μετα την κριση πανικου..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    θεσσαλονικη..
    Posts
    41

    μετα την κριση πανικου..

    καλησπερα..ειναι η πρωτη μου φορα σε forum και το κανω ορμωμενη απο την αναγκη μου να πω σε ολους οσους υποφερουν απο κρισεις πανικου οτι υπαρχει γιατρεια...εγω επαιρνα φαρμακα για ενα χρονο..seroxat συγκεκριμενα..και απο εκεινο το χρονο κ μετα ειδα αποτελεσματα!ξερω οτι πολλοι εχουν προβληματα με το συγκεκριμενο φαρμακο αλλα στην περιπτωση μου εκανε θαυματα..σε συνδυασμο βεβαια με βραχυχρονη ψυχοθεραπεια η οποια κατ'εμε αποδειχτηκε σχετικα αχρηστη γιατι καθοτι ειχα σπουδασει ψυχολογια το ολο θεμα ηταν λιγο αβολο...ηξερα τους λογουσ που μου συνεβαιναν αυτες οι κρισεις οποτε ισως ηταν πιο ευκολο να τισ αντιμετωπισω!δεν λεω οτι εκτοτε δεν εχω στερηθει πραγματα αλλα τουλαχιστον νομιζω οτι εχω συμφιλιωθει μαζι τουσ..το σηματνικο απο την εμπειρια μου ειναι να παψουμε ν τις δαιμονοποιουμε..ουσιαστικα το κορμι μας προσπαθει να μας πει κατι κ καλο ειναι να το ακουμε..

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    mmmmm...ενδιαφερον! κι εγω μετα τον πρωτο χρονο σεροξατ ημουν περδικι! μεχρι και βιβλιο ηθελα να γραψω, με ενθαρρυνε σε αυτο και ο γιατρος που με παρακολουθουσε και εβλεπε δραματικη βελτιωση-εξαλειψη συμπτωματων. Ίσως λεγοταν : ο πανικος και πως τον ξεπερασα...!αλλα περνουσα τοσο ωραια που βαριομουν να κατσω να γραψω βιβλιο..!

    τωρα μετα απο 10 χρονια σκεφτομαι να γραψω ενα αλλο βιβλιο: ο πανικος και πως νομιζα οτι τον ξεπερασα! χαχα ! δε σημαινει φυσικα οτι υποτροπιαζουν ολοι...ισως σε εμενα το προβλημα να ηταν πιο περιπλοκο απο οσο ειχα φανταστει.

    εχεις δικιο παντως οτι ειναι καλο να μη δαιμονομοποιουμε ουτε τα συμπτωματα , ουτε τα φαρμακα..αν και θα γνωριζεις κι εσυ -ασχετα με το ποσο μακρια νιωθει κανεις το\\ν εαυτο του απο ολο αυτο οταν νιωθει καλυτερα-οτι οταν εισαι μεσα σε μια κριση ή σε περιοδο συνεχων κρισεων, δαιμονοποιεις αυτο που παθαινεις χωρις να το θες , μονο και μονο απο την τραυματικη εμπειρια που σου αφηνει..

    ειναι σαν ενας ψυχικος βιασμος , τοσο εντονος που ειναι δυσκολο να ακουσεις τι θελει να σου ψυθιρισει ο \"βιαστης\"

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    για μενα εινε πολυ οδυνιρο.δεν το αντεχω φοβαμαι πολυ.επι 3 βραδιες κ ενω επερνα 0.25 ζαναξ στης 3 τα μεσανυκτα με πιανε πανικος ,ετσι εχω φοβιθει πολυ και κραταω πισινη λολ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ισως να φταιει π αρχισα κ διαιτα.τι να πω?ενα ξερω οτι δεν περναει και απελπιζομαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Μια απ τα ιδια κι εγω. Το Seroxat μου χε χαρισει αξεχαστες μερες! Για μενα ηταν το καλυτερο, δεν χρειαζομουν ουτε xanax, ουτε τπτ αλλο. Δυστυχως ειχε ημερομηνια ληξης, κατι που δεν περιμενα καθολου, ποτε. Ελπιζω να μη συμβαινει σε ολους.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    θεσσαλονικη..
    Posts
    41
    [quote]Originally posted by panikoula
    για μενα εινε πολυ οδυνιρο.δεν το αντεχω φοβαμαι πολυ.επι 3 βραδιες κ ενω επερνα 0.25 ζαναξ στης 3 τα μεσανυκτα με πιανε πανικος ,ετσι εχω φοβιθει πολυ και κραταω πισινη λολ. [/quote

    δεν νομιζω οτι πρεπει να περιμενεις να περασει..εχει περισσοτερο να κανει με το να μαθεις να ζεις μαζι τους..αν δεν αλλαξεις τροπο ζωης πρεπει τουλαχιστον να γινετε φιλοι..εσυ κ οι κρισεις σου...εγω δεν εχω ξαναπατησει κινηματογραφο η δεν νομιζω να ξαναμπω σε αεροπλανο αλλα τουλαχιστον ειναι δικαιη ανταλλαγη..τους δινω αυτα τα 2 μερη κ εκεινες (οι κρισεις) με αφηνουν ησυχη...χιχι]
    \\

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ! COYOTAKI ΜΕ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΟΝΟΜΑ, ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ! ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΝΘΑΡΡΥΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ! ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ. ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΠΧ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΠΥΡΟΔΟΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΟ ΘΥΜΟ.
    PANIKOULA, ΕΧΩ ΒΡΕΘΕΙ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ. ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΤΡΟΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΑΝ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΣΑΝ ΚΟΜΜΑΤΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥΣ.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    θεσσαλονικη..
    Posts
    41
    δεν ξερω αν ειναι ενθαρρυντικο η οχι αλλα σιγουρα πρεπει να σταματησουμε να φοβομαστε...εγω θελω να μπορουσα να ξαναγινομουν ο παλιος μου εαυτος αλλα ισως αυτο ειναι κ το μαθημα που πρεπει να παρω..ισως αυτο που ημουν πριν δεν αρεσε στον εαυτο μου κ βρηκε τροπο να το σαμποταει με τις κρισεις πανικου..ελπιζω συντομα παντως να καταφερω να παω κινηματογραφο γιατι εδω κ 2 χρονια μονο απο μακρια τον βλεπω..:)...σκεφτομαι να αρχισω απο θερινο...θα ηθελα να ακουσω καποιον που καταφερε να ξαναπαει σε μερη που ειχε υποστει κριση πανικου κ πως το κατορθωσε...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εμενα χθες παλι με ξυπνησε στης 2-3 τα μεσανυκτα ταχυπαλμια χωρις να με πιασει κρηση.δεν το καταλαβενω αυτο.μηπως εχω προβλημα στην καρδια δλδ ελεος.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    θεσσαλονικη..
    Posts
    41
    panikoula εισαι ονομα κ πραγμα πανικουλα..μετα απο τις κρισεις πανικου θα επρεπε να ξερεις οτι δεν εμφανιζονται καθε φορα με τον ιδιο τροπο κ μοτιβο...καποια συμπτωματα υπαρχουν καποια αλλα οχι...καλου κακου βεβαια καλο θα ηταν να εχεις κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις ωστε ν εχεις αποκλεισει αλλες αιτιες..εγω πηγα κ ηρθα στα επειγοντα καμια 10 φορες μεχρι να πειστω οτι ηταν ψυχολογικο το ολο θεμα..βαρεθηκαν να με βλεπουν...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εγω ειχα παει 20 φορες στα επιφωντα κ εχω κανει ολες τις απατετητες εξετ καρδιας κ ειναι μια χαρα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    εγω σημερα ειχα λιγη ταχυπαλμια μα τι σκ#@@...αυριο ταξιδευω λετε να με πιασει τιποτα/?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    κρατα ζαναξ

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    αν λες για μενα δεν παιρνω ακομα χαπια!δεν εχω παει σε ψυχολογο!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    λετε να χω προβλημα καρδιολογικο γενικα?την δευτερα που πηγα στη γιατρο δεν ειναι καρδιολογος αλλα δεν μπορει να καταλαβει αν εχω κατι?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •