κειμενο για κριση πανικου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    κειμενο για κριση πανικου

    Οι κρίσεις πανικού δεν είναι πάντα αθώες!
    Share this
    Digg Del.icio.us Slashdot Netscape Furl Yahoo Diigo Technorati Newsvine Spurl Googlize this Blinklist Facebook WikioExport PDFPrintE-mail


    Τα συμπτώματα των κρίσεων πανικού - στα οποία συχνά περιλαμβάνεται η αιφνίδια εμφάνιση αισθήματος παλμού και άλγους στο θώρακα - μοιάζουν με αυτά ενός οξέος εμφράγματος και συχνά ο ασθενής δυσκολεύεται να αποδεχτεί την ψυχολογική προέλευση των συμπτωμάτων του, ακόμη και μετά από πλήθος καρδιολογικών και άλλων εξετάσεων. Σύμφωνα όμως με ερευνητές, οι κρίσεις πανικού, ιδιαίτερα στους ενήλικες νεαρής ηλικίας, μπορεί να αυξήσουν τον κίνδυνο καρδιακής προσβολής και άλλων στεφανιαίων επεισοδίων!

    Οι κρίσεις πανικού ή ο πανικός πριν την ηλικία των 50 ετών συσχετίσθηκαν με αυξημένο κατά 38% κίνδυνο εμφράγματος του μυοκαρδίουκαι με 44% υψηλότερο κίνδυνο διάγνωσης στεφανιαίας νόσου. Ωστόσο, τα ποσοστά θνησιμότητας λόγω καρδιακής προσβολής σημείωσαν ελαφρά μείωση σε όλες τις ηλικιακές ομάδες, σε σύγκριση με την ομάδα ελέγχου, γεγονός που αποτελεί ένδειξη μιας «μάλλον πολύπλοκης σχέσης».
    Οι συσχετισμοί αυτοί ενδέχεται να υφίστανται επειδή αρχικά η καρδιακή νόσος είχε διαγνωσθεί λανθασμένα ως πανικός ή επειδή όντως υπάρχει μια πραγματική αιτιακή σχέση μέσω της ενεργοποίησης του συμπαθητικού νευρικού συστήματος (που χαρακτηρίζει την κρίση πανικού), της αυξημένης αθηρογένεσης των αγγείων και της μειωμένης διακύμανσης του καρδιακού παλμού .
    Τα παραπάνω ευρήματα υποστήριξαν την ύπαρξη μιας αιτιακής σχέσης μεταξύ του πανικού ως πάθηση ή των κρίσεων πανικού και της στεφανιαίας νόσου, όπως είχε συμβεί και με αντίστοιχα ευρήματα μιας προγενέστερης ανάλυσης. Έτσι, κατά τη διάγνωση και αντιμετώπιση ανθρώπων που εμφανίζουν συμπτώματα πανικού, οι γιατροί θα πρέπει να βρίσκονται σε εγρήγορση για την πιθανότητα αυτά τα συμπτώματα να μην είναι τόσο «αθώα».

    Επιμέλεια: Κωνσταντίνος Χρ. Σπίγγος


    τωρα μαλιστα τι ειναι αυτααααα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Για τι ηλικιες μιλαμε οταν λεει ενηλικες νεαρης ηλικιας?
    Και κατω απο ποιες προυποθεσεις? Δηλαδη καποιος μπορει να παθει εμφραγμα ανεξαρτητα αν εχει η οχι προβλημα?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    αν σου πω οτι ψιλομπερδευτηκα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Πιστευω πως δεν μας λεει οτι αυτοι που εχουν κρισεις πανικου θα παθουν εμφραγμα απλα -Οτι καταλαβαινω και γω- οτι αμα πασχουν οι ανηλικες νεαρης ηλικιας απο κρισεις πανικου εχουν μεγαλυτερα ποσοστα να εμφανισουν στεφανιαια νοσο?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    το εχω ξαναδιαβαση αυτο και ειναι μπαρουφες.εχω κανει ενα σωρο εξετασεις για την καρδια και ειναι μια χαρουλα.

  6. #6
    κι εγω το εχω διαβασει αλλα αμα σκεφτεις ποσα αλλα επιβαρυνουν την καρδια πχ ατμοσφαιρα,τσιγαρα,καθιστι κη ζωη κτλ.αρα η ερευνα στα ατομα που εγινε εξετασε αν καπνιζουν αν τρωνε σωστα κτλ.αλλιως εμενα ελλειπης μου φαινετε σαν ερευνα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13
    Δε νομιζω οτι ανεβαζοντας κειμενα τετοιου ειδους βοηθαμε κανεναν εδω μεσα. Μου θυμιζει λιγο την ερευνα Βρετανων επιστημονων περυσι που ελεγε οτι η καταναλωση κατεργασμενου κρεατος(αλλαντικα, λουκανικα, παστο η καπνιστο κρεας and guess what, σουβλακια :-)) σχετιζεται με καρκινους του γαστρεντερικου συστηματος. Χαιρω πολυ δηλαδη.

    Ειναι αυτονοητο οτι ατομα με ιστορικο κρισεων πανικου οφειλουν να μην αδιαφορουν αλλα να κανουν τακτικες εξετασεις οσον αφορα το καρδιαγγειακο συστημα, αλλα απο \'κει και περα δε νομιζω οτι θα πρεπει να αγχωνονται περισσοτερο απο οποιονδηποτε αλλο ανθρωπο που καπνιζει, πινει, τρωει αλλαντικα η οτιδηποτε αλλο προτασσει ο συγχρονος τροπος ζωης.

    Επαναλαμβανω τετοια posts δε νομιζω οτι βοηθουν κανεναν εδω μεσα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by Faust
    Δε νομιζω οτι ανεβαζοντας κειμενα τετοιου ειδους βοηθαμε κανεναν εδω μεσα. Μου θυμιζει λιγο την ερευνα Βρετανων επιστημονων περυσι που ελεγε οτι η καταναλωση κατεργασμενου κρεατος(αλλαντικα, λουκανικα, παστο η καπνιστο κρεας and guess what, σουβλακια :-)) σχετιζεται με καρκινους του γαστρεντερικου συστηματος. Χαιρω πολυ δηλαδη.

    Ειναι αυτονοητο οτι ατομα με ιστορικο κρισεων πανικου οφειλουν να μην αδιαφορουν αλλα να κανουν τακτικες εξετασεις οσον αφορα το καρδιαγγειακο συστημα, αλλα απο \'κει και περα δε νομιζω οτι θα πρεπει να αγχωνονται περισσοτερο απο οποιονδηποτε αλλο ανθρωπο που καπνιζει, πινει, τρωει αλλαντικα η οτιδηποτε αλλο προτασσει ο συγχρονος τροπος ζωης.

    Επαναλαμβανω τετοια posts δε νομιζω οτι βοηθουν κανεναν εδω μεσα.
    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •