ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Υποφέρω όμως απ το άγχος δεν είμαι λειτουργική δεν μπορώ να δουλέψω να αναπνεύσω πονάω εμμονές με την υγεία κρίσεις πανικού
    Και εγώ μια απ'τα ίδια..
    Πρώτη φορά μπαίνω σε τέτοιο forum.
    Εδώ και 6 μήνες ξεκίνησαν ζαλαδες, αρρυθμίες, έκτακτες συστολες, αϋπνία, έλλειψη ενέργειας, λαχανιασμα κλπ
    Έχω πάει σε ότι γιατρό μπορείς να φανταστείς και άκρη δεν έχω βγάλει.
    Ολοι μου είπαν να πάρω cipralex.
    Δοκίμασα για μια εβδομάδα και έγινα χειρότερα.
    Όσο και να κάνω υπομονή όπως μου είπαν δεν μπορούσα ούτε να κοιμηθώ.
    Τωρα ξεκίνησα remeron.
    Υπνηλία φουλ και οι ζαλαδες εκεί.
    Σε καμία περίπτωση δεν έχω κατάθλιψη.
    Έχω όρεξη να κάνω πράγματα αλλά αυτή η μόνιμη ζαλάδα με αγχώνει και έχω φτάσει στο σημείο να φοβάμαι να παω στην δουλειά μου.
    Πριν 6 μήνες περπατούσα 10χλμ την ημέρα και έκανα Βάρη και μπανιο στην θάλασσα χειμώνα καλοκαίρι.
    Αυτό που με αγχώνει είναι οι ζαλαδες και οι αρρυθμίες.
    Επιμενουν οι γιατροί ότι είναι άγχος.
    Έχω κλείσει 2εβδομαδες με remeron.
    Προς το παρόν δεν έχει αλλάξει τίποτα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν πέρασε η αϋπνία με το ρεμερον; Πόσα μιλιγκραμ παίρνεις; Το cipralex μια χαρά ήταν αλλά δεν βοηθάει απ'την αρχή στον ύπνο οπότε θα έπρεπε να σου είχαν δώσει και ζαναξ για πριν κοιμηθείς. Επίσης έπρεπε να περιμένεις πάνω από μήνα για να δεις κάποια βελτίωση. Εγώ στο δίμηνο με 10mg cipralex ήμουν κάπως καλύτερα και πάλι έκανα αύξηση δόσης. Θέλω να πω ότι θέλει χρόνο. Το ρεμερον δρα πιο γρήγορα.

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    12
    Το remeron βοήθησε στον ύπνο με το παραπάνω.
    Με έχει κανει κοτόπουλο.
    Παίρνω 15mg μισό δηλαδή.
    Πρόβλημα στον ύπνο δεν είχα.
    Το cipralex μου το είχε δημιουργήσει.
    Απλά με cipralex ενώ πήρα και Xanax ένιωθα σαν κάψιμο σε όλο το σώμα την νύχτα και υπέφερα.
    Τωρα τρομάζω να ξυπνήσω.
    Είμαι στις 2 εβδομάδες με remeron αλλά όλη μέρα οι ζαλαδες και ψιλό βουητό στα αυτιά εξακολουθούν.
    Δεν έχουν βελτιωθεί καθόλου.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Στο πρώτο σου μήνυμα την αϋπνία την αναφέρεις σαν σύμπτωμα μαζί με όλα τα άλλα που αναφέρεις. Το cipralex δεν βοηθάει άμεσα στον ύπνο αλλά έμμεσα μειώνοντας το άγχος και καλυτερεύοντας τη διάθεση αλλά παίρνει χρόνο για την έμμεση δράση. Για το ρεμερον τώρα. Καταρχάς είναι ακόμη νωρίς για να δράσει πλήρως. Άλλες δύο εβδομάδες χρειάζεται σίγουρα για να δεις κάποιο αποτέλεσμα. Μετά μίλα με τον γιατρό σου. 15mg θεωρείται η δόση έναρξης, ειδικά αν έχεις πολύ άγχος μάλλον δεν θα σε καλύψει. Μη σκέφτεσαι όμως ότι η μεγαλύτερη δόση θα σου προκαλεί ακόμη μεγαλύτερη υπνηλία κλπ γιατί δεν ισχύει. Βέβαια κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός οπότε βλέποντας και κάνοντας. Περαστικά.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Στο πρώτο σου μήνυμα την αϋπνία την αναφέρεις σαν σύμπτωμα μαζί με όλα τα άλλα που αναφέρεις. Το cipralex δεν βοηθάει άμεσα στον ύπνο αλλά έμμεσα μειώνοντας το άγχος και καλυτερεύοντας τη διάθεση αλλά παίρνει χρόνο για την έμμεση δράση. Για το ρεμερον τώρα. Καταρχάς είναι ακόμη νωρίς για να δράσει πλήρως. Άλλες δύο εβδομάδες χρειάζεται σίγουρα για να δεις κάποιο αποτέλεσμα. Μετά μίλα με τον γιατρό σου. 15mg θεωρείται η δόση έναρξης, ειδικά αν έχεις πολύ άγχος μάλλον δεν θα σε καλύψει. Μη σκέφτεσαι όμως ότι η μεγαλύτερη δόση θα σου προκαλεί ακόμη μεγαλύτερη υπνηλία κλπ γιατί δεν ισχύει. Βέβαια κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός οπότε βλέποντας και κάνοντας. Περαστικά.
    Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά, έχεις δίκιο.
    Αϋπνία είχα όταν ξεκίνησα cipralex.
    Γυρνώντας στο remeron είχα το αντίθετο.
    Μίλησα με doctor νωρίτερα και μου είπε να συνεχίσω remeron απλά να το κάνω 1/4 για να μην είμαι πολύ down το πρωί.
    Και εφ'οσον με πείραξε το cipralex να ξεκινήσω παράλληλα μαζί με το remeron το brintellix.
    Απλά να το παίρνω πρωί αυτό.
    Δεν ξέρω...ειμαι και κατά των χαπιών και είμαι σε μεγάλο δίλημμα ρε γμτ..
    Θα δω, θα πάρω και δεύτερη γνώμη μάλλον.
    Ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά και το ενδιαφέρον

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by jimvass View Post
    Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά, έχεις δίκιο.
    Αϋπνία είχα όταν ξεκίνησα cipralex.
    Γυρνώντας στο remeron είχα το αντίθετο.
    Μίλησα με doctor νωρίτερα και μου είπε να συνεχίσω remeron απλά να το κάνω 1/4 για να μην είμαι πολύ down το πρωί.
    Και εφ'οσον με πείραξε το cipralex να ξεκινήσω παράλληλα μαζί με το remeron το brintellix.
    Απλά να το παίρνω πρωί αυτό.
    Δεν ξέρω...ειμαι και κατά των χαπιών και είμαι σε μεγάλο δίλημμα ρε γμτ..
    Θα δω, θα πάρω και δεύτερη γνώμη μάλλον.
    Ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά και το ενδιαφέρον
    Έχει λογική αυτό που σου είπε με την έννοια ότι σου κρατάει το ρεμερον σε δόση πολύ χαμηλή στην οποία δουλεύει μόνο ως υπναγωγο για να μην έχεις τα ίδια προβλήματα με το δεύτερο αντικαταθλιπτικό ως προς την αϋπνία. Το brintellix δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη, ξέρω ότι είναι SSRI. Ούτε εγώ θέλω, αλλά άμα χρειάζεται...μη μείνεις μόνο στο χάπι, προσπάθησε να εντοπίσεις την αιτία του άγχους και να την αντιμετωπίσεις. Καλή συνέχεια.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Έχει λογική αυτό που σου είπε με την έννοια ότι σου κρατάει το ρεμερον σε δόση πολύ χαμηλή στην οποία δουλεύει μόνο ως υπναγωγο για να μην έχεις τα ίδια προβλήματα με το δεύτερο αντικαταθλιπτικό ως προς την αϋπνία. Το brintellix δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη, ξέρω ότι είναι SSRI. Ούτε εγώ θέλω, αλλά άμα χρειάζεται...μη μείνεις μόνο στο χάπι, προσπάθησε να εντοπίσεις την αιτία του άγχους και να την αντιμετωπίσεις. Καλή συνέχεια.
    Ναι θα δω και ψυχοθεραπευτη αύριο μήπως με βοηθήσει και αυτό.
    Ευχαριστώ πολύ!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Μετα απο 1 μήνα αγωγής ήμουν κάπως καλά σήμερα απανωτές τάσεις λιποθυμίας να πέφτει απότωμα το αίμα απ το κεφάλι κ το σώμα είμαι 5η μέρα που άρχισα ολόκληρο το χάπι...ανησυχώ μήπως κάτι έχω όπως κ πρίν κ δεν είναι ψυχολογικά όλα αυτά εν τέλη.

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    12
    Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι...
    3 γιατροί 3 διαφορετικές γνώμες.
    Άλλος μου λέει να αυξήσω το remeron άλλος να πάρω παράλληλα brintellix.
    Εγώ εξακολουθώ και έχω ένα μόνιμο βουητό στα αυτιά και ψιλοζαλαδα και όπως και εσύ πιστεύω ότι κάτι άλλο παίζει.
    Η έχω κάποιο παθολογικο θέμα που δεν το έχουν βρει η αυτό οφείλεται στα φάρμακα.
    Ξεκίνησα δουλειά κανονικά και όσο και να ξεχνιεμαι εκεί το βουητό παραμένει όλη μέρα.
    Έκανες κάτι άλλο;
    Πως είσαι τώρα;
    Μήπως είναι παρενέργεια του φαρμάκου;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Τώρα κάθε μέρα ζαλίζομαι αρκετά κ ναυτία όλη μέρα έχω κουραστεί με όλα αυτά ξεκίνησα δουλειά μετά απο 1 μήνα αναρρωτικής κ ζορίζομαι να τη βγάλω κ είναι κ τηλεργασία.η ψυχ μ λέει δν νομίζει να είναι από τα χάπια 1 μήνας αγωγής κ δν βλέπω προκοπή κ βάζω κακές σκέψεις αν είναι ψυχολογικά η παθολογικά

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Τώρα κάθε μέρα ζαλίζομαι αρκετά κ ναυτία όλη μέρα έχω κουραστεί με όλα αυτά ξεκίνησα δουλειά μετά απο 1 μήνα αναρρωτικής κ ζορίζομαι να τη βγάλω κ είναι κ τηλεργασία.η ψυχ μ λέει δν νομίζει να είναι από τα χάπια 1 μήνας αγωγής κ δν βλέπω προκοπή κ βάζω κακές σκέψεις αν είναι ψυχολογικά η παθολογικά
    Εαν Έχεις κάνει εξετάσεις αίματος, ωρλ κλπ μάλλον είναι ψυχολογικά.
    Το λέω να το ακούω και εγώ, γιατί έχω κάνει τα πάντα και εξακολουθώ να έχω ζαλάδα και βουητό στα αυτιά.
    Ξεκίνησα δουλειά και όσο κ αν ξεχνιεμαι αρκετές ώρες νιώθω τα συμπτώματα.
    Παρατηρώ ότι τώρα που έφτιαξε ο καιρός ειμαι κάπως καλύτερα.
    Ξεκίνησα να περπατάω με το ζόρι και να κάνω γυμναστική παρόλο που ζαλίζομαι και τα καταφέρνω.
    Μήπως η τηλεεργασια λόγω του ότι είσαι κλεισμένη μέσα δεν σε βοηθάει;
    Θα σου πρότεινα να βγαίνεις λίγο έξω για περπατημα.
    Δοκίμασε αν θες τώρα που άνοιξε ο καιρός.
    Αν δεις ότι είσαι καλύτερα με αυτό θα καταλάβεις ότι είναι πολύ πιθανό να είναι ψυχολογικό.
    Αν το κατανοήσεις αυτό θα σου φύγει πιο εύκολα η ιδέα του παθολογικου αιτιου και θα γίνεις καλύτερα σιγά σιγά..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν θα έπρεπε μ 1 μήνα αγωγής να μην έχω τέτοια;ανακατεύομαι όλη μέρα κ αν πάω σε γαστρεντερολόγο κ πει γαστροσκόπηση φοβάμαι πολύ

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Δεν θα έπρεπε μ 1 μήνα αγωγής να μην έχω τέτοια;ανακατεύομαι όλη μέρα κ αν πάω σε γαστρεντερολόγο κ πει γαστροσκόπηση φοβάμαι πολύ
    1 μήνας αγωγής όχι δεν είναι πολύ.
    Σιγά σιγά θα φανούν τα αποτελεσματα.
    Εκτός αυτού η γαστροσκοπηση δεν είναι τίποτα.
    2 έκανα μέσα σε 1 μηνα και δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα.
    Μέθη σου κάνουν μην σε φοβίζει καθόλου!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Πρίν μ έπιασε κ τάση λιποθυμίας ε δεν αντέχω άλλο κ πριν μ πιάσει έντονο ανακάτεμα έφαγα κ ξαφνικά τάση λιποθυμίας κ ήπια ζαναξ κ όχι ότι μ έκανε κ πολλά

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Πρίν μ έπιασε κ τάση λιποθυμίας ε δεν αντέχω άλλο κ πριν μ πιάσει έντονο ανακάτεμα έφαγα κ ξαφνικά τάση λιποθυμίας κ ήπια ζαναξ κ όχι ότι μ έκανε κ πολλά
    Θα σε συμβούλευα να κάνεις γαστροσκοπηση.
    Το στομάχι δημιουργεί πολλά προβλήματα που επηρεάζουν όλο το σώμα.
    Μπορεί να έχεις ελικοβακτηρίδιο που είναι κάτι πολύ απλό και με μια αντιβίωση περνάει αμέσως.
    Αλλά και να μην έχεις τίποτα ακόμα καλύτερα.
    Θα σου φύγει και η έννοια και θα ανέβεις έτσι κ αλλιώς γνωρίζοντας ότι δεν ειναι παθολογικο.
    10 λεπτά υπόθεση είναι και δεν νιώθεις τίποτα με μέθη.
    Γενικά εάν αποκλεισεις παθολογικά αίτια θα πάρεις τα πάνω σου γιατί θα πειστείς πλέον ότι είναι το άγχος που στα δημιουργεί όλα.
    Κάνε μια προσπάθεια γιατί είναι χειροτερα να είσαι στην αμφιβολία και να είσαι χάλια κάθε μέρα.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •