Μελαγχολία και ζηλεια για πρώην - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Αν κάνεις τέτοιες σκέψεις σε καθημερινή βάση σου προτείνω να επισκεφθείς έναν ψυχολόγο, θα βοηθήσει πιστεύω .

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Αν κάνεις τέτοιες σκέψεις σε καθημερινή βάση σου προτείνω να επισκεφθείς έναν ψυχολόγο, θα βοηθήσει πιστεύω .
    Ναι το σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε ψυχολόγο. Ένιωθα τοσο απαίσια που τελικα ξαναέστειλα σε αυτον τον πρώην μου να βγούμε για καφέ. Αν και δεν το περίμενα συμφώνησε, αλλα ακόμα δεν έχουμε βγει... Γενικά το πρόβλημα μου είναι ότι σαν άνθρωπος βαριέμαι πολύ εύκολα, νιώθω πολύ συχνα ότι η ζωή είναι ανούσια. Τη στιγμή που μου είπε οκ ας βγούμε ένιωσα για λίγα λεπτα πραγματικά χαρούμενη. Ακούγεται χαζό, αλλα είναι δυνατόν η ψυχολογία μου να εξαρτάται τόσο απο ένα συγκεκριμένο άτομο και τις διαθέσεις του?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τελικά είτε είσαι μεγάλο τρολ είτε τρολλάρεις τον ίδιο σου τον εαυτό, δεν εξηγείται αλλιώς...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τελικά είτε είσαι μεγάλο τρολ είτε τρολλάρεις τον ίδιο σου τον εαυτό, δεν εξηγείται αλλιώς...

    Να σαι καλα μου εφτιαξες την μερα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τελικά είτε είσαι μεγάλο τρολ είτε τρολλάρεις τον ίδιο σου τον εαυτό, δεν εξηγείται αλλιώς...
    Γενικώς βρίσκεσαι σε μια κατηγορία threads "Κατάθλιψη και δυσθυμία". Αν θεωρείς ότι οι άνθρωποι που έχουν κατάθλιψη ή οτιδήποτε παρόμοιο μπορουν να σκεφτούν με την ίδια λογική και διαύγεια όση εσυ τότε κάνεις λαθος. Κι εγω μπορω να γυρίσω να πω σε ένα κορίτσι με ανορεξία μα καλα τι τρολ που ειναι.. Γιατι εγω εχω διαυγεια σε ότι αφορα την διατροφή, τι ειναι σωστο για την υγίεια κλπ, πώς να μην επηρεάζομαι απο ακραία πρότυπα. Αυτο δεν σημαίνει ότι και ενα αλλο κορίτσι ανατράφηκε με τον ίδιο τρόπο, είχε τα ίδια ερεθίσματα ή έχει την ίδια λογική με μένα. Και προφανως ο οργανισμός του κοριτσιού δεν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο και είναι πιο επιρρεπής σε κάτι που εγω δεν χρειάζεται καν να καταβάλω προσπάθεια για να το κανω σωστα. Γιατι υπήρξα τυχερη ή ανατροαφηκα σωστα, ή ειχα καλες συνηθειες απο μικρη.. Αρα να γυρισω να πω μα τι τρολ που εισαι εσυ που έχεις ανορεξία και σου εχουμε πει 100 φορες ποσο αυτονοητο ειναι το κακο που κανεις στην υγιεια σου?? Χμμ.. Οχι οτι ειναι το ιδιο πραγμα, αλλα προφανως εχω θεμα και εξαρτηση απο ενα ατομο και δεν ειμαι τρολ. Καταλαβαινω οτι εχω προβλημα αλλα προσπαθω να ξεφυγω απο τις αυτοκτονικες σκεψεις και το αισθημα οτι τιποτα δεν εχει νοημα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ετσι ζω κι εγω ρεινμποου γνωριζω κοπελεσ που ειναι πανεμορφεσ και δεν ξερω τι να κανω αν δεισ ποιεσ ξερω θα νομιζεισ οτι το κανω επιτηδεσ κι ειναι ολεσ μοντελεσ κι χαιρομαι απολυτα που τισ βλεπω πηγα και σε γιατρο αλλα παπαρια δε με βοηθησε πολυ και τωρα το εχω ριξει στη μουσικη εγω ειμαι ενα παιδι του δρομου απο μικροσ χωρισ να μπλεξω και μετα εγινα αγροτησ και πηρα κ πτυχιο απο τει οπωσ καταλαβαινεισ οταν μου ειπαν πωσ μονο εγω τα καταφερα την ψωνισα κι εγινα ψωνιο επειδη δουλευω οσο μπορω κ παιρνω χαπια εγινα κ καραγκιοζησ η αληθεια ειναι πωσ μονο με τισ γυναικεσ τισ ωραιεσ το εχω αυτο το αλλο θεμα ειναι οτι κ βλαχα να ειναι αμα μιλαει ελληνικα καλα εγω βγαζω το ψωνιο γι αυτο δεν υπαρχει θεραπεια οποτε τσαμπα να πηγαινω στο γιατρο κι αφησα τον εαυτο μου ελευθερο εσυ δεν το καταλαβαινεισ αλλα εκεινη την ωρα νιωθω τουλαχιστον υπεροχα κι αρχιζω το θεατρο εγω πιστευω ειναι ορμονεσ οπωσ ο αλλοσ κοκκινιζει ετσι κι εγω κανω θεατρο
    Καπου εδω ειναι η αληθεια για μενα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Και να θυμασαι κατι αν του αρεσεισ πραγματικα θα χασει την ψυχραιμια του και θα κανει μια ωραιοτατη βλακεια θα ζηλεψει θα κανει μονο που υπαρχεισ εγω το εχω για φυσιολογικο γτ τα ακουσα απο κοπελα οποτε απλα αγαπαω ετσι νομιζω εγω οτι ειναι τα πραγματα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις διαγνωστεί με κατάθliψη/δυσθυμία ή το λες από μόνη σου;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχεις διαγνωστεί με κατάθliψη/δυσθυμία ή το λες από μόνη σου;
    Δεν εχω διαγνωστει. Δεν θεωρω οτι εχω καταθλιψη, μιας και αυτο ειναι μια βαρια κουβεντα. Ομως νιωθω πως σιγουρα εχω μελαγχολικές
    τασεις. Νιωθω συχνα οτι δεν εχω ορεξη να κανω τιποτα, δεν εχω ορεξη να σκουπισω το σπιτι, δεν εχω ορεξη να κανω μπανιο, ουτε καν να παω απεναντι μεχρι το σουπερ μαρκετ. Δεν νιωθω ελπιδα πλεον για το μελλον μου γιατι νιωθω πως οτι και να κανω εν τελει θα καταληξει στραβο. Νιωθω παρα πολυ συχνα αισθημα βαρεμαρας σε σημειο που με κατακλυζει και νιωθω οτι η ζωη μού ειναι βαρος. Πώς μπορω να εχω μια ισρροπημενη ζωη οταν ειμαι ενα τετοιο ατομο?Οταν συνεχεια βαριεμαι? Όλα αυτα τα συναισθηματα καπως μετριαζονται οταν ειμαι με το αγόρι μου. Βρισκω νοημα στο να κανω πραγματα, να μαγειρεψω πχ για αυτον , να υπαρξω γενικοτερα. Ομως πλεον τον βλεπω και νιωθω μονιμως ενοχες, θελω να του πω τι εχω κανει, επισης την ωρα της σεξουαλικης πραξης μαζι του σκεφτομαι σχεδον πάντα τον πρωην μου. Αυτο ειναι το κυριότερο θεμα μου μαζί του. Νιωθω πως δεν μπορω να υπάρξω χωρις αυτον, αλλα ταυτόχρονα νιωθω πως οσο ειμαι με αυτον θα σκεφτομαι παντα τον πρώην μου ..
    Ακομα και στην μανα μου που λεω τα προβληματα μου , λεει "Τι να σου πω πια.. Δεν ξερω ..Κανε κι εσυ κατι .. Αμαν βρε παιδι μου" και τετοια. Ο μπαμπας μου παλιοτερα προκειμενου να με παρακινησει να κανω κατι με την ζωη μου ειπε οτι μαλλον θελω να ζω εις βαρος τους (οσον αφορα τα χρήματα). Ετσι παρακινηθηκα και βρηκα μια δουλεια την οποια εν τελει ολο την εκραζα , την βαριομουν πολύ και ανυπομονουσα να ρθει το ΣΚ.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν μπορώ να θυμάμαι όλα τα θέματά σου με λεπτομέρεια, αλλά από όσο θυμάμαι εδώ μέσα, δεν μου έχεις αφήσει την αίσθηση κατάθλιψης. Για αυτό και μίλησα οπως μίλησα πριν. Όταν σου θέτουν ένα θέμα να σε "ζορίζει" όμως, πάντα θα βρεις μια δικαιολογία για τον εαυτό σου ώστε να μείνεις στάσιμη, να δικαιολογηθείς ή να μην απαντήσεις επί του θέματος. Εμένα μου αφήνεις μία αίσθηση σαν απλά να μην ξέρεις τι σου φταίει, αλλά να μην κάνεις και καμία προσπάθεια να το βρεις. Και περιμένεις να έρθουν αλλαγές στη ζωή και στη διάθεσή σου χωρίς να κάνεις αλλαγές και τομές από μόνη σου, να αναλάβεις την ευθύνη του εαυτού σου.
    "Άντε να μπλέξω με τον πρώην που κάνουμε καλό σεξ κι ας μη μου φέρεται καλά, αλλά άντε μη χάσω και τον τωρινό που τον κερατώνω αλλά τον έχω ίσα να μετριάζω την μονοτονία μου. Μην μείνω μόνη μου να αντιμετωπίσω τον εαυτό μου, αλλά δεν μου αρέσει και η ζωή μου όπως είναι." Τι περιμένεις να αλλάξει δηλαδή όπως το πας; Δεν στην λέω, αυτά που βλέπω λέω. Τι το περίεργο δηλαδή σου είπαν οι γονείς σου, να βρεις μια δουλειά; Τι το περίεργο σου λέμε εμείς, να βγεις από προβληματικές σχέσεις; Να πας σε ψυχολόγο μπας και βάλεις λίγο τις σκέψεις και τη ζωή σου σε μια σειρά;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Θλίψη, στεναχώρια, ζήλεια
    By andreas86 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2022, 00:42
  2. Πως θα ξεπεράσω τον πρώην
    By Kate17 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 17-02-2022, 07:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •