αντικαταθλιπτικά χάπια παρενέργειες και κίτρινες κάρτες ΕΟΦ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Καταρχας τα αντικαταθλιπτικά θέλουν χρόνο για να δράσουν, οπότε δεν μπορείς να κρίνεις σε 10 μέρες ένα φάρμακο!για παράδειγμα το seroxat είναι το καλύτερο φάρμακο για τις κρίσεις πανικού και για την ΙΨΔ!στις αρχές έχεις κάποιες παρενέργειες και γι'αυτό δίνουν οι γιατροί βενζοδιαζεπίνες σε μικρές δόσεις, μέχρι να σε πιάσει το φάρμακο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μόνο την αύξηση όρεξης έχει ως παρενέργεια. Το παίρνω πολλά χρόνια. Ο γιατρός σου τι λέει; Μόνος σου θα το αλλάξεις;
    οχι δεν το αλλαζω μονος μου παντα με συμβουλη γιατρου.μου ειπε οτι θα το αλλαξω τις επομενες μερες απλα τωρα το ladose εχει ελλειψη για αυτο δεν μου το εγραψε ακομα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    ετσι ακριβως ειμαι κ εγω μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.το καλυτερο θ ναι να τα συνεχισουμε διοτι ειναι φτιαγμενα ωστε να μην μπορεις να τα κοψεις.εγω δεν καταφερα να τα κοψω ουτε σταδιακα δεν μπορουσα να κανω τιποτα.οποτε τα ξεκινησα παλι.τα ladose οντως κοβουν την ορεξη ισως τα αρχισω παλι.
    φιλε ετσι ακριβως ενιωθα και εγω οτσν τα εκοψα, και εκανα παρα πολυ καιρο υπομονη για να μην τα ξεκινησω... τα δηθεν συμπτωματα αποσυρσης και καλα ειναι πραγματικα συμπτωματα στερησης της ουσιας... εννοειται οτι το ζολοφτ ειναι ενα απο τα χειροτερα χαπια, και μαλιστα εδω που τα λεμε ολα ειναι τα ιδια χαλια αλλα τουλαχιστον υπαρχουν ενα ή δυο καπως με λιγοτερες παρεργειες... οσο για την pfizer δεν δινει δεκαρα αν εσυ χτυπησες... το μονο που την νοιαζει ειναι να γινει και πιο πλουσια και φυσικα, με τον κορονοιο.. παιζει να εχει βγαλει το πιο πολυ χρημα απο ποτε.. σαν τυφλοι σαν τα προβατα πηγαιναν ολοι να κανουν το εμβολιο ο ενας πισω απο τον αλλον...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by damien!!! View Post
    Καταρχας τα αντικαταθλιπτικά θέλουν χρόνο για να δράσουν, οπότε δεν μπορείς να κρίνεις σε 10 μέρες ένα φάρμακο!για παράδειγμα το seroxat είναι το καλύτερο φάρμακο για τις κρίσεις πανικού και για την ΙΨΔ!στις αρχές έχεις κάποιες παρενέργειες και γι'αυτό δίνουν οι γιατροί βενζοδιαζεπίνες σε μικρές δόσεις, μέχρι να σε πιάσει το φάρμακο.
    καλησπερα παιρνω αντικαταθλιπτικα 4 χρονια.ποιος μιλησε για 10 μερες???εχεις παρει ποτε αντικαταθλιπτικα???

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    φιλε ετσι ακριβως ενιωθα και εγω οτσν τα εκοψα, και εκανα παρα πολυ καιρο υπομονη για να μην τα ξεκινησω... τα δηθεν συμπτωματα αποσυρσης και καλα ειναι πραγματικα συμπτωματα στερησης της ουσιας... εννοειται οτι το ζολοφτ ειναι ενα απο τα χειροτερα χαπια, και μαλιστα εδω που τα λεμε ολα ειναι τα ιδια χαλια αλλα τουλαχιστον υπαρχουν ενα ή δυο καπως με λιγοτερες παρεργειες... οσο για την pfizer δεν δινει δεκαρα αν εσυ χτυπησες... το μονο που την νοιαζει ειναι να γινει και πιο πλουσια και φυσικα, με τον κορονοιο.. παιζει να εχει βγαλει το πιο πολυ χρημα απο ποτε.. σαν τυφλοι σαν τα προβατα πηγαιναν ολοι να κανουν το εμβολιο ο ενας πισω απο τον αλλον...
    εχεις παρει ποτε αντικαταθλιπτικα και αν ναι ποια??τι παρενεργειες ειχες??εστειλες κιτρινη καρτα??..συμφωνω απολυτως σε ολα για την pfizer και εχουν ηδη πεθανει ανθρωποι απτο εμβολιο της αλλα δεν μιλαει κανεις

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Οχι δεν υπάρχει λόγος να στέλνω κίτρινες κάρτες . 3 φορές μου έχουν δώσει πίσω την ζωή μου. Τώρα είναι δύσκολα αλλά θα δείξει πως θα πάει. Τα λαντοζ αλλά αυτά θα τα δεις με τον γιατρό σου μην παίρνεις γνώμες εδώ μέσα. Το ότι κάτι κάθεται καλά σε κάποιον δεν σημαίνει ότι κάθεται καλά σε κάποιον άλλον.
    οταν λες σου εχουν δωσει πισω την ζωη σου τι ακριβως εννοεις??πρωτη φορα το ακουω αυτο...παρενεργειες δεν ειχες ποτε???οκ δικο σου θεμα το να μην στειλεις κιτρινη καρτα αφου τους εμπιστευεσαι τυφλα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    εχεις παρει ποτε αντικαταθλιπτικα και αν ναι ποια??τι παρενεργειες ειχες??εστειλες κιτρινη καρτα??..συμφωνω απολυτως σε ολα για την pfizer και εχουν ηδη πεθανει ανθρωποι απτο εμβολιο της αλλα δεν μιλαει κανεις
    δυστυχως με μεγαλη μου λυπη συνεχιζω και τωρα να παιρνω ενα σε χαμηλη δοση... Παιρνω μια δεκετια αντικαταθλιπτικα και ετυχε να ειμαι απο τους τυχερους που τα δοκιμασα ολα... το μονο που δεν πηρα ηταν το anafranil...απο παρενργειες δεν το συζητω χιλιαδες.. αλλα τις περισσοτερες τις εγραφαν στο χαρτι και εμφανιζα κυριως τις συνηθισμενες...τα μονα που θα ελεγα καπως καλυτερα λογια ειναι το wellbutrin/ saroten-stelminal αντε και το cipralex με μιση καρδια γιατι αυτο παιρνω τωρα στην χαμηλοτερη δοση.... τωρα τι κιτρινες καρτες και τι θα βγει? το θεμα ηταν να υπηρχαν στην Ελλαδα ομαδες ανθρωπων να αποτρεψουν κοσμο να παρει αντικαταθλπιτικα... θα προτιμουσα τοτε να ειχα παρει σπαθοχορτο ή 5htp παρα τα χαζοχαπα.. και εννοειται οτι το μετανιωσα αλλα το φταιξιμο που να το αποδωσω? σε εμενα που ημουν ανηδιεος? στον γιατρο? που?

  8. #23
    Μην τρελαίνεσαι niaouris, όπως έγραψαν κ παραπάνω, είναι γνωστό ότι τα φάρμακα δυστυχώς έχουν παρενέργειες ,εσυ αποφασίζεις αν προτιμάς τις παρενέργειες η τα συμπτώματα της πάθησης σου, κανείς δε σου έβαλε με το ζόρι τα χάπια μέσα στο στόμα...όσο για τις εταιρείες, φυσικά κ θα πλουτίσουν, όμως το βρίσκω πιο ωφελιμο ο καθένας να κοιτάει πως θα γίνει ο ίδιος καλύτερα παρά να σχολιάζει τα αυτονόητα, ότι οι φαρμακευτικές έχουν ως στοχο να αυξήσουν το κέρδος τους...κ το ότι πέθαναν από το εμβόλιο η από φάρμακα, δυστυχώς κ αυτά είναι αναμενόμενα, μετά από όλα τα εμβόλια κ φαρμακα έχουν υπάρξει σε κάποιο ποσοστό θάνατοι, άνοιξε το φύλλο οδηγιών χρήσης της οποιαδήποτε αντιβίωσης να δεις τι γίνεται, άνθρωποι είναι ολοι αυτοί που τους έχουν συμβεί οι παρενέργειες που διαβάζεις, παρόλα αυτά τα αντιβιωτικα συνεχίζουν να κυκλοφορούν

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Quote Originally Posted by σισσυ View Post
    κανείς δε σου έβαλε με το ζόρι τα χάπια μέσα στο στόμα..
    προφανως ο φιλος μας ειναι απογοητευμενος..τα χαπια δεν τα εβαλε κανεις με το ζορι αλλα τι γινετε αν υπαρχουν χαπια που πηραν βεβιασμενα εγκριση? εσυ οταν πας στον γιατρο και σου πει πρεπει να παρεις αυτο το χαπι για αυτην παθηση, θα πεις οχι? ακριβως ετσι την πατησαμε και εγω και ο φιλος και χιλιαδες ανθρωποι.. ειχα μια ελπιδα οτι υπαρχουν αντικαταθλιπτικα... τα βαλαμε οικοιθελως στο στομα μας, γιατι μας κοροιδεψαν.. μας εξεπατησαν οτι ειναι φαρμακα, οτι η ψυχιατρικη εχει ιατρικη.. οποτε ενα θυμα ημασταν... ετσι και με το εμβολιο, ο κοσμος εξαπατημενος οτι ο ιος ειναι τερμα επικυνδινος και τερμα θανατηφορος πηγε οικοιθελως να κανει το εμβολιο, καποιοι οντως πηγανα αναγκαστηκα...! αλλα εσυ ποιον να κατηγορησεις μετα? ελα ενταξει μεσα στα τοσα εμβολια λογικο ειναι να παιθανουν και μερικοι...?!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    οταν λες σου εχουν δωσει πισω την ζωη σου τι ακριβως εννοεις??πρωτη φορα το ακουω αυτο...παρενεργειες δεν ειχες ποτε???οκ δικο σου θεμα το να μην στειλεις κιτρινη καρτα αφου τους εμπιστευεσαι τυφλα
    Τι εννοείς πρώτη φορά το ακούς αυτο; Αν διαβάσεις και άλλα ποστ θα δεις πόσοι άνθρωποι υπέφεραν και δεν μπορούσαν να είναι λειτουργικοί στην ζωή τους λόγω άγχους και κατάθλιψης και ένα χαπάκι τους βοήθησε. Είναι γνωστό όμως ότι δεν τους βοηθάνε όλους. Αφού δεν σε βοηθάνε και είναι μόνο παρενέργειες 4 χρόνια γιατι τα έπαιρνες;;;
    Εννοείται ότι είχα παρενέργειες και τωρα εχω. Έχει χαλάσει ο ύπνος μου, οι κρίσεις πανικού είναι συνεχείς, τα ψυχοσωματικα επίσης. Αλλα προσπαθώ να κάνω υπομονή να του δωσω το 20ημερο που χρειάζεται. Ο θυμός δεν βοήθησε ποτε κανέναν...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    αποτι βλεπω οι περισσοτεροι εδω δεν θελετε ΚΑΝ να υποβαλλετε κιτρινη καρτα κατα της pfizer η κατα του αντικαταθλιπτικου που παιρνετε...καλα κανετε και δικαιωμα σας...μην βγαινετε μετα ομως και διαμαρτυρεστε οτι πηγατε στα επειγοντα και οτι παει να σπασει η καρδια σας...στην Ελλαδα ετσι κ αλλιως ποτε δεν ειχαμε παιδεια σε τιποτα...καλη τυχη λοιπον και καλη συνεχεια με την φαρμακευτικη αγωγη ευχομαι να ειστε καλα ολοι!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Σήμερα πήγα ψυχίατρο μου είπε πάλι ζολοφτ...φοβάμαι πολύ να ξεκινήσω μπρος γκρεμος και πίσω ρεμα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Σήμερα πήγα ψυχίατρο μου είπε πάλι ζολοφτ...φοβάμαι πολύ να ξεκινήσω μπρος γκρεμος και πίσω ρεμα...
    καλησπερα.εγω το ζολοφτ το σταματησα δεν πηγαινε αλλο.προσπαθω να βρω εναλλακτιικες εχω βρει καψουλες john wort που δεν εχουν καμια παρενεργεια και μου εχουν πει ειναι πολυ καλες.θα δοκιμασω και θα σου πω θα σου στειλω το λινκ εδω αν ενδιαφερεσαι.μιλα και με τον ψυχιατρο σου πες του θελω να κοψω/μειωσω τα χαπια.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Σήμερα πήγα ψυχίατρο μου είπε πάλι ζολοφτ...φοβάμαι πολύ να ξεκινήσω μπρος γκρεμος και πίσω ρεμα...
    επισης οπως βλεπεις οι περισσοτεροι εδω δεν θελουν να υποβαλλουν καν κιτρινη καρτα στο ζολοφτ...αλλα ερχονται ομως και λενε οτι εχει παρενεργειες τρελαινομαι κλπ...αβυσσος η ψυχη του ελληνα...εδω θα μου πεις ψηφιζουν νδ πασοκ συριζα ακομα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα αυτές τς μέρες φοβάμαι πλ κ τον καρδιολόγο τον άκουσα δυστακτικό μου ανέφερε για τυχόν ταχυκαρδίες κ αρρυθμίες...πόσο καιρό τα παίρνεις κ τι ακριβώς ένιωσες;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •