Θα πάω σε καρδιολόγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710

    Θα πάω σε καρδιολόγο

    Δεν υπάρχει κάτι που να μην με αγχωνει. Οτιδήποτε κανω με τρομάζει. Περπατάω πολύ κάθε μέρα αλλά από που διάβασα ότι οι καρδιοπαθεις κουράζονται περισσότερο όταν περπατάνε, ε κουράζομαι και εγώ (δεν λαχανιαζω ούτε έχω δύσπνοια ούτε πρησμενα πόδια). Νιωθω συνέχεια μια κούραση, φοβάμαι πως οτιδήποτε κανω θα με κουράσει. Μέχρι και το μαγείρεμα με αναστατώνει. Γύρω στο μεσημέρι έχω παλμούς 95-100 οι οποίοι ηρεμούν στο 70 μετά τις 5 το απόγευμα. Όταν ξυπνάω είμαι ήρεμος, αλλά μόλις αρχίσει να λειτουργεί το μυαλό αμέσως με πιάνει νευρικότητα, άγχος, φόβος ότι θα πάθω κάτι. Σφουγγαριζω και νιώθω λες και σκαρφάλωσα στον Όλυμπο.
    Χθες το μεσημέρι καθώς μαγείρευα ένιωσα μια έντονη ζαλάδα, όλα γύριζαν γύρω μου. Χωρίς να νιώσω κάτι στην καρδιά μου. Δεν καθησα, ήπια αμέσως νερό, περασε μετά από 10 δευτερόλεπτα και συνέχισα κανονικά τις δουλειές μου. Ε από τότε είμαι στην τσίτα. Είχα 3 χρόνια να ζαλιστώ. Οι γενικές/βιοχημικές που έκανα πρόσφατα δεν έδειξαν κάτι πέρα από οριακά υψηλή χοληστερίνη. Τί ήθελα σήμερα να ζητήσω το πιεσόμετρο απο τη γειτόνισσα? Η πίεση ανεβοκατέβαινει 70/140 με 95/170. Τρέλα. Έκλεισα ραντεβού με καρδιολόγο για την τρίτη και βλέπουμε. Μπορεί να είναι ΓΑΔ, μπορεί πλέον και να μην είναι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ομοιοπαθούσα...εγώ έχω γύρω στο 10 τη μεγάλη κ 7-8 τη μικρή κατά μέσο όρο.Ζαλάδες,ταχυκαρδίες κτλ..έχω πάθει εμμονή με το πιεσόμετρο μπορεί να μετράω κ 6 φορές τη μέρα τ πίεση..Λαχανιάζω που κάνω μπάνιο κ με το καθετί,έχω πάει 4 φορές σε καρδιολόγους τους τελευταίους 4 μήνες..Μου είπε φαί(είμαι αδύνατη)νερό και περπάτημα κάθε μέρα(όπου φοβάμαι να πάω μην ζαλιστώ η κουραστώ)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    70-100 πίεση είναι πολύ καλή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Η πίεση καλή είναι εγώ δεν είμαι...Λαχανιάζω με τα πάντα ζαλίζομαι τάση λιποθυμίας ναυτία κα...κ όλο ψάχνω τι έχω με γιατρούς γιατί δεν πιστεύω οτι είναι απ τη διαταραχή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεδομένης της κατάστασης δεν είναι κακή ιδέα ένα τσεκ απ, αλλά από μόνη της η μέτρηση στο 16 συστολική κατά την διάρκεια άγχους δεν είναι κάτι ανησυχτικό. Καρπού ήταν το πιεσόμετρο ή κανονικό;

  6. #6
    Μια από τα ίδια.....πρόσφατα έκανα τσεκ απ' με πλήρη καρδιολογικό έλεγχο.....όλα μια χαρά ,άνετα για γυμναστήρια και αθλήματα ,οι εξετάσεις αίματος όλες καλές εκτός από λίγη χοληστερίνη...αλλά εγώ νομίζω ότι ζαλίζομαι, περπατάω και νομίζω ότι χάνω τον έλεγχο και γενικά είμαι αγχωμενος όλη μέρα.....δεν ξέρω τι να κάνω....θέλω να πάω για περπάτημα και φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω.....δεν ξέρω τι να κάνω.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεδομένης της κατάστασης δεν είναι κακή ιδέα ένα τσεκ απ, αλλά από μόνη της η μέτρηση στο 16 συστολική κατά την διάρκεια άγχους δεν είναι κάτι ανησυχτικό. Καρπού ήταν το πιεσόμετρο ή κανονικό;
    Μπαταρίας στο μπράτσο. Μόνο που μου σφίγγει το μπράτσο και αισθάνομαι τον παλμό αναστατώνομαι. Ενώ είχε φουσκώσει μέχρι το 140 και άρχισε να ξεφουσκώνει για να μετράει, τρόμαξα στην ιδέα να διαβάσω τη μετρηση και αυτό άρχισε πάλι να φουσκώνει αυτόματα μέχρι το 180

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Φοβάμαι κ εγώ πήγα σουπερμάρκετ γύρισα λαχάνιασα αγκομαχητό ελαφριά ναυτία σα σβημάρα ούτε ν μιλήσω δύναμη πίεση 11.5 μεγ.κ μικρή 9.1 παλμοί 106 έστειλα μνμ σε καρδιολόγο κ μ είπε θα βάλουμε κ ένα χόλντερ.ανησυχώ λαχανιάζω μ τ παραμικρό..είναι άγχος είναι το λίγα κιλά η έχω κάτι καθε μέρα είμαι χάλια φοβάμαι πολύ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ηπια ζαναξ 0.25 αλλά δεν μου έκανε τίποτα τρομερό ακόμα έχω αγκομαχητό

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Ηπια ζαναξ 0.25 αλλά δεν μου έκανε τίποτα τρομερό ακόμα έχω αγκομαχητό
    Όταν σύντομα ηρεμήσεις και διαβάσεις αυτά που γράφεις τώρα, θα καταλάβεις ότι έχεις φουλ άγχος. Για λόγους που εσύ μόνο ξέρεις. Τα γράφω για να κάνω κήρυγμα και στον εαυτό μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Κάθε μέρα νιώθω χάλια αγκομαχάω λαχανιάζω όλη μέρα κ ταυτόχρονα σα ναυτία σαν να σβήνω τρώω λαχανιάζω πίνω νερό κάνω μπάνιο τ ίδιο είναι δυνατόν το άγχος να φέρνει τόση κατάπτωση;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    είναι δυνατόν το άγχος να φέρνει τόση κατάπτωση;
    Ουουου! Το θέμα είναι να βρεις τί είναι αυτό/αυτά που σε κάνουν να νιώθεις έτσι? Ερωτικά? Οικονομικά? Κάποια πράγματα που σκέφτεσαι συνέχεια, καταστάσεις που δεν σου αρέσουν και σε αναστατώνουν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Orion16 View Post
    Μια από τα ίδια.....πρόσφατα έκανα τσεκ απ' με πλήρη καρδιολογικό έλεγχο.....όλα μια χαρά ,άνετα για γυμναστήρια και αθλήματα ,οι εξετάσεις αίματος όλες καλές εκτός από λίγη χοληστερίνη...αλλά εγώ νομίζω ότι ζαλίζομαι, περπατάω και νομίζω ότι χάνω τον έλεγχο και γενικά είμαι αγχωμενος όλη μέρα.....δεν ξέρω τι να κάνω....θέλω να πάω για περπάτημα και φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω.....δεν ξέρω τι να κάνω.....
    Ρίξτο έξω. Αφού σε είδε καρδιολόγος.δες μια ταινία, άκουσε μουσική, οτιδήποτε που να μην έχει σχέση με τις φοβίες σου.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Καλησπερα και απ μενα ήθελα να δω αν εχει συμβει σε κανεναν απ σας μια ζωη καλες εξετασεις στο θεμα καρδιάς και φέτος εχω κανει 3 φορές τριπλεξ καρδιογράφημα το τρίτο καρδιογράφημα μ δείξε μια διαταραχή επαναπολεσης χωρις ευρήματα μ πάνε οτι πολυ πιθανόν απ το πολυ ανχος και δν θα ύπαρχει σε λιγο καιρο εκανα τεστ κοπώσεως και εξέτασης τροπονινης τέλεια όλα χωρίς Ουτε μια αρυθμια το κοπώσεως εκανα και μαγνητικη περιμένω αν κ μ παν οτι ήταν υπερβολικο…με λίγα λόγια αυτή η διαταραχή με εχει τρομάξει και ήθελα να δω αν εχει συμβει σε κάποιον

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Κάθε μέρα νιώθω χάλια αγκομαχάω λαχανιάζω όλη μέρα κ ταυτόχρονα σα ναυτία σαν να σβήνω τρώω λαχανιάζω πίνω νερό κάνω μπάνιο τ ίδιο είναι δυνατόν το άγχος να φέρνει τόση κατάπτωση;
    ναι, ειναι δυνατον .......και πολυ μαλιστα ......

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •