Θέλω να φύγω απ' την πόλη μου αλλά έχω εδώ τη σχέση μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    12

    Θέλω να φύγω απ' την πόλη μου αλλά έχω εδώ τη σχέση μου!

    Γεια σας! Το επάγγελμα μου μου δίνει τη δίνει τη δυνατότητα να αλλάζω αν θέλω συχνά μέρος! Τα τελευταία 2 χρόνια είχα φύγει απ' την πόλη μου και είχα εγκατασταθεί τη μια χρονιά σε άλλη πόλη και την άλλη χρονιά σε νησί. Πέρυσι θα έλεγα πως ήμουν αρκετά ικανοποιημένη απ' τη ζωή μου. Είχα καλές συνθήκες στη δουλειά,όμορφο σπίτι και παρέες ένιωθα πλήρης. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι ο σύντροφός μου που μάλιστα δεν ήμασταν και καιρό μαζί ,ζούσε πίσω στην γενέτειρα μου.Οταν ήρθε το καλοκαίρι αποφασίσαμε να μείνουμε μαζί ήταν κάτι που το ήθελα και δεν το μετάνιωσα. Ωστόσο όμως έχουν περάσει μήνες από τότε και δεν είμαι ικανοποιημένη ούτε με τη δουλειά,ούτε παρέες έχω πλέον γιατί όλοι έχουν άλλους ρυθμούς και ανάγκες και φυσικά κατάλαβα μέσα μου αυτό που πάντα γνώριζα.. Πως δεν ήθελα να επιστρέψω ποτέ πίσω στη πόλη που μεγάλωσα η οποία να σημειωθεί ότι έχει και πολύ βράδυ χειμώνα κάτι που πάντα μου έκανε κακό στη ψυχολογία μου. Ο σύντροφός μου ,μου είχε πει πριν μήνες να δούμε τα οικονομικά μας και αν μας συμφέρει να αλλάξουμε μέρος του χρόνου(λόγω του ότι και για μένα ειναι καλύτερα στην δουλειά μου πιο πολλές ευκαιρίες). Αλλά αυτό νομίζω έμεινε στα λόγια . Του έχω εκφράσει αρκετές φορές πως δεν περνάω καλά πως θέλω να επιστρέψω πίσω στο νησί που ήμουν ή πως πρέπει να δοκιμάσουμε μαζί άλλου,λόγω του ότι και αυτός έχει θέματα με τη δουλειά του. Ότι ούτε δικό μας σπίτι έχουμε κτλ. Νομίζω όμως ότι όλα αυτά έχουν μείνει στα λόγια. Με πιάνει ψυχοπλακωμα και μόνο στην ιδέα ότι την επόμενη χρονιά θα είμαι πάλι εδώ. Εγώ ξέρω πως μπορώ να φύγω ανά πάσα στιγμή αλλά ο σύντροφός μου πως; Δεν έχει αφήσει ποτέ τον τόπο του και νομίζω πως δεν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει το δικό μου όνειρο,γιατί μπορεί να το μετανιώσει να μην θέλει να κάνει αυτήν την αλλαγή. Εγώ πιέζομαι όμως αρκετά και ενώ το ήξερα πως δεν θα Μ αρέσει γύρισα μόνο για αυτόν για να μην είμαστε από απόσταση. Αλλά δεν φτάνει παιδιά . Ένας άνθρωπος πρέπει να έχει τις ισορροπίες του σε όλα και εγώ εδώ το μόνο που κερδίζω είναι τον άνθρωπο μου. Όμως δεν μπορώ να φανταστώ το υπόλοιπο της ζωής μου σε αυτή την πανάκριβη μουντή και γεμάτη κλειστούς άνθρωπους πόλη και έχω και άρνηση να το παλεψω. Θέλω τη γνώμη σας και να συζητήσουμε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ο φίλος σου δεν φαίνεται να έχει τις ίδιες ανησυχίες με εσένα όμως. Είναι ικανοποιημένος με τη ζωή εκεί μάλλον, ή απλά δεν είναι ο τύπος του να κάνει αλλαγές. Βασικά αν έχει μείνει μία ζωή εκεί και είναι π.χ. 30αρης και δεν προβληματίστηκε ή επιθύμησε ποτέ να ψαχτεί για αλλού, δύσκολο να το κάνει τώρα. Ήδη του έχεις δώσει πολλές ευκαιρίες που αν πραγματικά το ήθελε θα το συζητούσε πιο ζεστά και συγκεκριμένα. Αυτός το αφήνει στο φλου, άρα δεν θέλει. Αλήθεια, σαν ιδιοσυγκρασίες ταιριάζετε, τα βρίσκετε όντως, ή επειδή είναι σχετικά φρέσκια η σχέση/συγκατοίκηση δεν δίνεις πολύ βάση στα κακώς κείμενα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    12
    Η αλήθεια είναι ότι ο σύντροφός μου είναι ολιγαρκής και ας μου επιτραπεί η έκφραση πιο παραδοσιακός. Για να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα το σπίτι που μένουμε έχει γεμίσει υγρασία δεν είναι ευρύχωρο αλλά εκείνος δεν προβληματίζεται και δεν είναι τόσο δυσαρεστημένος όσο εγώ. Σίγουρα σε αυτό δεν ταιριάζουμε καθόλου. Εγώ επειδή πέρασα και πολλά στο παρελθόν προσπαθώ να θέλω το καλύτερο και να μην συμβιβάζομαι ενώ εκείνος επαναπαευεται και κάνει υπομονή και ας μην του αρέσει κατι.. Δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω. Και όχι την ιδέα αυτος την είχε ρίξει στο τραπέζι αλλά όσο περνάει ο καιρός βλέπω πως για κάποιον λόγο δεν θέλει να φύγει ενώ μήνες πριν έδειχνε να το θέλει και αυτός..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μεταξυ σας πρεπει να το συζητησετε. εμεις τι να σου πουμε;

Similar Threads

  1. ειμαι gay θελω βοηθεια
    By johnkagkalos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 13-08-2022, 05:05
  2. Προσπαθώ να κάνω νέες παρέες αλλά δεν..
    By FlareUp in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 13-03-2022, 15:45
  3. θελω να καπνισω και δεν μπορω
    By Enoxlitikos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 7
    Last Post: 02-03-2022, 06:24
  4. Πρόβλημα που δεν θέλω να πω
    By andreas86 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 05-02-2022, 21:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •