Έκτακτη σε ανηφόρα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Solgar Magnesium with Vitamin B6 100 ταμπλέτες
    Αυτές παίρνει η ξαδέρφη μου που είναι 22 είχε έλλειψη και είναι πολυ ευχαριστημένη
    Εσυ ποσό είσαι; Και η μαμα της έπαιρνε αυτές που είναι 51

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Και το καλλιο παιζει πολυ σημαντικό ρόλο. Εμένα ο καρδιολογος μου μου είχε δώσει ένα που είχε μαγνήσιο, καλλιο και βιταμίνη c και με είχε βοηθήσει πολυ. Και περιστασιακά εννοείται ότι πινω ηλεκτρολύτες, ειδικά οταν εχει ζέστη, όταν είμαι κουρασμένος κλπ.

    Εγώ Elenas αποφασισα να κάνω την αξονική καρδιάς τελικά να ηρεμησω. Απο ότι είδα σε ένα βιντεακι απο το York Cardiology ενας υπερηχος αφορά την αποδοση της καρδιάς ως αντλία και δεν ειναι πληρης έλεγχος. Το χολτερ ειναι για ρυθμό κλπ, ο μόνος τροπος δηλαδη να τσεκαρει κανείς το αν θα παθει έμφραγμα τα επομενα πεντε χρόνια είναι η αξονική καρδιάς. Εμένα το τεστ κοπωσεως που έκανα πριν 1.5 χρόνο ηταν αρνητικό αλλά μετά απο το μουδιασμα αποφασισα ότι θα την κάνω να ξεμπερδευω. Εχω ραντεβού αρχές Μαρτιου με τον καρδιολογο. Αν δεν μου τη γράψει , ρωτησα ηδη σε διαγνωστικό και την κάνουν και χωρίς παραπεμπτικο (αν και ειναι λίγο τσιμπημενη η τιμή, καλύτερα να τα δωσω εκει παρα να κανω αμέτρητους υπερηχους που μου λένε τα ιδια και τα ίδια)

    Γενικά για την υγεία σου πρεπει να παιρνεις πρωτοβουλίες ο ίδιος. Παραδειγμα, πριν δυο βδομάδες είχα κανει μια τροπονινη μαζί με τον αιματοκριτη και λόγω διατυπωσης του διαγνωστικου νομιζα ότι είχα 0.20 που θεωρείται ισχυρή ένδειξη για ισχαιμια (όχι ακόμα έμφραγμα αλλά ισχαιμια που μπορει να οδηγησει σε έμφραγμα). Εντρομος μιλησα με πεντε απο τους καρδιολογους που με εχουν δει. Ολοι εκτός απο έναν μου είπαν ότι δεν ανησυχούν και ότι σαν τιμή δεν τους λέει τιποτα. Προφανως αν δεν πεσεις αναίσθητος μπροστα τους δεν τους κανει αισθηση κατι αλλο αν εισαι νέος και δεν εχεις παραγοντες κινδύνου. Οπως και με τη ομοκυστεινη που είχα υψηλή, μόνος μου είχα κανει την εξέταση και μονο όταν είδαν ότι ειναι υψηλή με πήραν λίγο πιό σοβαρά.

  3. #18
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Οι ηλεκτρολύτες ειναι η πιό συχνή αιτία για έκτακτες. Και η μη επαρκης ληψη νερού. Οταν είχα λίγο πιό χαμηλό καλλιο απο το κανονικό είχα 100+. Οταν πηρα συμπληρωμα επεσαν στις 10.
    Οι κάλτσες συμπιεσης βοηθάνε στις ταχυκαρδιες, όχι στις αρρυθμίες απο ότι ξέρω. Κι εγω λόγω του POTS επειδη έχω αρκετές ανεπαρκειες στις βαλβίδες των κάτω άκρων μου έχουν πει να φοραω. Καποιες φορες βαζω και όντως βοηθάνε καπως στην ορθοστατικη ταχυκαρδία.
    Για το νερό γνώριζα ,στα επείγοντα πριν χρόνια ο καρδιολόγος , μου είχε πει για ένα μισή λίτρο την ημέρα … Ενδιαφέρον για τις κάλτσες συμπίεσης γιατί έχω και εγώ ορθοστατικη ταχυκαρδία , θα μιλήσω και στον γιατρό μου

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Για το νερό γνώριζα ,στα επείγοντα πριν χρόνια ο καρδιολόγος , μου είχε πει για ένα μισή λίτρο την ημέρα … Ενδιαφέρον για τις κάλτσες συμπίεσης γιατί έχω και εγώ ορθοστατικη ταχυκαρδία , θα μιλήσω και στον γιατρό μου
    Και λίγο είναι το 1.5 λίτρο, εγώ προσπαθώ τουλάχιστον 2-2.5. Το νερό επηρεάζει στα πάντα. Και το νάτριο δες. Λένε χωρίς αλάτι για όσους έχουν πρόβλημα, νεαρά άτομα συνήθως έχουν χαμηλό νάτριο και αυτό μπορεί επίσης να προκαλέσει διάφορα συμπτώματα.

    Σε έχουν διαγνώσει με ορθοστατικη ταχυκαρδία, δηλαδή ταχυκαρδία με αύξηση άνω των 30+ χτύπων από την καθιστή σε όρθια θέση; Λαμβάνεις κάποια αγωγή;

  5. #20
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Και λίγο είναι το 1.5 λίτρο, εγώ προσπαθώ τουλάχιστον 2-2.5. Το νερό επηρεάζει στα πάντα. Και το νάτριο δες. Λένε χωρίς αλάτι για όσους έχουν πρόβλημα, νεαρά άτομα συνήθως έχουν χαμηλό νάτριο και αυτό μπορεί επίσης να προκαλέσει διάφορα συμπτώματα.

    Σε έχουν διαγνώσει με ορθοστατικη ταχυκαρδία, δηλαδή ταχυκαρδία με αύξηση άνω των 30+ χτύπων από την καθιστή σε όρθια θέση; Λαμβάνεις κάποια αγωγή;
    Πίνω νερό φιλτραρισμένο εδώ και 3 μήνες δεν ξέρω εάν κάνει κάτι αυτό .. όχι τίποτα από αγωγή , έκανα το βήμα να κλείσω ραντεβού σε ψυχίατρο μπας και με βοηθήσει γιατί έχω φοβίες γενικά και είμαι στην τσίτα χωρίς λόγο … τώρα θα κλείσω πάλι καρδιολόγο να δούμε τι θα πει …

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Και το καλλιο παιζει πολυ σημαντικό ρόλο. Εμένα ο καρδιολογος μου μου είχε δώσει ένα που είχε μαγνήσιο, καλλιο και βιταμίνη c και με είχε βοηθήσει πολυ. Και περιστασιακά εννοείται ότι πινω ηλεκτρολύτες, ειδικά οταν εχει ζέστη, όταν είμαι κουρασμένος κλπ.

    Εγώ Elenas αποφασισα να κάνω την αξονική καρδιάς τελικά να ηρεμησω. Απο ότι είδα σε ένα βιντεακι απο το York Cardiology ενας υπερηχος αφορά την αποδοση της καρδιάς ως αντλία και δεν ειναι πληρης έλεγχος. Το χολτερ ειναι για ρυθμό κλπ, ο μόνος τροπος δηλαδη να τσεκαρει κανείς το αν θα παθει έμφραγμα τα επομενα πεντε χρόνια είναι η αξονική καρδιάς. Εμένα το τεστ κοπωσεως που έκανα πριν 1.5 χρόνο ηταν αρνητικό αλλά μετά απο το μουδιασμα αποφασισα ότι θα την κάνω να ξεμπερδευω. Εχω ραντεβού αρχές Μαρτιου με τον καρδιολογο. Αν δεν μου τη γράψει , ρωτησα ηδη σε διαγνωστικό και την κάνουν και χωρίς παραπεμπτικο (αν και ειναι λίγο τσιμπημενη η τιμή, καλύτερα να τα δωσω εκει παρα να κανω αμέτρητους υπερηχους που μου λένε τα ιδια και τα ίδια)

    Γενικά για την υγεία σου πρεπει να παιρνεις πρωτοβουλίες ο ίδιος. Παραδειγμα, πριν δυο βδομάδες είχα κανει μια τροπονινη μαζί με τον αιματοκριτη και λόγω διατυπωσης του διαγνωστικου νομιζα ότι είχα 0.20 που θεωρείται ισχυρή ένδειξη για ισχαιμια (όχι ακόμα έμφραγμα αλλά ισχαιμια που μπορει να οδηγησει σε έμφραγμα). Εντρομος μιλησα με πεντε απο τους καρδιολογους που με εχουν δει. Ολοι εκτός απο έναν μου είπαν ότι δεν ανησυχούν και ότι σαν τιμή δεν τους λέει τιποτα. Προφανως αν δεν πεσεις αναίσθητος μπροστα τους δεν τους κανει αισθηση κατι αλλο αν εισαι νέος και δεν εχεις παραγοντες κινδύνου. Οπως και με τη ομοκυστεινη που είχα υψηλή, μόνος μου είχα κανει την εξέταση και μονο όταν είδαν ότι ειναι υψηλή με πήραν λίγο πιό σοβαρά.
    Αντώνη την έχω πατήσει από γιατρούς. Αρνούνταν να με νοσηλευσουν και να μου κάνουν και άλλες εξετάσεις ενώ φώναζα ότι δεν είμαι καλά. Εντελςι μετά από 1 μήνα που απλα πέθαινα αποφάσισαν ότι θα νοσηλευτώ και εντέλει έμεινα 1 μήνα νοσοκομείο και σκιζαν τα πτυχία τους με την περίπτωση μιυ. Οπότε ξέρω παρα πολύ καλά πλέον ότι πρέπει να παίρνουμε πρωτοβουλίες για την υγείας μας. Βρήκα επιτέλους έναν καρδιολόγο τωρα ο οποίος θέλει να μου βάλει το χολτερ παραπάνω μέρες και να μου κάνει και τεστ κοπώσεως και ύστερα ίσως κάποια μαγνητική. Οι υπόλοιποι βλέπανε ότι είμαι αγχώδης και με στέλνανε σπίτι λεγοντας μου παρε λεξοτανιλ. Μουδιαζει συνέχεια το στήθος σαν να χει κάτσει κάτι στην καρδιά μου μου πονάει και έπαθα μέχρι και βραδυκαρδια στο περπάτημα που αν είναι δυνατόν. Εχω κρίσεις πανικού και θέλω να ξεκινήσω αντικαταθλιπτικα λόγω αυτών οχι το αντίθετο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Evap99 View Post
    Solgar Magnesium with Vitamin B6 100 ταμπλέτες
    Αυτές παίρνει η ξαδέρφη μου που είναι 22 είχε έλλειψη και είναι πολυ ευχαριστημένη
    Εσυ ποσό είσαι; Και η μαμα της έπαιρνε αυτές που είναι 51
    Εγω παίρνω ένα που λέγεται iasis mag αναβράζοντα δισκία. Μου τα έγραψε η ενδοκρινολογος. Αλλα δεν νιώθω κάτι διαφορετικό. Είμαι 25.

  8. #23
    Αχ ψυχή μου είσαι μικρή διώξε το ρημάδι το αγχος θα τα καταφέρουμε

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Evap99 View Post
    Αχ ψυχή μου είσαι μικρή διώξε το ρημάδι το αγχος θα τα καταφέρουμε
    Μακάρι να μπορούσα Εύα μου. Όλο με αγωγές ειμαι από τα 22 μου και όταν τα κόβω παλι τα ίδια και χειρότερα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Πίνω νερό φιλτραρισμένο εδώ και 3 μήνες δεν ξέρω εάν κάνει κάτι αυτό .. όχι τίποτα από αγωγή , έκανα το βήμα να κλείσω ραντεβού σε ψυχίατρο μπας και με βοηθήσει γιατί έχω φοβίες γενικά και είμαι στην τσίτα χωρίς λόγο … τώρα θα κλείσω πάλι καρδιολόγο να δούμε τι θα πει …
    Το φιλτραρισμενο νερό κραταει τα περισσότερα ιχνοστοιχεία και μπορει να κάνει ανεπαρκεια σε ηλεκτρολύτες. Δες τα επιπεδα σου και ξεκινά καποιο συμπληρωμα σε συννενόηση με το γιατρο σου.

  11. #26
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το φιλτραρισμενο νερό κραταει τα περισσότερα ιχνοστοιχεία και μπορει να κάνει ανεπαρκεια σε ηλεκτρολύτες. Δες τα επιπεδα σου και ξεκινά καποιο συμπληρωμα σε συννενόηση με το γιατρο σου.
    Τα έχω δει όλα είναι οκ. Για αυτό ψάχνω τώρα άλλες λύσεις … πάντως έχω κουραστεί, να δω τι θα πει και ο ψυχίατρος

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Τα έχω δει όλα είναι οκ. Για αυτό ψάχνω τώρα άλλες λύσεις … πάντως έχω κουραστεί, να δω τι θα πει και ο ψυχίατρος
    Οι τιμές των διαγνωστικων δεν είναι παν τα ακριβείς. Εγώ πχ που έχω συνήθως νάτριο 135, ακριβώς στο όριο ,φροντιζω να τρωω αλατι. Το καλλιο μου επίσης είναι προς το χαμηλο φυσιολογικό.
    Επιπλεον αυτες οι τιμες αλλάζουν πολυ γρήγορα, άρα πρεπει να το πετυχεις όταν έχεις έντονη συμπτωματολογια.

    Επίσης ο καλός υπνος είναι εξισου σημαντικός.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Αφού γύρισα απ το σουπερμάρκετ αγκομάχησα λαχάνιασα σα ναυτία ούτε ν μιλήσω είχα δύναμη.Μέτρησα πίεση 11.5 μεγ.9.1 μικρή κ 106 παλμούς έστειλα μνν σε καρδιολόγο κ μ είπε να βάλουμε κ ένα χολντερ.τρίπλεξ έχω κάνει 3 μέσα σ λίγο καιρό ανησυχώ,κάνω μπάνιο λαχανιάζω τρώω λαχανιάζω..όλο νιώθω αγκομαχητό οργανισμού κ τάσεις λιποθ.κ ζαλάδες

  14. #29
    Είναι αγχος ξεκάθαρο αυτό να ξέρεις μην αγχώνεσαι άλλο

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Όσοι έχουν θέμα καρδιάς αν κουραστούν εμφανίζουν στηθάγχη (πόνο/πίεση) στο θώρακα ή/και δύσπνοια. Οι έκτακτες δεν περιλαμβάνονται στο... μενού. Συνέχισε να ανηφορίζεις χωρίς να μιλάς στο τηλέφωνο όχι γιατί θα σε ξαναπιάσει αλλά για να μην το σκέφτεσαι.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παύση ή έκτακτη
    By agapoula in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 6
    Last Post: 20-03-2022, 17:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •