάρι κάποιος να μπορούσε να μου πει κάτι, δεν έχω γνώση που πρέπει να απευθυνθώ και τι άλλο να κάνω
    Δίχως προσωπικές και συγκεκριμένες πληροφορίες για προσωπικό πρόβλημα τι να της πεί οποιοσδήποτε για να τη βοηθήσει; Την ιστορία της ζωής του οπως προτείνεις εσύ; Μα εσυ δεν ενδιαφέρεσαι καν για το πρόβλημα της. Κοίταξε τι κάνεις εδω απο το πρώτο σου σχόλιο ήδη. Στο πρόβλημα της καημένης της γυναίκας, ενας βρέθηκε να νοιαστεί κι εσύ κάνεις τα πάντα ωστε ακόμη και αυτός ο ένας να ασχολείται αναγκαστικά μαζί σου. Για να διορθωνει τις συκοφαντίες και τις προσβολές σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Xenofon View Post
    Ευτυχως είναι γραπτά όσα είπα. Διαβαζε καλύτερα λοιπόν και μη διαστρευλώνεις αυτά που γραφουν οι άλλοι. Η κυρία ζητάει απο τους αναγνώστες βοήθεια και τι να κάνει.



    Δίχως προσωπικές και συγκεκριμένες πληροφορίες για προσωπικό πρόβλημα τι να της πεί οποιοσδήποτε για να τη βοηθήσει; Την ιστορία της ζωής του οπως προτείνεις εσύ; Μα εσυ δεν ενδιαφέρεσαι καν για το πρόβλημα της. Κοίταξε τι κάνεις εδω απο το πρώτο σου σχόλιο ήδη. Στο πρόβλημα της καημένης της γυναίκας, ενας βρέθηκε να νοιαστεί κι εσύ κάνεις τα πάντα ωστε ακόμη και αυτός ο ένας να ασχολείται αναγκαστικά μαζί σου. Για να διορθωνει τις συκοφαντίες και τις προσβολές σου.
    ευτυχως ειναι γραμμενα οσα ειπες. οποιος εχει ματια μπορει να τα δει... μαλλον εσυ πρεπει να τα ξαναδιαβασεις και να μην διαστρεβλωνεις οσα σου λενε οι αλλοι..

    ναι, βοηθεια ζηταει, σε ενα δημοσιο φορουμ. δεν ζηταει καλοθελητες για πριβε επικοινωνιες.

    φυσικα και χρειαζονται πληροφοριες για να συζητησει κανεις το προβλημα, αλλα απο που προκυπτει οτι αυτες δεν μπορουν να δωθουν δημοσια;
    για ποιον λογο να ξεκινησει η γυναικα προσωπικη επικοινωνια μαζι σου; εδω η συζητηση ειναι δημοσια κι εσυ την προσκαλεις σε ιδιωτικες συζητησεις.
    μπορεις μια χαρα "να ενδιαφερθεις" για το θεμα της χωρις να ζητας ιδιωτικη επικοινωνια... μπορει να δωσει προσωπικες πληροφοριες, χωρις να δωσει πληροφοριες ταυτοτητας, αλλαζοντας τις αδιαφορες λεπτομερεις, οπως αληθινα ονοματα, τοπωνυμια κλπ...

    αυτο που εσυ αποκαλεις συκοφαντιες και προσβολες, ειναι απλα η επισημανση μου για το πως λειτουργει το φορουμ, γιατι απο τα λιγα πουε χεις πει εδω μεσα, δειχνεις να να μην γνωριζεις...
    απο την μια, αντι να συζητησεις το θεμα ενος μελους που υποτιθεται οτι ενδιαφερεσαι να βοηθησεις, το καλεις σε πριβε επικοινωνιες μαζι σου, κι απο την αλλη μας ελεγες ποσο ωραια θα ειναι ειδικοι της ψυχικης υγειας να επεμβαινουν αφιλοκερδως στο φορουμ. ουτε το ενα, ουτε το αλλο εχει σχεση με την λειτουργια του φορουμ, κι αυτο που σε καιει ειναι οτι εχεις βγει με το καλημερα εκτος και φωναζεις κι απο πανω.
    περαστικα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Marmel View Post
    Καλησπέρα σας,

    Αποφάσισα να σας γράψω, μήπως κάποιος μπορέσει να με βοηθήσει.
    Είμαι 24 χρόνια με τον άντρα μου και έχουμε ένα πανέμορφο αγοράκι 7 μισή χρονών.
    Εδώ και δύο χρόνια, έχω φέρει στο σπίτι μας και φροντίζω τον 78χρονο πατέρα μου.
    Για να σας κάνω μια σύντομη εισαγωγή, ο πατέρας μου πότε δεν δέχτηκε τον σύζυγό μου και πάντα μας δημιουργούσε πολύ σοβαρά προβλήματα.
    Ο πατέρας μου τον Δεκέμβριο του 2020 διαγνώστηκε με επιθετικής μορφής κακοήθης σαρκώμα κοντά στον οισοφάγο. Κολλάει covid 19, στο νοσοκομείο, όπου και εγχειρίστηκε με covid-αφού το φρόντισε ο σύζυγός μου- και εκ τότε, ως εκ θαύματος επιβιώνει και ζει σε σταθερή πλέον κατάσταση.
    Σε αυτήν την στάσιμη κατάσταση βοήθαει, η κάθε 15 μέρες χημειοθεραπεία που κάνει μέχρι και σήμερα.
    Ο πατέρας μου παίρνει 350 σύνταξη και δίνω και εγώ ως άγαμη θυγατέρα σε αυτόν αλλά 350 ευρώ (εδώ και πολλά χρόνια, από τότε που πέθανε η μητέρα μου), για να μπορεί να ζει αξιοπρεπώς.
    Και τα 700 ευρώ πάνε στις χημειοθεραπείες που κάνει.
    Εγώ πλέον δεν αντέχω άλλο, ούτε ψυχικά αλλά και σωματικά να ανταπεξέλθω.
    Δεν έχω βοήθεια από κανέναν συγγενή. Ο αδερφός μου, έκοψε κάθε επαφή μαζί του και μαζί μου, από τότε που αρρώστησε ο πατέρας μου.Αυτό έγινε όταν μια μέρα έμεινε μόνος στο σπίτι μας, να τον προσέχει και μας έκλεψε τα τελευταία μας λεφτά, όπου και φυλάγαμε να ανοίξουμε μια επιχείρηση.
    Από τότε ζω μια κόλαση!!
    Ο πατέρας μου έπαθε κατάθλιψη, καθώς, επίσης προχώρησε κατά πολύ και η άνοια που είχε.Εγώ παραλίγο να χωρίσω με τον άντρα μου, και οι καβγάδες και τα προβλήματα πάνε και έρχονται.
    Όπως είπα και προηγουμένως, έχω και ένα παιδάκι 7 μισή χρονών και δεν θέλω πια να βλέπει τα όσα γίνονται , γιατί βλέπω ότι υποφέρει και αυτό.
    Θέλω πολύ να ηρεμήσω την κατάσταση. Κάνω ότι περνάει από το χέρι μου να μην επιβαρύνω τον άντρα μου και το παιδί μου, αλλά είναι σχεδόν ακατόρθωτο.
    Και συν της άλλης, πρέπει να αρχίσω και να δουλεύω.
    Έχω ψάξει διάφορα κέντρα ανακουφιστικής φροντίδας και κάποιους οίκους ευγηρίας, δεν γίνεται τίποτα όμως. Είτε μου ζητάνε πολλά λεφτά, είτε την υπογραφή του πατέρα μου, όπου αυτός δεν μένει λεπτό χωρίς εμένα.
    Αν πήγαινε σε κάποιο οίκο ευγηρίας και εκείνος στην πορεία θα ήταν πιο ευτυχισμένος, καθώς θα τον επισκέπτομουν συχνά και θα έχει κάτι να περιμένει πλέον με χαρά. Τη χαρά που δεν έχει ποτέ.
    Γιατί τελευταία έχω αρχίσει και χάνω και εγώ την ψυχραιμία μου και δεν τον βοηθάω ούτε εκείνον, αλλά κάνω και κακό στην οικογένειά μου.
    Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία λύση στο πρόβλημα μου !
    Μακάρι κάποιος να μπορούσε να μου πει κάτι, δεν έχω γνώση που πρέπει να απευθυνθώ και τι άλλο να κάνω και βρίσκομαι σε απόλυτο αδιέξοδο.
    Συγνώμη αν αυτά που γράφω ακούγονται υπερβολικά και ίσως και σκληρά είναι όμως η δική μου καθημερινότητα.
    Καλησπέρα και λυπάμαι πολύ για όλη την κατάσταση που περιγράφεις. Κατανοώ πλήρως το πώς είναι να έχεις έναν ασθενή μέσα στο σπίτι, καθώς έχω χάσει δυστυχώς τον μπαμπά μου και βιώσαμε πολλά δύσκολα σκηνικά καθόλη τη διάρκεια της ασθένειας. Θέλει δύναμη και υπομονή. Παρότι, όπως διαβάζω η κατάσταση είναι τεταμένη στο σπίτι και υπάρχει και η παράμετρος των εξόδω, θα πρότεινα να μείνει μαζί σας. Η ψυχολογία του ασθενούς παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και θα θέλει να είναι μαζί με την οικογένειά του. Ό,τι και να έγινε στο παρελθόν. Σε οίκους ευγηρίας κτλ ούτε αγάπη θα του δώσουν ούτε θα τον προσέξουν όπως εσύ. Αυτό που θα πρότεινα ως μια μέση λύση είναι αν υπάρχει κάποια γυναίκα στο οικογενειακό περιβάλλον, θεία/ξαδέρφη που να μην εργάζεται, να παίρνει σύνταξη και να μπορεί με ένα μικρό ποσό - αν το διαθέτετε- να τον προσέχει για κάποιες ώρες. Και αν βρεις κάποια εργασία που μπορείς να εργάζεσαι και απο το σπίτι, ίσως αυτό να διευκολύνει την κατάσταση και να κάνετε ας πούμε βάρδιες. Ο μικρός σας γιος, πώς είναι; Έχει εκδηλώσει τι νιώθει για όλη την κατάσταση με τον παππού; Έχετε δει αλλαγές στη συμπεριφορά του μικρού;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •