Μόνιμες σωματικές ενοχλήσεις.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Μόνιμες σωματικές ενοχλήσεις.

    Γράφω και ξανά γράφω γιατί όλα αυτά που περνάω είναι τραγικά και δεν τελειώνουν επί πολλους μήνες, θέλω πραγματικα να ηρεμήσω. Κάθε μέρα εμφανίζω και από μια καινουρια σωματική ενόχληση... Δεν αντεχω όλη τη μέρα να ποναω, να βηχω, να με ενοχλεί το στομάχι, να με ποναει η πλατη το στήθος, εχω και ένα κίτρινο στην αμυγδαλια μου εδώ και μήνες και δεν φευγει με τίποτα.. Έχω κουραστει.. Είναι ένα βάσανο να έχεις ολημερίς ενοχλήσεις και να μην μπορεις ουτε στον υπνο να ηρεμήσεις. Πραγματικά νιώθω ότι θα είμαι έτσι συνέχεια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Παίρνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή; Πάντως κ εγώ έχω πολλά ψυxoσωματικα κ τώρα μάλιστα είμαι σε γιατρό για τους πόνους στο σώμα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    9
    Εδώ και τρία χρόνια περίπου από την στιγμη που έπαθα την πρώτη κρίση πανικού έχω συνέχεια διάφορα ψυχολογικά και σωματικά.νιωθω ότι κάτι έχω συνέχεια , κάθε μέρα και κάτι σε σημείο που με κουράζει πολύ .έχω πάει σε διάφορους γιατρούς και όλοι μου λένε άγχος. Έκανα και θεραπεία με zoloft που με βοήθησε πολύ να αποφύγω τα χειρότερα αλλά όχι να φύγουμε αυτά που νιώθω .δύσπνοια, βάρος στην πλάτη ,τσιμπήματα στο στήθος, αίσθηση παλμών στο στέρνο, δυσκολία κατάποσης και από ψυχολογικά συνέχεια φοβίες.πλεον δεν ξέρω τι να κάνω...η μάλλον ξέρω αλλά οι καταστάσεις δεν με αφήνουν να ηρεμήσω, να χαλαρώσω. Τα ψυχολογικά φέρνουν κάποια στιγμή τα σωματικά και μετά είναι δύσκολο να φύγουν.ψυχοσωματικα δηλαδή .το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να διώξουμε το άγχος για οτιδήποτε και να ηρεμήσουμε.ευχομαι να το καταφέρουμε όλοι μας!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Κ εγώ όταν έπαθα τις κρίσεις πανικού μετά για χρόνια κατά περιόδους ερχόντουσαν άπειρα ψυχοσωματικά που κράταγαν για μήνες. Και εννοείται ότι είναι φαύλος κύκλος γιατί τα ψυχοσωματικά όλο σου θυμίζουν ότι δεν είσαι καλά κ νιώθεις άρρωστος,πονάς. Το ζολοφτ δεν σε βοήθησε με ψυχοσωματικά;πόσα mg επαιρνες κ για πόσο διάστημα;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    9
    Το ζολοφτ έκανε δουλειά στο θέμα των σκέψεων γενικά, δηλαδή άσχημες σκέψεις που εκανα ότι κάτι θα πάθω κτλ.δεν θυμάμαι τα mg .έκανα θεραπεία για έξι μήνες.

  6. #6
    Δεν παίρνω κάποια αγωγή για το άγχος... Πριν μέρες πηρα αντιβίωση για ένα θέμα που είχα, και από χθες έχω πονο στο έντερο και νιώθω την ανάγκη να πηγαινω συχνά τουαλέτα. Επίσης έχω λίγο ναυτία... Τι είναι αυτό παλι? Λέτε να με πειραξε στο έντερο η αντιβίωση? Τώρα έχω βέβαια 5 μερες που την σταμάτησα. Εχω αγχωθεί πολυ μήπως είναι κάτι σοβαρό. Επίσης έχω κ διάρροια.. Τι να κανω έχω αγχωθεί τρομερά
    Last edited by Χριστίνα900; 21-02-2022 at 07:51.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Χριστίνα γεια σου!!Σε νιώθω απόλυτα με τις σωματικές ενοχλήσεις.Και εγώ έχω να νιώσω ας πούμε καλά λ, εδώ και ένα χρόνο. Αναφορικά με την αντιβίωση και εγώ μια φορά που έπαιρνα είχα πολλες παρενέργειες. Εμετούς, ζαλάδα κτλ. Εισαι καλύτερα τώρα;

  8. #8
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Χριστίνα γεια σου!!Σε νιώθω απόλυτα με τις σωματικές ενοχλήσεις.Και εγώ έχω να νιώσω ας πούμε καλά λ, εδώ και ένα χρόνο. Αναφορικά με την αντιβίωση και εγώ μια φορά που έπαιρνα είχα πολλες παρενέργειες. Εμετούς, ζαλάδα κτλ. Εισαι καλύτερα τώρα;
    Γεια σου Renia . Οχι δυστυχώς δεν είμαι καλά, οι ενοχλήσεις αλλάζουν μορφή κάθε μέρα. Μια θα είναι καρδιά στομάχι και τα λοιπά... Σήμερα από την ώρα που ξυπνησα αισθάνομαι μια ελαφρά δύσπνοια, και περασα και κοβιντ πριν 2 μήνες. Και τωρα εχω αγχωθεί επειδή δεν ξέρω αν είναι κοβιντ ή από. άγχος... Και όσο το σκέφτομαι νιώθω περισσοτερη δύσπνοια... Εχω κουραστει αληθινά πολυ.. Βγαίνω και ποτε δεν μπορώ να περασω καλά ουτε να χαλαρώσω γιατί συνεχώς με ενοχλεί κάτι... Πραγματικά από ότι βλέπω πρεπει να συμβιβαστώ με το γεγονός ότι θα με ενοχλουν όλα κάθε μέρα ώστε να μην περιμένω κάτι καλό. Δεν φευγουν όλα αυτα. Ειδικά οταν θέλω πολυ να φυγουν τότε είναι που δεν φευγουν και γίνονται πιο έντονα.. Εσυ πως είσαι?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Γεια σου Renia . Οχι δυστυχώς δεν είμαι καλά, οι ενοχλήσεις αλλάζουν μορφή κάθε μέρα. Μια θα είναι καρδιά στομάχι και τα λοιπά... Σήμερα από την ώρα που ξυπνησα αισθάνομαι μια ελαφρά δύσπνοια, και περασα και κοβιντ πριν 2 μήνες. Και τωρα εχω αγχωθεί επειδή δεν ξέρω αν είναι κοβιντ ή από. άγχος... Και όσο το σκέφτομαι νιώθω περισσοτερη δύσπνοια... Εχω κουραστει αληθινά πολυ.. Βγαίνω και ποτε δεν μπορώ να περασω καλά ουτε να χαλαρώσω γιατί συνεχώς με ενοχλεί κάτι... Πραγματικά από ότι βλέπω πρεπει να συμβιβαστώ με το γεγονός ότι θα με ενοχλουν όλα κάθε μέρα ώστε να μην περιμένω κάτι καλό. Δεν φευγουν όλα αυτα. Ειδικά οταν θέλω πολυ να φυγουν τότε είναι που δεν φευγουν και γίνονται πιο έντονα.. Εσυ πως είσαι?
    Καλημέρα Χριστίνα!!Συνέβη κάτι που πυροδότησε αυτές τις σωματικές ενοχλήσεις; Δηλαδή κάτι που να έχει συναισθηματικό υπόβαθρο;;Εμένα όλα ξεκίνησαν ένα χρόνο μετά την απώλεια του μπαμπά μου και μεγάλου φόρτου εργασίας εν μέσω lockdown. Ξεκίνησα με παλινδρόμηση και κρίση πανικού βράδυ και μετά για αρκετό καιρό είχα διαφορετικά σωματικά συμπτώματα. Από μουδιάσματα και κάψιμο σε κεφάκι και πρόσωπο μέχρι πόνους στο σώμα. Φυσικά πήγα σε αρκετούς γιατρούς (καρδιολόγους, γαστρεντερολόγους, νευρολόγο κτλ.) και δυο φορές στα επείγοντα. Αυτό με τη δύσπνοια το παθαίνω και εγώ ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Αισθάνομαι οτι δεν μπορώ να πάρω πλήρη και βαθιά ανάσα . Ένα βράδυ που σηκώθηκα να πιω νερό ένιωσα να κόβεται η ανάσα μου, να μην μπορώ να καταπιώ και να πάρω αέρα. Αμέσως ανέβηκαν οι σφυγμοί και μετά προσπάθησα μόνη μου να ηρεμήσω. Έχεις πάει σε πνευμονολόγο μήπως; Εγώ πήγα και μου βρήκε ένα ελαφρύ άσθμα. Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια να νιώσεις καλύτερα!!

  10. #10
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Καλημέρα Χριστίνα!!Συνέβη κάτι που πυροδότησε αυτές τις σωματικές ενοχλήσεις; Δηλαδή κάτι που να έχει συναισθηματικό υπόβαθρο;;Εμένα όλα ξεκίνησαν ένα χρόνο μετά την απώλεια του μπαμπά μου και μεγάλου φόρτου εργασίας εν μέσω lockdown. Ξεκίνησα με παλινδρόμηση και κρίση πανικού βράδυ και μετά για αρκετό καιρό είχα διαφορετικά σωματικά συμπτώματα. Από μουδιάσματα και κάψιμο σε κεφάκι και πρόσωπο μέχρι πόνους στο σώμα. Φυσικά πήγα σε αρκετούς γιατρούς (καρδιολόγους, γαστρεντερολόγους, νευρολόγο κτλ.) και δυο φορές στα επείγοντα. Αυτό με τη δύσπνοια το παθαίνω και εγώ ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Αισθάνομαι οτι δεν μπορώ να πάρω πλήρη και βαθιά ανάσα . Ένα βράδυ που σηκώθηκα να πιω νερό ένιωσα να κόβεται η ανάσα μου, να μην μπορώ να καταπιώ και να πάρω αέρα. Αμέσως ανέβηκαν οι σφυγμοί και μετά προσπάθησα μόνη μου να ηρεμήσω. Έχεις πάει σε πνευμονολόγο μήπως; Εγώ πήγα και μου βρήκε ένα ελαφρύ άσθμα. Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια να νιώσεις καλύτερα!!
    Εχω και εγώ άσθμα ελαφρυ... Αλλά για 2 χρόνια δεν ειχα κανένα συμπτωμα ειχα κόψει και εισπνοες τα παντα... Μετά τον κοβιντ ταλαιπωρουμε με βήχα... Ανησυχώ συνεχώς επειδή όλη μέρα κάτι θα με ενοχλεί και δεν μπορώ να απολαυσω κάτι στην ζωη μου. Όλα τα κανω πιεζοντας τον εαυτό μου να τα κανω... Ναι και εμένα μετα το λοκνταουν άρχισαν όλα αυτά .. Δυστηχως τώρα δεν έχω δουλειά ώστε να αποσχολουμαι με κάτι... Βγαίνω όμως για κανένα καφέ και αυτό με βοηθάει μπορώ να πω... Μακάρι και εσυ και εγώ και όλοι μας να παψουμε να υποφέρουμε.. Και να βρουμε δυναμη να συνεχίσουμε να ζουμε ότι μα ότι και να μας συμβαίνει... Υπομονή......πρεπει να έχουμε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Εχω και εγώ άσθμα ελαφρυ... Αλλά για 2 χρόνια δεν ειχα κανένα συμπτωμα ειχα κόψει και εισπνοες τα παντα... Μετά τον κοβιντ ταλαιπωρουμε με βήχα... Ανησυχώ συνεχώς επειδή όλη μέρα κάτι θα με ενοχλεί και δεν μπορώ να απολαυσω κάτι στην ζωη μου. Όλα τα κανω πιεζοντας τον εαυτό μου να τα κανω... Ναι και εμένα μετα το λοκνταουν άρχισαν όλα αυτά .. Δυστηχως τώρα δεν έχω δουλειά ώστε να αποσχολουμαι με κάτι... Βγαίνω όμως για κανένα καφέ και αυτό με βοηθάει μπορώ να πω... Μακάρι και εσυ και εγώ και όλοι μας να παψουμε να υποφέρουμε.. Και να βρουμε δυναμη να συνεχίσουμε να ζουμε ότι μα ότι και να μας συμβαίνει... Υπομονή......πρεπει να έχουμε
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ υποφέρω απο τη σκέψη οτι κάτι θα πάθω και έχω κουραστεί σωματικά και ψυχικά. Εύχομαι να βρούμε πάλι ισορροπία. Λέω να ξεκινήσω περπάτημα τα απογεύματα για να αποφορτίζομαι. Να το κάνεις και εσύ, νομίζω θα μας βοηθήσει.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ υποφέρω απο τη σκέψη οτι κάτι θα πάθω και έχω κουραστεί σωματικά και ψυχικά. Εύχομαι να βρούμε πάλι ισορροπία. Λέω να ξεκινήσω περπάτημα τα απογεύματα για να αποφορτίζομαι. Να το κάνεις και εσύ, νομίζω θα μας βοηθήσει.
    Το σκέφτομαι και εγω αυτές τις μέρες να ξεκινήσω περπατημα... Λένε ότι βοηθάει παρα πολυ στην ψυχολογία.. Ας δοκιμάσουμε και αυτό δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε παρα μόνο να κερδίσουμε

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •