Έχει κανείς επίμονο βήχα μετά από καιρό από την νόσηση με κοβιντ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 82
  1. #1

    Έχει κανείς επίμονο βήχα μετά από καιρό από την νόσηση με κοβιντ?

    Έχω 1 μηνα και μια εβδομαδα που νοσησα.εχω ακόμα όμως βήχα με φλέματα και με πιανει συνήθως τα απογευματα...πραγνατικα δεν λέει να φυγει. Έχει συμβεί σε κανένα άλλον?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εγώ είχα ένα απλο κρυολόγημα πριν 1.5 μήνα και ακόμα έχω φλεματα περιστασιακα (εγώ δεν έχω βήχα, είναι στον λαιμό μου). Είναι φυσιολογικο ως ένα βαθμό μέχρι να αναρρώσει πληρως ο οργανισμός.
    Σε έχει δει φανταζομαι πνευμονολογος.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εγώ είχα ένα απλο κρυολόγημα πριν 1.5 μήνα και ακόμα έχω φλεματα περιστασιακα (εγώ δεν έχω βήχα, είναι στον λαιμό μου). Είναι φυσιολογικο ως ένα βαθμό μέχρι να αναρρώσει πληρως ο οργανισμός.
    Σε έχει δει φανταζομαι πνευμονολογος.
    Δεν έχω παει ακόμη όχι. Σήμερα θα παω σε πνευμονολογο να με δει.. Εντωμεταξύ αυτή τη στιγμή με έπιασε κάτι εδώ και λίγη ώρα που μου έχει προκαλεσει πολυ πανικο.. Νιώθω μια σαν να ζεσταινομαι και μετά σαν να κρυωνω.. Σαν να παω να ιδρωσω... Δεν ξέρω τώρα αν και αυτό είναι ψυχοσωματικο... Έχω πολυ καιρό ψυχοσωματικα καθημερινά και κάτι καινουργιο. Τώρα έχω παθει πανικο νιώθω ότι κάτι θα παθω ή ότι θα λιποθυμήσω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Ακριβως τα ιδια εγω, μετά απο covid - που το περασα πολυ ελαφρια - αρχισε ενας βηχας που χειροτερεύε πηγα σε πνευμονολογο και μου ειπε ειναι πολυ κλασσικό μετα απο κορονοιο και μου εδωσε ενα σπρει και ενα αντισταμινικο και υπαρχει μεγαλη βελτιωση.

  5. #5
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Ακριβως τα ιδια εγω, μετά απο covid - που το περασα πολυ ελαφρια - αρχισε ενας βηχας που χειροτερεύε πηγα σε πνευμονολογο και μου ειπε ειναι πολυ κλασσικό μετα απο κορονοιο και μου εδωσε ενα σπρει και ενα αντισταμινικο και υπαρχει μεγαλη βελτιωση.
    Πόσο καιρό σου είχε κρατήσει ο βήχας αφότου νοσησες?

  6. #6
    Παιδιά ξαναγράφω επειδή δεν μπορώ να βρω λυση ουτε άκρη σε όλα όσα περναω. Πριν καιρό είχα θέμα με το στομάχι έχασα πολλα κιλά (και ακόμα χαμηλό βάρος έχω) αυτό κανένα 4μηνο.ως που έχει βελτιωθεί λίγο, μετά είχα θέμα με πονο ψηλά στο έντερο δεν μπορουσα να φάω καλά. Μικρές ποσοτητες φαγητό. στο καπακι κολάω κοβιντ, 38αρια και αδυναμίες ταλαιπωρήθηκα παρα πολυ. Πέρασε ένας μήνας αφότου νόσησα και ακόμα βηχω και σπαω συχνά φλέματα, επίσης εδώ και 2 μέρες έχω δέκατα 37.3.εχω επίσης έντονο φούσκωμα εδώ και μια βδομαδα, μια μέρα έκανα διάρροια αλλά ευτυχώς σταμάτησε η διαρροια, έμεινε όμως ο πονος χαμηλά στην κοιλιά νιώθω πριξιμο στα έντερα. Παράλληλα έχω και ένα κίτρινο μαζεμενο εδώ και 6 μήνες στην αμυγδαλιά μου και δεν έχει φυγει με αντιβίωση οπότε πρπεει να παω ξανά σε γιατρό να με δει. Και φοβάμαι ότι ίσως ειναι καρκίνος, είναι δυνατόν να έχω ένα κίτρινο πυον 6 μήνες που δεν φευγει? Το έχω παθει κανεις αυτό????Είμαι πολυ στεναχωριμενη.. Τι να κάνω.. Πείτε μου κάτι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Γιατί απλα δεν πας σε έναν γιατρό να σου δώσει πιθανον καποια αντιβιωση ή κάτι άλλο που θα σε βοηθήσει;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Εγω ειμαι σχεδόν 1 μηνα μετα τον κορονοιο που εχω τον βηχα

  9. #9
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Εγω ειμαι σχεδόν 1 μηνα μετα τον κορονοιο που εχω τον βηχα
    Βγάζεις και φλέματα ή είναι ξηρός ο βηχας?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Γενικα ηταν ξηρος ο βηχας αλλα τωρα τις τελευταίες μερες εχω και λιγα φλεματα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Κ εγω εχω βηχα κ ενα αισθημα πνιξιματος στο λαιμο. Εχουν περασει 22 μερες απο οταν βγηκα θετικη κ ομως επιμενει. Μου ειπαν οι γιατροι πως ειναι συνηθες μετα απο covid.

  12. #12
    Ειλικρινά δεν μπορώ να αντέξω όσα μ συμβαίνουν... Εχω 1 μισή μήνα βηχα και έντονο γαργαλητο στο λαιμό μετά την νοσηση με κορονοιο.Τι να κάνω άλλο? Πήγα στον γιατρό μου εδωσε αντιβίωση. Ανησυχώ πολυ... Είμαι πολυ στεναχωρημένη... Όλη μέρα ξαπλώνω και εχω πολυ άσχημη διάθεση από τον συνεχόμενο βηχα, δεν μου περνάει παιδια τι να κάνω

  13. #13
    Μετά από 1 μισή μήνα βηχα από κορονοιο είναι λογικό? Ανησυχώ πολυ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Εγώ παλιά έπαθα βρογχίτιδα και αφού σταμάτησα την αγωγή μου πήρε 2 μήνες να επανέλθω πλήρως, βήχας, δεν μπορούσα να τραγουδήσω, δεν άντεχα κάποιες απλές μυρωδιές όπως σαμπουάν. Θα περάσει. Πινε νερά και περπάτα

  15. #15
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Εγώ παλιά έπαθα βρογχίτιδα και αφού σταμάτησα την αγωγή μου πήρε 2 μήνες να επανέλθω πλήρως, βήχας, δεν μπορούσα να τραγουδήσω, δεν άντεχα κάποιες απλές μυρωδιές όπως σαμπουάν. Θα περάσει. Πινε νερά και περπάτα
    Εμένα είναι από τον κορονοιο και από τότε δεν έχω σταματήσει τον βηχα.. Και έχω κουραστει πλεον να βηχω... Παίρνω αντιβίωση και ένα άλλο σιρόπι.. Δεν βοηθάνε καθόλου... Θα περασει ποτέ αυτό το κακό αμαν πια αμαν

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είναι κανείς εδώ;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3778
    Last Post: 26-03-2024, 18:45
  2. Replies: 12
    Last Post: 18-06-2022, 23:40
  3. ποναω μετα απο μάσηση.
    By Enoxlitikos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 09-02-2022, 21:41
  4. Κανείς δεν καταλαβαίνει
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2020, 17:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •