ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489

    ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ;

    Καλησπέρα,μπορεί κάποιος να μου περιγράψει τα σωματικά συμπτώματα της κατάθλιψης πως νιώθει,καθώς έχω αγχώδη διαταραχή κ αρρωστοφοβία αλλά θεωρώ ότι αρχίζω να θεωρώ οτι υπάρχουν κ δείγματα κατάθλιψης σιγά σιγά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    τί εννοείς;
    τα πιο σύνηθη είναι η κόπωση, η ευερεθιστικότητα, η ανηδονία.
    τσέκαρε εδώ μια λίστα και καλου κακού μίλησε με τον γιατρό σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν ξέρω κάθε μέρα μου έρχεται τάση λιποθυμίας ναυτία κάνω μπάνιο λαχανίαζω φοβάμαι να βγώ έξω γιατί δεν έχω δύναμη...είμαι και αρκετά αδύνατη μου λένε ότι είναι ψυχολογικό γιατί κατα βάση έχω αγχωδη διαταραχή φοβάμαι μην είναι κάτι παθολογικό...υποφέρω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    ο γιατρός που σε διέγνωσε μπορεί να σε βοηθήσει, αν μπορείς επικοινώνησε μαζί του.
    μήπως έχεις αναιμία ή κάποια έλλειψη βιταμίνης;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν έχω ελλείψεις αλλά δεν ξέρω κ τι στο καλό έχω...Μπορεί το άγχος ν έχει φέρει τόση σωματική κατάπτωση μου φαίνεται αδιανόητο.

  6. #6
    Κατάπτωση. Νιώθεις σαν βάρος στο στήθος. Κόβεται η όρεξη σου να κάνεις πράγματα. Κάθεσαι στον καναπέ με το ένα χέρι ακουμπισμένο στο μάγουλο και το πρόσωπο με ελαφρά κλίση προς την πλευρά του χεριού και σκέφτεσαι πηγαίνοντας από τη μία σκέψη στην άλλη μέσα σε ένα συναίσθημα λύπης το οποίο μπορεί να χει σκαμπανεβάσματα ανάλογα με τη δεδομένη κάθε φορά σκέψη. Κι οι σκέψεις αυτές είναι αρνητικά συμβάντα από το παρελθόν ή αρνητικές προβλέψεις για το μέλλον, αν και συμβαίνει να κάθεσαι στον καναπέ απλά λυπημένος και να μην σκέφτεσαι τίποτα.
    Η κατάθλιψη μπορεί να ναι από λύπη ως το κυρίαρχο συναίσθημα, έως να σε έχει κυριαρχήσει ένα συναίσθημα απόγνωσης και εντονότατης λύπης, σαν μια ανάμεικτη συναισθηματική κατάσταση που μέσα στη σκέψη σου μοιάζει σαν νέφος που κάλυψε τα πάντα και σου χει κόψει κάθε ελπίδα.

    Το άγχος είναι όταν πνίγεσαι μες σ' ένα ποτήρι νερό για κάτι συγκεκριμένο που έκανες ή σκοπεύεις να κάνεις με συγκαλυμμένο φόβο ότι αυτό το κάτι, για διάφορες αιτίες και λόγους που σκέφτεσαι, θα σου βγει στραβό. Μπορεί βέβαια τα γενεσιουργά του αίτια να είναι περισσότερα του ςνόες, πχ περισσότερες της μιας έγνοιες, σκοτούρες, και μια προδιάθεση, ως γνώρισμα του χαρακτήρα σου, το οποίο ξυπνάει όποτε βρεθείς σε θέματα που ο εαυτός σου έμαθε ως αυτοποιημένη πια κίνηση να ξυπνάει το άγχος. Το άγχος συνοδεύεται συνήθως από ταχυπαλμία, εφίδρωση, κι αν είναι έντονο από κόπωση και αίσθημα αδυναμίας ή και ρίγους αφού χτυπάει και το ανοσοποιητικό σύστημα.

    Στην κατάθλιψη, πρώτα ψάξε για κοντινούς σου θετικούς ανθρώπους και επεδίωξε μια καλή συζήτηση μαζί τους που να χει και διάρκεια, για θετικά πράγματα έστω κι αν αυτά αφορούν περί ανέμων και υδάτων. Θα δεις τότε έστω κάποια διαφορά στη διάθεση. Κι επιδιώκεις τέτοιες επικοινωνίες να τις κάνεις όλο και συχνότερα. Με το άγχος είναι να βρεις το κουράγιο μέσα σε κεινη την κατασταση να βάλεις τα πράγματα κάτω αντικειμενικά στις πραγματικες τους διαστάσεις διότι το άγχος έχει και το χαρακτήρα της υπερβολής και της μεγέθυνσης αυτών στα οποία το άγχος αφορά.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ευχαριστώ πολύ για την πιο ουσιαστική απάντηση που έχω πάρει...ευτυχώς είμαι εξωστρεφής και έχω άτομα δίπλα μου!το πρόβλημα μου κατά βάση είναι το άγχος κ κυρίως άγχος υγείας,δεν μπορώ να χωνέψω ότι όλα αυτά τα σωματικά που νιώθω και η κατάπτωση είναι απο αυτό,σα να αρνείται ο εγκέφαλος να το δεχτεί.Κάθε μέρα με βασανίζει η σκέψη μν έχω κάτι κ δν μου το βρίσκουν,βασανίζω τους δικούς μου όλους λεγοντάς τους κάθε μέρα σε τι γιατρό θα πάω.Δεν έχω δύναμη για τις απλές καθημερινές συνήθειες.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    ioannis2 διάβαζα το ποστ σου καθισμένη στον καναπέ με το ένα χέρι ακουμπισμένο στο μάγουλο και το πρόσωπο με ελαφρά κλίση προς την πλευρά του χεριού και σκέφτεσαι πηγαίνοντας από τη μία σκέψη στην άλλη... πραγματικά η πιο ακριβής περιγραφή της κατάστασης! Ελπίζω να μην το περνάς αυτή την στιγμή αλλά να το βίωσες στο παρελθόν, να το έχεις ξεπεράσει και να το αναγνωρίζεις!

  9. #9
    Quote Originally Posted by struggle_is_real View Post
    ioannis2 διάβαζα το ποστ σου καθισμένη στον καναπέ με το ένα χέρι ακουμπισμένο στο μάγουλο και το πρόσωπο με ελαφρά κλίση προς την πλευρά του χεριού και σκέφτεσαι πηγαίνοντας από τη μία σκέψη στην άλλη... πραγματικά η πιο ακριβής περιγραφή της κατάστασης! Ελπίζω να μην το περνάς αυτή την στιγμή αλλά να το βίωσες στο παρελθόν, να το έχεις ξεπεράσει και να το αναγνωρίζεις!
    Το βίωσα κάποιες φορές στο παρελθόν και προσπαθώ να πολυπραγμονω για να μην ξανατυχει
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    η ελλειψη ενεργειας ειναι σωματικο συμπτωμα κτθλψης , ακομη και για πραματα που παλια σευχαριστουσαν , και η αδρανεια ........για ευχαριστα πραματα παντα , γιατι αν μιλαμε για κατι δυσαρεστο η κοπιωδες , αναφερομαστε σε τεμπελια .....

  11. #11
    kopela93
    Guest
    Δεν υπάρχει τεμπελιά. Όλοι θέλουμε να περνάμε καλά απλώς μερικές φορές το μυαλό μας είναι σε τόσο σκοτεινά σημεία που δε θέλουμε να κάνουμε τίποτα αυτό τα λέει όλα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    τεμπελειά υπάρχει και είναι οκ να είσαι τεμπέλης γιατί η ζωή είναι μικρή και δεν είναι όλα υποχρεώσεις.
    η διαφορά είναι με το πώς αισθανεσαι.
    στην τεμπελειά δεν κάνεις κάτι κι είσαι οκ με αυτό.
    στην ψυχιική ασθένεια δεν κάνεις κάτι και αισθάνεσαι άσχημα πριν το κάνεις, δεν ξέρω αν το έθεσα σωστά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Παιδιά ανησυχώ...δεν ξέρω τι έχω πια....περπατάω κ αγκομαχάω θολούρα στο κεφάλι ναυτία σβημάρα δεν μπορω να κάνω βήμα ψυχ μ είπε να ξεκινήσω αγωγή κ φοβάμαι ...είναι δυνατον απο ψυχολογικά ολο αυτό ...δεν βγαζω λίγο περπάτημα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Δεν υπάρχει τεμπελιά. Όλοι θέλουμε να περνάμε καλά απλώς μερικές φορές το μυαλό μας είναι σε τόσο σκοτεινά σημεία που δε θέλουμε να κάνουμε τίποτα αυτό τα λέει όλα
    αυτο εινασι σε αλλη κατηγορια , ψυχοπαθολογικη ας μου επιτραπει η εκφραση ......

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Παιδιά ανησυχώ...δεν ξέρω τι έχω πια....περπατάω κ αγκομαχάω θολούρα στο κεφάλι ναυτία σβημάρα δεν μπορω να κάνω βήμα ψυχ μ είπε να ξεκινήσω αγωγή κ φοβάμαι ...είναι δυνατον απο ψυχολογικά ολο αυτό ...δεν βγαζω λίγο περπάτημα

    Τα ίδια κι εγω. Το εχω ψαξει αρκετά και εδω και 4-5 μηνες εχω τα ίδια καθημερινά. Ειδικά η ταση λιποθυμιας.Απο το άγχος είναι. Σαν καταθλιπτικό επεισοδιο λογω άγχους.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •