Πρακτικό ή θεωρητικό μυαλό γεννιέσαι ή γίνεσαι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Πρακτικό ή θεωρητικό μυαλό γεννιέσαι ή γίνεσαι?

    Πρακτικό ή θεωρητικό μυαλό γεννιέσαι ή γίνεσαι?

    Πρακτικός είναι αυτός που ασχέτως επιπέδου θεωρητικών γνώσεων βρίσκει τις λύσεις, είναι αποτελεσματικός, χωρίς πολλές σκέψεις, χωρίς να πεδεύει το μυαλουδάκι του. Με τα λίγα ή πολλά που ξέρει, σαν αυτοματοποιημένα ξέρει να τα βάζει σε σειρά και τάξη κι απ τα πολλά να επιλέγει το κατάλληλο και να δίδει άμεσα τη λύση.

    Ο θεωρητικός είναι από που κατά κανόνα αποστηθίζει γνώσεις, που έχει λύσεις για πράγματα που δεν είναι σπαζοκεφαλιές, και που πάντα έχει κάποια δυσκολία στο να δώσει λύση βάζοντας κάτω τις θεωρητικές σκέψεις που έχει.

    Έχω προσέξει ότι άτομα με πολλά θετικά ερεθίσματα, κοινωνικό κύκλο, με δυναμικούς, κοινωνικούς και εύστροφους γονείς, νοείται από οικογένειες χωρίς ψυχολογικά προβλήματα, βγαίνουν πρακτικά μυαλά. Άτομα από οικογένειες πιο κλειστές, με λίγα ερεθίσματα προς τα παιδιά τους, ασχέτως αν είχαν ή όχι ψυχολογικά, βγαίνουν κατά κανόνα θεωρητικά μυαλά. Οι πρακτικοί προκόβουν, προχωρούν μπροστά σε όλους ή σχεδόν όλους τους τομείς της ζωής σε αντίθεση με άτομα με θεωρητικά μυαλά.
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    νομιζω οτι τα διαχωριζεις πολυ.
    υπαρχουν σε πολλες δοσολογιες αυτα τα δυο στοιχεια σε πολλους ανθρωπους.
    δεν ειναι ολοι ή το ενα, ή το αλλο, αλλα αναμικτοι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Εγώ είμαι θεωρητικός από μικρός, είχα δείξει από παιδί ταλέντο στις θεωρίες αλλά και αποστροφή σε πρακτικά θέματα. Άρα πιστεύω ότι γεννήθηκα έτσι και δεν έφταιξε το περιβάλλον. Άλλοι είναι κάτι πιο ενδιάμεσο και άλλοι είναι πρακτικοί. Πάντως, και οι πρακτικοί συχνά δεν προκόβουν και κάποιοι είναι τελείως άμπαλοι στο να καταλάβουν θεωρητικά πράγματα

  4. #4
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι τα διαχωριζεις πολυ.
    υπαρχουν σε πολλες δοσολογιες αυτα τα δυο στοιχεια σε πολλους ανθρωπους.
    δεν ειναι ολοι ή το ενα, ή το αλλο, αλλα αναμικτοι...
    Με το κατά που κλίνει ο καθείς περισσότερο. Κάποιος ψυχολόγος μου χε πει πως διαστρέβλωση του νου είναι: όλα άσπρο ή όλα μαύρο. Άρα υπάρχει και το ανάμικτο. Μόνο που κάτι θα είναι προς άσπρο και κάτι προς γκρίζο, άρα υπάρχει το ανάμικτο.
    γιάννης

  5. #5
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Εγώ είμαι θεωρητικός από μικρός, είχα δείξει από παιδί ταλέντο στις θεωρίες αλλά και αποστροφή σε πρακτικά θέματα. Άρα πιστεύω ότι γεννήθηκα έτσι και δεν έφταιξε το περιβάλλον. Άλλοι είναι κάτι πιο ενδιάμεσο και άλλοι είναι πρακτικοί. Πάντως, και οι πρακτικοί συχνά δεν προκόβουν και κάποιοι είναι τελείως άμπαλοι στο να καταλάβουν θεωρητικά πράγματα
    Το θέμα μου αφορά το περιβάλλον.
    Το αν θα ναι κανείς πρακτικός ή θεωρητικός ή ανάμικτος (ως απάντησα στη Remedy), αν είναι θέμα περιβάλλοντος στην παιδική ηλικία. Κι αν γεννήθηκε κανείς ή το ένα ή το άλλο, δλδ σαν κληρονομικότητα, και πάλι είναι θέμα περιβάλλοντος, αφού προφανώς παρόμοια χαρακτηριστικά θα χουν κι οι γονείς του.
    Αυτό είναι που ρωτάω, μέσα από τις σκέψεις αλλά και τα βιωματα του καθενός κυρίως.
    γιάννης

  6. #6
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Πρακτικό ή θεωρητικό μυαλό γεννιέσαι ή γίνεσαι?

    Πρακτικός είναι αυτός που ασχέτως επιπέδου θεωρητικών γνώσεων βρίσκει τις λύσεις, είναι αποτελεσματικός, χωρίς πολλές σκέψεις, χωρίς να πεδεύει το μυαλουδάκι του. Με τα λίγα ή πολλά που ξέρει, σαν αυτοματοποιημένα ξέρει να τα βάζει σε σειρά και τάξη κι απ τα πολλά να επιλέγει το κατάλληλο και να δίδει άμεσα τη λύση.

    Ο θεωρητικός είναι από που κατά κανόνα αποστηθίζει γνώσεις, που έχει λύσεις για πράγματα που δεν είναι σπαζοκεφαλιές, και που πάντα έχει κάποια δυσκολία στο να δώσει λύση βάζοντας κάτω τις θεωρητικές σκέψεις που έχει.

    Έχω προσέξει ότι άτομα με πολλά θετικά ερεθίσματα, κοινωνικό κύκλο, με δυναμικούς, κοινωνικούς και εύστροφους γονείς, νοείται από οικογένειες χωρίς ψυχολογικά προβλήματα, βγαίνουν πρακτικά μυαλά. Άτομα από οικογένειες πιο κλειστές, με λίγα ερεθίσματα προς τα παιδιά τους, ασχέτως αν είχαν ή όχι ψυχολογικά, βγαίνουν κατά κανόνα θεωρητικά μυαλά. Οι πρακτικοί προκόβουν, προχωρούν μπροστά σε όλους ή σχεδόν όλους τους τομείς της ζωής σε αντίθεση με άτομα με θεωρητικά μυαλά.
    Είχα διαβάσει μια έρευνα που έλεγε οτι αυτό καθορίζεται από τμήματα του εγκεφάλου του ανθρώπου. Το τι ισχύει ομως κάνεις δεν ξέρει. Εγώ ήμουν πάντα πρακτικό άτομο πάρα θεωρητικό

Similar Threads

  1. Μονιμη ζαλαδα, βαρος στο κεφαλι και θολουρα στο μυαλο.
    By walkinline in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 52
    Last Post: 09-03-2024, 21:27
  2. Sos θα χάσω το μυαλό μου???
    By Elena_38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 22-02-2022, 01:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •