ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Κ εγώ όλο ψάχνω...είμαι κ υπερβολικά αδύνατη δεν ξέρω αν παίζει κ αυτό ρόλο...κ εγω 4 μ 5 μήνες παλεύω με γιατρούς...αλλά ανησυχώ γιατί δεν βγάζω το περπάτημα με τίποτα αγκομαχάω ζορίζομαι λαχανιάζω δυσφορώ...smath είσαι σε αγωγή;

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    24
    Ακριβωωωως τα ίδια! Δεν μπορώ με κόσμο με πιανει δυσφορία, εχω ενα τρεμουλο συνέχεια, το βράδυ τιναζομαι συνέχεια και δύσπνοια πολλες φορές μεσα στην ημέρα. Ζαλάδα, θολη όραση, εξάντληση, ταση λιποθυμίας και ενα αισθημα οτι θα πάθω κατι (συνέχεια), αισθημα παλμων . Ολα αυτα. Ξεκίνησα αντικαταθλιπτικά μια εβδομαδα πριν αλλα επειδη με πειραξανε τα κοψαμε τωρα και θα ξεκινησω σε λιγες μερες μιση δοση.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    24
    Οταν λεω οτι με πειραξε εννοώ οτι στην αρχή αυξάνουν το άγχος, την ανησυχία και σου κουδουνιζει το κεφάλι (μάλιστα εγω τα εκοψα για λιγο γιατι μου δημιουργούσε ενα τρεμουλο σαν να παθαινεις ηλεκτροσόκ).Βέβαια οι παρενέργειες ειναι διαφορετικές σε καθε οργανισμό και εξαρτάται απο το καθε αντικαταθλιπτικο. Θέλει υπομονή τις πρωτες μέρες.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    καλησπερα μηπως εισαι πολυ αδυνατη στα κιλα??δες τον δεικτη μαζας σωματος σου αν εισαι ελλειποβαρης μηπως ειναι λογω κιλων.οι ζαλαδες δεν ειναι παντα συμπτωματα καταθλιψης.η καταθλιψη ειναι μονιμη χαμηλη διαθεση ,τασεις για ασχημες σκεψεις και γενικα ενα αισθημα θλιψης μονιμο.οι πονοκεφαλοι ζαλαδες δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχεις καταθλιψη ισως να ειναι απο τα κιλα να ρωτησεις τον γιατρο σου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Μου λένε οτι τα κιλά μου παίζουν ρόλο στην κατάπτωση απο το αγχος...απλά εγώ δεν τα δέχομαι όλα αυτά κ νομίζω οτι κάτι παθολογικό εχω κ ψαχνω κ ψαχνω...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Μου λένε οτι τα κιλά μου παίζουν ρόλο στην κατάπτωση απο το αγχος...απλά εγώ δεν τα δέχομαι όλα αυτά κ νομίζω οτι κάτι παθολογικό εχω κ ψαχνω κ ψαχνω...
    καταρχας ξεκινα με καλη διατροφη κοψε την ζαχαρη η οποια ειναι υπευθυνη για ζαλαδες ημικρανιες και για πολλα αλλα και κοψε και τα επεξεργασμενα τροφιμα.μετα μιλα με εναν παθολογο να σου πει.το πιο πιθανο ειναι λογω κιλων επειδη εισαι αδυνατη να αισθανεσαι ετσι.κανε και γενικες εξετασεις.αλλα προς Θεου μην παιρνεις χαπια για καταθλιψη χωρις καν να εχεις δεν θα σε βοηθησουν εδω δεν βοηθανε ουτε κ μας που εχουμε καταθλιψη.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Έχω αγχώδη διαταραχή αρρωστοφοβία κ ήπια κατάθλιψη κάνω ψυχοθεραπεία κ μ παρέπεμψε σε ψυχίατρο για αγωγή..οκ έχω ψυχολογικό πρόβλημα απλά ανησυχώ αν η τόση κατάπτωση κρύβει κ κάτι άλλο;γτ δεν είναι λογικό να αγκομαχάω με 2 βήματα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Έχω αγχώδη διαταραχή αρρωστοφοβία κ ήπια κατάθλιψη κάνω ψυχοθεραπεία κ μ παρέπεμψε σε ψυχίατρο για αγωγή..οκ έχω ψυχολογικό πρόβλημα απλά ανησυχώ αν η τόση κατάπτωση κρύβει κ κάτι άλλο;γτ δεν είναι λογικό να αγκομαχάω με 2 βήματα
    εκανες γενικες εξετασεις αιματος;με ηπια καταθλιψη καλο θα ηταν να μην παιρνεις χαπια καταθλιψης διοτι μετα αυτα πολυ δυσκολα κοβονται.εφοσον δεν εχεις μειζονα καταθλιψη οπως εγω ειναι κριμα και αδικο να παιρνεις χαπια και να μπεις σε αυτο το λουκι.για την ηπια καταθλιψη ειναι παρα πολυ αποτελεσματικα ο κουρκουμας και το john wort σπαθοχορτο.απλα μην παρεις χαπια για το τιποτα δεν αξιζει.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Υποφέρω όμως απ το άγχος δεν είμαι λειτουργική δεν μπορώ να δουλέψω να αναπνεύσω πονάω εμμονές με την υγεία κρίσεις πανικού

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    24
    Κι εγω τα ίδια....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Υποφέρω όμως απ το άγχος δεν είμαι λειτουργική δεν μπορώ να δουλέψω να αναπνεύσω πονάω εμμονές με την υγεία κρίσεις πανικού
    πηγαινετε και στην εκκλησια τωρα που ειναι χαιρετισμοι καθε παρασκευη θα σας κανει πολυ καλο.γενικα να πατε προς τον Χριστο και το αγχος θα φευγει.ρωτηστε και τον ψυχιατρο σας για θεραπειες με ελαφρια αντικαταθλιπτικα οχι χαπια ομως αλλα φυτικα σκευασματα.μην πατε στα χαπια χωρις να εχετε κατι σοβαρο.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εχω πάρει πολλά φυτικά κ ομοιοπαθητική διαλογισμοί βελονισμοί τίποτα....είναι μονόδρομος όταν δεν μπορείς να αναπνεύσεις κ είσαι ράκος...το θέμα είναι με την αγωγή να καταλαγιάσουν όλα αυτά...

  13. #28
    Honorata
    Guest
    Το σωμα μας πολλές φορές δείχνει την υγεία ή την αρρώστια του μυαλού

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    κατάθλιψη = δεν έχεις όρεξη για τίποτα ,είσαι μονίμως ξαπλωμένος ,παίρνεις αρκετά κιλά (από τα αντικαταθλιπτικά συνήθως),συνεχής έλλειψη ενέργειας και μερικές φορές και ζαλάδες, τάσεις αυτοκτονίας ή νιώθεις οτι θα πάθει κάποιος δικός σου κακό συνεχώς, νευρικότητα, άρνηση , παραισθήσεις , νιώθεις ότι όλοι λένε πράγματα εναντίον σου και ότι σε κοροιδεύουν.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Τα φαρμακα σασ κοβουν την ενεργεια κι εσεισ αντιδρατε στη μειωμενη ενεργεια παρατωντασ τα παντα δεν ειναι ετσι πρεπει να αντιμετωπισετε ολα στα ισα με τα φαρμακα φταιει το πωσ μεγαλωσατε οταν εισασταν παιδια δεν παιζατε για να εχετε αυτογνωσια τα ορια σασ ωσ παιδια
    Αυτα απο το μετωπο

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •