Έκτακτη σε ανηφόρα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Οι τιμές των διαγνωστικων δεν είναι παν τα ακριβείς. Εγώ πχ που έχω συνήθως νάτριο 135, ακριβώς στο όριο ,φροντιζω να τρωω αλατι. Το καλλιο μου επίσης είναι προς το χαμηλο φυσιολογικό.
    Επιπλεον αυτες οι τιμες αλλάζουν πολυ γρήγορα, άρα πρεπει να το πετυχεις όταν έχεις έντονη συμπτωματολογια.

    Επίσης ο καλός υπνος είναι εξισου σημαντικός.
    Σήμερα μου έδωσε ο γιατρός lysanxia (πραζεπαμη) πήρα το μισό χαλάρωσα .. πήγα για δουλειά κανονικά χωρίς στρες και στον ερχομό στο αμάξι τσουπ πάλι τα ίδια πάλι εκτατες …εδώ και κάτι μέρες τις έχω σχεδόν και βράδυ λίγο πριν με πιάσει ο ύπνος …

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Σήμερα μου έδωσε ο γιατρός lysanxia (πραζεπαμη) πήρα το μισό χαλάρωσα .. πήγα για δουλειά κανονικά χωρίς στρες και στον ερχομό στο αμάξι τσουπ πάλι τα ίδια πάλι εκτατες …εδώ και κάτι μέρες τις έχω σχεδόν και βράδυ λίγο πριν με πιάσει ο ύπνος …
    Άβυσσος η ψυχή και των έκτακτων. Εχω παρατήσει κάθε προσπάθεια να καταλάβω γιατί και ποτε εμφανίζονται

  3. #33
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Άβυσσος η ψυχή και των έκτακτων. Εχω παρατήσει κάθε προσπάθεια να καταλάβω γιατί και ποτε εμφανίζονται
    Βρήκες καμία άκρη ; Έχω παρατηρήσει όταν πιέζομαι ψυχολογικά , όταν έχω μια ξαφνική χαρά ή μια έντονη συζήτηση έρχονται κατ’ευθειαν ή άμα πιο αλκοόλ .. τώρα γιατί έρχονται κάποιες τελείως άκυρες στιγμές αυτό δεν το έχω καταλάβει ακόμα …

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Βρήκες καμία άκρη ; Έχω παρατηρήσει όταν πιέζομαι ψυχολογικά , όταν έχω μια ξαφνική χαρά ή μια έντονη συζήτηση έρχονται κατ’ευθειαν ή άμα πιο αλκοόλ .. τώρα γιατί έρχονται κάποιες τελείως άκυρες στιγμές αυτό δεν το έχω καταλάβει ακόμα …
    Νομίζω οποιαδήποτε αλλαγή στην αδρεναλίνη κορτιζόλη τις προκαλεί. Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση...
    Μαλλον πρπει απλα να το αποδεχτούμε και να μάθουμε να ζούμε ετσι. Δηλαδή πλέον να εστιάσουμε στο πως θα τις αγνοούμε. Λύση δεν θα βρεθεί. Δεν πρόκειται να εξαφανιστούν ποτε

  5. #35
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Αντώνη την έχω πατήσει από γιατρούς. Αρνούνταν να με νοσηλευσουν και να μου κάνουν και άλλες εξετάσεις ενώ φώναζα ότι δεν είμαι καλά. Εντελςι μετά από 1 μήνα που απλα πέθαινα αποφάσισαν ότι θα νοσηλευτώ και εντέλει έμεινα 1 μήνα νοσοκομείο και σκιζαν τα πτυχία τους με την περίπτωση μιυ. Οπότε ξέρω παρα πολύ καλά πλέον ότι πρέπει να παίρνουμε πρωτοβουλίες για την υγείας μας. Βρήκα επιτέλους έναν καρδιολόγο τωρα ο οποίος θέλει να μου βάλει το χολτερ παραπάνω μέρες και να μου κάνει και τεστ κοπώσεως και ύστερα ίσως κάποια μαγνητική. Οι υπόλοιποι βλέπανε ότι είμαι αγχώδης και με στέλνανε σπίτι λεγοντας μου παρε λεξοτανιλ. Μουδιαζει συνέχεια το στήθος σαν να χει κάτσει κάτι στην καρδιά μου μου πονάει και έπαθα μέχρι και βραδυκαρδια στο περπάτημα που αν είναι δυνατόν. Εχω κρίσεις πανικού και θέλω να ξεκινήσω αντικαταθλιπτικα λόγω αυτών οχι το αντίθετο.
    Επαθες βραδυκαρδια στο περπάτημα όση ωρα κράτησε; Εγω περπάταγα και ένιωσα κατι στιγμιεο στο λαιμό σαν άδειασμα σαν δύσπνοια του δευτερολέπτου και μετα ψηλάφισα παλμό και και μ κανε αυτο παλμος κενο παλμος και μετα κενο παλι και τα χασα λεω δν χτυπάει ώσπου να τα πω αυτά επανηλθε…

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αυτό που έπαθες είναι απλά έκτακτες στην σειρά μην αγχώνεσαι και μην του δίνεις παραπάνω σημασία μόνο κακό κάνεις. Για να σου απαντήσω και στα άλλα στο τηλ καλύτερα μιλά με γιατρό εγω ειδικός δεν είμαι απλά εκφράζω την δικιά μου εμπειρία.

  7. #37
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Αυτό που έπαθες είναι απλά έκτακτες στην σειρά μην αγχώνεσαι και μην του δίνεις παραπάνω σημασία μόνο κακό κάνεις. Για να σου απαντήσω και στα άλλα στο τηλ καλύτερα μιλά με γιατρό εγω ειδικός δεν είμαι απλά εκφράζω την δικιά μου εμπειρία.
    Και οι γιατροί αυτο μ λένε αλλα ξέρεις Γτ τρελενομε Γτ στο χολτερ το ενα π ειχα 13 και ειχα και παλι λει δυδιμια δν Καταλαβα τπτ…και αυτή εκει ήταν πολυ έντονη βέβαια αν δν ψηλαφουσα μπορεί να μην καταλάβαινα…αλλα απ τ πουθενα να αισθανομε τετια πραματα και αυτο με εχει φοβίσει ενώ όλες οι εξετάσεις ειναι τέλειες Εγω σκεφτομε κακή αρυθμια π δν βρέθηκε…

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Τις έκτακτες τις αισθανόμαστε διαφορετικά. Πίστεψε με αν συνεχίσεις να το ψάχνεις θα καταλήξεις χειρότερα. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα τις αγνοούσα τότε στις αρχές που ήταν λίγες και απλες

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Έπεσα για μεσημεριανό υπνο και κάπου εκεί που με έπαιρνε ο υπνος ξυπνησα πανικοβλητη με κομμένη ανάσα. Εχω λίγο μπουκωμα αλλά φοβήθηκα μην έκανα έκτακτες στον υπνο μου πάλι και ξυπνησα από αυτό. Πάντα όταν μου συμβαίνει στον υπνο προσπαθώ να θυμηθώ τι γίνεται αλλά είναι δυσκολο. Μου εχουν τυχει ξανά έκτακτες στον υπνο. Έχει τυχει σε κανέναν το ίδιο? Φοβάμαι ότι θα πεθάνω δν ξέρω τι με έχει πιασει πάλι.

  10. #40
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Έπεσα για μεσημεριανό υπνο και κάπου εκεί που με έπαιρνε ο υπνος ξυπνησα πανικοβλητη με κομμένη ανάσα. Εχω λίγο μπουκωμα αλλά φοβήθηκα μην έκανα έκτακτες στον υπνο μου πάλι και ξυπνησα από αυτό. Πάντα όταν μου συμβαίνει στον υπνο προσπαθώ να θυμηθώ τι γίνεται αλλά είναι δυσκολο. Μου εχουν τυχει ξανά έκτακτες στον υπνο. Έχει τυχει σε κανέναν το ίδιο? Φοβάμαι ότι θα πεθάνω δν ξέρω τι με έχει πιασει πάλι.
    Μου συνέβη σήμερα το πρωί νωρίς λίγο πριν ξυπνήσω προσπάθησα και εγώ να θυμηθώ αλλά δύσκολο ! Πάντως τις ένιωσα για αυτό και ξύπνησα … μετά τίποτα …

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Παύση ή έκτακτη
    By agapoula in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 6
    Last Post: 20-03-2022, 17:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •